Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ciemny motyw w Outlook? Microsoft wprowadza nowości w pakiecie Office

Ciemny motyw w Outlook? Microsoft wprowadza nowości w pakiecie Office

Microsoft na swoim kanale informacyjnym na Twitterze przedstawił krótką zapowiedź nowej odsłony wizualnej interfejsu, czym wzbudził sensację wśród globalnej społeczności. Niedługo po pierwszej zapowiedzi, gigant podał szczegółowe informacje, wzbogacone o obszerny materiał wideo. O tym, jak niemal cały Microsoft 365 przechodzi na ciemną stronę … motywu – przeczytasz w poniższym artykule.

Ciemny motyw w aplikacjach od Microsoft

Dzięki dużemu zainteresowaniu społeczności Microsoft po raz pierwszy zdecydował się wprowadzić ciemny motyw interfejsu użytkownika do aplikacji komputerowych w pakiecie Office 2010. Od tego czasu kolejne aplikacje uzyskiwały tę opcję, m.in. Microsoft Teams. Pojawił się zauważalny trend, aby możliwością zastosowania ciemnego motywu objąć jak najszerszy zakres produktów Microsoft 365. Dzisiaj widać tego efekty, ponieważ gigant udostępnił wstępne wydanie ciemnego motywu dla aplikacji mobilnych Outlook na Androida i iOS a także dla Office.com. Najnowsza aktualizacja iOS 13 obejmie dodatkowo mobilne aplikacje Office – Word, Excel, PowerPoint, SharePoint, OneDrive, Planner i To-Do.

Dark Mode, ciemny motyw w Office 365
Microsoft wprowadza ciemny motyw dla urządzeń mobilnych działających w systemie Android i iOS.

Jakie są zalety ciemnego motywu?

Użytkownicy często utożsamiają zmianę kolorystyki trybu ekranu jako wybór między czarnym a białym pulpitem. Zmiana którą przygotował Microsoft obejmuje jednak szerokie spektrum zarówno skali szarości, jak i pełną paletę gradientów kolorów. Ciemny motyw to nie tylko nowoczesny design i estetyczny wygląd interfejsu systemu. Zmiana trybu wyświetlana na ciemniejszy wpływa również na mniejsze przemęczenie oczu użytkownika oraz dłuższą żywotność baterii urządzenia.

Ciemny motyw to również dbanie o wzrok

Dzisiaj korzystamy z technologii w różnych miejscach i o zmiennym poziomie naświetlenia otoczenia. Jasny motyw sprawdzi się doskonale np. podczas odpisywania na email idąc do auta w słoneczny dzień lub podczas pisania dokumentu w dobrze naświetlonym biurze w sierpniowe popołudnie.

Jednak zdarzają się sytuacje, gdy świecenie jasnym interfejsem aplikacji może okazać się uciążliwe (np. w kinie czy restauracji) lub męczące (np. w ciemnym pomieszczeniu lub podczas korzystania z urządzenia przed zaśnięciem). Testerzy ciemnego motywu stwierdzili, że design mobilnego Outlooka jest bardzo przyjemny w odbiorze. Korzystanie z aplikacji w ciemnym motywie daje odczucie komfortu i odprężenia – to właśnie efekt wyrazistości interfejsu aplikacji. Przekłada się to nie tylko na polepszoną ergonomię korzystania z mobilnego Outlooka, ale również na mniejsze obciążenie dla naszych oczu.

Outlook - ciemny motyw w aplikacji pocztowej
Dzięki ciemnemu motywowi w Outlook użytkownicy efektywniej korzystają z poczty, np. w słoneczny dzień.

Oszczędzanie energii przy pracy na baterii

Ciemny motyw to nie tylko ergonomia i zdrowsza forma interakcji z wyświetlanym interfejsem. Zastosowanie go pozwoli również na realne zmniejszenie zżuwania energii przez urządzenie. Może to okazać się szczególnie przydatne na przykład w dłuższej podróży lub gdy nie mamy gdzie podłączyć ładowarki. Dobrze zaplanowanym rozwiązaniem wydaje się być również to, że Outlook automatycznie przejdzie w tryb ciemny, jeżeli na laptopie lub smartfonie włączymy tryb oszczędzania energii.

Obejrzyj materiał promocyjny nowej zmiany w interfejsie Microsoft 365:

Microsoft zapowiada, że to jeszcze nie koniec zmian i zachęca użytkowników do śledzenia nadchodzących nowości. Czy ciemny motyw zagości na Twoim koncie Microsoft?