Webinary

Odpowiadamy na pytania z webinaru – Praca zdalna z pakietem Google? To możliwe!

Dziękujemy za Twój udział w webinarze Akademii home.pl
Poniżej podpowiadamy na wszystkie zadane przez Państwa pytania.

Jak zadbać o poufność przesyłanych danych? vs dostawca internetu?


​Dostawca Internetu nie ma dostępu do zawartości naszej poczty oraz danych przechowywanych w chmurze. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przechowywania danych, ich udostępniania wewnątrz i poza organizację – mamy możliwość nadawania odpowiednich poziomów uprawnień, możliwość blokowania drukowania i pobierania plików. W wyższych wersjach rozwiązania Google Workspace możemy również tworzyć własne reguły bezpieczeństwa, dzięki czemu np. w momencie, gdy pracownik chciałby udostępnić dane służbowej karty kredytowej to wiadomość ta zostanie zablokowana i będzie wysłany sygnał do administratora, żeby się tym zajął.

Na ile pakiet “office” Word i Ecxel są kompatybilne z Micosoftem? Tu nie możemy sobie pozwolić na przekłamania, rozlatujące się formatowanie, czy inne kłopoty jakie były/są na styku MS Office – Open Office.


Domyślam się, że chodzi o kompatybilność pakietu MS Office i Google Workspace. Generalnie Google Workspace umożliwia dostęp do plików typu Excel czy Word w natywnym formacie Microsoftu. Oczywiście, po konwersji do formatów Google nie wszystkie formuły mogą się zaciągnąć i nie będziemy mieli efektu odzwierciedlenia 1:1. W drugą stronę również mamy możliwość pobrania dokumentów, arkuszy itp. z Google Workspace do wersji MS Office. Natomiast ważną kwestią jest – czy nie można po prostu tworzyć dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych itp. bezpośrednio w pakiecie Google? Te narzędzia są już na tyle rozwinięte, że nie odstają od możliwości MS Office, a ostatnie dane pokazują, że młodsze pokolenia zdecydowanie preferują działać na narzędziach Google. TEN link pokazuje również możliwości synchronizacji danych pomiędzy Google a Microsoft. 

Czy istnieje bezpłatna licencja dla organizacji NGO?


Oczywiście, Google oferuje licencje zarówno darmowe jak i płatne z większymi możliwościami dla NGO. Więcej szczegółów TUTAJ

Jakie są koszty zakupu?


Ceny standardowe zaczynają się od 23 zł netto aż po 115 zł netto za jednego użytkownika. Dla klientów, którzy będą zainteresowani zakupem 10 licencji lub więcej mogę zaproponować dużo lepsze ceny, ale więcej szczegółów mogę przedstawić w korespondencji mailowej lub rozmowie telefonicznej 🙂

Czy google workspace pozwala tworzyć skrzynki współdzielone które mogą być obsługiwane przez kilku pracowników? np. skrzynka typu biuro@firma.pl przez które prowadzona jest komunikacja z klientami przez różnych specjalistów.


Tak, w Google Workspace nazywa się to grupami dyskusyjnymi. Umożliwiają nam one utworzenie grupy, która będzie miała funkcję skrzynki współdzielonej i wtedy wielu użytkowników może w czasie rzeczywistym obsługiwać tą skrzynkę, przypisywać tematy dla odpowiednich użytkowników i wiele więcej. TEN link zawiera szczegóły grup dyskusyjnych.

Czy prawdą jest, że Chmura Google jest w 100% inwigilowana przez Google a skoro Oni inwigilują to czy prawdą jest, że Wy też?


​Nie, to nie prawda. Pakiet Google Workspace gwarantuje prywatność przechowywania danych, tylko i wyłącznie nabywca usługi jest administratorem danych. Zarówno Google, home.pl jak i firmy trzecie nie mają dostępu do Państwa poczty, plików w chmurze, komunikatorów itp. Podsumowując, nie ma tutaj żadnego inwigilowania 🙂
Gdyby były chociaż podejrzenia takich działań to globalni gracze typu Colgate-Palmolive, Spotify, Netflix czy PwC nie dokonywaliby transformacji do chmury Google.

Czy z Google zawierana jest umowa powierzenia przetwarzania danych? Czy google gwarantuje faktyczne przechowywanie danych na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego – RODO i transfer danych od państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej?


​Google Workpace zazwyczaj przechowuje kopię naszych danych w 3 różnych lokalizacjach, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, nawet w przypadku, gdy jedna serwerownia po prostu “wysiada”. Temat RODO jest dosyć “płynny”, ponieważ nie ma zakazu przechowywania danych poza terenem UE, natomiast jeżeli faktycznie dane są przechowywane poza UE to administrator musi wykazać dodatkowe formy bezpieczeństwa, którymi są wzorcowe klauzule umowne oraz aneks o przetwarzaniu danych. One są dostępne dla każdego klienta, niezależnie od wersji rozwiązania Google Workspace. Natomiast dla organizacji, które ze względu np. na branżę prawnie są zobligowane do gwarancji przechowywania danych na terenie UE – Google umożliwia wybór geolokalizacji danych do Unii Europejskiej, więcej szczegółów chętnie przekażę w bezpośredniej rozmowie.

Dane są szyfrowane. A kto generuje klucze szyfrujące? Usługodawca – Google czy użytkownik, czyli ja?


Za szyfrowanie danych odpowiada producent, dane klientów Google Workspace są szyfrowane w spoczynku i podczas przesyłania. Szyfrowane są pliki, korespondencja mailowa, wewnętrzny czat oraz inne dane związane z aktywnością wewnątrz poszczególnych aplikacji. Dodatkowo, użytkownik również może stosować dodatkowe formy szyfrowania, więcej szczegółów TUTAJ.
A wszystko związane z bezpieczeństwem w Google Workspace znajdziecie Państwo TUTAJ. Zamieszczone są tam informacje jak Google dba o bezpieczeństwo danych, pokazane są zewnętrzne certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo chmury Google i wiele więcej.

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach home.pl

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm