Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

AutoCAD 2022 – nowe funkcjonalności w programie do projektowania

AutoCAD 2022 – nowe funkcjonalności w programie do projektowania

Autodesk pod koniec pierwszego kwartału tego roku wypuścił na rynek nowe wersje swoich aplikacji. AutoCAD 2022 otrzymał kilka bardzo przydatnych funkcji oraz wiele poprawek, które wpłynęły na przystępność i szybkość działania istniejących już rozwiązań. Sprawdź, co nowego znajdziesz w Autodesk 2022 i jak z nich skorzystać.

Co daje AutoCAD 2022? Opis nowych funkcji

AutoCAD jest wiodącym oprogramowaniem projektowym, z którego korzystają profesjonaliści na całym świecie. Autodesk stale rozwija zestaw swoich narzędzi, wprowadzając nowe funkcje oraz poprawiając działanie całego oprogramowania. W marcu 2021 roku światło ujrzała najnowsza wersja aplikacji do tworzenia rysunków 2D i 3D. Co daje AutoCAD 2022? Zobacz najważniejsze funkcje, które wprowadziła nowa wersja aplikacji.

Ślad – komentuj i recenzuj w pliku DWG

Pierwszą z nowych funkcji, jest funkcja Ślad (ang. Trace), która pozwoli Tobie w bezpieczny sposób recenzować i wprowadzać sugestie do pliku. Działa ona jak szkic, który po wprowadzeniu zmiany w pliku, można usunąć, nie pozostawiając po nim śladu. Dzięki temu, możesz szybciej i wydajniej kierować pracą, precyzyjnie wskazując gdzie i jakie zmiany mają zostać wprowadzone. Funkcja Ślad będzie dostępna we wszystkich wersjach aplikacji: na komputerze, w przeglądarce oraz na urządzenia mobilne.

Demonstracja funkcji Ślad (Trace). Źródło: Autodesk

Precyzyjnie zliczanie elementów w projekcie AutoCAD

Liczenie obiektów w AutoCAD potrafi być niezwykle czasochłonne i niedokładne. Autodesk znalazł jednak na to rozwiązanie. Funkcja Zlicz wyręczy Ciebie w liczeniu obiektów oraz wskaże potencjalne błędy np. obiekty nałożone na siebie. Zliczone dane można także wyeksportować do tabeli.

Demonstracja funkcji Zlicz (Count). Źródło: Autodesk

Współdzielenie plików z zespołem i kontrahentami

Współdzielenie plików staje się standardem. Wysyłanie ich mailem i nieustanne modyfikacje zmniejszają tylko efektywność Twojej pracy. Od teraz, pracując w AutoCAD 2022, możesz tworzyć kontrolowane kopie rysunków, które szybko i wygodnie udostępnisz kopiując link. Współdzieląc plik zdecydujesz, kto może go edytować, a kto tylko wyświetlać.

Demonstracja funkcji udostępniania plików. Źródło: Autodesk

Nowe możliwości aplikacji AutoCAD 2022

Poza wcześniej wymienionymi funkcjami, AutoCAD 2022 wprowadza także inne udogodnienia i poprawki w działaniu. Poniżej zostały najważniejsze zmiany w działaniu AutoCAD (pełną listę znajdziesz na oficjalnej stronie producenta).

  • Przestawne okna – w nowej wersji wyciągniesz rysunki z głównego okna programu i wyświetlisz je oddzielnie. Dzięki temu możesz otworzyć kilka rysunków i pracować na nich jednocześnie na jednym lub kilku monitorach.
  • Szybki pomiar – Autodesk wprowadził nową funkcję, która dokonuje pomiaru odległości, wymiarów i kątów. Pomiary będą zmieniały się dynamicznie na podstawie lokalizacji kursora i tylko kiedy dwa obiekty są ustawione równolegle do siebie.
Demonstracja funkcji Szybki pomiar (Quick measure). Źródło: Autodesk
  • Przenieś do Autodesk Docs – pracując w AutoCAD 2022 przeniesiesz arkusze rysunków CAD w formacie PDF do Autodesk Docs. Przyśpieszy to proces publikacji i ułatwi recenzowanie dokumentów przez zespół.
  • Kompatybilność z dyskami w chmurze – Autodesk posiada własną chmurę Autodesk Docs do przechowywania plików DWG. Jeśli Twoja firma korzysta z innych dysków np. OneDrive w Microsoft 365 czy Dysk Google w Google Workspace, to AutoCAD 2022 umożliwi Ci pełną synchronizację z tymi usługami.
  • Historia zmian rysunków AutoCAD – wyświetlanie zmian pozwoli Tobie i Twojemu zespołowi na łatwiejsze sprawdzenie wprowadzonych zmian w nowej wersji rysunku w porównaniu do innych wersji, zapisanych w historii edycji.
  • AutoCAD na komputerze, w przeglądarce i telefonie – AutoCAD już w zeszłym roku wprowadził możliwość pracy w przeglądarce. Korzystając z AutoCAD 2022 i AutoCAD LT 2022 możesz pracować w dowolnym miejscu i czasie, na każdym wspieranym urządzeniu.
Źródło: Autodesk
  • Porównywanie plików DWG – AutoCAD 2022 udostępnia również moduł do porównywania dwóch wersji pliku DWG w jednym oknie aplikacji, w tym wewnętrznych odnośników.
  • Lepsza wydajność na wielordzeniowych procesorach – AutoCAD jest aplikacją, której szybkość działania była uzależniona o wydajności jednego rodzenia na procesorze. W nowej wersji Autodesk wprowadził zmiany, które pozwalają na przeniesienie pobocznych procesów w aplikacji na inne rdzenie procesora. Dzięki temu, aplikacja stała się szybsza i bardziej wydajna.

Jak uzyskać licencję AutoCAD?

Autodesk tworzy wiele profesjonalnych aplikacji, które posiadają rożne wersje licencji. W przypadku AutoCAD, dwiema głównymi wersjami są AutoCAD i AutoCAD LT. Pierwsza z nich jest pełną wersją oprogramowania, która umożliwia projektowanie w 2D oraz 3D. AutoCAD LT posiada tylko opcję projektowania w dwóch wymiarach, dzięki czemu cena licencji LT jest niższa.

W 2016 roku, Autodesk zdecydował się zmienić model sprzedaży i wycofał licencję wieczystą. Przejście na model subskrypcyjny dla użytkowników ułatwił i przyśpieszył rozwój samego oprogramowania.

Jeśli poszukujesz profesjonalnej licencji AutoCAD 2022 LT lub AutoCAD Revit LT Suite, skorzystaj z oferty home.pl dla firm.

Czy AutoCAD jest za darmo?

Oprogramowanie Autodesk AutoCAD jest narzędziem stworzonym dla profesjonalistów i wymaga zakupu licencji w modelu subskrypcyjnym. Istnieje jednak możliwość wypróbowania oprogramowania w ramach wersji testowej AutoCAD za darmo. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz tylko wyświetlić plik stworzony w AutoCAD, możesz skorzystać z darmowej przeglądarki plików Autodesk.

Czy Autodesk jest darmowy dla studentów? Tak! Studenci, którzy potrzebują do nauki takich narzędzi jak AutoCAD czy Revit, mogą skorzystać z oferty darmowych programów. Odwiedź stronę Autodesk i zapoznaj się z programem dostępu do AutoCAD dla studentów.

Wymagania sprzętowe AutoCAD 2022

Jeśli planujesz korzystać z oprogramowania AutoCAD 2022, upewnij się, że Twój komputer spełnia wymagania sprzętowe.

System operacyjny:
– Windows 10 (64-bit)

Procesor:
– 2,5-2,9 GHz
– Rekomendowany: 3+ GHz

Pamięć RAM:
– 8 GB
– Rekomendowana: 16 GB

Karta graficzna:
– 1 GB pamięci, przepustowość 29 GB/s, wsparcie dla DirectX 11
– Rekomendowana: 4 GB pamięci, przepustowość 106 GB/s, wsparcie dla DirectX 12
– karta graficzna nie jest wymagana przy wersji AutoCAD 2022 LT

Rozdzielczość ekranu:
– 1920×1080, wspierana aż do 3840 x 2160 (4K)

Miejsce na dysku:
– 10 GB

.NET Framework:
– Wersja 4.8

Pracujesz zdalnie? Sprawdź porównanie najlepszych
komunikatorów dla firm: Teams, Meet i Zoom.