Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Zadbaj o lepszą muzykę na Spotify. Poradnik jak uzyskać lepsze sugestie utworów

Zadbaj o lepszą muzykę na Spotify. Poradnik jak uzyskać lepsze sugestie utworów

Spotify Premium zapewnia dostęp do ogromnej biblioteki muzyki z całego świata oraz wyłącza reklamy, które można usłyszeć w darmowej wersji. Dzięki temu, możemy szybko i wygodnie poszerzać swoje muzyczne horyzonty, korzystając z personalizowanych playlist i sugerowanych nam piosenek. Dowiedz się, jak zadbać o to, by Spotify sugerowało muzykę, która z pewnością Ci się spodoba.

Jak uzyskać lepsze rekomendacje w Spotify Premium

Na pierwszy rzut oka, Spotify z subskrypcją Premium, może wydawać się po prostu platformą do słuchania ulubionej muzyki. Inne aplikacje jak TIDAL czy Apple Music mogą wydawać się identyczne, ale Spotify ma asa w rękawie, który daje usłudze dużą przewagę nad konkurencją. „Pod maską” znajdują się zaawansowane algorytmy, uczące się Twojego gustu i polecające nową muzykę. Dzięki nim, Spotify potrafi rekomendować nowe utwory, artystów oraz całe playlisty, które poszerzą Twoje muzyczne portfolio.

Niektórzy użytkownicy nie wiedzą jednak jak „nauczyć” algorytm swojego konta. Jeśli na co dzień słuchasz klasycznego rocka, nie chcesz by w Twoich rekomendacjach znajdowały się topowe hity tegorocznego lata. Sprawdź jak zadbać, by Twoje rekomendacje Spotify były bardziej trafne.

Korzystaj z playlisty Odkryj w tym tygodniu

Każdy w swoich playlistach Spotify posiada listę odtwarzania Odkryj w tym tygodniu. Jak nazwa wskazuje, jest ona odświeżana co tydzień i zawiera selekcję utworów, które algorytm Spotify wybrał na podstawie twojego gustu. Jest to główna playlista, w której Spotify umieszcza utwory na podstawie „zrozumienia” Twoich preferencji.

Aby poprawić swoje rekomendacje, przesłuchuj utwory, które się w niej znajdują i dodawaj do polubionych piosenki, które Ci się podobają. Jeśli jakiś utwór lub artysta bardzo nie przypadnie do Twojego gustu, możesz też zaznaczyć, że nie chcesz go więcej słyszeć. Użyj do tego przycisku Ukryj ten utwór po prawej stronie playlisty.

Playlista Okdryj w tym tygodniu dostępna jest dla wszystkich użytkowników, nawet darmowych, lecz dzięki Spotify Premium możesz słuchać jej bez reklam.

Spotify - odkryj co nowego

Obserwuj swoich ulubionych artystów

Drugi sposób na „wytresowanie” algorytmu Spotify jest dość oczywisty. Obserwowanie artystów nie tylko pomaga Tobie śledzić nowe wydania swoich ulubionych muzyków, ale także ma wpływ na rekomendacje, które otrzymasz od Spotify. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij obserwować profile artystów. Możesz też przestać ich obserwować, jeśli nie chcesz już słyszeć muzyki danego wykonawcy.

Listę obserwowanych możesz sprawdzić na komputerze wchodząc swój profil i klikając w zakładkę Obserwujesz, lub na telefonie wchodząc w zakładkę Artyści w Bibliotece.

Lista obserwowanych Spotify

Dodawaj utwory do własnych playlist Spotify Premium

Tworzenie własnych playlist to świetny sposób na segregowane ulubionych utowrów, ale także tworzenie idealnych zestawów muzyki na każdy nastrój czy okazję. Dodatkową zaletą personalizowanych list odtwarzania jest dalsze nauczanie algorytmów Spotify. Jeśli posiadasz playlisty z zespołami alternatywnymi lub koncentrujące się na konkretnych gatunkach, możesz spodziewać się nowych rekomendacji, które dopasują się do Twojego gustu.

Słuchaj radia utworów i artystów oraz przygotowanych składanek

Funkcja Radia w Spotify jest jednym z lepszych sposobów na samodzielne odkrywanie nowej muzyki. Jest to nie kończąca się, automatycznie generowana playlista z utworów wybranego wykonawcy (lub znajdujących się na liście) i podobnych piosenek. Dzięki radiom Spotify posłuchasz znanych i kompletnie nowych utworów, utrzymanych w podobnym klimacie. Na głównej stronie pojawią się także specjalnie przygotowane składanki Daily Mix, które obracać się będą wokół różnych gatunków i artystów.

Radia Spotify dają algorytmom sporo informacji o artystach i gatunkach muzyki, których słuchasz, co zostanie wliczone w kolejne rekomendacje serwowane przez Spotify.

Radio wykonawcy Spotify Premium

Zapisz playlisty konkretnych gatunków

Jeśli chcesz upewnić się, że Spotify będzie serwował tobie utwory z ulubionych gatunków muzyki, zaobserwuj ich playlisty. W zakładce Przeglądaj znajdziesz setki, jak nie tysiące list odtwarzania, posortowane na gatunki i nastroje, a w każdym z gatunków znajdziesz kolejne podgatunki oraz selekcje utworów. Playlisty gatunków grają mniejszą rolę, niż poprzednie metody uczenia algorytmu, mimo to uważaj, żeby nie przesadzić. Jeśli polubisz zbyt dużo, zbyt różnorodnych gatunków, mądry algorytm Spotify może „ogłupieć”. Dodaj do swojej biblioteki ulubione gatunki i ciesz się lepszymi rekomendacjami w Spotify Premium.

Sprawdź, co niesie ze sobą połączenie Game Pass z usługą EA Play.

TAGI: / / /