Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy płatny antywirus jest lepszy od darmowego? Sprawdź różnice i funkcje dla obu rozwiązań

Czy płatny antywirus jest lepszy od darmowego? Sprawdź różnice i funkcje dla obu rozwiązań

Zastanawiasz się, jakie są różnice między darmowym i płatnym antywirusem? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dopłacanie do komercyjnej wersji jest nieuzasadnione skoro jeden i drugi chroni przed wirusami. Diabeł tkwi jednak w szczegółach oraz rosnącej liczbie ataków na użytkowników. Poznaj kluczowe różnice między płatnym a darmowym oprogramowaniem antywirusowym, zagrożenia związane z nieużywaniem odpowiednich aplikacji i sprawdź, jak dobrać antywirus do Twoich potrzeb.

Darmowy czy płatny antywirus – podstawowe różnice

Darmowe oprogramowanie antywirusowe to pierwsza linia obrony dla wielu użytkowników komputerów. Takie antywirusy chronią przed popularnym zagrożeniem jakim są wirusy, blokują szkodliwe pliki i ostrzegają przed podejrzanymi stronami internetowymi. Dzięki temu, Twój komputer posiada podstawowe zabezpieczenia.

Technologia wykorzystana w darmowej aplikacji antywirusowej może się różnić od tej, używanej w płatnej wersji aplikacji – jest to jednak zależne od producenta. Dodatkowo, bezpłatne antywirusy posiadają funkcje ochrony ograniczone czasowo (np. tak, aby użytkownik mógł je przetestować) – po tym ich możliwości stają się o wiele mniejsze.

W porównaniu z darmowymi, płatne antywirusy oferują bardziej kompletny wachlarz funkcji. Odpowiedni, płatny antywirus powinien zatrzymać każdy atak złośliwego oprogramowania, niezależnie, czy atak pochodzi z pliku na komputerze czy z sieci przez przeglądarkę internetową.

Możliwe jest to przez sposób działania dobrych, płatnych antywirusów – oferują one wsparcie na podstawie danych zbieranych w technologii chmury i aktualizacje bezpieczeństwa w zasadzie w czasie rzeczywistym. Jeżeli w sieci pojawia się nowe zagrożenie, wówczas bazy antywirusowe są na bieżąco wzbogacane o nowe dane umożliwiające ochronę urządzeń na całym świecie.

Porównanie darmowego i płatnego antywirusa na przykładzie Kaspersky

Skoro znasz już ogólne różnice między płatnym i darmowym antywirusem, przyjrzyj się jak bardzo różnią się funkcje oferowane przez antywirusy tego samego producenta. Poniższy przykład dotyczy produktów Kaspersky.

W ofercie Kaspersky znajduje się kilka wariantów antywirusa, co (jak zostało wspomniane wcześniej) pozawala na dostosowanie zakresu działania aplikacji do potrzeb użytkowników:

  • Kaspersky Free
  • Kaspersky Internet Security
  • Kaspersky Antivirus
  • Kaspersky Total Security

Kaspersky Free vs Kaspersky Internet Security

Kaspersky Free to antywirus, który został udostępniony całkiem niedawno, bo w 2017 roku. Aby sprawdzić zakres funkcjonalności do zestawienia włączyliśmy najpopularniejszy pakiet komercyjny tej firmy, czyli Kaspersky Internet Security.

W ofercie Kaspersky „podstawowa ochrona” oznacza zabezpieczenia przed najbardziej znanymi wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, atakami phishingowymi oraz niebezpiecznymi stronami WWW. Podstawowa ochrona zawarta jest w darmowej i płatnej wersji antywirusa Kaspersky.

Funkcje niedostępne w darmowym antywirusie

Na podstawowej ochronie kończą się wspólne funkcje płatnego i darmowego antywirusa. Dalsze funkcje dostępne są tylko w wersji Kaspersky Internet Security, co powinno dobrze zobrazować, dlaczego warto zainwestować w płatny antywirus.

Zaawansowana ochrona antywirusowa

Zaawansowana ochrona to narzędzia i funkcje chroniące przed silniejszymi i nowszymi metodami ataku na urządzenie. Dzięki zaawansowanej ochronie, Kaspersky Internet Security chroni urządzenie przed niebezpiecznymi aplikacjami, które nie są wirusami, a wyrządzają szkody na komputerze.

Główny ekran antywirusa Kaspersky

Ochrona prywatności

Dane w dzisiejszych czasach są na wagę złota. Płatny antywirus Kaspersky zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do Twoich danych, kamery oraz śledzeniu aktywności w sieci. Co więcej chroni Twoje dane przesyłane do przeglądarki np. dane do analizy przez zewnętrzne aplikacje marketingowe. Poinformuje Cię również, które strony próbowały pozyskać informacje np. o systemie, rodzaju przeglądarki czy lokalizacji.

narzędzia ochrony prywatności w Kaspersky

Bezpieczna bankowość

Kaspersky Internet Security posiada dodatkową warstwę ochrony podczas korzystania z bankowości online i robienia zakupów w Internecie. Możesz bez problemów robić przelewy za zakupy oraz zarządzać swoimi finansami, wiedząc, że Twoje pieniądze są bezpieczne. Jak to działa? W momencie rozpoczęcia transakcji Kaspersky uruchamia dodatkową przeglądarkę, która szyfruje wszelkie dane przesyłane do zewnętrznego serwera. Co ważne – moduł ten weryfikuje, że strona płatności jest wiarygodna i bezpieczna (baza bramek do e-płatności jest aktualizowana na bieżąco), dzięki czemu uchronisz swój portfel nawet wtedy, gdy klikniesz w link podesłany przez oszusta.

Zabezpieczenia bankowości w antywirusie Kaspersky

Zdalne zarządzanie bezpieczeństwem

Płatny antywirus Kaspersky posiada także dostęp do portalu My Kaspersky, który służy do zdalnego zarządzania bezpieczeństwem. Korzystając z niego możesz kontrolować, które urządzenia są chronione Twoją licencją oraz wysyłać polecenia wykonania skanowania w dowolnym momencie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcesz zarządzać bezpieczeństwem kilku urządzeń w firmie.

Kontrola bezpieczeństwa online w portalu My Kaspersky

Jak widać, funkcjonalność nawet podstawowej, płatnej wersji antywirusa jest znacznie bardziej rozbudowana, niż tego darmowego. Płatne antywirusy mogą posiadać także inne, dodatkowe funkcje np. narzędzia kontroli rodzicielskiej czy menadżer haseł, do bezpiecznego przechowywania danych.

Szukasz najlepszej oferty antywirusowej? Sprawdź ofertę produktów Kaspersky w home.pl:

Jaki jest najlepszy darmowy antywirus?

Na to pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi. By zdecydować jaki antywirus wybrać, musisz określić swoje wymagania i oczekiwania wobec aplikacji antywirusowej. Zapoznaj się z funkcjami i możliwościami antywirusów i zdecyduj, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Niektóre rozwiązania antywirusowe są bogate w funkcje, lecz trudne w obsłudze. Bezpłatne antywirusy mogą być bardziej przyjazne, lecz oferować gorszą ochronę. Najlepszym wyjściem jest zapoznanie się z recenzjami i filmami przedstawiającymi działanie antywirusów, aby podjąć świadomą decyzję.

Jakie są korzyści z używania płatnego antywirusa?

Skoro na rynku dostępnych jest tyle różnych, darmowych antywirusów, czemu istnieją ich płatne wersje?

Darmowe antywirusy oferują tylko podstawową ochronę przeciwko najbardziej popularnym wirusom, a ich płatne wersje posiadają bardzie zaawansowane zabezpieczenia chroniące przed wszelkimi zagrożeniami. Przykładowo, Kaspersky Internet Security posiada m.in. ochronę kamery internetowej, menadżer haseł, a nawet funkcje blokady rodzicielskiej. Są to opcje, które wśród wielu użytkowników stają się często ważnym argumentem przy wyborze danego rozwiązania.

Na przykładzie Kaspersky można również stwierdzić, że płatny antywirus do dobry pomysł w czasach rosnących potrzeb na e-bankowość. Cyberprzestępcy stosujący phishing (np. za pomocą oszustwa na OLX) starają się wykorzystywać potencjalne luki i wykonują ataki na masową skalę. A to oznacza, że nie musisz być celebrytą, politykiem lub znanym sportowcem, aby zostać potencjalnym celem.