Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Spotify czy Tidal – który serwis jest lepszy i gdzie słuchać muzyki?

Spotify czy Tidal – który serwis jest lepszy i gdzie słuchać muzyki?

Platformy streamingowe zawładnęły muzycznym światem. Dzięki takim serwisom jak Spotify czy Tidal, mamy dostęp do dziesiątek milionów utworów na wyciągnięcie ręki o każdej porze za pomocą tabletu, smartfona czy laptopa. Jeśli zastanawiasz się, która platforma jest lepsza – sprawdź porównanie Spotify vs. Tidal i zdecyduj, co jest dla Ciebie bardziej korzystne.

Zarówno Tidal jak i Spotify powstały w Skandynawii. Platforma Spotify została założona w Szwecji w 2006 roku. Na rynek polski trafiła z początkiem 2013 roku. Rekordowe liczby w serwisie służą takim artystom jak Ed Sheeran lub Ariana Grande. Oboje artystów obserwuje ponad 70 milionów użytkowników.

Tidal wystartował w październiku 2014 roku dzięki szwedzko-norweskiej grupie Aspiro. Rok później grupę przejęło przedsiębiorstwo amerykańskiego rapera Jay-Z. W Polsce Tidal zadebiutował już w 2015 roku i od samego początku kładł nacisk na zapewnienie najwyższej jakości odtwarzanej muzyki.

Co oferuje Spotify?

Obie platformy – mimo, że służą do tego samego – różnią się od siebie w kilku aspektach. Spotify daje użytkownikom wybór między darmowym dostępem do serwisu, a wersją Premium, która zawiera pełny zakres funkcji:

 • odtwarzanie na żądanie dowolnych utworów,
 • pomijanie bez limitu,
 • słuchanie offline,
 • brak reklam.

Zwłaszcza ta ostatnia zaleta powinna być doceniona przez fanów muzyki. Darmowa wersja Spotify, mimo dostępności, potrafi „naszpikować” każdą playlistę potężną liczbą reklam, przez które słuchanie utworów jest uciążliwe.

Wybór między Spotify Free, a Spotify Premium nie wpływa na liczbę dostępnych utworów, a biblioteka liczy sobie ok. 70 milionów kawałków.

Aplikacja Spotify do słuchania muzyki
Utwory, playlisty, wykonawcy i podcasty zaproponowane w Spotify.

Jak działa Tidal?

Tidal od samego początku inwestuje w najwyższą jakość dźwięku. Oprócz ścieżek muzycznych użytkownicy mają do dyspozycji materiały wideo: teledyski oraz zarejestrowane koncerty w HD. Twórcy serwisu angażują się również w nagradzanie użytkowników za udział w konkursach. Wśród możliwych do zdobycia nagród są np. bilety na koncerty.

W odróżnieniu od Spotify założenie konta w serwisie Tidal wiąże się z wykupieniem subskrypcji, która jest poprzedzona miesięcznym okresem próbnym. Dzięki temu masz aż miesiąc na sprawdzenie, czy aplikacja przypadnie ci do gusty. Co ważne, do wyboru są 2 plany, które różnią się jakością odtwarzanej muzyki: Tidal Premium i Tidal HiFi.

Liczba piosenek w Tidal również na chwilę obecną wynosi ok. 70 milionów.

Tidal Premium - wygląd serwisu
Playlisty, wykonawcy, utwory i klipy wideo w Tidal Premium.

Jaka jest jakość muzyki w Tidal i Spotify?

Tidal oferuje słuchaczom streaming HiFi, który maksymalnie ogranicza utratę jakości odtwarzanych piosenek. Dzięki takiemu rozwiązaniu jakość słuchanych utworów jest porównywalna z jakością z płyt CD.

Maksymalny bitrate* w Tidal Premium wynosi 320 kbit/s, a w Tidal HiFi – 1411 kbit/s.

*Bitrate oznacza liczbę bitów danych użytych przy zapisie dźwięku w jednostce czasu (najczęściej w sekundach). Im więcej bitów danych uda się zmieścić w jednej sekundzie, tym jakość dźwięku będzie wyższa – pozbawiona szumów i zniekształceń.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku w Spotify – ten ustępuje konkurencji na Tidalu. Jeżeli nie jesteś melomanem, dla którego liczy się perfekcja w każdym dźwięku, w pełni zaakceptujesz brzmienie w tej aplikacji. Do końca 2021 roku Spotify miało również wdrożyć usługę HiFi, natomiast plany te zostały przeniesione na 2022 rok. Przypuszczalnie zostanie w związku z tym wprowadzony nowy plan subskrypcyjny pozwalający na korzystanie z najwyższej jakości.

Jak Spotify i Tidal odkrywają dla użytkownika muzykę?

Oba serwisy wykorzystują algorytmy analizujące preferencje użytkownika. To dzięki nim aplikacja podpowiada Ci utwory, które mogą Ci się spodobać.

Spotify proponuje ciekawe rozwiązanie pod nazwą „Odkryj w tym tygodniu”. Dzięki tej usłudze w każdy poniedziałek otrzymujesz pakiet utworów wybranych na podstawie tego, czego chętnie słuchasz. Jeśli lubisz wyszukiwać mniej znanych artystów, to playlisty „odkryj w tym tygodniu” zrobią to za Ciebie. Ciekawym rozwiązaniem w tym temacie jest „Family Mix”, który łączy w sobie muzykę wszystkich członków planu Spotify Premium Family.

Tidal również analizuje Twój gust muzyczny i przedstawia Ci efekty w codziennych playlistach o nazwie „My Daily Discovery”. W takim zbiorze odsłuchasz znane już Tobie kawałki, które już znasz oraz nowe, dopasowane do Twoich preferencji.

Propozycje playlist w oparciu o Twoje preferencje w Spotify i Tidal.
Odkrywanie nowej muzyki w Spotify za pomocą specjalnej zakładki w aplikacji.

Jak odtwarzać muzykę ze streamingu na sprzęcie grającym?

Jeśli lubisz odtwarzać muzykę za pośrednictwem dobrego sprzętu, to masz taką możliwość dzięki funkcji Spotify Connect i Tidal Connect. Uruchamiając utwory w tym trybie smartfon zmieniasz w pilota do obsługi playlisty. Pamiętaj jednak o 2 rzeczach:

 • przed uruchomieniem zapoznaj się z listą wspieranych urządzeń,
 • funkcja Spotify Connect dostępna jest tylko w wersji Premium.

Aby strumieniować muzykę za pomocą mini-wieży lub głośnika wystarczy w menu utworu kliknąć ikonę zmiany urządzenia i wybrać nowe. Cały proces działa w oparciu o lokalną sieć Wi-Fi.

Ile kosztuje Spotify i Tidal?

Cennik obu aplikacji różni się w kilku miejscach. Oba rozwiązania wspierają również odtwarzanie muzyki na wielu urządzeniach i posiadają plany rodzinne. Zapoznaj się z nimi przed samym zakupem

Cennik Spotify

Dla Spotify producent przewidział następujące plany abonamentowe:

 • Darmowe konto
 • Spotify Premium Individual: 19,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 9,99 zł
 • Spotify Premium Duo: 24,99 zł (2 konta)
 • Spotify Premium Family: 29,99 zł (6 kont)

Zaletą subskrypcji Spotify Premium jest opcja korzystania z kodów doładowujących, dzięki czemu nie musisz podawać danych swojej karty płatniczej na koncie Spotify. Karty przedpłacone znajdziesz m.in. w ofercie home.pl:

Cennik Tidal

Tidal nie posiada darmowej wersji i to podstawowa kwestia, która odróżnia tę usługę od Spotify. Ile przyjdzie Ci zapłacić za dostęp do wyższej jakości audio?

 • Tidal Premium: 19,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 9,99 zł
  • wersja Family: 29,99 zł (6 kont)
 • Tidal HiFi: 39,99 zł/miesiąc
  • wersja Student: 19,99 zł
  • wersja Family: 59,99 zł (6 kont)

Jak widzisz, w przypadku Tidala najwyższe plany abonamentowe dla rodzin są dwukrotnie droższe od tych ze Spotify. Pamiętaj jednak, że za tą kwotą idzie również wyższa jakość muzyki oraz dostęp do nagrań z koncertów. Dla pewnej grupy użytkowników ma to duże znaczenie.

Tidal oferuje również vouchery dla doładowania konta. Pamiętaj jednak, że voucher Tidal Premium jest przeznaczony tylko dla nowych użytkowników. Po upłynięciu ważności kodu w Tidal należy uruchomić subskrypcję poprzez dodanie karty.

Co wybrać – Tidal czy Spotify?

Oba serwisy mają swoje unikalne zalety względem konkurenta. Duży plus przyznajemy dla Spotify za alternatywną opcję Free dla mniej wymagających słuchaczy oraz atrakcyjną cenę pakietu rodzinnego. Tidal z kolei góruje nad rywalem pod względem jakości odtwarzanego dźwięku oraz dostępem do koncertów w wersji HD.

W pozostałych aspektach obie aplikacje idą łeb w łeb i oferują zbliżoną paletę możliwości. Aplikacje mobilne i desktopowe są bardzo intuicyjne, a algorytmy proponujące nową muzykę robią naprawdę dobrą robotę. Dzięki nim z łatwością odkryjesz mniej znanych wykonawców dla Twojego gustu muzycznego.

Baza utworów w obu pakietach – mimo, że liczna nie jest identyczna, dlatego sprawdź samodzielnie jaki serwis oferuje więcej muzyki, której słuchasz.

Przeczytaj również:

TAGI: / / /