Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kiedy wyjdzie nowa aktualizacja Minecraft 1.17 – Caves and Cliffs?

Kiedy wyjdzie nowa aktualizacja Minecraft 1.17 – Caves and Cliffs?

Mojang nie spowalnia z rozwojem Minecrafta. W październiku 2020 została ogłoszona nowa aktualizacja Minecraft – Jaskinie i Klify, która wprowadzi bardzo dużo nowości. Co będzie w niej nowego i kiedy jej premiera?

Jaskinie i Klify – znamy datę premiery

Minecraft ogrywany jest już od dekady, a jego twórcy nadal nie spowalniają z nowościami. W październiku zeszłego roku, Mojang Studios przeprowadziło wydarzenie Minecraft Live, podczas którego zapowiedziało sporą aktualizację: Minecraft – Jaskinie i Klify. Jej głównym celem jest wprowadzenie zmian w (jak sama nazwa wskazuje) jaskiniach i klifach, które napotkamy w grze.

Dokładna premiera Minecraft 1.17 jest jeszcze nieznana, lecz jest przewidziana na lato 2021. Sprawdź co przyniesie aktualizacja.

AKTUALIZACJA [01.06]: Jaskinie i Klify w już w czerwcu!

Mojang ogłosił, że pierwsza część długo wyczekiwanej aktualizacji Jaskinie i Klify trafi do Minecraft 8 czerwca 2021. Już za tydzień, gracze na systemach Windows, Linux, macOS, Xbox One, Xbox Series S|X, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Android oraz iOS w swoich światach spotkają kozy, świecące kałamarnice, axolotle i postawią 91 nowych rodzajów bloczków.

Druga część aktualizacji, zawierająca nowy system generowania gór i jaskiń, zostanie wypuszczona na świat przed końcem 2021 roku.

AKTUALIZACJA [21.04]: Jaskinie i Klify: Część II (1.18) pod koniec roku

Studio Mojang ogłosiło, że aktualizacja Caves and Cliffs zostaje podzielona na dwie części: jedna zostanie wypuszczona w okresie letnim 2021, druga na święta tego samego roku. Decyzja została podjęta ze względu na chęć zapewnienia lepszej jakości, dużą złożoność techniczną aktualizacji oraz zadbanie o zdrowie zespołu deweloperów pracujących nad nową zawartością.

W części zaplanowanej na lato znajdą się nowe moby (kozy, axolotle) i spora część nowych bloczków (miedź, świecące jagody, itd.). Świąteczna aktualizacja wprowadzi nową wysokość świata oraz jaskinie i góry. Zmiany te dotykają rdzenia Minecrafta – tego jak świat jest generowany – co wymaga znacznie więcej pracy. Aby uniknąć tzw. „crunchu” i pracowania po godzinach, te nowości zostały przesunięte na dalszy termin.

Niestety, jedna z nowości zapowiedzianych w Minecraft 1.17 została przełożona na jeszcze później. Archeologia, która jest kompletnie nowym systemem w świecie Minecrafta wymaga jeszcze więcej pracy, więc nie znajdzie się ani w aktualizacji letnej, ani zimowej.

AKTUALIZACJA [25.10]: Mojang zapowiada aktualizację 1.19

Aktualizacja Jaskinie i Klify: Część II (1.18) jeszcze nie miała swojej premiery, lecz Mojang już ogłosił następną dużą aktualizację – Minecraft 1.19: The Wild. Zobacz, co przyniesie kolejny, duży update w Minecraft.

AKTUALIZACJA [19.11]: Jaskinie i Klify cz. II wyjdzie 30 listopada

Mojang właśnie potwierdził, że druga część aktualizacji Jaskinie i Klify pojawi się 30 listopada. Niestety, ze względu na złożoność aktualizacji, kilka nowości jak kozi róg czy archeologia zostały przesunięte na późniejszą datę.

Minecraft dostępny jest w Xbox Game Pass na Xbox i PC oraz jako
wolnostojąca gra Minecraft Java Edition. Zagraj już dziś i stwórz swój własny świat!

Jaskinie i Klify – zmiany w terenie

Największymi (dosłownie) zmianami w terenie, jest nowy sposób generowania gór. Dzięki nowej aktualizacji będą one wyższe, bardziej rozległe oraz pokryte nowym, sypkim śniegiem. Pod ziemią znajdziemy ogromne jaskinie (do 100 kratek wysokości), pełne nowych roślin: mchów, azalii i świecących jagód, oraz jaskinie naciekowe, wypełnione niebezpiecznymi stalagmitami, które mogą zadać obrażenia.

koza i krowa na górze w Minecraft
Koza z krową na nowej górze w Minecraft 1.17

Najmroczniejszym dodatkiem są ciemne jaskinie, znajdujące się w najgłębszych częściach świata. Są strzeżone przez nowego moba, który przerasta nawet Endermana. Nowe metody generowania świata pozwalają także na tworzenie zbiorników wody na wielu poziomach, dzięki czemu możemy napotkać podziemne jeziora, a nawet oceany. Aby zmieścić to wszystko na mapie, poziom wody i ogólna wysokość świata zostały zwiększone.

Nowe biomy to nie jedyne zmiany, które zauważymy w terenie. Drugim dodatkiem do terenu są skarby i artefakty ukryte w ruinach i jaskiniach, geody oraz ruda miedzi. Artefakty będą możliwe do odkopania przy pomocy nowego narzędzia – pędzla, a geody poza pięknym wyglądem i emitowaniem światła będą używane np. do budowy lunety. Ruda miedzi, po przerobieniu na bloki i umieszczeniu w świecie, będzie pokrywała się patyną, dzięki czemu będzie można budować jeszcze bardziej realistyczne budowle. Miedź przyda się także do budowy piorunochronu, który pomoże zadbać o bezpieczeństwo domu.

Minecraft - miedziany dach pokrywający się patyną
Miedziany dach w Minecraft, pokrywający patyną

Aktualizacja Minecraft 1.17 wprowadzi nowe moby

Dodanie nowych terenów to nie jedyne zmiany w nowej aktualizacji Minecraft. Wraz z nowymi biomami, Mojang dodaje nowe moby, które nadadzą nowym miejscom życia. Do nowych, wysokich gór trafią kozy. Będą mogły skakać na wysokość 5 bloków oraz będą atakowały pobliskie zwierzęta „z barana”, co odepchnie je na dużą odległość. Po uderzeniu w bok, jest szansa, że koza upuści rób, który po użyciu wydaje dźwięk jak podczas najazdu.

Nowe jaskinie z podziemnymi jeziorami także otrzymają nową faunę. Świecące kałamarnice, wcześniej obecne w Minecraft Earth, będą pływać w podziemnych zbiornikach wody oraz na dużych głębokościach w oceanie. Prawdopodobnie najsłodszym mobem, który zostaje dodany w Minecraft 1.17, jest Axolotl. Jest to pierwszy płaz w grze, który będzie spawnował się w bujnych jaskiniach.Można je oswoić i przenosić, łapiąc je do wiadra, jak ryby. Pływając z tropikalną rybą, axolotle będą pływać razem z graczem i atakować ryby, utopce, strażników i prastrażników.

Axolotl w Minecrafcie
Axolotl w zbiorniku wody w jaskini

 Do ciemnych jaskiń w głębi świata dodani zostaną wysocy na 3,2 bloku Wardeni. Jest to pierwszy „ślepy” mob, który reaguje na ruch. Po wykryciu ruchu gracza, innego moba albo uderzenia o ziemię jajka lub strzały, będą kierować jego kierunku. Jedyną opcją ich uniknięcia jest skradanie się. Jeśli Warden wykryje ruch i zacznie atakować, zalecana jest ucieczka, ponieważ posiada on dużo życia i zadaje dużo obrażeń.

W artykule zostały opisane najważniejsze zmiany wprowadzane wraz z Minecraft 1.17. Obejrzyj film podsumowujący wydarzenie Minecraft Live, by zobaczyć jak będzie wyglądał Minecraft po aktualizacji Caves and Cliffs.

Microsoft kupił Bethesdę. Co to oznacza dla graczy?