Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Bezpieczny VPN – jak działa i który jest najlepszy?

Bezpieczny VPN – jak działa i który jest najlepszy?

VPN to przydatne narzędzie, dzięki któremu zachowasz poufność w sieci oraz zmienisz geolokalizację swojego połączenia. Sprawdź, co warto wiedzieć o samej usłudze i jakie VPN’y warto wybrać do ochrony prywatności w Internecie.

Co to jest VPN?

VPN to z języka angielskiego Virtual Private Network. Skrót można przetłumaczyć jako Prywatną Sieć Wirtualną. W prostym założeniu VPN oferuje szyfrowane połączenie między urządzeniem użytkownika (np. smartfon, laptop) a serwerem docelowym, co zapewnia większą anonimowość podczas przeglądania sieci.

Jedną z zalet używania VPN jest uniemożliwienie „podsłuchania” danych osobom trzecim, takim jak: hakerzy, instytucje rządowe, dostawcy Internetu. Zmniejsza to szansę na analizę Twojej aktywności w sieci. Dzięki specyfikacji VPN zmienisz także geograficzną lokalizację swojego urządzenia – dostawca będzie widział wyłącznie połączenie z adresu serwera VPN.

Jak działa VPN?

Gdy łączysz się z siecią WWW bez użycia VPN, serwer strony odbiera informację o Twoim indywidualnym adresie IP przydzielonym przez operatora. Po zastosowaniu VPN Twój komputer połączy się poprzez bezpieczny, szyfrowany protokół z serwerem VPN, a następnie z siecią web. Dzięki temu Twój adres IP jest niewidoczny, co zapewnia Ci anonimowość i poufność aktywności w sieci.

Jakie protokoły są obsługiwane w usługach VPN?

Usługi VPN (przynajmniej komercyjne) powinny oferować szeroki wachlarz protokołów szyfrowanego połączenia. Do najpopularniejszych należą:

Protokół PPTP

PPTP to w skrócie Point-to-Point Tunneling Protocol i charakteryzuje się łatwością konfiguracji i niskimi wymaganiami sprzętowymi oraz szyfrowaniem danych w wersji podstawowej. Wspierany jest na kilku kluczowych platformach tj. Windows, Linux, Android czy iOS.

Ze względu na jego podstawowe funkcje szyfrujące nie jest on rekomendowany dla osób, które oczekują maksymalnego bezpieczeństwa przy użyciu VPN. Niektóre serwisy blokują również połączenie poprzez ten protokół.

Protokół L2TP/IPSec

Ten rodzaj protokołu jest jednym z najczęściej wybieranych w usługach VPN. Z uwagi na zastosowanie bardziej zaawansowanej formy szyfrowania wpływa ona bardziej na szybkość transmisji danych. Wspierany jest również na najpopularniejszych systemach na świecie tj. Windows, Linux, Android oraz iOS.

Protokół OpenVPN

Podobnie jak L2TP/IPSec – jest to bardzo popularny protokół, charakteryzujący się o wiele bardziej zaawansowanym i skutecznym szyfrowaniem danych niż PPTP. Jego dużą zaletą jest mniejszy wpływ na szybkość połączenia, co z pewnością przypadne do gustu użytkownikom poszukującym większego bezpieczeństwa przy zachowaniu szybkiego połączenia do sieci internetowej.

Protokół IKEv2

IKEv2 to skrót od Internet Key Exchange version 2. Jest to nowoczesny protokół szyfrowania na serwerach VPN, który zapewnia bezpieczeństwo oraz bardzo dobrą jakość połączenia. Z uwagi na jego młody wiek – nie jest wspierany na starych platformach sprzętowych. Charakteryzuje się szyfrowaniem AES 256-bit i SHA256, co gwarantuje bardzo wysoki stopień poufności przy korzystaniu z połączenia VPN.

Rekomendowany serwery NordVPN
Przykładowa rekomendacja serwera VPN na bazie lokalizacji użytkownika.

Czym jest LAN VPN?

LAN VPN jest to sieć prywatna znajdująca się w jednym fizycznym miejscu, np. domu, biurze czy akademiku. Duże organizacje np. korporacje lub uniwersytety, które posiadają oddziały w kilku miejscach, tworzą połączoną siatkę LAN VPN. Łączą oddziały organizacji szyfrowanym połączeniem VPN, co gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Kiedy korzystać z VPN?

VPN jest przydatny wszędzie, gdzie korzystasz z dostępu do lokalnej sieci Wi-Fi. Może to być np. hotel, dworzec kolejowy czy biblioteka. Sieci tego typu w większości przypadków nie są należycie zabezpieczone, co ułatwia cyberprzestępcom kradzież danych. Dzięki VPN zwiększysz bezpieczeństwo swojego urządzenia i zminimalizujesz ryzyko śledzenia Twojej aktywności oraz wycieku loginów lub haseł. VPN jest rekomendowany zwłaszcza w sytuacji, gdy sieć WiFi jest publicznie otwarta.

Czy bezpłatny VPN jest dobry?

Na rynku funkcjonują bezpłatne usługi VPN, jednak w znacznym stopniu ustępują rozwiązaniom komercyjnym. Utrzymanie infrastruktury serwerowej VPN to bardzo duży koszt, stąd bezpłatne rozwiązania charakteryzują się m.in. niższą stabilnością łącza, mniejszą przepustowością, małą liczbą serwerów oraz ograniczoną funkcją geolokalizacji i nie posiadają funkcji Kill Switch.

Jedną z dyskusyjnych kwestii jest pozyskiwanie danych o użytkownikach przez bezpłatne usługi VPN. Adresy email są często przekazywane podmiotom trzecim do celów marketingowych, a sam operator takiego VPNa loguje aktywność użytkowników np. godziny logowania, transfer i wiele innych. Aby w pełni wykorzystywać potencjał VPN zalecamy wybór rozwiązań komercyjnych, np. SiteLock VPN.

Czy bezpłatny VPN jest bezpieczny?

Jak wspomnieliśmy w wcześniejszym akapicie, postawienie i utrzymanie infrastruktury VPN wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Jeżeli korzystasz z bezpłatnego VPN najprawdopodobniej zgodziłeś się, aby dostawca zbierał i przetwarzał dane o Tobie i Twojej aktywności w sieci. Takie informacje są następnie sprzedawane agencjom marketingowym bądź reklamodawcom. Naraża Cię to na utratę kontroli nad danymi i powoduje, że VPN traci swoją najważniejszą funkcję, czyli zachowanie Twojej poufności.

Co daje płatny VPN?

Płatny VPN zapewnia Ci większe bezpieczeństwo i poufność Twoich danych. Daje Ci też większą pewność niż bezpłatne VPNy, że nie zbiera i nie profiluje informacji o Twojej aktywności w sieci. Dodatkowo posiada o wiele bardziej rozbudowaną infrastrukturę serwerową, co zapewnia szybsze przeglądanie treści i stron, a dodatkowo pozwala Ci na większy wybór zmiany geolokalizacji Twojego komputera. 

Czy VPN gwarantuje prywatność?

Tak, natomiast aby zachować 100% pewność, że nasza aktywność w Internecie jest poufna rekomendujemy zastosowanie sprawdzonych narzędzi VPN np. SiteLock VPN

Czy VPN spowalnia komputer?

Kiedyś, gdy moc obliczeniowa komputerów była słabsza, faktycznie użytkownicy mogli odczuwać lekkie spowolnienie systemu. Obecnie sprzęt komputerowy posiada na tyle dobrą wydajność procesorów i wysoką moc obliczeniową, że VPN nie powinien mieć najmniejszego wpływu na spowolnienie komputera.

Czy VPN spowalnia Internet?

VPN może spowolnić wczytywanie się stron internetowych bądź przesyłanie plików. Dzieje się tak z powodu samej specyfiki działania VPN – obecności serwera pośredniczącego w połączeniu – a także szyfrowania danych. Natomiast nie jest to czynnik decydujący o samej prędkości, bo ważna jest także jakość połączenia z siecią WiFi oraz liczba osób korzystających z niej w danym momencie. Jeżeli posiadasz szybkie łącze internetowe np. w domu oraz VPN od rekomendowanego dostawcy (np. NordVPN), szybkość połączenia nie będzie dla Ciebie zmartwieniem.

Systemy wspierane przez NordVPN
W przypadku usług VPN warto wybrać taką, która oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla systemów operacyjnych.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Tak, posiadanie i korzystanie z narzędzi VPN w większości demokratycznych państw świata jest w pełni legalne. Jest to nawet rozwiązanie rekomendowane w celu zachowania bezpieczeństwa i poufności. Nielegalna jest natomiast działalność przestępcza, która byłaby niezgodna z obowiązujących w danym kraju prawem, np. handel niezwalonymi produktami lub udostępnianie zakazanych treści.

Czy jeżeli w hotelu lub akademiku jest Internet kablowy, czy powinienem stosować VPN?

Tak, ponieważ trudno wymagać, aby każdy pokój był podpięty do osobnego serwera sieciowego. Nadal nie masz pewności, ile osób korzysta z sieci w obiekcie ani czy na serwerze sieciowym nie jest zainstalowane oprogramowanie śledzące Twoją aktywność. Stąd nawet korzystając z Internetu kablowego rekomenduje się stosowanie VPN.

Czy dzięki VPN połączę się zdalnie z serwerem firmowym np. z domu?

Tak, skonfigurowanie VPN dla pracownika umożliwi mu bezpieczne korzystanie z wewnętrznej firmowej sieci wymiany plików i dokumentów. Dzięki szyfrowaniu masz pewność, że przesyłane pliki są bezpieczne i chronione przed wyciekiem. Taki VPN sprawdzi się doskonale, gdy pracujesz w trybie „home office” lub jest akurat w podróży służbowej.

Czy mogę używać VPN na telefonie lub tablecie?

Tak, dostawcy VPNów udostępniają również aplikacje mobilne, chroniące telefony oraz tablety. Jednym z rekomendowanych dostawców VPN na urządzenia mobilne jest NordVPN. Aplikację na smartfon/ tablet pobierzesz z Sklepu Play lub Apple App Store.

Co się stanie, gdy nastąpi awaria VPN podczas aktywnego połączenia z siecią?

W sytuacji, gdy nastąpi awaria VPN, Twoje połączenie z serwerem strony zostanie przerwane. Jednak komputer, który będzie wciąż posiadał aktywny dostęp do sieci, najprawdopodobniej podejmie próbę odświeżenia strony WWW udostępniając Twój adres IP. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, wybierz VPN z funkcją Kill Switch.

Do czego służy Kill Switch w programach VPN?

Funkcja Kill Switch stale monitoruje połączenie Twojego komputera z serwerem VPN. Jeżeli nastąpi awaria lub przerwanie połączenia, funkcja automatycznie zablokuje urządzeniu dostęp do Internetu. Dzięki temu Twoja lokalizacja zostanie poufna. Jednym z VPNów, które posiadają funkcję Kill Switch jest NordVPN.

Co oznacza „jednoczesne podłączenie do VPN”?

Jednoczesne podłączenie oznacza liczbę urządzeń, jaką podłączysz do VPN jednocześnie. Maksymalna liczba jest ustalana przez dostawcę VPN. Informacja ta będzie dla Ciebie ważna w sytuacji, gdy oprócz laptopa korzystasz także z dodatkowego komputera, smartfona, tabletu lub chciałbyś zabezpieczyć wszystkie urządzenia w Twoim domu.

Dynamiczny lub statyczny adres IP: który wybrać?

Dynamiczny adres IP polega na przypisywaniu Ci nowego adresu IP z puli wolnych adresów, które pozostają w bazie dostawcy. Im większa baza, tym mniejsza szansa, że ten sam adres zostanie Ci przypisany przy kolejnej sesji.

Statyczny adres IP jest wykorzystywany w sytuacji, gdy chcesz połączyć się np. z konkretną aplikacją, firmowym serwerem bądź siecią korporacyjną. Wówczas musisz posiadać przypisany IP, aby serwer mógł uwierzytelnić Twój dostęp.

Co oznacza komunikat o zmianie serwera VPN?

Podczas połączenia jesteś domyślnie przypisywany do serwera znajdującego się w kraju ojczystym. Jednak dostawcy VPN oferują możliwość przepięcia się na serwer zlokalizowany w innym regionie bądź kraju. Pozwoli Ci to na np. zmianę geolokalizacji Twojego komputera lub wybranie innego serwera w sytuacji, gdy np. obecny jest przeciążony i wolno działa. Komunikat informuje Cię, że Twoje połączenie VPN zostało przepięte do innego serwera.

Czy mogę zmienić geolokalizację mojego komputera dzięki VPN?

Tak, w ramach sieci serwerów oferowanych przez dostawcę VPN jest taka możliwość. Im sieć operatora VPN jest większa, tym masz więcej możliwości zmiany swojej geolokalizacji. Najlepsze usługi VPN oferują lokalizację nawet w kilkudziesięciu krajach na różnych kontynentach.

Jak ominąć blokady oparte o geolokalizację na serwisach streamingowych np. YouTube, Netflix?

Najlepiej w tej sytuacji skorzystać z usługi VPN, która oferuje bogatą i rozbudowaną sieć serwerów na całym świecie. Dzięki temu ominiesz standardowe blokady usługodawców streamingu i serwisów VOD tj. YouTube czy Netflix.

Polecane usługi VPN

Na rynku aplikacji do prywatnych połączeń jest wiele i posiadają one bardzo podobne działanie. Niektóre z nich oferują np. dodatkowe zabezpieczenia połączenia lub funkcje jak blokowanie reklam. By wybrać VPN, zapoznaj się ofertą aplikacji i zdecyduj, który spełnia Twoje wymagania. W home.pl dostępne są:

Funkcje VPN bardzo często dodawane są do aplikacji antywirusowych, by pomóc użytkownikom zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Wśród najpopularniejszych antywirusów z VPN znajdziesz m.in.: