Bezpieczeństwo

Android 10 – co nowego oferuje system od Google?

Google nie zaprzestaje ulepszania swojego systemu operacyjnego na urządzenia mobilne. Android 10 został oficjalnie zaprezentowany i niebawem trafi na nowe smartfony na rynku, a także w formie aktualizacji na starsze urządzenia (choć nie wszystkie). Co nowego pojawi się w nowej wersji? Zmiany zajdą nie tylko w samym wyglądzie systemu (który i tak jest podatny na modyfikacje producentów w formie nakładek), ale także w zakresie funkcjonalności i zabezpieczeń.

Automatycznie napisy w multimediach

Dodawanie napisów z tłumaczeniem w filmach na Android 10

To jedna z najciekawszych funkcji Androida 10. Materiały wideo oraz audio zostaną wzbogacone o funkcję automatycznego tłumaczenia i dodawania napisów. Przypomni to opcję tłumaczenia “ze słuchu” w filmach na Youtube, ale w tym przypadku zostanie ona rozszerzona m.in. na podcasty. W ten sposób użytkownicy znający gorzej obce języki będą mogli oglądać materiały z auto-tłumaczeniem na swój ojczysty język.

Inteligentne odpowiedzi – Smart Reply

Smart Reply - inteligentne odpowiedzi na powiadomienia w Android 10

Ile razy otrzymujesz powiadomienia, SMSy lub wiadomości na komunikatorach od swoich znajomych, ale nie masz czasu, aby im odpisać? W Android 10 za pomocą funkcji Smart Reply będzie to możliwe. Wg zapewnień Google ma to przyśpieszyć komunikację np. gdy znajomy zapyta o wspólny obiad, za pomocą kilku gestów wskażesz lokalizację spotkania na Mapach Google.

Wzmacnianie i ulepszanie dźwięku dzięki Sound Amplifier

Sound Amplifier w Android 10 - lepsza jakość dźwięku

To opcja skierowana do osób, dla których jakość dźwięku ma fundamentalne znaczenie. W Android 10 poprawisz odczucia płynące ze słuchania muzyki, podcastu oraz filmów. Aplikacja nie będzie skomplikowana w obsłudze i umożliwi ona również personalizację ustawień, tak aby każdy dostosował dźwięk do własnych potrzeb.

Ulepszona nawigacja gestami

Nawigacja gestami w Android 10

Dzięki gestom otwieranie, przełączanie się i wyłączanie aplikacji będzie o wiele bardziej intuicyjne. Do tej pory gesty były raczej domeną nakładek innych producentów. W tym roku Google dopracowało ten mechanizm i nawigacja za pomocą palców będzie łatwiejsza.

Ciemny motyw w Androidzie

Ciemny motyw w Android 10

Chciałoby się rzec – wreszcie! Ciemny motyw był do tej pory obcy dla czystej wersji systemu. Aby aktywować mniej agresywne dla oczu barwy należało kupić smartfon z odpowiednią nakładką na Androida. Od wersji 10 ciemny motyw będzie wbudowany w interfejs i aktywowany z poziomu belki. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie dłuższa żywotność baterii i mniejsze zmęczenie wzroku przy wieczornym użytkowaniu smartfona.

Zaawansowane opcje prywatności

Ustawienia prywatnośći w Android 10

Prywatność użytkowników jest kontrowersyjnym tematem, dlatego w Android 10 Google wprowadziło dodatkowe opcje, dzięki którym użytkownicy będą mieli większą kontrolę nad tym jakie dane i przez jaki czas są zbierane przez daną aplikację. Warto także pamiętać o zabezpieczaniu danych na urządzeniu mobilnym, wyposażonym w Androida. Kopię zapasową wykonasz m.in. za pomocą usługi Acronis Mobile Backup.

Szybsze aktualizacje systemu dzięki Google Play

Sklep Google Play do tej pory odpowiadał za pobieranie i aktualizację aplikacji na smartfonach. W Android 10 Google wprowadzi funkcję, dzięki której za pomocą Google Play zaktualizujemy także system do najnowszej wersji. Jest to bardzo duża zmiana, która powinna wpłynąć na bezpieczeństwo urządzeń. Nie od dzisiaj wiadomo, że system Google nie jest należycie wspierany przez producentów urządzeń i tylko część z nich dba o regularne łatki bezpieczeństwa.

Niestety, Google nie podało informacji, czy podobna funkcja pojawi się dla użytkowników starszych smartfonów. Dlatego też warto zainwestować w oprogramowanie antywirusowe dla urządzeń mobilnych, które chroni przed przypadkowym zawirusowaniem oraz logowaniem wykonywanych czynności na smartfonie i wysyłaniem danych na podejrzane serwery.

Family Link – określ zasady korzystania ze smartfona w swoim domu

Family Link - Android 10

Family Link z pewnością przyda się rodzicom, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, jak długo i często dzieci korzystają ze smartfona. Dzięki tej funkcji użytkownicy skonfigurują czas dostępności ekranu dla danego urządzenia, sprawdzą z jakich aplikacji korzystają ich pociechy oraz sprawdzą lokalizację smartfona. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie urządzenia mobilne w rodzinie powinny być odpowiednio zabezpieczone przed przypadkowym zawirusowaniem lub wyświetlanie szkodliwej treści. Sprawdź, jak możesz tego dokonać za pomocą jednej usługi.

Kiedy otrzymam aktualizację do Android 10 na swoim smartfonie?

Dystrybucja nowej wersji systemu w dużej mierze zależy od działań producentów smartfonów. Większość tegorocznych urządzeń powinna taką aktualizację otrzymać w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Nowe smartfony, które zadebiutują na rynku pod koniec roku lub na początku 2020 roku będą wyposażone w Android 10 domyślnie (wraz z ewentualną nakładką). Trzeba też pamiętać, że aktualizacja z wersji 9 nie musi być gwarantowana przez producenta danego urządzenia. Każdy z nich posiada własny harmonogram wsparcia.

Posiadasz urządzenie ze starszą wersją systemu Android? Sprawdź ofertę aplikacji na smartfony w home.pl pod adresem https://home.pl/marketplace/mobile/

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm