Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

PlayStation Plus – co to jest, do czego służy i gdzie kupić abonament na konsole Sony?

PlayStation Plus – co to jest, do czego służy i gdzie kupić abonament na konsole Sony?

Jeżeli korzystasz z konsoli PlayStation to z pewnością obiła ci się o uszy nazwa „PS Plus”. Usługa oferowana przez Sony jest dla graczy ciekawą odmianą od klasycznego kolekcjonowania tytułów w swojej bibliotece. Jak to działa w praktyce?

Co to jest PlayStation Plus?

Kiedyś konsole do gier działały w prosty sposób – kupowało się urządzenie, gry i w kółko grało się w ulubione tytuły. Dziś świat gier nieco się zmienił i oparty jest na różnych płatnych dodatkach oraz usługach, które mają wzbogacić doświadczenie graczy. Pozwalają one firmom (takim jak Sony) utrzymać infrastrukturę oraz zbierać fundusze na inwestycje w nowe, jakościowe produkcje tworzone np. przez zewnętrzne studia.

logo PlayStation Plus

Na konsolach Sony dostępny jest abonament PlayStation Plus, niosący ze sobą możliwości i benefity, które nie są dostępne bez niego. Został on wprowadzony wraz z PlayStation 4 i początkowo nie został się z ciepłym otwarciem. Z biegiem czasu Sony poprawiło oraz rozwinęło zakres tej usługi i dzisiaj jest ona w rękach milionów graczy na całym świecie.

Zobacz, jakie benefity otrzymujesz korzystając z PlayStation Plus.

Rozgrywka online z innymi graczami

Pierwszą i najważniejszą zaletą korzystania z PlayStation Plus jest możliwość grania z innymi użytkownikami przez internet. Spora część gier dzisiaj posiada klasyczne kampanie lub tryby fabularne, aczkolwiek są one traktowane jak ciekawy dodatek. Coraz więcej gier stawia nacisk na tryby wieloosobowe, w których ważną rolę pełni współpraca.

Grając na PlayStation 4 i PlayStation 5, abonament PlayStation Plus umożliwia korzystanie z internetowych komponentów gier. By zagrać przez internet z przyjaciółmi w trybie kooperacji online lub zmierzyć się z innymi graczami, potrzebujesz aktywnej subskrypcji PS Plus.

PlayStation Plus możesz kupić w różnych wersjach, np.
PS Plus na 3 miesiące lub PS Plus na 12 miesięcy.

Istnieją jednak wyjątki tj. Fortnite czy Warframe, które są darmowymi grami i nie wymagają abonamentu. Posiadają one jednak mikrotransakcje – w formie dodatków w grze – które możesz przeprowadzić np. doładowując swoje konto przy pomocy kodów PlayStation Network.

Darmowe gry na PlayStation co miesiąc

Aby grać online, musisz najpierw zaopatrzyć się w gry. PlayStation Plus dba również o tę strefę gracza, ponieważ co miesiąc Sony oferuje zestaw kilku darmowych gier, które każdy z aktywną subskrypcją może przypisać do swojego konta i zatrzymać je na zawsze. Nawet po wygaśnięciu subskrypcji, gry otrzymane z PS Plus nie znikają, aczkolwiek dla gry online musisz posiadać subskrypcję.

Oferty gier PlayStation Plus zmieniają się co miesiąc i są niespodzianką dla wszystkich. Mogą być to małe, niezależne produkcje lub znane tytuły, które pojawiły się w sklepach kilka lub kilkanaście miesięcy temu. Nierzadko takie działanie powoduje, że gra zyskuje tzw. „drugie życie” i zyskuje ponownie na popularności. W tym roku abonenci PS Plus przypisali już do swoich kont gry jak: Star Wars Squadrons, Control: Ultimate Editon, Battlefield V czy Days Gone.

Katalog darmowych gier dla posiadaczy PlayStation 5

Poza darmowymi grami co miesiąc, szczęściarze którym udało się kupić PlayStation 5 mogą skorzystać z oferty PlayStation Plus Collection. Jest to zestaw 20 darmowych gier, dostępnych do pobrania po zalogowaniu się swoim kontem (z aktywną subskrypcją PS Plus) na PlayStation 5. W ofercie znajdują się produkcje Sony jak God of War, The Last of Us Remastered czy Uncharted 4, oraz gry innych deweloperów, w tym Fallout 4, Mortal Kombat X czy Battlefield 1.

Zobacz pełną listę darmowych gier PlayStation Plus Collection.

Dodatkowe korzyści abonamentu PlayStation Plus

Poza głównymi korzyściami jak darmowe gry i możliwość rozgrywki online, PlayStation Plus posiada także dodatkowe benefity, z których skorzystają posiadacze konsol PlayStation 4 i 5. Mianowicie chodzi o, dostęp do Video Pass oraz zapisywanie gier w chmurze oraz zniżki na zakupy w PlayStation Store.

Zapisywanie gier w chmurze to bardzo przydatna funkcja jeśli chcesz zachować postęp w grze w bezpiecznej przestrzeni lub chcesz uruchomić tytuł na zapasowej konsoli i zacząć przygodę od punktu, w którym zapisałeś ostatni progres. Główną zaletą tego rozwiązania jest jednak fakt, że możesz kontynuować rozgrywkę np. po awarii konsoli. Zapisy przypisywane są do konta, a nie na danym urządzeniu.

PlayStation Plus Video Pass jest nową funkcją, która obecnie jest testowana tylko na polskim rynku. Polega ona na udostępnieniu biblioteki filmów i seriali, które bez dodatkowej opłaty mogą obejrzeć wszyscy abonenci PlayStation Plus. Jak to działa? Sprawdź poniżej:

Gdzie kupić PS Plus?

PlayStation Plus można kupić praktycznie wszędzie – w stacjonarnych sklepach RTV AGD i supermarketach oraz bez wychodzenia z domu, w różnych sklepach internetowych jak home.pl. PlayStation jest świetnym sposobem na rozwinięcie możliwości Twojej konsoli oraz genialnym pomysłem na prezent w postaci kodu podarunkowego dla miłośnika gier.

Skorzystaj z abonamentu PlayStation Plus na 3 lub 12 miesięcy
i ciesz się pełnymi możliwościami konsoli PlayStation.