Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Google wzmocni bezpieczeństwo w Sklepie Play, dzięki aktualizacji narzędzia Google Play Protect dla Android

Google wzmocni bezpieczeństwo w Sklepie Play, dzięki aktualizacji narzędzia Google Play Protect dla Android

Sklep Play to należąca do Google platforma dystrybucji aplikacji na telefony i tablety z systemem operacyjnym Android. Mimo podejmowania prób analizy i usuwania złośliwych aplikacji z przestrzeni platformy, zdarzały się sytuacje gdy w Sklepie Play znajdowały się aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie kradnące dane lub wyświetlające nachalne reklamy, np. Spyware Joker.

Google uznaje bezpieczeństwo za jedną z podstawowych wartości jaką cechują się oferowane przez niego rozwiązania, stąd w ostatnim czasie wdrożył nową inicjatywę o nazwie App Defense Alliance.

Czym jest App Defense Alliance?

App Defense Alliance to inicjatywa, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników korzystających z aplikacji pobieranych na smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android. Do członków sojuszu, oprócz Google przystąpili także firmy ESET, Lookout oraz Zimperium. Działania App Defense Alliance wesprą między innymi narzędzie bezpieczeństwa Google Play Protect, które okresowo skanuje wszystkie aplikacje znajdujące się na platformie Sklep Play.

Dlaczego Google zdecydował się powołać App Defense Alliance?

Google posiada już sporą ilość narzędzi filtrujących treści w Sklepie Play, jednak jak pokazują ostatnie odkrycia, nie wystarczają one do zapewnienia 100% bezpieczeństwa użytkownikom systemu Android. Nowo powołany sojusz, oprócz wsparcia bezpieczeństwa na platformie Google, zajmie się szeroko pojętą problematyką wstrzykiwania złośliwego kodu i niechcianych funkcji w aplikacje na system Android. Google wykorzystując wiedzę i doświadczenie ekspertów cyberbezpieczeństwa, zintegruje system Play Protect z silnikami skanującymi firm ESET, Lookout i Zimperium. Dzięki temu, aplikacje udostępniane za pośrednictwem Sklepu Play będą skanowane przez większą ilość filtrów wykrywających złośliwe oprogramowanie.

Czy App Defense Alliance wprowadzi automatyzację wykrywania zagrożeń?

Do tej pory firmy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie zgłaszały podejrzenia bądź wykrycia niebezpiecznego kodu w aplikacjach i programach, jednak był to proces ręczny, polegający na zgłoszeniu incydentu bezpośrednio do Google. Dzięki App Defense Alliance, proces wykrywania i reagowania na luki bezpieczeństwa znacząco przyspieszy, co przedłoży się na większe bezpieczeństwo użytkowników aplikacji na system Android.

Czy App Defense Alliance ochroni mój smartfon z systemem Android w każdej sytuacji?

Filtry oparte o mechanizmy stworzone w App Defense Alliance będą działały wyłącznie w sytuacji gdy użytkownik będzie pobierał aplikacje z platformy Sklepu Play. Pobierając i instalując aplikacje z innych źródeł, użytkownik będzie zdany wyłącznie na oprogramowanie antywirusowe zainstalowane w jego smartfonie. Jeżeli nie posiadasz aplikacji zabezpieczającej swój telefon, sprawdź polecane programy antywirusowe dla systemu Android od home.pl.