Wiadomości

Koniec wsparcia dla Windows 7 – czy zaktualizowałeś system operacyjny?

22 lipca 2009 roku Windows 7 wyszedł w świat i od przeszło 10 lat cieszy się zainteresowaniem i popularnością wśród użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Microsoft zdecydował się na zakończenie cyklu życia systemu i wkrótce nastąpi koniec wsparcia i aktualizacji bezpieczeństwa dla Windows 7.

Użytkownicy będą mogli nadal korzystać z zainstalowanego systemu, jednak brak aktualizacji spowoduje zwiększenie podatności komputera na ataki hackerskie i wirusy, zwłaszcza exploity Zero Day. Sprawdź z czym wiąże się koniec wsparcia dla Windows 7, jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z nieaktualizowanego systemu operacyjnego oraz dlaczego należy przejść na Windows 10.

Kiedy Microsoft zakończy wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7?

Microsoft zaplanował zakończenie wspierania systemu operacyjnego Windows 7 na początku 2020 roku. Gigant z Redmond poinformował, że Windows 7 przestanie otrzymywać aktualizacje i łatki bezpieczeństwa już 14 stycznia 2020 roku. Zakończenie wsparcia wiąże się z zwiększeniem podatności na ataki niezaktualizowanych do wersji Windows 10 komputerów. Stąd, aby zachować bezpieczeństwo i w dalszym ciągu otrzymywać wsparcie i aktualizacje, użytkownikom korzystającym z Windows 7 rekomenduje się zaktualizowanie systemu do wersji Windows 10.

Czy Windows 7 zagwarantuje bezpieczeństwo po zakończeniu wsparcia systemu przez Microsoft?

Według raportu badającego cyberzagrożenia, przygotowanego przez firmę Webroot, korzystanie z Windows 7 staje się coraz bardziej ryzykowne a w ostatnim czasie potencjalne ryzyko zainfekowania systemu wzrosło aż o 71%. Z raportu wynika, że:

  • Od stycznia do czerwca 2019 roku liczba stron internetowych zawierających exploity systemu Windows 7 wzrosła o 75%;
  • Spośród wszystkich zainfekowanych sprzętów z systemem Windows 7, 64% to komputery użytkowników domowych, a 36% to sprzęt biznesowy;
  • Ponad 75% złośliwego oprogramowania w systemie Windows 7 znajduje się w jednym z trzech miejsc:
    • 41% w folderze temp;
    • 24% w folderze appdata;
    • 11% w folderze cache.

Dzięki znajomości miejsca, gdzie instaluje się złośliwe oprogramowanie, firmy mogą ustawić zasady ograniczające wykonywanie wskazanych aplikacji z folderów temp i cache, dzięki czemu mogą zmniejszyć ryzyko infekcji w Windows 7 aż o 50%.

Dlaczego należy jak najszybciej uaktualnić system operacyjny do Windows 10?

Jak pokazują badania, liczna infekcji komputerów z Windows 7 bardzo szybko rośnie, a zakończenie wsparcia systemu 14 stycznia 2020 pozostawi użytkowników bez dostępu do aktualizacji i łatek bezpieczeństwa. Dalsze korzystanie z niewspieranego systemu niesie za sobą zwiększenie ryzyka infekcji i zawirusowania komputera, zwłaszcza wśród użytkowników domowych. Stąd warto jak najszybciej zdecydować się na instalację bezpieczniejszej i aktualnej wersji systemu operacyjnego Windows 10.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm