Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Spotify czy Tidal – który serwis jest lepszy i gdzie słuchać muzyki?

Spotify czy Tidal – który serwis jest lepszy i gdzie słuchać muzyki?

Platformy streamingowe zawładnęły muzycznym światem. Dzięki takim serwisom jak Spotify czy Tidal, mamy dostęp do dziesiątek milionów utworów na wyciągnięcie ręki o każdej porze za pomocą tabletu, smartfona czy laptopa. Jeśli zastanawiasz się, która platforma jest lepsza – sprawdź porównanie Spotify vs. Tidal i zdecyduj, co jest dla Ciebie korzystniejsze.

Zarówno Tidal jak i Spotify powstały w Skandynawii. Platforma Spotify została założona w Szwecji w 2006 roku, a na rynek polski trafiła z początkiem 2013 roku. Rekordowe liczby w serwisie służą takim artystom jak Ed Sheeran czy Ariana Grande. Oboje artystów obecnie obserwuje ponad 70 milionów użytkowników.

Tidal wystartował w październiku 2014 roku dzięki szwedzko-norweskiej grupie Aspiro. Rok później grupę przejęło przedsiębiorstwo amerykańskiego rapera Jay-Z. W Polsce Tidal zadebiutował już w 2015 roku i od samego początku kładł nacisk na zapewnienie najwyższej jakości odtwarzanej muzyki.

Co oferuje Spotify?

Obie platformy – mimo że służą do tego samego – różnią się od siebie pod kilkoma względami. Spotify daje użytkownikom wybór między darmowym dostępem do serwisu a wersją Premium, która zawiera pełny zakres funkcji:

 • odtwarzanie na żądanie dowolnych utworów,
 • pomijanie bez limitu,
 • słuchanie offline,
 • brak reklam.

Zwłaszcza ta ostatnia zaleta powinna być doceniona przez fanów muzyki. Darmowa wersja Spotify, mimo dostępności, potrafi „naszpikować” każdą playlistę potężną liczbą reklam, przez które słuchanie utworów staje się uciążliwe (aktualnie reklamy pojawiają się co ok. 15 minut).

Wybór między Spotify Free, a Spotify Premium nie wpływa na liczbę dostępnych utworów, a biblioteka liczy sobie ponad 80 milionów kawałków.

Aplikacja Spotify do słuchania muzyki
Utwory, playlisty, wykonawcy i podcasty zaproponowane w Spotify.

Jak działa Tidal?

Tidal od samego początku inwestuje w najwyższą jakość dźwięku. Oprócz ścieżek muzycznych użytkownicy mają do dyspozycji materiały wideo: teledyski oraz zarejestrowane koncerty w HD. Twórcy serwisu angażują się również w nagradzanie użytkowników za udział w konkursach. Wśród możliwych do zdobycia nagród są np. bilety na koncerty.

W odróżnieniu od Spotify założenie konta w serwisie Tidal wiąże się z wykupieniem subskrypcji, która jest poprzedzona miesięcznym okresem próbnym. Dzięki temu masz aż miesiąc na sprawdzenie, czy aplikacja przypadnie ci do gustu. Co ważne, do wyboru są 2 plany, które różnią się jakością odtwarzanej muzyki: Tidal HiFi i Tidal HiFi Plus.

Liczba utworów w Tidal na chwilę obecną wynosi ponad 100 milionów.

Tidal Premium - wygląd serwisu
Playlisty, wykonawcy, utwory i klipy wideo w Tidal Premium.

Jaka jest jakość muzyki w Tidal i Spotify?

Tidal oferuje słuchaczom streaming HiFi, który maksymalnie ogranicza utratę jakości odtwarzanych piosenek. Dzięki takiemu rozwiązaniu jakość słuchanych utworów jest porównywalna z jakością z płyt CD.

Maksymalny bitrate* w Tidal HiFi wynosi 1411 kbit/s, a w Tidal HiFi Plus – 9216 kbit/s.

*Bitrate oznacza liczbę bitów danych użytych przy zapisie dźwięku w jednostce czasu (najczęściej w sekundach). Im więcej bitów danych uda się zmieścić w jednej sekundzie, tym jakość dźwięku będzie wyższa – pozbawiona szumów i zniekształceń.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku w Spotify – ta ustępuje w konkurencji z Tidalem. Jeżeli nie jesteś melomanem, dla którego liczy się perfekcja w każdym dźwięku, w pełni zaakceptujesz brzmienie w tej aplikacji.

Bitrate w Spotify Free dochodzi do 160 kbit/s, natomiast w Spotify Premium do 320 kbit/s.

Tidal czy Spotify? Porównanie funkcji i cen.
Tidala możesz testować bezpłatnie przez 30 dni.

Jak Spotify i Tidal odkrywają dla użytkownika nową muzykę?

Oba serwisy wykorzystują algorytmy, analizujące preferencje użytkownika. To dzięki nim aplikacja podpowiada nowe utwory, które mogą Ci się spodobać.

Spotify proponuje ciekawe rozwiązanie pod nazwą „Odkryj w tym tygodniu”. Dzięki tej usłudze w każdy poniedziałek otrzymujesz pakiet utworów, wybranych na podstawie tego, czego chętnie słuchasz. Jeśli lubisz wyszukiwać mniej znanych artystów, to playlisty „odkryj w tym tygodniu” zrobią to za Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem w tym temacie jest „Family Mix”, który łączy w sobie muzykę wszystkich członków planu Spotify Premium Family.

Tidal również analizuje Twój gust muzyczny i przedstawia Ci efekty w codziennych playlistach o nazwie „My Daily Discovery”. W takim zbiorze odsłuchasz kawałki, które już znasz oraz nowe, dopasowane do Twoich preferencji.

Propozycje playlist w oparciu o Twoje preferencje w Spotify i Tidal.
Odkrywanie nowej muzyki w Spotify za pomocą specjalnej zakładki w aplikacji.

Jak odtwarzać muzykę ze streamingu na sprzęcie grającym?

Jeśli lubisz odtwarzać muzykę za pośrednictwem dobrego sprzętu, to masz taką możliwość dzięki funkcji Spotify Connect i Tidal Connect. Uruchamiając utwory w tym trybie, smartfon zmieniasz w pilota do obsługi playlisty. Pamiętaj jednak o 2 rzeczach:

 • przed uruchomieniem zapoznaj się z listą wspieranych urządzeń,
 • funkcja Spotify Connect dostępna jest tylko w wersji Premium.

Aby strumieniować muzykę za pomocą mini-wieży lub głośnika wystarczy w menu utworu kliknąć ikonę zmiany urządzenia i wybrać nowe. Cały proces działa w ramach lokalnej sieci Wi-Fi.

Ile kosztuje Spotify i Tidal?

Cennik obu aplikacji różni się w kilku miejscach. Oba rozwiązania wspierają również odtwarzanie muzyki na wielu urządzeniach i posiadają plany rodzinne. Zapoznaj się z nimi przed samym zakupem.

Cennik Spotify

Dla Spotify producent przewidział następujące plany abonamentowe:

 • Darmowe konto
 • Spotify Premium Individual: 19,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 9,99 zł
 • Spotify Premium Duo: 24,99 zł (2 konta)
 • Spotify Premium Family: 29,99 zł (6 kont)

Zaletą subskrypcji Spotify Premium jest opcja korzystania z kodów doładowujących, dzięki czemu nie musisz podawać danych swojej karty płatniczej na koncie Spotify. Karty przedpłacone znajdziesz w home.pl:

Cennik Tidal

Tidal nie posiada darmowej wersji i to podstawowa kwestia cenowa, która odróżnia go od Spotify. Ile przyjdzie Ci zapłacić za dostęp do wyższej jakości audio?

 • Tidal HiFi: 19,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 9,99 zł
  • wersja Family: 29,99 zł (6 kont)
 • Tidal HiFi Plus: 39,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 19,99 zł
  • wersja Family: 59,99 zł (6 kont)

Jak widzisz, w przypadku Tidala najwyższe plany abonamentowe dla rodzin są nieco droższe od tych ze Spotify. Pamiętaj jednak, że za tą kwotą idzie również lepsza jakość muzyki oraz dostęp do nagrań z koncertów. Dla pewnej grupy użytkowników ma to duże znaczenie.

Tidal oferuje również vouchery dla doładowania konta. Pamiętaj jednak, że voucher Tidal Premium jest przeznaczony tylko dla nowych użytkowników. Po upłynięciu ważności kodu w Tidal należy uruchomić subskrypcję poprzez dodanie karty.

Co wybrać – Tidal czy Spotify?

Oba serwisy mają swoje unikalne zalety. Duży plus przyznajemy dla Spotify za alternatywną opcję Free dla mniej wymagających słuchaczy oraz atrakcyjną cenę pakietu rodzinnego. Tidal z kolei góruje nad rywalem pod względem jakości odtwarzanego dźwięku oraz dostępem do koncertów w wersji HD.

W pozostałych aspektach obie aplikacje idą łeb w łeb i oferują zbliżone możliwości. Aplikacje mobilne i desktopowe są bardzo intuicyjne, a algorytmy proponujące nową muzykę wykonują naprawdę dobrą robotę. Dzięki nim z łatwością odkryjesz mniej znanych wykonawców, pasujących do Twojego gustu muzycznego.

Baza utworów w obu pakietach – mimo że liczna nie jest identyczna, dlatego sprawdź samodzielnie który serwis oferuje więcej muzyki, której na co dzień słuchasz.

Przeczytaj również:

TAGI: / / /