Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Windows 10 Home czy Pro – czym różnią się systemy i który wybrać?

Windows 10 Home czy Pro – czym różnią się systemy i który wybrać?

Microsoft wprowadzając na rynek Windows 10, znacznie ograniczył zestaw dostępnych wersji systemu. Najpopularniejsze wciąż pozostają Windows 10 Home i Windows 10 Pro. Jakie są różnice między nimi i który z nich wybrać?

Czym się różnią Windows 10 Home i Pro?

Ponad miliard użytkowników korzysta już z najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft. Najpopularniejsze wśród użytkowników są wersje Windows 10 Home do użytku domowego oraz Windows 10 Professional wyposażony w funkcje dla firm. Pomimo swojej popularności, wciąż pojawia się pytanie: którą wersję systemu zainstalować na komputerze?

Czy Windows 10 Home można używać w firmie?

Tak, system operacyjny Windows nie posiada ograniczeń zastosowania, więc wersję Home można używać na komputerze służbowym, a Pro na domowym. Ograniczenia licencyjne pojawiają się dopiero w przypadku aplikacji biurowych Office i Microsoft 365.

Windows 10 Home  - wersja na domowy komputer

Windows 10 Home i Pro – cechy obu wersji

Obie wersje zapewniają dostęp do tych samych podstawowych funkcji, które sprawiają, że Windows 10 jest tak wydajny i przyjazny użytkownikom systemem operacyjnym. Wśród wspólnych funkcji znajdziesz m.in.:

  • Wirtualne pulpity – jeśli chcesz uzyskać więcej miejsca na swoim pulpicie i zwiększyć produktywność, skorzystaj z wirtualnych pulpitów. Dzięki min możesz przełączać się pomiędzy pulpitami, na których umieścisz istotne aplikacje i dokumenty.
  • Windows Defender – na komputerach przechowujemy wrażliwe dane, wykonujemy przelewy i archiwizujemy swoje pamiątki. Windows 10 dba o ich bezpieczeństwo wbudowanym oprogramowaniem antywirusowym Windows Defender, które chroni przed wszelkimi znanymi cyberzagrożeniami.
  • Narzędzia kontroli rodzicielskiej – integralną częścią Windows 10 są narzędzia, które pomogą Ci zarządzać czasem korzystania nie tylko z komputera, ale także z konsoli Xbox One. Ustaw limity czasu, kontroluj z jakich aplikacji korzysta i na jakie strony wchodzi Twoje dziecko lub inny użytkownik komputera.
  • Windows Hello – zapamiętywanie haseł potrafi być uciążliwe. Z Windows 10 możesz użyć kamery rozpoznającej twarz lub czytnika linii papilarnych, aby szybko i wygodnie zalogować się do swojego komputera.

Czym się różni Windows 10 Pro od Home?

Głównymi różnicami między Windows 10 Pro i Home są narzędzia do zarządzania komputerami w sieci firmowej. Jako, że użytkownicy domowi nie potrzebują dostępu do zaawansowanych ustawień administracyjnych, Windows 10 Pro wyróżnia się takimi możliwościami, jak:

  • Szyfrowanie BitLocker – na służbowych komputerach znajduje się wiele wrażliwych danych osobowych i dokumentów, które powinny być chronione. Utrata lub wyciek danych może nieść spore konsekwencje, jak np. kary związane z przepisami RODO. Dzięki BitLocker, zaszyfrujesz dane na dysku komputera, co oznacza, że tylko uprawnione osoby będą miały dostęp do danych. Informacje na dysku także będą bezpieczne w przypadku kradzieży lub zgubienia komputera czy dysku.
  • Obsługa Active Directory – posiadając Windows 10 Pro na firmowych komputerach, pracownicy działu IT mogą szybko i wygodnie zarządzać komputerami w organizacji. Mogą także zarządzać kontami i komputerami przypisanymi do grup oraz ułatwić dostęp do firmowych zasobów, jak pliki czy drukarki w firmowej sieci.
  • Przypisany dostęp – zarządzaj kto i jakie aplikacje może uruchamiać na swoich urządzeniach. Z przypisanym dostępem wielu użytkowników może korzystać z jednego komputera i mieć dostęp do własnych aplikacji i danych.
  • Integracja z chmurą Azure – dużą zaletą profesjonalnej licencji Windows 10 jest współpraca z chmurą Azure. Pozwala ona wdrażać spersonalizowane rozwiązania i narzędzia w firmowym ekosystemie Microsoft. Dzięki Azure Active Directory, użytkownicy mają dostęp do wszystkich zasobów przy pomocy jednego loginu i hasła.

Windows 10 do gier – którą wersję wybrać?

Z roku na rok, gry wideo stają się coraz popularniejsze, sprawiając, że więcej ludzi sięga po klawiaturę i myszkę w celach rozrywkowych. W grach online liczy się każdy ułamek sekundy, by mieć przewagę nad przeciwnikiem, a grając w gry fabularne, graczom najczęściej zależy na jakości grafiki. Który system pozwoli osiągnąć najlepsze osiągi w grach na PC?

Windows 10 - system do gier

Windows 10 posiada wbudowane rozwiązania, które pozwalają cieszyć się grami w ich najlepszej jakości. Dziesiątka jest pierwszym systemem operacyjnym, który wspiera pakiet DirectX 12 zapewniający nową jakość grafiki i dźwięku w grach. Dzięki optymalizacjom systemu, najnowszy Windows także umożliwia grę w natywnej rozdzielczości 4K oraz posiada Tryb gry, zwiększający wydajność komputera podczas rozgrywki. Windows 10 jest również wymagany do korzystania z przepustki Xbox Game Pass, dzięki której masz dostęp do bogatej biblioteki gier na żądanie.

Windows 10 posiada udogodnienia dla graczy, aczkolwiek czy wersja Windows 10 Pro ma przewagę nad domowym systemem? W kwestii gamingu, wersje Home i Pro niczym się nie różnią – zapewniają takie same doświadczenia i jakość, a jedyną różnicą jest cena zakupu. Zaleca się więc wybrać ten system, który najlepiej odpowiada innym wymaganiom komputera czy jego użytkowników.

Jeśli jednak planujesz używać systemu Windows 10 w firmie, zaleca się zakupić licencję Pro, ponieważ posiada ona dodatkowe narzędzia i możliwości, których nie posiada system przeznaczony do użytku domowego.

Którą wersję Windows 10 wybrać?

Podsumowując, Windows 10 został stworzony z myślą o wydajności i łatwości pracy. Decyzja między wersją Windows 10 Pro a Home zależy od wymagań użytkownika lub firmy. Windows 10 Home jest zdecydowanie lepszą opcją dla użytkowników domowych i małych firm, które nie potrzebują zaawansowanych narzędzi zarządzania komputerami.

Licencję dla Windows 10 Home oraz Windows 10 PRO zamówisz w home.pl pod poniższymi adresami: