Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Android czy iOS – który mobilny system jest bezpieczniejszy?

Android czy iOS – który mobilny system jest bezpieczniejszy?

Powszechnie uważa się, że system operacyjny Android jest mniej bezpieczny niż stworzony przez Apple system na urządzenia mobilne iOS. Faktycznie, do pewnego czasu użytkownicy Androida borykali się z większą ilością złośliwego oprogramowania i częstszymi infekcjami wirusami swoich smartfonów i tabletów. Wynikało to przede wszystkim z mniej restrykcyjnej polityki Google względem otwartości na modyfikacje i komunikację z aplikacjami. Jak obecnie prezentuje się poziom zabezpieczeń obu systemów? Android czy iOS – który z systemów jest bezpieczniejszy?

iOS w iPhone vs. Android – udział w rynku

Obecnie rynek systemów mobilnych na smartfony i tablety jest podzielony między Google i Apple w 99%. Pozostali gracze stanowią mniej niż 1% rynku. iOS i Android mają wiele cech wspólnych, jednak oba systemy podążają zupełnie różnymi ścieżkami rozwoju oraz dostarczają zupełnie inne interfejsy swoim użytkownikom.

iOS vs Android - udział w rynku smartfonów
Podział rynku systemów na urządzenia mobilne, listopad 2019
Źródło: https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide

iOS w iPhone – poziom wbudowanych zabezpieczeń

Urządzenia iOS posiadają zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które wpływają na ochronę całego systemu wraz aplikacjami działającymi na platformie App Store. Dzięki nim urządzenia Apple posiadają wysoki poziom bezpieczeństwa już na etapie wyciągnięcia telefonu z pudełka. Największą zaletą iOS jest to, że jest to system zamknięty. Apple chroni kod źródłowy przed twórcami aplikacji, uniemożliwiając wprowadzanie własnych modyfikacji. Dzięki tym zabezpieczeniom Apple minimalizuje ryzyko wykrycia luk bezpieczeństwa w iOS, kosztem gorszej personalizacji systemu lub brakiem nakładek, zmieniających wygląd oraz funkcjonowanie samego systemu.

Android w smartfonie – poziom wbudowanych zabezpieczeń

Smartfony korzystające z Android są bardziej narażone na potencjalny atak, ze względu na otwartość systemu – jest on dostępny publicznie dla wszystkich chętnych developerów. Android działa na licencji OpenSource, a to oznacza, że użytkownicy mogą dowolnie modyfikować system operacyjny swojego telefonu, Google jednak nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone w wyniku przeprowadzonych zmian. Tak duża swoboda w możliwościach modyfikacji systemu operacyjnego powoduje, że hakerzy częściej obierają za swój cel użytkowników Androida m.in. na większe ryzyko wykrycia luki bezpieczeństwa.

Dodatkowo popularność systemu operacyjnego Android, która obecnie szacowana jest na 2,5 miliarda urządzeń, jest dużo większa niż iOS i stanowi aż 77,67% ogólniej liczby systemów operacyjnych na smartfony. Powoduje to, że cyberprzestępcy dużo chętniej tworzą wirusy i atakują system Android, ze względu na większe potencjalne pole rażenia złośliwego oprogramowania w tej grupie docelowej.

Czy system Android jest bezpieczny? 

Google zdecydował się na udostępnienie kodu źródłowego Android użytkownikom i deweloperom, a to wpłynęło na jego popularność i dostępność na urządzeniach mobilnych różnych producentów. Z drugiej jednak strony licencja OpenSource niesie za sobą duże ryzyko zwiększenia podatności systemu operacyjnego na ataki, co wymaga m.in. stosowania dodatkowej ochrony w postaci antywirusów na Androida.

Duża popularność systemu i jego podatność na zmiany są jego ogromną zaletą (możliwości personalizacji systemu są ogromne), ale również wadą – producenci aplikacji, ale również producenci smartfonów nie są w stanie nadążyć na nowymi wersjami systemu, wydawanymi co roku przez deweloperów Google. Aktualizacje nakładek wydawane są z dużym opóźnieniem w stosunku do tego, co oferuje czysta wersja systemu.

Aby chronić użytkowników, Google wraz z firmami specjalizującymi się w cyberbezpieczeństwie m.in. ESET, stworzył sojusz App Defense Alliance, mający na celu zwalczać złośliwe aplikacje w sklepie Google Play. Dodatkowo gigant stworzył i rozwija szereg narzędzi i mechanizmów wpływających na wzrost bezpieczeństwa smartfonów z systemem Android.

Czym jest Google Play Protect?

Jest to inteligenta warstwa ochrony oparta o rozwiązania samouczące się (AI). Codziennie Google Play skanuje ponad 50 miliardów aplikacji znajdujących się w zasobach Sklepu Google Play oraz na smartfonach użytkowników w celu wczesnego wykrycia i unieszkodliwienia potencjalnie szkodliwego oprogramowania. Również dzięki wbudowanej w Google Play Protect funkcji Znajdź moje urządzenie, smartfon i tablet są chronione nawet w sytuacji ich utraty bądź zgubienia.

Tryb Sandbox w Android

Tryb piaskownicy zapewnia bezpieczną, odizolowaną od systemu przestrzeń, dzięki której instalowane aplikacje są odseparowane od zasobów telefonu, gdzie przechowywane są dane osobiste i prywatne. Dzięki ochronie wewnętrznych komponentów systemu operacyjnego Google wyprzedza próby wykorzystania przez cyberprzestępców potencjalnych luk bezpieczeństwa w systemie.

Zaawansowana ochrona i szyfrowanie w Android

W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa system Android wykorzystuje komponenty urządzenia, takie jak blokada ekranu, weryfikacja podczas uruchamiania, dane żyroskopowe oraz szyfrowanie danych obsługiwanych i przesyłanych z i na urządzenie. Przykładowo – 100% urządzeń, które posiadają system operacyjny Android Nougat (znany jako Android 7.1.2) lub nowszy wykorzystują zabezpieczenie w postaci sprzętowej weryfikacji blokady ekranu.

Częste i regularne aktualizacje systemu Android

Częstotliwość aktualizacji systemu Android uzależniona jest o wersji posiadanego systemu, marki urządzenia, rodzaju nakładki oraz samej polityki aktualizacji producenta smartfona. Smartfony i tablety wyposażone w czysty system Android są aktualizowane w cyklu miesięcznym, otrzymują regularne łatki bezpieczeństwa datowane na początek danego miesiąca. Pozostałe urządzenia otrzymują nowe wersje zabezpieczeń raz na kwartał, raz na rok lub nawet rzadziej.

Dodatkowo urządzenia objęte programem Android Enterprise Recommended otrzymują aktualizację minimum raz na 90 dni.  Przykładowo, tylko w 2018 roku ponad 1 miliard urządzeń z systemem Android otrzymało aktualizację zabezpieczeń.

Nowe wersje systemu Android wprowadziły unikatowe i bezpieczne rozwiązania chroniące tożsamość użytkowników oraz samo urządzenie. Tylko w ostatnich latach posiadacze nowych smartfonów mogą skonfigurować zabezpieczenia oparte na biometrii tj. odcisk palca, a w przypadku kont Google aktywowano dodatkowe funkcje podwójnej weryfikacji użytkownika.

Android czy iOS – który bezpieczniejszy?

Historycznie system operacyjny Android był mniej bezpieczny niż iOS, między innymi z uwagi na bardzo otwartą politykę udostępniania i modyfikacji kodu źródłowego systemu. Jednak w ostatnim czasie Google podejmuje bardzo wiele działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa systemu operacyjnego Android m.in, ułatwiając producentom smartfonów wprowadzanie kolejnych aktualizacji zabezpieczeń na autorskich nakładkach.

Należy jednak pamiętać, że infekcja złośliwym oprogramowaniem oraz wycieki danych zdarzają się zarówno w systemie operacyjnym iOS jak i Android. Stąd oprócz polegania na wbudowanych systemach zabezpieczeń warto zainstalować dodatkową ochronę w postaci antywirusa na urządzenie mobilne. Sprawdź ranking antywirusów na 2020 rok, przygotowane przez home.pl.