Dla firm

Profesjonalny program do zdjęć bez subskrypcji – poznaj Affinity Photo

Na rynku istnieje wiele aplikacji do grafiki i edycji zdjęć. Bezsprzecznie najpopularniejszymi są rozwiązania firmy Adobe. Jednak z powodu wprowadzenia opłat subskrypcyjnych, wielu grafików zaczęło poszukiwać alternatywy. Czy aplikacja Affinity Photo naprawdę może zastąpić Adobe Photoshop?

Wybór oprogramowania dla grafików i fotografów jest szeroki. Przez wiele lat rozwiązania od firmy Adobe były na pierwszym miejscu stawki najlepszych narzędzi polecanych przez ekspertów. Niestety, w przypadku hobbystycznego podejścia i samodzielnej nauki Photoshop posiada jedną, zasadniczą wadę – jest on stosunkowo drogim narzędziem. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy w zasobach sieci programów, które równie dobrze uczą obróbki plików graficznych. Jednym z nich jest aplikacja firmy Serif – Affinity Photo.

Affinity Photo vs. Photoshop

Opisując Affinity Photo, trudno nie porównywać edytora do aplikacji Photoshop. Już po pierwszym spojrzeniu na obie aplikacje nie da się ukryć, że mają one wiele wspólnego. Poza podstawowymi funkcjami, które znajdują się w większości edytorów, Affinity i Photoshop oferują dostęp do zaawansowanych możliwości jak niedestrukcyjne edytowanie warstw czy używanie przestrzeni barw RGB i CMYK.

W obu aplikacjach istnieje możliwość automatyzacji procesów przez tworzenie makr, choć w Photoshopie ta funkcja jest bardziej rozbudowana. Interfejs aplikacji firmy Serif też nie przez przypadek bardzo przypomina ten widoczny w Photoshopie. Ma to na celu stworzenie znajomego środowiska dla amatorów zaczynających pracę ze zdjęciami oraz profesjonalistów szukających alternatywy dla programu Adobe.

Subskrypcja czy wieczysta licencja?

Pierwszą i możliwie najważniejszą dla wielu osób różnicą między programami jest cena i sposób opłacania licencji. Od wprowadzenia Creative Cloud, Photoshop przeszedł na model subskrypcyjny, który wymaga comiesięcznych płatności. Aplikacje Affinity oferują dostęp do licencji wieczystej. Wystarczy jedna płatność, aby zacząć korzystać z edytora bez ograniczeń. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Model subskrypcyjny CC pozwala Adobe na szybkie wprowadzanie aktualizacji i zapewnianie zawsze aktualnej wersji aplikacji. Klasyczna licencja Affinity nie ma możliwości tak częstych i drobnych zmian, co nie oznacza, że użytkownicy nie otrzymują aktualizacji. Serif zapewnia wszystkim programom małe i duże aktualizacje kompletnie za darmo, dopóki nie pojawi się „znaczna zmiana oprogramowania”. Znaczną zmianą ma być przejście aplikacji na wersję 2.0, jednak od 5 lat Affinity Photo otrzymuje darmowe dodatki i poprawki, bez zapowiedzi zmian w najbliższym czasie.

Współpraca Affinity z edytorami zdjęć jak Lightroom

Jedną z zalet Photoshopa jest integracja z aplikacją Lightroom, wykorzystywaną do obróbki obrazów. Jednak tak jak Photoshop, Lightroom posiada wiele alternatyw, takich jak Capture One, Skylum Luminar czy On1 Photo. Jeśli korzystasz z jednego z powyższych rozwiązań, subskrypcja Photoshop CC nie będzie przynosiła tych samych korzyści. Wówczas Affinity Photo będzie najbardziej rozbudowaną alternatywą dla rozwiązania Adobe

Co oferuje Affinity Photo?

Affinity Photo zdobyło zaufanie fotografów i grafików na całym świecie, dzięki prędkości, możliwościom i precyzji, którą oferuje aplikacja. Edytor został utworzony z myślą o profesjonalistach, którzy wymagają zaawansowanych funkcji i integracji pomiędzy systemami Windows, macOS oraz iOS.

Interfejs dostosowany do użytkownika

Ze względu na swoją pozycję jako główna konkurencja dla edytora Adobe, Affinity Photo posiada znajomy interfejs, który pozwoli użytkownikom szybko przestawić się na nowe oprogramowanie. Edytor poszczególne funkcje przeniósł do osobnych zakładek nazwanych Personami. Udostępniają one narzędzia znane z innych edytorów, lecz znajdują się w wyznaczonych dla nich panelach.

Wydajność i elastyczność pracy

Korzystając z Affinity Photo, masz dostęp do niezwykle wydajnej aplikacji, która zapewni Ci niezawodne środowisko pracy. W dodatku, do podstawowych narzędzi do edycji i retuszowania, Affinity oferuje brak limitu warstw, edytowanie w czasie rzeczywistym, wsparcie dla ponad 100 megapixelowych obrazów i wiele więcej. Edytor firmy Serif także wspiera jedną z najpotężniejszych wtyczek do edytowania obrazów – DxO Nik Collection 2.5.

Czy Affinity jest kompatybilne z Photoshop?

Pracując z Affinity, nie musisz przejmować się kompatybilnością z projektami innych grafików. Edytor posiada wbudowane wsparcie dla plików utworzonych w Photoshopie, przez co możesz współpracować i edytować te same dokumenty. Dodatkowo, do Affinity możesz importować Obiekty inteligentne z Photoshopa oraz wgrywać swoje ulubione pędzle dostępne w aplikacji Adobe.

Efekty warstw i kompozycji

Affinity zapewnia dostęp do narzędzi działających na podstawie warstw, które w niedestrukcyjny sposób pozwolą Ci stworzyć unikatowe obrazy. Dzięki temu możesz również wymazywać, wycinać oraz zmieniać parametry takich efektów jak rozmycie, oświetlenie czy korekcje perspektywy w dowolnym momencie.

Wywoływanie RAW i edytowanie HDR

Affinity Photo posiada specjalnie przygotowane narzędzia dla fotografów korzystających z formatu RAW. Skorzystaj z profesjonalnej korekcji obiektywu czy usuwania szumu, wyświetlaj histogramy, edytuj dane EXIF i importuj metadane XMP. W oprogramowaniu firmy Serif otrzymujesz także dostęp do specjalnego algorytmu HDR, by odblokować pełną dynamikę i stworzyć niezwykle naturalny obraz. W Affinity możesz użyć 32-bitowego workflow, w którym poddasz obróbce obrazy, rendery czy tekstury z szerokim zakresem dynamiki.

Pełna wersja oprogramowania na iPad

Dla grafików pracujących w ekosystemie Apple bardzo ważna jest możliwość mobilnej pracy. Affinity Photo dostępne na iPad jest pełną wersją oprogramowania, która posiada takie same funkcje na tablecie jak na komputerze. Affinity posiada także wbudowane wsparcie dla Apple Pencil, przez co w pełni wykorzystasz możliwości sprzętowe swojego urządzenia.

Program do zdjęć bez subskrypcji

Affinity Photo to niezwykle zaawansowany, profesjonalny edytor grafiki, który prawdopodobnie najbardziej zbliża się do Adobe Photoshop swoimi możliwościami i funkcjami. Nie posiada wszystkich funkcji i nie działa identycznie jak Photoshop, lecz wielu grafików i fotografów nie korzysta ze wszystkich możliwości oferowanych w Creative Cloud. Te „brakujące 5%” funkcji nie oznacza, że Affinity Photo nie może zastąpić Photoshopa.

Wręcz przeciwnie, przy tak porównywalnie niskiej cenie i darmowych aktualizacjach, oprogramowanie Affinity może bez problemu zająć miejsce aplikacji Adobe na komputerze niejednego amatora i profesjonalisty w dziedzinie fotografii czy grafiki komputerowej.

Gdzie kupić Affinity Photo? Aplikacja do grafiki dostępna jest w home.pl – odwiedź sklep i zapoznaj się z ofertą. Jeśli zajmujesz się grafiką wektorową lub tworzysz cyfrowe rysunki, sprawdź ofertę Affinity Designer – aplikację zastępującą Adobe Illustrator.