Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy streaming na Twitch jest bezpieczny?

Czy streaming na Twitch jest bezpieczny?

Streaming wideo stał się nieodłączoną częścią internetu, a transmisje na żywo z różnych wydarzeń są oglądane przez miliony użytkowników. Technologia na szczęście daje coraz więcej możliwości do organizacji własnych streamów, a jedną z nich jest darmowy serwis Twitch. To w nim zarówno twórcy, jak i widzowie mogą dzielić się swoimi pasjami podczas spotkań na żywo. Dlaczego Twitch stał się tak bardzo popularny i jakie jego cechy przypadły do gustu zwłaszcza graczom?

Co to jest Twitch?

Twitch jest internetową platformą do strumieniowego przesyłania materiałów wideo (streamingu). Jest to serwis, z którego w przeważającej mierze korzystają osoby zainteresowane tematyką gier komputerowych – ta dziedzina jest najbardziej popularna zarówno wśród twórców, jak i oglądających.

Nie oznacza to jednak, że materiały innych tematyk nie pojawiają się na platformie. W serwisie możesz znaleźć również streamingi dotyczące tańca, gotowania, ćwiczeń fizycznych, czy szeroko pojętej sztuki.

Na jakich urządzeniach działa Twitch?

Z Twitcha możesz korzystać praktycznie na dowolnym urządzeniu. Swoje ulubione transmisje obejrzysz dzięki przeglądarce na komputerze oraz aplikacji mobilnej, która jest wspierana przez następujące platformy:

  • Android
  • iOS
  • Xbox 360
  • Xbox One
  • Play Station 4
  • Nvidia Shield
  • Amazon Fire TV

Kto może publikować treści na Twitchu?

Na Twitchu transmisje może prowadzić każdy. Nie oznacza to jednak, że do streamowania wystarczy sam komputer i słuchawki z mikrofonem. Jeśli interesujesz się tematyką streamingu i chcesz w ten sposób dzielić się swoją pasją w internecie, pamiętaj, że istotny jest przede wszystkim pomysł.

Podobnie jak na YouTubie, tak i na Twitchu najwięcej uwagi przyciągają osoby, które mają jasno określoną tematykę kanału, regularnie publikują treści i robią to w charyzmatyczny, kreatywny sposób. Dzięki temu dobrze się ich ogląda. Najwięksi polscy streamerzy mają około miliona obserwujących, a także średnio od kilku do kilkunastu tysięcy widzów podczas jednej transmisji.

Oglądanie transmisji na Twitch rozpoczniesz jednym kliknięciem.
Wystarczy jedno kliknięcie, by oglądać i rozmawiać z innymi widzami.

Czy Twitch jest darmowy?

Tak – korzystanie z Twitcha jest zupełnie darmowe. Dotyczy to zarówno twórców, jak i widzów. Oglądający mają jednak okazję do tego, by wspierać wybranych streamerów. Dzięki temu Twoje ulubione kanały będą się rozwijać i dostarczać coraz lepszych wrażeń podczas streamów.

Dodatkowe środki, które posłużą do wspierania twórców, możesz uzyskać tradycyjnie za pomocą karty płatniczej lub dzięki kodom podarunkowym Twitch.

Co ważne, Ty możesz być wspierany przez innych użytkowników! Na Twitchu można zarobić nawet będąc niedużym streamerem. Pamiętaj jednak, że kluczowy jest pomysł oraz regularność.

Subskrypcja Twitch pomaga twórcom rozwijać kanał
Subskrypcje pomagają twórcom rozwijać ich kanał.

Dlaczego Twitch stał się popularny?

Powodów popularności Twitcha jest wiele. Posiada on przede wszystkim kilka funkcji, które występują również w innych aplikacjach, ale są rozwiązane inaczej.

Prostota od samego początku

Aby zacząć oglądać wybrany streaming lub samemu rozpocząć transmisję, wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka i panel do zarządzania swoimi zasobami na Twitchu są zawsze pod ręką. Od strony twórcy wystarczy uzupełnienie podstawowych informacji dotyczących publikowania treści, jak np. dodanie opisu kanału, ustalenie harmonogramu transmisji, czy konfiguracja zasad czatu. Aby zrealizować efektowną transmisję na Twitch nie musisz posiłkować się dodatkowym oprogramowaniem. Jest to opcjonalne.

E-sport i rozwój rozrywki nie tylko poprzez pojedyncze transmisje

Kto nie słyszał o esporcie i turniejach w LoL-u, Fortnite, czy CS-ie? Miłośnicy gier komputerowych należą do bardzo szerokiego grona internautów. Tym samym na Twitchu jest ich najwięcej i każdy pasjonat gamingowy znajdzie pomysł na zagospodarowanie sobie czasu, oglądając rozgrywki swoich ulubionych tytułów w kontakcie z innymi użytkownikami. Oglądanie zawodów na Twitchu jest dzisiaj czymś zupełnie normalnym.

Streamingi nie tylko dla graczy

Twitch, choć w większości promuje świat gier, słynie z różnorodności. Inne rodzaje rozrywki, jak transmisje dotyczące tworzenia muzyki, sztuki, gotowania, czy sportu, też znajdują duże uznanie. Nie brakuje w nim kanałów skierowanych do pasjonatów DiY, programowania, czy kategorii beauty. Jeśli również masz pomysł na coś nietuzinkowego i traktujesz to jako pasję, która warta jest dzielenia się ze światem – nie czekaj dłużej i spróbuj swoich sił jako streamer.

Szansa na dodatkowe pieniądze

Streamowanie na różnych portalach zazwyczaj niesie ze sobą opcję zarabiania. Z Twitchem nie jest inaczej, a nawet prościej niż w przypadku innych serwisów. Wystarczy założenie konta i rozpoczęcie aktywnego życia wśród społeczności streamerów. Jeśli Twój pomysł znajdzie uznanie wśród widzów, zaczną powoli pojawiać się pojedyncze subskrypcje, które regularnie będą przynosić Ci zyski. Kto wie, może z czasem znajdziesz się w czołówce twórców pod względem liczby obserwujących i uczestników na transmisjach?

Czy Twitch jest bezpieczny?

Sam portal stara się dbać o bezpieczeństwo użytkowników w różnych sferach – od konfiguracji konta po samą treść. Oprócz standardowej metody logowania za pomocą loginu i silnego hasła, możesz skorzystać z dodatkowego uwierzytelnienia dwuskładnikowego przez aplikację mobilną lub wiadomości SMS.

Przeczytaj też o 4 zasadach bezpieczeństwa w internecie.

2FA - uwierzytelnianie dwuskładnikowe na koncie Twitch
Włączając dodatkową weryfikację logowania, zwiększysz bezpieczeństwo swojego konta, nawet po wykradnięciu loginu i hasła.

Zadbaj również o higienę korzystania z serwisu. Poświęć co jakiś czas kilka minut na aktualizację danych konta i ewentualne zmiany danych kontaktowych (telefon, e-mail). Warto zmieniać hasło co kilka miesięcy. Jeśli posiadasz skonfigurowane metody płatności i stwierdzisz jakieś nieprawidłowości związane z aktywnością na swoim koncie – usuń dane dotyczące kart płatniczych.

W razie wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z działem pomocy Twitch.

Bezpieczeństwo dzieci

Warunki korzystania z platformy Twitch określają, że serwis nie jest dostępny dla dzieci i młodzieży poniżej 13 roku życia. Młodzież między 13, a 18 rokiem życia powinna korzystać z Twitcha pod nadzorem rodzica.

Nie oznacza to jednak, że na Twitchu są same treści nieodpowiednie dla młodszych użytkowników. Wielu twórców wspiera inicjatywę „content family friendly”, czyli publikują treści o przyjaznej tematyce. Dostępne są również odpowiednie filtry w ustawieniach konta, które usuwają z wyników wyszukiwania szkodliwe transmisje i wyświetlają wyłącznie te, które sprzyjają niepełnoletnim.

Emotki na Twitch – standardowe i ekskluzywne

Twitch posiada bibliotekę specyficznych emotek, których znaczenie szybko poznasz po kilku transmisjach. Emotki dzielą się na standardowe i niestandardowe. Ta druga grupa zarezerwowana jest dla Towarzyszy, czyli streamerów o bardzo dużych zasięgach i popularności. Twórcy takiej rangi mogą tworzyć i udostępniać na swoich czatach własne emotki.

Najpopularniejsze emotki na Twitchu
Najpopularniejsze emotki na Twitchu.