Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Co warto wiedzieć o grze Roblox?

Co warto wiedzieć o grze Roblox?

Roblox jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie i możesz jeszcze tego nie wiedzieć, ale Twoje dzieci z pewnością grały w nią lub grają. Na czym polega jego fenomen i czy tytuł ten jest bezpieczny dla Twoich pociech – dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest Roblox?

Roblox nie jest klasyczną „grą”, którą instalujesz na twardym dysku. Jest to darmowa platforma do tworzenia własnych gier, tzw. „piaskownica” dzięki której gracze mogą w kreatywny sposób organizować własne zasady rozgrywki i dzielić się swoim dziełem z innymi użytkownikami. Ze względu na wieloosobową rozgrywkę, Roblox stał się także wirtualną platformą społecznościową, w której młodzież może się spotykać i wspólnie brać udział w wybranej przez siebie grze.

Właśnie poprzez taką elastyczność i otwartość rozgrywki potencjał tkwiący w Robloxie wydaje się praktycznie nieskończony, ponieważ to uczestnicy zabawy definiują styl, zasady i wygląd rozgrywki. Co ważne, Roblox pozwala każdemu graczowi na personalizację swojego avatara, czyli postaci, którą porusza się w grze.

Czemu Roblox stał się popularny?

Roblox nie jest nową grą, ponieważ rozpoczął swoje życie już w 2006 roku. Jego twórcom nie udało się jednak przebić na listy najczęściej uruchamianych gier tj. Half-Life 2, GTA San Andreas czy Battlefield 2, które miały swoje premiery w podobnym czasie.

Nie oznaczało to jednak końca żywotności Robloxa. Wraz ze wzrostem popularności tytułów „sandboxowych” (polegających na kreatywności i pomysłowości graczy) np. Minecraft, Roblox został odkurzony i odkryty przez większą grupę użytkowników. Możliwość tworzenia własnych trybów gry i dołączania do własnych światów znajomych zdecydowały o ogromnym sukcesie. Populacja gry wręcz eksplodowała przez pandemię koronawirusa i naukę zdalną.

Do popularności Roblox przyczyniły się także transmisje na żywo w serwisie Twitch oraz filmy na YouTube, które potrafią osiągnąć dziesiątki milionów wyświetleń. Dzisiaj popularność Robloxa jest bardzo duża, czego dowodem jest liczba logujących co miesiąc graczy – jest ich prawie 200 milionów!

Na czym polega rozgrywka w Robloxie?

Wiemy już czym jest Roblox i skąd wziął się jego fenonem, ale jak wygląda rozgrywka? Gra uruchamiana jest z poziomu przeglądarki internetowej, w której gracz otrzymuje dostęp do udostępnianych już światów, trybów rozgrywki, opcji społecznościowych oraz oczywiście opcji do zarządzania wyglądem avatara.

Dwie główne opcje interakcji z światem to Discover (Odkrywaj) oraz Create (Twórz). Pierwsza z nich pozwala wybrać jedną z prawie 30 milionów gier i dołączyć do znajomych lub innych graczy, którzy są online. Tryby rozgrywki są przeróżne i świetnie są odnajdą tutaj zarówno samotni gracze, jak i użytkownicy nastawieni na grę zespołową.

Rozgrywka w Roblox
Zrzut ekranu z gry Roblox

Druga opcja to miejsce, w którym swoje marzenia i plany spełnią zwłaszcza kreatywni gracze, ccący tworzyć własne światy oraz zasady rządzące rozgrywką. Tworzenie w Roblox wymaga znajomości języka programowania Lua, co jest jednocześnie wadą (wyższy próg wejścia) jak i zaletą (możliwość zapoznania się kodowaniem i nauka programowania).

Tworzenie władnych gier w Roblox
Projektowanie rozgrywki w edytorze gier Roblox

Dużą częścią rozgrywki w Roblox jest także wcześniej wspomniana personalizacja avatara, polegająca na kupowaniu różnych elementów ubioru i sprzętu. Jest to oczywiście opcjonalne wyjście, ale społeczność z chęcią korzysta z tej opcji. Akcesoria kupowane są przy użyciu punktów punktów zbieranych w grze oraz wewnętrznej waluty Robux, którą gracze muszą kupić za prawdziwe pieniądze lub użyć karty podarunkowej Roblox. Robuxy można też wykorzystać do wykupienia miesięcznej subskrypcji Roblox Premium, dzięki której użytkownik otrzymuje specjalne zniżki na zakup skórek, dodatkową walutę w grze oraz dostęp do specjalnych trybów i światów.

Czy Roblox jest bezpieczną grą dla dzieci?

Mówiąc o wirtualnym świecie i dużej społeczności zawsze pojawia się ważne pytanie – czy to jest bezpieczne dla najmłodszych? Sam Roblox otrzymał ocenę PEGI 7 (w tej kategorii powinny znaleźć się gry, które zawierają dźwięki lub sceny mogące przerazić młodsze dzieci) natomiast należy pamiętać, że treści w grze dostarczane są przez użytkowników.

Sam serwis odpowiadający za Robloxa filtruje i sprawdza dodawane gry pod kątem nieodpowiednich treści, a także udostępnia kilka narzędzi, aby te bezpieczeństwo zwiększyć. Rodzice mogą ograniczyć lub wyłączyć funkcje czatu online i skonfigurować dostęp do wyselekcjonowanej listy gier, dostosowanych do wieku dziecka. W platformie mamy także opcję „monitorowania” –  sprawdzenia historii czatu, prywatnych wiadomości czy historię transakcji.

Ustawienia prywatności w Roblox
Ustawienia prywatności w Robloksie

Pamiętaj, że niebezpieczeństwo czyha wszędzie, zarówno w wirtualnym jak i prawdziwym świecie. Ograniczenie dostępu do Robloxa nie musi wiązać się z całkowitym usunięciem dziecku konta, a jedynie z mocniejszym filtrowaniem treści za pomocą dostarczonych narzędzi. Nic nie zastąpi zdrowego podejścia, rozmowy z dzieckiem i uświadamiania go o zagrożeniach w sieci. A sam Roblox może być świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności dziecka w świecie wirtualnym oraz zapoznanie go z początkami programowania.

Jak zagrać w Roblox?

Roblox stał się fenomenem na skalę gier pokroju Among Us, Fortnite czy Minecraft. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno pod względem rozgrywki, jak i personalizacji oraz ekspresji w postaci tworzenia własnych gier.

Uruchom swoją rozgrywkę i stwórz avatara pod tym adresem – https://www.roblox.com/

Wypełnij formularz, stwórz konto i… działaj! To naprawdę łatwe. A jeśli chcesz wyposażyć swoją postać w nietuzinkowe przedmioty, skorzystaj z karty przedpłaconej, dzięki której zakupisz elektroniczną walutę Robux. Kliknij na poniższy obrazek, aby zakupić ją bez konieczności dodawania karty przedpłaconej do konta Roblox!

Karta podarunkowa Roblox

Jeśli chcesz dodać trochę stylu swojemu awatarowi skorzystaj z karty podarunkowej Roblox.

Przeczytaj również: