Usługi Microsoft są nieustannie rozwijane, by zapewnić użytkownikom najlepsze funkcje oraz najwyższy komfort i bezpieczeństwo pracy. Najnowszą ewolucją narzędzi biurowych Microsoftu jest wprowadzenie nowych nazw pakietów usługi, znanej jako Office 365.
Ewolucja i zmiany w Office 365
Pakiet Office i jego narzędzia od dawna są kojarzone z pracą biurową. Przez ostatnie 30 lat jego aplikacje przetworzyły niezliczoną ilość dokumentów, arkuszy czy prezentacji. Jednocześnie zrewolucjonizowały funkcjonowanie i struktury organizacji na całym świecie. Jedną z ważniejszych zmian, wdrożonych do Office, było wprowadzenie funkcjonalności chmury do zestawu aplikacji.
Chmurowy dysk OneDrive i integracja każdej aplikacji Office 365 z zasobami organizacji pozwoliła na przyspieszenie pracy w biurach oraz wprowadziła nowe możliwości pracy zdalnej. Nowe funkcje umożliwiły także współpracę na niespotykaną wcześniej skalę. Dzięki chmurze i aplikacjom online, pracownicy po przeciwnych stronach globu mogą współtworzyć dokumenty oraz komunikować się przez dowolne urządzenie.
Przez ostatnie trzy dekady pakiet Office został wzbogacony o nowe aplikacje, funkcje i możliwości. Microsoft utworzył pełny ekosystem współpracy i komunikacji, który przerósł swoją pierwotną nazwę „Office”, sugerującą, że w pakiecie zawarte są tylko narzędzia do pracy biurowej. Aby lepiej oddać naturę usługi, Microsoft zdecydował się zmienić nazwę najpopularniejszych pakietów Office 365 na Microsoft 365.
Nowa oferta Microsoft 365 dla firm i domu
Nazwa Microsoft 365 wcześniej funkcjonowała jako określenie pakietu łączącego Office, Windows 10 i narzędzia bezpieczeństwa (EMS). Przez bogatą ofertę usług, jej zastosowanie zostało rozszerzone do najpopularniejszych pakietów Office 365. Zmiana nazw obowiązuje od 21 kwietnia 2020 roku i obejmuje następujące usługi:
Pakiety dla firm i przedsiębiorstw
- Office 365 Business Essentials zmienia nazwę na Microsoft 365 Business Basic,
- Office 365 Business i ProPlus zmienia nazwę na Aplikacje Microsoft 365 dla firm,
- Office 365 Business Premium zmienia nazwę na Microsoft 365 Business Standard,
- Microsoft 365 Business zmienia nazwę na Microsoft 365 Business Premium.
Pakiety dla domu i użytku personalnego
- Office 365 Personal zmienia nazwę na Microsoft 365 Personal,
- Office 365 Home zmienia nazwę na Microsoft 365 Family.
Pakiety z nowymi nazwami zawierają te same aplikacje (internetowe i klasyczne) oraz usługi jak Exchange, Teams i OneDrive. Ich działanie się nie zmienia, zmiana jest kosmetyczna i zostanie wprowadzona automatycznie.
Pakiety Office 365 w wersjach Enterprise (E), dla szkół (A), dla instytucji rządowych (G) oraz dla pracowników pierwszej linii (F) nie otrzymują nowego nazewnictwa.
Co oznacza zmiana nazwy z Office 365 na Microsoft 365
Modyfikacja nazwy nie wprowadza żadnych zmian w funkcjonowaniu usług czy oprogramowania w nich zawartego. W oficjalnym komunikacie, wicedyrektor działu Microsoft 365 – Jared Spataro, informuje, że obecnie wprowadzenie nowych nazw jest zabiegiem czysto kosmetycznym, który jednak zwiastuje dalszą ewolucje usług Microsoft w przyszłości.
„Dziś po prostu ogłaszamy zmiany w nazwach usług. Te nazwy jednak reprezentują naszą ambicję do rozwoju Microsoft 365, poza to, co nasi konsumenci tradycyjnie rozumieją przez Office. Office, który znacie i uwielbiacie wciąż będzie dostępny, lecz jesteśmy podekscytowani nowymi aplikacjami i usługami, które dodaliśmy w ostatnim czasie oraz tymi, które zamierzamy dodać w nadchodzących miesiącach.”
Nowa nazwa „Microsoft 365” ma odzwierciedlać zakres funkcji i korzyści płynących z licencji oraz kierunek, w którym zmierzają profesjonalne usługi giganta z Redmond. Połączenie znanych narzędzi, innowacyjnego komunikatora Teams, sztucznej inteligencji i rosnących zasobów chmurowych ma potencjał ponownie zrewolucjonizować sposób, w jaki rozumiemy pracę biurową.