Bezpieczeństwo

4 powody, dla których haker chce włamać się na stronę WWW

Strona internetowa to dzisiaj fundament obecności w sieci. Dostęp do niej powinien być możliwy przez całą dobę. Równie ważna jest kwestia odpowiednich zabezpieczeń witryny, ponieważ wpływa ona na Twoją reputację oraz bezpieczeństwo danych osób, które ją odwiedzają. Największym błędem jest twierdzenie, że wielkość Twojej firmy lub niszowe hobby zmniejszają ryzyko włamania i kradzieży danych. Nic bardziej mylnego! Dla cyberprzestępców nawet mała strona WWW jest potencjalnie ciekawym celem.

Czy certyfikat SSL chroni przed włamaniem na stronę WWW?

Często spotykamy się z pytaniem, czy posiadanie certyfikatu SSL jest wystarczającym zabezpieczeniem strony internetowej. Warto wiedzieć, że certyfikat SSL służy do zupełnie innego celu – zapewnia bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy stroną WWW a użytkownikami. Mogą to być np. informacje z formularza kontaktowego w sklepie internetowym lub dane karty płatniczej. Dzięki połączeniu poprzez szyfrowany protokół HTTPS dane klientów nie mogą zostać “podsłuchane” i przejęte przez osoby trzecie. To właściwie niezbędna funkcja dla firm oferujących jakąkolwiek formę sprzedaży online, a także wpływający na zaufanie użytkowników podczas przeglądania strony.

Sam element certyfikatu SSL to jednak tylko część zabezpieczeń, na dodatek nie związany bezpośrednio z jakością, aktualnością oraz złożonością oprogramowania, które odpowiada za działanie witryny. Najwięcej włamań i przejęć stron WWW odbywa się ze względu na luki w oprogramowaniu, słabe hasła do panelu zarządzania i stosowanie starych wersji skryptów PHP, niedostosowanych do aktualnych, wspieranych przez twórców tego języka programowania.

W tym momencie pojawia się kolejne pytanie: dlaczego jakikolwiek haker miałby być zainteresowany atakowaniem akurat mojej strony?

Po co hakerom dostęp do strony WWW?

Istnieje kilka powodów, dla których Twoja strona WWW staje się celem cyberprzestępców. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy Twoja działalność ma skromny wymiar, prowadzisz bloga o tematyce kulinarnej lub popularny sklep internetowy. W zdecydowanej większości przypadków próby włamania na strony mają szeroki zasięg – atakowane są najczęściej witryny posiadające podobną cechę np. przestarzałe oprogramowanie w konkretnej wersji, dla której hakerzy znają lukę w kodzie.

Przykładem takich działań był m.in. zeszłoroczny atak na strony oparte na WordPressie, zawierające konkretne wtyczki i motywy, dla których twórcy nie wydawali od dawna aktualizacji.

Cele związane z włamaniem oraz modyfikacją strony WWW są różnorodne i nie muszą dotyczyć wyłącznie pieniędzy (choć motywacje finansowe to ważny czynnik). To, że Twoja strona WWW została obrana jako cel nie musi także oznaczać świadomego ataku na Twoją firmę lub markę. Po prostu posiada słaby punkt, który dla atakującego jest niezwykle kuszący. A co interesuje cyberprzestępców?

  • poufne dane – hakerzy mogą próbować przechwycić Twoje dane lub dane osób odwiedzających Twoją stronę (np. w postaci bazy danych), by następnie sprzedać je lub ukraść tożsamość w celu np. wyłudzenia danych z karty i haseł do kont bankowych (tzw. phishing);
  • moc obliczeniową serwera – ofiarami cyberataków padają nawet niewielkie strony; hakując wiele stron i wykorzystując ich serwery można uzyskać dużą moc obliczeniową, która jest nielegalnie wykorzystywana do innych celów; przykładem jest cryptojacking, który wykorzystuje zasoby serwerów do kopania wirtualnych walut m.in. bitcoinów;
  • sława i prestiż – niektórzy hakerzy dokonują ataków dla rozrywki i zabicia czasu; takie działania traktują jako ćwiczenie lub możliwość zabłyśnięcia w sieci, szczególnie gdy udaje im się dostać na duży i całkiem dobrze chroniony serwer.
  • rozwój zabezpieczeń – ataki hakerskie o znikomej szkodliwości mają często za zadania wskazać na ewentualne błędy w działaniu oprogramowania, tak aby twórcy zaktualizowali je i odpowiednio zabezpieczyli. Przykładem takiego ataku jest słynne wykorzystanie luki Heartbleed w połączeniach szyfrowanych TLS.

Jak zabezpieczyć stronę WWW przed włamaniem?

Ataki złośliwego oprogramowania mogą mieć miejsce, kiedy w obrębie strony internetowej powstają luki bezpieczeństwa. Często są one powiązane z wygodnymi w użytkowaniu systemami zarządzania treścią, takimi jak WordPress, Joomla czy Drupal. Instalowanie niesprawdzonych wtyczek lub ich nieaktualizowanie otwiera szeroko furtkę złośliwym kodom. Jednak ataki mogą dotyczyć wszystkich stron internetowych – nie tylko tych korzystających z popularnych CMS-ów.

Jak zminimalizować ryzyko infekcji strony WWW?

Jeśli chcesz chronić swoją stronę WWW w bardziej kompleksowy sposób – aktywuj za darmo usługę Ochrona WWW Start od home.pl. Dzięki niej zyskasz narzędzie, które co 12 godzin skanuje zawartość strony w poszukiwaniu groźnego oprogramowania i w razie konieczności usuwa je, aby zapobiec ewentualnym, kolejnym próbom włamania. Dzięki dodatkowym funkcjom ochrony w czasie rzeczywistym zyskasz pewność, że Twoja strona internetowa jest bezpieczna przed atakami typu DDOS lub brute force.

Dodatkowa ochrona na stronie WWW

Bezpieczeństwo danych naszych klientów jest dla nas priorytetem. Dlatego jeśli chcesz chronić swoją stronę WWW w kompleksowy sposób – aktywuj w Panelu Klienta za darmo usługę Ochrona WWW Start od home.pl. Dzięki niej zyskasz narzędzie, które skanuje zawartość strony w poszukiwaniu groźnego oprogramowania i w razie konieczności usunie je, aby zapobiec ewentualnym próbom włamania.

Jeżeli jednak poszukujesz skuteczniejszego rozwiązania, polecamy Ochronę WWW Biznes – zapewnia ona automatyczne skanowanie witryny co 12 godzin i automatyczne usuwanie szkodliwego oprogramowania aż dwa razy w ciągu miesiąca. Dzięki ochronie w czasie rzeczywistym zyskasz pewność, że Twoja strona internetowa jest bezpieczna przed atakami typu DDOS czy brute force.

Zarówno Ochronę WWW Start, jak i Biznes można włączyć w Panelu Klienta home.pl.

Chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej na temat zagrożeń w internecie? Zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się czy strona WWW mogła zostać zhakowana.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm