Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Która wtyczka cache do WordPressa jest najlepsza? Test 5 popularnych pluginów

Która wtyczka cache do WordPressa jest najlepsza? Test 5 popularnych pluginów

Samodzielne stworzenie strony WWW na WordPressie to niewątpliwie powód do zadowolenia. Warto jednak zadbać o szybkość ładowania witryny na każdym urządzeniu. Dodawanie kolejnych zdjęć oraz innych dodatków z pewnością wydłuży czas oczekiwania na wyświetlenie witryny. Aby przyśpieszyć ten proces – zalecane jest zainstalowanie wtyczki cache do WordPressa. Postanowiliśmy przetestować w akcji 5 popularnych pluginów.

Jak działa wtyczka cache dla WordPressa?

Domyślnie każde wywołanie strony w przeglądarce wymaga od hostingu przetworzenia pewnej informacji tj. kod, skrypty, zdjęcia itd., tak aby przeglądarka otrzymała informację zwrotną w postaci wyglądu serwisu. W przypadku braku wtyczki cache dla każdego użytkownika strony ten proces jest wykonywany „od zera”. Nietrudno zgadnąć, że przy dużej liczbie czytelników taka sytuacja wiąże się z dłuższym czasem ładowania.

Twoja obecna strona WWW działa zauważalnie wolniej? Sprawdź ofertę hostingu dla WordPress w home.pl, który bazuje na szybkich dyskach SSD, technologii Litespeed oraz posiada wysokie parametry wydajności:

Wtyczka cache po załadowaniu strony tworzy jej statyczną wersję i przechowuje ją na hostingu dla kolejnych użytkowników. Dzięki temu przy ponownym wywołaniu przeglądarka otrzymuje od hostingu gotowy zestaw danych, który nie musiał być wcześniej przetwarzany na nowo. Podsumowując – pluginy cache’ujące przekazują do przeglądarki tzw. „gotowca” i odciążają w ten sposób zasoby serwera wirtualnego.

Dlaczego warto zainstalować wtyczkę cache?

Im szybciej działająca strona WWW tym lepiej jest ona odbierana przez użytkownika końcowego. Wiąże się to z wieloma innymi korzyściami:

  • użytkownik chętnie wróci na stronę, która ładuje się szybciej,
  • uzyskasz niższy tzw. bounce rate (wskaźnik odrzuceń) – jest to efekt komfortu w użytkowaniu witryny i szybkiego ładowania innych podstron,
  • zwiększysz szanse na pozyskanie nowych użytkowników konsumujących treści za pomocą smartfonów – oni są szczególnie wrażliwi na szybkość ładowania strony.

Jakie pluginy cache wybraliśmy do testu?

Do testu wybraliśmy pluginy, które od kilku lat są systematycznie pobierane przez tysiące użytkowników WordPressa:

W momencie, gdy czytasz ten tekst część wtyczek prawdopodobnie doczekała się aktualizacji. Nie powinny mieć one jednak wpływu na wyniki testu ponieważ zmiany w poszczególnych wersjach są zazwyczaj kosmetyczne.

Jak przeprowadziliśmy test wtyczek cache?

W celu przeprowadzenia testu utworzyliśmy prostą witrynę typu onepage z 4 sekcjami (header, galeria z 7 zdjęciami, 4 artykuły oraz stopka). Całość powstała na bazie bezpłatnego motywu OnePress. Z technicznego punktu widzenia strona:

  • generowała 49 poleceń typu GET (w tym 15 CSS, 18 JS, 15 do plików graficznych)
  • zajmowała 5,62 MB
  • nie zawierała dodatkowych skryptów zewnętrznych np. Google Analytics, chat z Messengerem.

W pierwszym etapie testu uruchomiliśmy stronę WWW bez aktywnej wtyczki cache i ponawialiśmy ładowanie, kończąc test na 30 próbach. W drugim etapie aktywowaliśmy wybraną wtyczkę, ładowaliśmy stronę i ponawialiśmy operację również 30-krotnie. Z uzyskanych wyników wyliczono średni czas ładowania.

W celu uniknięcia przekłamań, które mogły wywołać jednostkowe skoki w czasie wczytywania (np. ze względu na chwilową słabą jakość połączenia internetowego) nie braliśmy pod uwagę 2 najgorszych pomiarów dla każdej z wtyczek.

Do wykonania testu wykorzystaliśmy połączenie internetowe 4G LTE w Polsce. Dlaczego nie wykonaliśmy testu za pomocą Internetu z WiFi lub kabla? Uważamy, że testy powinny być wykonane w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych 😉 Obecnie ponad 60% ruchu w Internecie odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych, taryfy u operatorów sieci komórkowych są również coraz bogatsze jeśli chodzi o dostępne pakiety danych. Oba fakty łączą się w trend, który obserwujemy już od pewnego czasu – coraz więcej użytkowników na stronach WWW to użytkownicy mobilni.

Wykonanie testu za pomocą WiFi lub połączenia kablowego na pewno skutkowałoby lepszymi czasami ładowania stron. Naszym celem było jednak porównanie wyników ładowania przy użyciu wtyczek cache.

Wyniki testu 5 wtyczek cache do WordPressa

Test wtyczki WP Supercache

Średni czas ładowania strony bez wtyczki – 2,19 s
Średni czas ładowania strony z wtyczką – 1,02 s
Najlepszy wynik – 0,67 s
Najgorszy wynik – 1,27 s
Średnia oszczędność w czasie (w %) – 53%

Test wtyczki WP Fastest Cache

Średni czas ładowania strony bez wtyczki – 2,19 s
Średni czas ładowania strony z wtyczką – 1,01 s
Najlepszy wynik – 0,68 s
Najgorszy wynik – 1,17 s
Średnia oszczędność w czasie (w %) – 54%

Test wtyczki W3 Total Cache

Średni czas ładowania strony bez wtyczki – 2,19 s
Średni czas ładowania strony z wtyczką – 0,89 s
Najlepszy wynik – 0,44 s
Najgorszy wynik – 1,19 s
Średnia oszczędność w czasie (w %) – 59%

Test wtyczki WP Optimize

Średni czas ładowania strony bez wtyczki – 2,19 s
Średni czas ładowania strony z wtyczką – 0,94 s
Najlepszy wynik – 0,58 s
Najgorszy wynik – 1,21 s
Średnia oszczędność w czasie (w %) – 57%

Test wtyczki Cache Enabler

Średni czas ładowania strony bez wtyczki – 2,19 s
Średni czas ładowania strony z wtyczką – 0,98 s
Najlepszy wynik – 0,67s
Najgorszy wynik – 1,21 s
Średnia oszczędność w czasie (w %) – 55%

Czy warto instalować wtyczkę cache do WordPressa?

Nasz mały test potwierdził to, o czym mówi się od dawna – bez wtyczki cache Twoja strona internetowa na WordPressie będzie działać zauważalnie wolniej. W dobie coraz większej konkurencji każda sekunda oszczędzona przy wczytywaniu strony internetowej jest na wagę złota.

Test wtyczek wykazał, że nawet w przypadku prostej strony internetowej taka oszczędność może być odczuwalna – każdy z pluginów skrócił czas ładowania przynajmniej o połowę. Różnice między nimi są jednak na tyle małe, że polecenie jednego kosztem drugiego jest kłopotliwe. Bardziej sensownym rozwiązaniem jest wybranie wtyczki, która jest łatwiejsza w obsłudze. Pamiętaj również, aby odpowiednio zabezpieczyć stronę opartą na WordPressie.