Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Granie w chmurze na tanim PC – czym różni się xCloud od Google Stadia i GeForce NOW?

Granie w chmurze na tanim PC – czym różni się xCloud od Google Stadia i GeForce NOW?

Rynek gier komputerowych staje się niezwykle konkurencyjny, a przy tym nieustannie rozwija się technologicznie. To powoduje, że część użytkowników postanowiła przesiąść się na usługi gamingu w chmurze. Na czym ona polega i którą aplikację warto wybrać – xCloud, Google Stadia, a może Geforce NOW?

Co jest potrzebne do grania w chmurze?

Granie w chmurze to technologiczny majstersztyk pod wieloma względami. Po pierwsze – nie musisz instalować gier na swoim dysku, a po drugie – dzięki streamowi video nie musisz inwestować w swój sprzęt dodatkowych środków. Korzystanie z usług do cloud gamingu ogranicza inwestycje do niezbędnego minimum.

Tak naprawdę potrzebujesz jedynie 3 elementów, aby cieszyć się możliwością pogrania w najbardziej wymagające produkcje:

 • urządzenie odbierające streaming video (wraz z zainstalowaną, dedykowaną aplikacją),
 • kontroler (najczęściej wystarczy gamepad),
 • stabilne łącze internetowe.

Na jakich urządzeniach można grać za pomocą chmury?

Z usług do grania w chmurze skorzystasz posiadając nie tylko biurowego laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną. Coraz więcej graczy docenia tego typu usługi uruchamiane np. na smartfonach lub telewizorach smart. Wszystko zależy jednak od dostępności danej usługi na wybrany system operacyjny.

Najpopularniejsze rozwiązania tj. xCloud, Stadia i Geforce NOW są wybierane właśnie dzięki szerokiej dystrybucji aplikacji – zagrasz dzięki nim na laptopie z Windowsem, smartfonie z Androidem, urządzeniach z IOS lub w przeglądarce.

Dlaczego warto korzystać z usług gier w chmurze?

Dzięki usługom do gry w chmurze zaoszczędzisz środki, które przeznaczasz na modernizację lub rozbudowę PC. Działają one na zasadzie „Click & Play” (kliknij i graj), co skraca również czas oczekiwania na zabawę. To świetne rozwiązanie nie tylko dla tzw. niedzielnych graczy (grających najwyżej kilka godzin w tygodniu), ale także bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują dostępu do oczekiwanych hitów bez względu na warunki.

Nawet nosząc w swoim plecaku gamepada i telefon, będą w stanie pograć w wolnej chwili w ulubioną grę, o ile posiadają dostęp do szybkiego internetu.

Forza Horizon 5 - granie w chmurze na tanim PC
Forza Horizon 5 dostępna chmurze xCloud dzięki Game Pass Ultimate.

Warto jednak przez chwilę pomyśleć dla kogo tzw. cloud gaming nie jest stworzony. Z pewnością nie będą nim zainteresowani zawodowi gracze oraz klienci ceniący jeden, konkretny gatunek (np. strzelaniny FPS).

Co to jest xCloud?

W kwestii dostępu do usług gier w chmurze nie można pominąć xCloud. To technologia od firmy Microsoft, odpowiadającej za wprowadzenie na rynek abonamentów Game Pass. Co ważne, xCloud nie jest dostępny w formie odrębnie kupowanej funkcji, ponieważ jest elementem najwyższego pakietu dla graczy – Game Pass Ultimate.

Granie w chmurze - xcloud

Wszystkie wersje gier uruchamiane w xCloud są wersjami pochodzącymi z konsol Microsoftu (aktualnie z Xbox Series X). Wiąże się z tym oczywiście kwestia sterowania i interfejsu. Nawet w grach stricte przeznaczonych dla PC z myszką (tj. seria Football Manager lub Wasteland 3) zabawa odbywa się za pomocą gamepada.

Game Pass, a co za tym idzie również xCloud, rośnie z miesiąca na miesiąc i staje się coraz bardziej atrakcyjnym produktem w oczach graczy. Nic w tym dziwnego – lądują tam nie tylko nowości z rynku, które zainstalujesz na dysku, ale także nietuzinkowe produkcje do uruchomienia właśnie w formie streama z chmury Azure. Przykładem takiej produkcji jest m.in. Forza Horizon 5 oraz Microsoft Flight Simulator.

Microsoft Flight Simulator

Jakie dodatkowe cechy posiada usługa xCloud?

 • Ponad 200 dostępnych gier – od tytułów AAA po mniej znane produkcje niezależne
 • Dostosowanie aplikacji pod smartfony, PC i MacOS
 • Preferowany kontroler – gamepad
 • Cena standardowa – 54,99 zł/miesięcznie
 • Voucher do usługi – dostępny (brak konieczności podpinania karty)

Dla kogo? Dla graczy typu „casual”, właścicieli konsol Xbox, użytkowników ze słabszym sprzętem do obsługi najnowszych gier.

Co jest potrzebne do grania? Konto Xbox (darmowa rejestracja), abonament Xbox Game Pass Ultimate, urządzenie z Android, Windows lub iOS/MacOS, łącze internetowe 10 Mbit/s (dla Androida, dla Windows i MacOS – 20 Mbit/s)

Lista gier dostępnych w xCloud

Lista gier z obsługą xCloud jest coraz dłuższa. W każdym miesiącu Microsoft dodaje do niej kilka, a nawet kilkanaście nowych tytułów. Cała biblioteka, którą możesz przetestować już z poziomu przeglądarki, jest dostępna pod adresem https://www.xbox.com/en-us/play/gallery/all-games.

Alternatywa dla xCloud – na czym polega usługa GeForce NOW?

Jedną z bardziej znanych usług w dziedzinie cloud gamingu jest GeForce NOW, którą oferuje najpopularniejszy producent kart graficznych do komputerów PC na świecie – Nvidia. W odróżnieniu od xCloud (które używa wersji konsolowych do strumieniowania danych), GeForce NOW polega w pełni na streamingu ze sprzętu PC, wyposażonego w kartę graficzną. Główną cechą tej usługi jest jednak zdolność do łączenia się z zewnętrznymi platformami, przez które gracze gromadzą cyfrowe wersje gier – Steam, Ubisoft Connect czy Epic Games Store.

Grry w chmurze - Geforce NOW

Oznacza to, że chcąc korzystać GeForce NOW, musisz posiadać zakupione już kopie gier na wybranej przez siebie platformie. Przy każdorazowym uruchomieniu aplikacji i samego streamu usługa poprosi Cię o dane logowania do wybranej aplikacji.

Kuszącym aspektem dla niektórych graczy jest dostępność wersji darmowej. Posiada ona jednak szereg ograniczeń, które powodują, że dość szybko zainwestujesz w płatny abonament: krótkie sesje (do 1 godziny), niską rozdzielczość obrazu ze streama (maksymalnie 720p), kolejkę do odczekania (klienci, którzy płacą mają dostęp priorytetowy do maszyn PC).

Jakie dodatkowe cechy posiada usługa GeForce NOW?

 • Bogata biblioteka wspieranych gier. Dostępność zależy jednak od tego, czy posiadasz dany tytuł zakupiony na Steam, Ubisoft Connect lub Epic Games Store.
 • Opcja grania na smartfonach z Android, na słabych PC i MacOS
 • Preferowany kontroler – mysz + klawiatura, alternatywnie gamepad
 • Parametry długości sesji – od 1 godziny (dla konta darmowego) do nawet 8 godzin (dla najwyższego pakietu RTX 3080)
 • Cena – od 0 zł do 99 zł/miesiąc
 • Voucher do usługi – dostępny (tylko na stronie producenta)

Dla kogo? Dla graczy PC, którzy posiadają już bogatą bibliotekę zakupionych gier, ale nie mają wystarczająco mocnego sprzętu, aby grać w nowości.

Co jest potrzebne do grania? Konto Nvidia/GeForce NOW (nawet w wersji darmowej), urządzenie z Android, Windows lub iOS/MacOS, łącze internetowe 15 Mbit/s (dla rozdzielczości 720p) lub 25 Mbit/s (dla rozdzielczości 1080p), zakupione gry na Steam/Ubisoft Connect/Epic Games Store.

Jakie gry są dostępne w Geforce NOW?

Zanim zamówisz abonament do GeForce Now, sprawdź czy aplikacja wspiera wybrany tytuł. Lista obsługiwanych gier jest dostępna na stronie internetowej https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now/games/. Znajdziesz na niej m.in. wyszukiwarkę, a także informacje, czy dana wersja jest dostępna z poziomu platformy Steam, Ubisoft Connect czy Epic Games Store.

Usługa Google dla graczy – czym jest Google Stadia?

Google tworzy najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie, najpopularniejszą aplikację z mapami, czołowy system operacyjny na smartfony, a także biznesowe aplikacje tj. Google Workspace. Czy równie dobrze radzi sobie z graniem w chmurze? Tu zdania są podzielone.

Choć firma od lat odważnie stawia kroki w tej branży to wśród doświadczonych graczy panują mieszane uczucia. Usługa Stadia miała zrewolucjonizować rynek i faktycznie to zrobiła, bo…. zmotywowała do działania swoich konkurentów.

Cloud gaming, granie w chmurze za pomocą Google Stadia

Działanie Stadii wygląda na pierwszy rzut oka jak połączenie funkcjonalności xCloud z GeForce NOW. Z jednej strony to bardzo dobra technologia, dzięki której można zapoznać się z pojęciem cloud gamingu w niskiej cenie (39 zł miesięcznie za abonament PRO) oraz wysokiej jakości obrazu. Z drugiej, gracze otrzymują dostęp tylko do kilku bezpłatnych gier, a resztę muszą zakupić w oficjalnym sklepie Stadia. Co ważne – kopie te będą działać tylko w usłudze Stadia, co jest z pewnością gorszym rozwiązaniem od tego z GeForce NOW, które „wiąże” ze sobą biblioteki z innych platform.

Jakie dodatkowe cechy posiada usługa Google Stadia?

 • Przyjazny, intuicyjny launcher do gier
 • Cykliczne wersje darmowe dla użytkowników kont PRO
 • Preferowany kontroler – mysz oraz klawiatura, również gamepad
 • Wersje gier z Google Stadia są często bardziej dopracowane od gier z innych źródeł/platform
 • Cena – podstawowe konto jest darmowe (wystarczy posiadać konto Google z adresem @gmail.com), jednak same gry są już dodatkowo płatne. Dla subskrybentów PRO (39 zł/miesiąc) udostępniane są regularnie darmowe tytuły i zniżki na zakupy.
 • Vouchery do usługi – dodawane tylko przy zakupie sprzętu, brak elektronicznych kodów w sklepie Stadia

Dla kogo? Dla początkujących graczy, którzy chcą przetestować jedną z lepszych technologii streamingu gier.

Co jest potrzebne do grania? Konto Google, urządzenie z Android, Windows lub iOS/MacOS, łącze internetowe 10 Mbit/s (dla rozdzielczości 720p) lub 35 Mbit/s (dla rozdzielczości 4k – tylko na koncie PRO).

Lista tytułów dostępnych w usłudze Stadia

Sklep ze wspieranymi grami Google Stadia znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej samej usługi – https://stadia.google.com/store. Jeżeli chcesz wiedzieć na bieżąco co zmienia się w samej ofercie, zacznij obserwację oficjalnego bloga społeczności.

Jaką usługę wybrać do grania w chmurze?

Obecny rynek cloud gamingu rozwija się w szybkim tempie. Dwie czołowe usługi – mowa o GeForce NOW i xCloud w Game Pass – co miesiąc kuszą graczy wsparciem dla nowych gier w ich bibliotece. To powoduje, że mogą oni regularnie wracać do swoich ulubionych tytułów w różnych okolicznościach i na mniejszych urządzeniach. Co więcej, posiadając dzisiaj starego lub biurowego laptopa nie jesteś skazany na rozgrywkę w stare klasyki lub proste gry w przeglądarce. Granie w chmurze ma sens!

Cloud gaming zmienia oczekiwania klientów i powoduje, że – pomimo niestabilnych cen sprzętu – stają się oni coraz bardziej mobilni, jednocześnie oczekując od usług nieustannych ulepszeń. Dlatego też wybór odpowiedniej aplikacji wymaga pewnych przemyśleń.

 • Jeżeli zależy Ci na natychmiastowym dostępie do setek gier w abonamencie i posiadasz w domu gamepada – skorzystaj z Game Pass Ultimate, w której znajdziesz funkcję xCloud.
 • Posiadasz już listę zakupionych gier na platformie Steam lub Epic, ale nie możesz grać w najnowsze tytuły ze względu na wysokie wymagania sprzętowe? Sprawdź w akcji GeForce NOW.
 • Chcesz sprawdzić jak wygląda granie w chmurze? Google Stadia ze względu na swoją technologię wydaje się dobrym, pierwszym krokiem dla początkującego gracza.