Hosting

PHP 7.4 na hostingu home.pl

Nowa wersja najpopularniejszego interpretera skryptów jest już dostępna na platformie hostingowej w home.pl. PHP 7.4 zapewnia większe bezpieczeństwo stron WWW korzystających z tego języka programowania, a także przyśpiesza ich działanie. Zapoznaj się z kluczowymi zmianami.

PHP 7.4 – co nowego?

Jedną z najważniejszych zmian w nowej wersji PHP jest wprowadzenie tzw. preloadingu, czyli zapisywania w pamięci modułów jeszcze przed startem serwera. Dzięki temu niektóre zasoby (np. kod) będą dostępne od razu przy wywołaniu stron WWW oraz skryptów PHP.

Certyfikaty SSL

Drugim, również kluczowym usprawnieniem jest lepsza interpretacja krótkich funkcji poprzez zmianę w tzw. Arrow Functions. Dla przykładu, kod w postaci:

array_map(function (User $user) { 
    return $user->id; 
}, $users)

można już zdefiniować jako:

array_map(fn (User $user) => $user->id, $users)

Z perspektywy webdevelopera i twórcy skryptów ma to niemałe znaczenie – kod aplikacji jest mniejszy, a to z kolei pozytywnie wpływa na szybkość jego wykonania przez hosting.

Szczegółowe informacje o nowej wersji PHP znajdziesz na stronie twórców tego rozwiązania – https://www.php.net/archive/2019.php#2019-11-28-1

Warto również wspomnieć, że wg twórców PHP wersja 7.4 będzie wspierana i rozwijana do końca listopada 2021 roku, a przez kolejne 12 miesięcy otrzymywać będzie łatki eliminujące luki bezpieczeństwa. Wersje 5.5, 5.6, 7.0 oraz 7.1 nie są już brane pod uwagę pod kątem poprawek, a niebawem podobny los spotka popularne wciąż PHP 7.2.

Wsparcie dla PHP 7.4
Okres wsparcia dla poszczególnych wersji PHP. Kolor zielony – rozwój danej wersji, kolor pomarańczowy – poprawki bezpieczeństwa. Źródło – php.net

Czy PHP 7.4 jest szybsze od poprzednich wersji?

Nowe wydanie PHP w dużej mierze skupia się zwiększeniu bezpieczeństwa oraz wprowadzeniu nowych funkcjonalności, ale nie wykluczyło również usprawnień, które przekładają się na szybkość działania. Jeden z niezależnych serwisów phoronix.com miał okazję przestudiować i porównać PHP 7.4 w listopadzie 2019 roku (gdy dostępna była wersja Release Candidate) na podstawie popularnego benchmarka PHPBench. Wynik testu jednoznacznie wskazuje na poprawę wydajności w porównaniu do wersji 7.1 oraz 7.2. W porównaniu do PHP 5.6 różnice sięgają niemal 300%!

Test szybkości PHP 7.4

Jak uruchomić PHP 7.4 na hostingu home.pl?

Aktywacja nowej wersji PHP możliwa jest za pomocą odpowiedniej reguły w pliku .htaccess. W przypadku poprzedniej platformy, opartej na serwerze WWW IdeaWebserver, należy w pliku umieścić następujący kod:


:Location *.php

use php74

:Location

Dla nowej platformy hostingowej z serwerem WWW Apache zastosowanie ma poniższy kod:


<FilesMatch "\.php$">

    SetEnv CGI_HANDLER php74

</FilesMatch>

Sprawdź jak tworzyć i edytować plik .htaccess poprzez Panel Klienta i funkcję webFTP.