Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Profesjonalne programy do zdjęć i grafiki bez subskrypcji – poznaj aplikacje Affinity Photo i Designer

Profesjonalne programy do zdjęć i grafiki bez subskrypcji – poznaj aplikacje Affinity Photo i Designer

Na rynku istnieje wiele aplikacji do grafiki i edycji zdjęć. Bezsprzecznie najpopularniejszymi są rozwiązania firmy Adobe. Jednak z powodu wprowadzenia opłat subskrypcyjnych, wielu grafików zaczęło poszukiwać alternatywy. Czy aplikacje pakietu Affinity naprawdę mogą zastąpić Adobe Photoshop i Illustrator?

Wybór oprogramowania dla grafików i fotografów jest szeroki. Od ponad 30 lat rozwiązania firmy Adobe są na pierwszym miejscu stawki najlepszych narzędzi polecanych przez ekspertów. Niestety, używając aplikacji hobbystycznie, do nauki, czy w przypadku chęci zaoszczędzenia pieniędzy, Photoshop i Illustrator posiadają jedną, zasadniczą wadę – są to stosunkowo drogie narzędzia, które wymagają opłacania subskrypcji. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy w sieci programów, które równie dobrze umożliwiają pracę z grafiką komputerową. Jedną z lepszych alternatyw dla pakietu Adobe są aplikacje firmy Serif – Affinity Photo i Affinity Designer.

Affinity Photo vs. Photoshop

Opisując Affinity Photo, trudno nie porównywać edytora do aplikacji Photoshop. Już po pierwszym spojrzeniu na obie aplikacje nie da się ukryć, że mają one wiele wspólnego. Poza podstawowymi funkcjami, które znajdują się w większości edytorów, Affinity i Photoshop oferują dostęp do zaawansowanych możliwości jak niedestrukcyjne edytowanie warstw czy używanie przestrzeni barw RGB i CMYK.

W obu aplikacjach istnieje możliwość automatyzacji procesów przez tworzenie makr, choć w Photoshopie ta funkcja jest bardziej rozbudowana. Interfejs aplikacji firmy Serif też nie przez przypadek bardzo przypomina ten widoczny w Photoshopie. Ma to na celu stworzenie znajomego środowiska dla amatorów zaczynających pracę ze zdjęciami oraz profesjonalistów szukających alternatywy dla programu Adobe.

Subskrypcja czy wieczysta licencja?

Pierwszą i możliwie najważniejszą dla wielu osób różnicą między programami jest cena i sposób opłacania licencji. Od wprowadzenia Creative Cloud, Photoshop przeszedł na model subskrypcyjny, który wymaga comiesięcznych płatności. Aplikacje Affinity oferują dostęp do licencji wieczystej. Wystarczy jedna płatność, aby zacząć korzystać z edytora bez ograniczeń. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Model subskrypcyjny CC pozwala Adobe na szybkie wprowadzanie aktualizacji i zapewnianie zawsze aktualnej wersji aplikacji. Klasyczna licencja Affinity nie ma możliwości tak częstych i drobnych zmian, co nie oznacza, że użytkownicy nie otrzymują aktualizacji. Serif zapewnia wszystkim programom małe i duże aktualizacje kompletnie za darmo, dopóki nie pojawi się „znaczna zmiana oprogramowania”. Znaczną zmianą ma być przejście aplikacji na wersję 2.0, jednak od 5 lat Affinity Photo otrzymuje darmowe dodatki i poprawki, bez zapowiedzi zmian w najbliższym czasie.

Współpraca Affinity Photo z edytorami zdjęć jak Lightroom

Jedną z zalet Photoshopa jest integracja z aplikacją Lightroom, wykorzystywaną do obróbki obrazów. Jednak tak jak Photoshop, Lightroom posiada wiele alternatyw, takich jak Capture One, Skylum Luminar czy On1 Photo. Jeśli korzystasz z jednego z powyższych rozwiązań, subskrypcja Photoshop CC nie będzie przynosiła tych samych korzyści. Wówczas Affinity Photo będzie najbardziej rozbudowaną alternatywą dla rozwiązania Adobe

Co oferuje Affinity Photo?

Affinity Photo zdobyło zaufanie fotografów i grafików na całym świecie, dzięki prędkości, możliwościom i precyzji, którą oferuje aplikacja. Edytor został utworzony z myślą o profesjonalistach, którzy wymagają zaawansowanych funkcji i integracji pomiędzy systemami Windows, macOS oraz tabletami iPad.

Interfejs dostosowany do użytkownika

Ze względu na swoją pozycję jako główna konkurencja dla edytora Adobe, Affinity Photo posiada znajomy interfejs, który pozwoli użytkownikom szybko przestawić się na nowe oprogramowanie. Edytor poszczególne funkcje przeniósł do osobnych zakładek nazwanych Personami. Udostępniają one narzędzia znane z innych edytorów, lecz znajdują się w wyznaczonych dla nich panelach.

Wydajność i elastyczność pracy

Korzystając z Affinity Photo, masz dostęp do niezwykle wydajnej aplikacji, która zapewni Ci niezawodne środowisko pracy. W dodatku, do podstawowych narzędzi do edycji i retuszowania, Affinity oferuje brak limitu warstw, edytowanie w czasie rzeczywistym, wsparcie dla ponad 100 megapixelowych obrazów i wiele więcej. Edytor firmy Serif także wspiera jedną z najpotężniejszych wtyczek do edytowania obrazów – DxO Nik Collection 2.5.

Czy Affinity jest kompatybilne z Photoshop?

Pracując z Affinity, nie musisz przejmować się kompatybilnością z projektami innych grafików. Edytor posiada wbudowane wsparcie dla plików utworzonych w Photoshopie, przez co możesz współpracować i edytować te same dokumenty. Dodatkowo, do Affinity możesz importować Obiekty inteligentne z Photoshopa oraz wgrywać swoje ulubione pędzle dostępne w aplikacji Adobe.

Efekty warstw i kompozycji

Affinity zapewnia dostęp do narzędzi działających na podstawie warstw, które w niedestrukcyjny sposób pozwolą Ci stworzyć unikatowe obrazy. Dzięki temu możesz również wymazywać, wycinać oraz zmieniać parametry takich efektów jak rozmycie, oświetlenie czy korekcje perspektywy w dowolnym momencie.

Wywoływanie RAW i edytowanie HDR

Affinity Photo posiada specjalnie przygotowane narzędzia dla fotografów korzystających z formatu RAW. Skorzystaj z profesjonalnej korekcji obiektywu czy usuwania szumu, wyświetlaj histogramy, edytuj dane EXIF i importuj metadane XMP. W oprogramowaniu firmy Serif otrzymujesz także dostęp do specjalnego algorytmu HDR, by odblokować pełną dynamikę i stworzyć niezwykle naturalny obraz. W Affinity możesz użyć 32-bitowego workflow, w którym poddasz obróbce obrazy, rendery czy tekstury z szerokim zakresem dynamiki.

Pełna wersja oprogramowania na iPad

Dla grafików pracujących w ekosystemie Apple bardzo ważna jest możliwość mobilnej pracy. Affinity Photo dostępne na iPad jest pełną wersją oprogramowania, która posiada takie same funkcje na tablecie jak na komputerze. Affinity posiada także wbudowane wsparcie dla Apple Pencil, przez co w pełni wykorzystasz możliwości sprzętowe swojego urządzenia.

Affinity Designer, czyli alternatywa dla Adobe Illustrator?

Illustrator jest dostępny na rynku od ponad 30 lat, przez co wielu grafików i artystów nie wyobraża sobie pracy bez programu do grafiki Adobe. W 2013 roku jednak Adobe nadwyrężyło relację z użytkownikami swojego oprogramowania, wprowadzając model subskrypcyjny. Comiesięczna subskrypcja okazała się być dość kosztowna dla profesjonalistów dopiero rozpoczynających przygodę z grafiką, studentów czy amatorów grafiki. Sporej części osób korzystających z Ilustratora nie podobał się nowy sposób opłacania usługi, przez co zaczęli szukać innego programu do grafiki wektorowej i rastrowej.

Serif, firma odpowiedzialna za powstanie pakietu Affinity, zrozumiała potrzeby grafików i wprowadziła na rynek własne, profesjonalne narzędzie do grafiki. Designer został wyposażony w znajomy interfejs i wszystkie najbardziej potrzebne funkcje, dzięki czemu użytkownicy łatwo mogą „przesiąść się” z aplikacji Adobe. Jednak możliwie największą zaletą Affinity Designer w porówaniu do Illustratora jest fakt, że Affinity oferuje wieczystą licencję, za którą płaci się tylko raz. Warto też wspomnieć, że licencja Affinity Designer kosztuje tyle co dwa miesiące subskrypcji Adobe Illustrator.

Wieczysta licencja, znajomy wygląd aplikacji i względnie niska cena sprawiają, że Affinity Designer jest świetną alternatywą dla rozwiązania Adobe. W ramach zakupionej licencji, Serif zapewnia dostęp do darmowych aktualizacji, poprawiających wydajność i wprowadzających nowe funkcje i narzędzia. Niezależnie czy jesteś początkującym grafikiem, czy szukasz tańszego narzędzia do pracy, Affinity Designer jest zdecydowanie warty Twojej uwagi.

Alternatywa dla Adobe Illustrator

Dlaczego warto rysować w Affinity Designer?

Aplikacje z rodziny Affinity, w którą wchodzą też aplikacje Photo i Publisher, powstały z myślą o zmienieniu świata grafiki komputerowej. Od pięciu lat aplikacje firmy Serif są bezustannie dopracowywane, by zapewnić jak najlepszą wydajność i zestaw narzędzi dla grafików. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, Designer otrzymał nagrody jak Apple Design Award, App of the Year magazynu PC PRO czy Windows App Creator of the Year.

Wydajna aplikacja do rysowania

Affinity Designer powstał w celu stworzenia jak najlepszego narzędzia dla grafików, dzięki czemu nie posiada funkcji ani narzędzi, które są niepotrzebne. Pozwala to na osiągniecie wyższych poziomów wydajności oraz zapewnienie komfortu pracy z grafiką. Narzędzia Affinity obsługują podglądy efektów, gradientów i zmian ustawień w czasie rzeczywistym, wszystko w płynnych 60 klatkach na sekundę.

Witrualnie nieograniczona złożoność projektów

Silnik aplikacji został zaprojektowany by pracować z dużymi dużymi i skomplikowanymi projektami. Zastosowane optymalizacje pozwolą Ci na dodawanie najmniejszych detali czy tysięcy obiektów, nie poświęcając przy tym wydajności aplikacji. Aby ułatwić pracę z dużą liczbą elementów, możesz sortować grupy, oznaczając je kolorami lub korzystać z podświetlenia obiektu, podczas zaznaczania.

Pełne wsparcie plików Adobe Illustrator

Zaletą korzystania z Affinity Designer jest pełne wsparcie dla plików pochodzących z pakietu Adobe, czyli projektów Illustratora i Photoshopa. Bez problemu możesz otworzyć rozpoczęty już projekt, wprowadzać zmiany i zapisywać je w natywnym formacie. Designer wspiera też pliki pochodzące z Affinity Photo, dzięki czemu możesz edytować obrazy i tworzyć grafikę w plikach jednego pakietu.

Szybkie edytowanie grafiki wektorowej i rastrowej

Affinity Designer umożliwia przechodzenie między wektorową i rastrową przestrzenią pracy przy pomocy jednego kliknięcia. W mgnieniu oka możesz przejść z malowania cyfrowym pędzlem i dodawania tekstur do edytowania pojedynczych pikseli czy kształtów obiektów.

Edytowanie grafiki na Windows, macOS oraz iPadzie

Firma Serif stawia na elastyczność pracy, zapewniając narzędzia najwyższego poziomu na każdej dostępnej platformie. Dlatego Affinity Designer dostępny jest na systemach Windows i MacOS oraz na urządzeniach iPad, z pełnym wsparciem dla Apple Pencil.

Alternatywa dla Adobe Illustrator

Program do zdjęć i grafiki bez subskrypcji

Aplikacje pakietu Affinity to niezwykle zaawansowane, profesjonalne edytory grafiki, które prawdopodobnie najbardziej zbliżają się do narzędzi Adobe swoimi możliwościami i funkcjami. Nie posiadają co prawda wszystkich funkcji i nie działają identycznie jak Photoshop czy Illustrator, lecz wielu grafików i fotografów nie korzysta ze wszystkich możliwości oferowanych w Creative Cloud. Te „brakujące 5%” funkcji nie oznacza, że Affinity Photo nie może zastąpić Photoshopa, a Designer nie zajmie miejsca Illustratora na komputerze grafika.

Wręcz przeciwnie, przy tak porównywalnie niskiej cenie i darmowych aktualizacjach, oprogramowanie Affinity może bez problemu stać się alternatywą dla aplikacji Adobe na komputerze niejednego amatora i profesjonalisty w dziedzinie fotografii czy grafiki komputerowej.

Gdzie kupić Affinity Photo? Aplikacja do grafiki dostępna jest w home.pl – odwiedź sklep i zapoznaj się z ofertą. Jeśli zajmujesz się grafiką wektorową lub tworzysz cyfrowe rysunki, sprawdź ofertę Affinity Designer – aplikację zastępującą Adobe Illustrator.