Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Game Pass Core vs Game Pass Ultimate – co wybrać?

Game Pass Core vs Game Pass Ultimate – co wybrać?

Jeżeli jesteś graczem to pojęcie „Game Pass” z pewnością nie jest ci obce. Ta usługa z pewnością zmieniła rynek elektronicznej rozgrywki i umożliwiła wielu użytkownikom skorzystanie z premierowych gier za ułamek ich faktycznej ceny na innych platformach. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy warto skorzystać z Game Passa, to zapoznaj się z poradnikiem, w którym przedstawiam różnice między 2 najpopularniejszymi planami – Core oraz Ultimate. A uwierz mi, są one znaczące!

Czym jest Game Pass Core i co zawiera?

Game Pass Core jest podstawowym rodzajem abonamentu Game Pass, który polega na udostępnianiu graczom konkretnych funkcji oraz gier. Zastąpił on 1 września 2023 roku popularną usługę Xbox Live Gold. Z tego też względu pakiet Core rekomendowany jest przede wszystkim użytkownikom wyposażonym w konsolę Xbox.

Co wchodzi w skład abonamentu Game Pass Core?

 • dostęp do rozgrywki online na Xbox 360, Xbox Series X/S, Xbox One
 • katalog z dostępem do przynajmniej* 25 gier
 • specjalne zniżki na gry w sklepie Microsoft
 • dostęp do wyselekcjonowanych, pełnych gier w ramach okresu Free Play Days

*zawartość katalogu może być różna w zależności od kraju i danego miesiąca. Z reguły jednak jest to około 25-30 tytułów, które można uruchomić od razu.

Ile kosztuje Core? W tym momencie (stan na listopad 2023 roku) to 29 złotych miesięcznie. Można go aktywować na 2 sposoby. Pierwszy wymaga uruchomienia cyklicznej subskrypcji za pomocą karty płatniczej (wystarczy uruchomić w tym celu menu Sklepu na konsoli i wejść w ustawienia członkostwa).

Alternatywną metodą na zakup abonamentu Core jest zamówienie karty przedpłaconej z kodem i aktywowanie go w ustawieniach profilu na konsoli. W tym drugim przypadku nie ma potrzeby podpinania karty płatniczej, ponieważ taki voucher możesz zamówić w formie elektronicznej i opłacić BLIKiem lub e-przelewem.

Cechy Game Pass Ultimate

Game Pass Ultimate to najwyższy pakiet abonamentowy dla użytkowników usługi Microsoftu. W odróżnieniu od Core’a, mogą z niego korzystać zarówno posiadacze konsol jak i komputerów PC (wystarczy zainstalować w swoim systemie Windows aplikację Xbox ze sklepu Microsoft Store). Jakie korzyści czekają na użytkowników? Są to przede wszystkim:

 • dostęp do premierowych gier (np. Starfield, Football Manager 2024, Forza Motorsport, czy Cities: Skylines 2)
 • dodatkowy katalog gier z EA Play – to kolejne kilkadziesiąt ciekawych tytułów, wydanych przez EA (np. Star Wars Jedi: Fallen Order, seria Need for Speed, czy Dead Space)
 • funkcja uruchamiania gier w chmurze na każdym urządzeniu – dzięki streamingowi ekranu zagrasz w najbardziej wymagające tytuły na telefonie lub starym laptopie.
 • ponad 400 gier w katalogu – stale rozwijana oferta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, od klasycznych gier RPG po wyścigi i gry akcji.
 • dostęp do rozgrywki online na Xbox i PC

Z uwagi na bogactwo oferty abonament Game Pass Ultimate jest droższy i kosztuje (stan na listopad 2023) 62,99 zł/miesięcznie.

Funkcje w Game Pass Ultimate, które umozliwiaja graczom uruchomienie tytułów w chmurze poprzez streaming obrazu
Jedną z ważniejszych funkcji w Ultimate jest ta, umożliwiająca uruchomienie gier w chmurze.

Aby aktywować abonament Ultimate, należy zalogować się na swoje konto Xbox lub Microsoft (w zależności od urządzenia), a następnie podpiąć metodę płatności tj. karta. Podobnie, jak w przypadku Game Pass Core – możesz zamówić kartę przedpłaconą Game Pass z kodem, który wpiszesz przy konfiguracji konta. Tym samym, nie będziesz musiał podpinać karty płatniczej w ramach subskrypcji.

Wskazówka – Microsoft potrafi raz na jakiś czas uruchomić promocję na abonament Game Pass (zazwyczaj w cenie kilku złotych). Takie promocje dotyczą jednak nowych użytkowników, dlatego uważaj na wszelkiego rodzaju oferty tanich abonamentów. Upewnij się, że przedmiotem zakupu nie jest czasowy dostęp do innego konta.

Konwersja abonamentów Game Pass

Czy kupując kartę przedpłaconą na dany abonament Game Pass muszę być zawsze przypisany do danego pakietu abonamentowego? Niekoniecznie!

Microsoft poszedł tutaj graczom na rękę i umożliwia tzw. konwersję kart przedpłaconych na różne formy abonamentu.

Jak to wygląda w praktyce? Microsoft stosuje tutaj konkretne przeliczniki, które ułatwiają użytkownikom wybór pakietu. I tak:

 1. W przypadku posiadania kart do Game Pass Core lub Game Pass PC przelicznik ten wynosi 3 do 2 w momencie przejścia na pakiet Ultimate. Przykład – jeśli masz wykupioną kartę Game Pass PC na okres 90 dni, to po przekonwertowaniu jej na koncie z aktywną subskrypcją Ultimate otrzymasz 60 dni ważności.
 2. Nieco inaczej ma się sprawa z konwersją subskrypcji Xbox Game Pass na konsolach – ten wynosi 4:3. Oznacza to, że posiadając 90 dni ważności subskrypcji na konsolę możesz liczyć na 68 dni ważności w przypadku przejścia na Game Pass Ultimate.

Pamiętaj, że po wykonaniu konwersji nie możesz cofnąć zmian tzn. po przejściu na dany rodzaj abonamentu nie odzyskasz „przeliczonych” dni jeśli zapragniesz w znowu zmienić zdanie i np. przejść na niższy format abonamentu.

Chcesz pograć w gry za pomocą Game Passa? Przeczytaj, jak zrobić to bez podpinania karty na koncie Microsoft.

Który abonament Game Pass wybrać?

Można pomyśleć, że Microsoft ze swoją usługą Game Pass stara się dotrzeć – poza posiadaczami konsol Playstation – do każdego gracza na świecie. Ale jest to jednak prawda, bo z całą pewnością to jedna z najchętniej wybieranych przez użytkowników usług w formie subskrypcji. I choć sama firma zdaje się nie przyznawać do konkretnych liczb, to wiele znaków na niebie i ziemi mówi, że w Game Passa regularnie zaopatrza się nawet 30 milionów osób.

Jak w tej sytuacji zdecydować się na konkretny plan abonamentowy? Myśląc o nim zacznij od sprawdzenia, co jest ci tak naprawdę potrzebne.

 • Jeśli dysponujesz wyłącznie konsolą Xbox i zależy ci na dostępie do funkcji online – celuj w najtańszy abonament Game Pass Core.
 • Posiadając komputer PC z Windows możesz wybrać z kolei Game Pass PC, który jest niewiele droższy, ale posiada m.in. bogaty katalog z grami.
 • Jeżeli lubisz grać na wszystkim i wszędzie, to docenisz z pewnością Game Pass Ultimate z funkcją rozgrywki w chmurze.