Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co zrobić, gdy komputer zaczął wolno pracować?

Co zrobić, gdy komputer zaczął wolno pracować?

Podczas pracy rzadko kiedy mamy czas i ochotę na kontrolowanie higieny naszego komputera. Efekt takiego zaniedbania jest przewidywalny – po pewnym czasie na dysku mogą zalegać pliki, których dawno nie potrzebujemy, spowalniając komputer i pogarszając komfort pracy. Istnieje jednak kilka sposobów na szybkie i łatwe poprawienie wydajności komputera

Narzędzia czyszczące komputer ze zbędnych plików

Podczas pracy z komputerem w pamięci może zbierać się wiele plików, które po czasie zaczną stwarzać problemy. Między innymi są to pliki tymczasowe aplikacji i przeglądarek, pliki cookies oraz tzw. bloatware instalowany przy innych programach. Niechciane pliki mogą po czasie zajmować dużo pożytecznego miejsca, spowalniać komputer, a nawet stwarzać zagrożenie dla komputera – sa one często źródłem złośliwego oprogramowania.

Czyszczenie komputera ze zbędnych plików

Czyszczenie komputerów firmowych

W przypadku tak zwanego „zaśmiecenia” komputera, do akcji mogą wkroczyć programy czyszczące i konserwujące stan komputera. Jednym z nich jest program CCleaner Business, który zawiera w sobie wiele narzędzi służących do poprawy kondycji urządzeń w firmach. Podstawową funkcją CCleaner jest analizowanie i czyszczenie dysku z niechcianych plików zapisywanych przez instalatory i przeglądarki. Zawiera w sobie także funkcje monitorowania i naprawiania błędów znajdujących się w rejestrze komputera.

W wersji Business przeznaczonej dla firm znajdują się także zaawansowane opcje automatyzujące wiele procesów czyszczących, niedostępne w darmowej wersji programu tj. automatyczne usuwanie plików tymczasowych i śledzących od razu po zamknięciu przeglądarki. Inną funkcją firmowej wersji CCleaner jest opcja ustawiania harmonogramów czyszczenia niepotrzebnych plików. Oznacza to, że użytkownik nie musi podejmować działań samodzielnie – program zrobi to wszystko automatycznie.

CCleaner Business vs Professional – różnice

Biznesowa licencja CCleaner posiada wiele tych samych funkcji, co CCleaner Professional, jednak przeznaczona jest do użytku firmowego. Dodatkowo CCleaner Business rozbudowany jest o jedną funkcję, na której zależy informatykom. Mianowicie chodzi o możliwość masowej instalacji przez plik MSI, znacznie przyspieszający wdrożenie aplikacji na komputerach w firmie.

Przyśpieszanie działania komputera PC - jak to zrobić?

Przyśpieszanie komputera PC lub laptopa

Innym narzędziem do konserwacji komputera jest program AVG PC TuneUp. Zawiera on podobne funkcje jak CCleaner (czyszczenie śmieci, naprawa rejestru), lecz jego zaawansowane opcje służą do zwiększenia wydajności i przyspieszenia działania urządzenia. Posiada on m.in. funkcje do zarządzania aplikacjami uruchamianymi razem z komputerem, tryb ekonomiczny wydłużający czas pracy na baterii oraz wyłącznik aplikacji, który wprowadza nieaktywne programy w tryb uśpienia. W rezultacie zasoby sprzętowe zostaną odciążone od procesów, które działały w tle, a które nie były Ci potrzebne.

Wymiana sprzętu na nowszy

Wymiana sprzętu w firmie nie należy do tanich, ale jest to również skuteczny sposób na usunięcie problemu z obniżoną wydajnością. Wyzwaniem w tym przypadku jest logistyka i czas – instalacja systemów, przeniesienie danych oraz konfiguracja, to wszystko zajmuje cenne godziny. Niektóre z procesów można usprawnić korzystając z kopii zapasowej plików, zapisanej w chmurze. Wówczas przywracanie danych ze starego dysku nie będzie potrzebne.

Zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest wymiana starych dysków twardych (HDD) na nowsze, o wiele szybsze dyski SSD. Ze względu na wykorzystanie technologii flash, dane na dyskach SSD są czytane i zapisywane o wiele szybciej niż na tradycyjnych dyskach HDD.

Utrzymanie kondycji komputera

Wymiana sprzętu w komputerze jest względnie drogim lecz skutecznym sposobem na poprawę wydajności pracy, jednak wymiana podzespołów nie oznacza, że aplikacje przestaną zaśmiecać komputer. Dlatego zaleca się korzystanie z wyżej wymienionych aplikacji, które zapewniają cykliczne czyszczenie niepotrzebnych plików i optymalizację systemu. Mimo, że nie są antywirusami, ich działanie także dodatkowo ubezpiecza użytkownika i komputer przez potencjalnym dostępem do wrażliwych danych.