Webinary

Odpowiadamy na pytania z webinaru – Komu administratorzy IT proponują VPS-y?

Dziękujemy za Twój udział w webinarze Akademii home.pl
Poniżej podpowiadamy na wszystkie zadane przez Państwa pytania.

Zastanawiam się nad wyborem Cloud Functions (AWS Lamba, Google Functions) albo VPS do stworzenia REST API. Co wybrać, biorąc pod uwagę skalowalność i zarządzanie ruchem?

Trzeba pamiętać, że są to dwa różne typy usług. Przy Cloud Functions dostajemy gotowe środowisko uruchomieniowe, łatwą skalowalność jak i również potencjalnie nieograniczony rachunek na koniec miesiąca.
Minusem może tu być np. limit czasu wykonywania (15 minut dla Lambdy, który może okazać się niewystarczający dla pewnych zastosowań). Na VPS-ie trzeba poświęcić trochę pracy na początku na jego konfigurację, jednak będzie to rozwiązanie bardziej przewidywalne pod względem kosztów.

Czy VPS-y mają jakieś wady? W jakich zastosowaniach się nie sprawdzą?

Jeżeli chodzi o wady – przede wszystkim na minus przemawia większy koszt usługi niż np. hostingu współdzielonego.
Do obsługi VPS-a potrzebna jest również pewna specjalistyczna, techniczna wiedza lub wchodzi w grę konieczność zatrudnienia administratora, który wstępnie skonfiguruje serwer oraz będzie dbał o jego regularne aktualizacje.
Po naszej stronie jest również backup. W przypadku hostingu współdzielonego aktualizacje i backup zazwyczaj są już zawarte w usłudze.  
VPS (jak również inne usługi hostingowe – hosting współdzielony lub serwer dedykowany) nie sprawdzi się, jeśli jakieś rozwiązanie lub dane muszą być całkowicie odizolowane od sieci Internet.

Ile kosztuje VPS w home.pl?

Ceny VPS-y w homecloud.pl (marka home.pl) zaczynają się już od 13 zł netto za miesiąc (w promocji). Standardowa cena za najmniejszego VPS-a z dyskami SSD NVMe 40 GB, z CPU 1vCore @2GHz oraz 2 GB RAMU wynosi 20 zł netto/mies. Zapraszamy na https://homecloud.pl/uslugi/vps/ 

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach home.pl

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm