Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Szybki przelew BLIKiem – jakie są zalety mobilnych płatności?

Szybki przelew BLIKiem – jakie są zalety mobilnych płatności?

Każdy użytkownik i klient sklepów internetowych zwraca uwagę na opcje płatności za zakupy. Muszą one być nie tylko bezpieczne, ale także komfortowe, nie wymagające od niego dodatkowych czynności podczas składania zamówienia. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest BLIK, który odpowiada dzisiaj za ponad 200 milionów transakcji rocznie! Dlaczego Polacy są tak mocno przywiązani akurat do BLIKa?

Czym jest BLIK?

BLIK to polski standard płatności, który powstał w porozumieniu z kilkoma bankami w ramach spółki Polski Standard Płatności. W branży ecommerce został udostępniony w 2015 roku, czyli stosunkowo niedawno, ale dzisiaj jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów na opłacanie zakupów lub rachunków przez Internet. Ale same możliwości BLIKa są o wiele większe, ponieważ za jego pomocą dokonasz również:

  • wypłat/wpłat gotówki w bankomatach i wpłatomatach.
  • przelewu na numer telefonu,
  • wygenerujesz czek elektroniczny.
Liczba płatności internetowych za pomocą BLIK oraz kart płatniczych w latach 2016-2019 – źródło: Polski Standard Płatności

Czy każdy bank udostępnia płatność BLIKiem?

Jeszcze nie, ale z pewnością w przyszłości wszystkie (lub niemal wszystkie) banki w Polsce będą go oferować. Płatność BLIKiem to metoda, która jest udostępniana w ramach danej aplikacji mobilnej. Jest to o tyle ważne, że BLIK jest w 100% mobilnym sposobem na realizację operacji płatniczej – użytkownicy, którzy nie korzystają z aplikacji banku w swoim telefonie nie mają w ogóle możliwości skorzystania z BLIKa w innej formie.

Jeżeli Twój bank wspiera przelewy BLIKiem, skonfigurowanie go jest banalnie proste. Przejdź do swojej aplikacji na smartfonie i znajdź w ustawieniach opcję płacenia BLIKiem, aktywuj ją, skonfiguruj PIN oraz dzienny limit do wykorzystania i gotowe!

Sprawdź, jak skorzystać z różnych metod płatności w home.pl.

Dlaczego płatność BLIKiem jest tak popularna?

Polacy wybierają BLIKa z kilku powodów. Ale najważniejszym źródłem popularności tego systemu jest wzrost potrzeb e-konsumentów i ich coraz większa aktywność w Internecie. Polski rynek ecommerce jest wart 50 miliardów złotych, a nasze zakupy internetowe nie ograniczają się do największych platform sklepowych – coraz częściej szukamy produktów ekskluzywnych, robionych na zamówienie, pochodzących od małych dostawców. Dzięki płatnościom elektronicznym przyśpieszamy również realizację takich zamówień i wysyłkę.

Jakie są kluczowe zalety BLIKa?

  • To bezpieczna metoda płatności – jest ona oparta na tymczasowym kodzie 6-cyfrowym, generowanym dla pojedynczej transakcji. Minimalizuje to prawdopodobieństwo wykorzystania go po raz kolejny przez cyberprzestępcę do wykonania kolejnych płatności. Tak „przechwycony” kod jest ważny tylko kilkadziesiąt sekund. Na dodatek operację trzeba potwierdzić dodatkowym kodem PIN (ustawianym osobno tylko dla transakcji BLIK). Biorąc pod uwagę te czynniki – kradzież tymczasowego kodu BLIK nie przyniesie korzyści potencjalnemu złodziejowi.
  • Jest zawsze pod ręką w Twoim smartfonie – to właśnie mobilność BLIKa powoduje, że jest on tak często wykorzystywany do opłacania zakupów. Nie musisz szukać specjalnych kodów z banku, logować się do e-konta przez przeglądarkę itd. Po prostu uruchamiasz aplikację banku, logujesz się PINem i korzystasz z BLIKa.
  • Jest dostępny w popularnych systemach płatności np. PayU – nawet małe sklepy internetowe, które korzystają z systemów e-płatności, oferują płatność BLIKiem. To powoduje, że znika kolejna bariera między sprzedawcą, a klientem e-sklepu. Korzystanie z takich systemów zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy (sklep jest weryfikowany pod kątem legalności) i jednocześnie ułatwia kupującemu dokonanie płatności.
  • Ma uniwersalne zastosowanie – pomijając ograniczenie związane z dostępnością BLIKa w danej aplikacji bankowej, tak naprawdę możesz za jego pomocą opłacać nie tylko zakupy w Internecie, ale również rachunki za usługi internetowe, gaz, wodę, prąd itp. Płatności mobilne są w tej kwestii najwygodniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że BLIK nie oferuje opcji tzw. chargeback’u. Dlatego też nie jest zalecane, aby BLIKiem płacić np. za bilety lotnicze lub nocleg w hotelach. W losowych przypadkach dzięki chargeback odzyskasz środki szybciej np. w wyniku anulowania rezerwacji lub niezadowalającego poziomu obsługi na wakacjach, a odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy weźmie na siebie bank.

BLIK jako szybka metoda płatności za hosting i domeny – poznaj Blik One Click w home.pl

Aby jeszcze bardziej ułatwić opłacanie usług w home.pl, wprowadziliśmy płatności BLIKiem w nowej formie na etapie realizacji zamówienia – BLIK One Click. Płatność ta nie wymaga logowania do Panelu Klienta lub do zewnętrznych stron w przeglądarce internetowej. Wystarczy, że wybierzesz BLIK jako główną metodę płatności.

W kolejnym kroku wpisz kod BLIK ze swojej aplikacji bankowej.

Po kilku sekundach potwierdź transakcję PINem, który skonfigurowałeś dla płatności BLIK w aplikacji mobilnej banku. I to wszystko!

Opcja płatności poprzez BLIK One Click jest dostępna również w Panelu Klienta dla odnawiania dowolnych usług zarejestrowanych już wcześniej.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA BEZPŁATNY WEBINAR!

Wspólnie z operatorem płatności Blik zapraszamy na darmowy webinar o bezpieczeństwie zakupów w Internecie. Z naszego szkolenia dowiesz się m.in.:

  • Jakich podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci warto przestrzegać,
  • Na co zwracać uwagę kupując w Internecie,
  • Jak bezpiecznie płacić i nie dać się naciągnąć fałszywym znajomym.

Rejestracja dostępna jest w serwisie Akademia home.pl.