Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

VPN w przeglądarce Chrome – na co warto zwrócić uwagę?

VPN w przeglądarce Chrome – na co warto zwrócić uwagę?

Użytkownicy korzystający z przeglądarki Chrome bardzo często stoją przed wyborem odpowiedniej usługi VPN (ang. Virtual Private Network), która zapewni im dodatkową ochronę prywatności. Bardzo często wybór pada na darmowe, popularne rozwiązania, które instalowane są w formie wtyczki. Czy taki rodzaj działania VPN jest w pełni bezpieczny? Z tego artykułu dowiesz się, jak zwiększyć poziom ochrony przed śledzeniem ruchu sieciowego w przypadku przeglądarki od Google.

Czym jest VPN?

VPN to skrót od angielskiej nazwy Virtual Private Network. W polskim tłumaczeniu jest to Wirtualna Sieć Prywatna, do której podłączamy się w celu szyfrowania komunikacji między naszym urządzeniem, a serwerem docelowym (np. ze stroną internetową). Czym różni się to od używania sieci bez pośrednictwa VPN?

Jak działa VPN i szyfrowane połączenie

W przypadku braku aktywnego połączenia z VPN Twój ruch jest w pełni widoczny u operatora sieci internetowej (tzw. ISP), a więc odnotowywane są takie aktywności jak:

 • połączenia z wybranym adresem IP
 • ilość przesyłanych danych od-do urządzenia
 • rodzaj przesłanych danych
 • stosowane protokoły połączeń internetowych
 • długość sesji
 • data i godzina połączenia

Tak zebrane dane mogą posłużyć do łatwej identyfikacji, co robisz w internecie, o jakie porze i z jakiego urządzenia nawiązujesz połączenie. Warto przy tym pamiętać, że nie jest powiedziane, że tak uzyskane dane przez operatora ISP będą wykorzystywane przeciwko Tobie. Niektóre informacje są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług i odnotowywania potencjalnych awarii oraz problemów sieciowych na konkretnym obszarze.

Mimo wszystko od wielu lat liczba monitorowanych parametrów wzbudza na świecie wiele kontrowersji. Dlatego też coraz więcej użytkowników korzysta z serwerów VPN, które mają za zadanie zanonimizować częściowo ruch w internecie. W przeciwieństwie do powyższych elementów, przy włączonym VPN operator widzi jedynie połączenie z adresem IP danego serwera. Nie widzi jednak innych aktywności.

Do czego służy VPN?

Najczęściej udzielaną odpowiedzią na to pytanie jest ochrona prywatności. Aczkolwiek w kontekście usług VPN jest to duże spłycenie, albowiem samo korzystanie z VPN może nieść za sobą kilka innych zalet. Za pomocą takiego połączenia:

 • ominiesz blokady geolokalizacyjne np. w postaci serwisów internetowych z materiałami dostępnymi tylko dla mieszkańców kraju,
 • zabezpieczysz swój ruch w sieci WiFi, która nie posiada hasła,
 • uzyskasz lepsze ceny w sklepach internetowych, które oferują kwoty w innych walutach w zależności od miejsca zamieszkania,
 • utrudniasz firmom zdobywanie cennych informacji na rzecz działań marketingowych.

Darmowy VPN w przeglądarce Chrome

Chrome jako jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie szczyci się potężną bazą dodatkowych wtyczek, które poszerzają funkcje tej aplikacji. Pluginy związane z VPN liczone są w setkach, co z pewnością budzi spore zainteresowanie użytkowników chcących zapewnić sobie trochę anonimowości w internecie.

Czy darmowy VPN w formie wtyczki do Chrome jest bezpieczny i chroni użytkownika w sieci? W tym miejscu pojawia się kilka argumentów, które poddają wątpliwość sens użytkowania. To, czy wybierzesz akurat takie rozwiązanie, zależy oczywiście od Ciebie, aczkolwiek musisz wiedzieć, że:

 • wtyczki w przeglądarce nie działają jak typowy VPN – nie szyfrują one ruchu. Przypominają one raczej w działaniu tzw. serwery proxy, czyli serwer pośredniczący. Nie stosują one jednak dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.
 • wtyczki VPN w Chrome, które opisują się jako gwarantujące anonimowość, robią to tylko i wyłącznie w obrębie przeglądarki. Jeżeli więc korzystasz z innych aplikacji w tle (np. platform VOD, gier, odtwarzaczy muzyki ze streamów) to nie będą one zabezpieczone połączeniem szyfrowanym.
 • darmowe wtyczki VPN w Chrome nie mają jasno opisanej polityki prywatności lub nie oferują jakiejkolwiek anonimowości, a dane z ruchu są przekazywane do operatora VPN, a następnie odsprzedawane dalej do celów marketingowych.
 • duża liczba użytkowników korzystających z darmowej wtyczki VPN bardzo mocno wpływa na jakość i szybkość połączenia.
 • oferują bardzo ograniczone funkcjonalności np. automatyczne łączenie z najbliższym serwerem lub brak funkcji Kill Switch (wyłączanie ruchu w sieci w momencie rozłączenia z serwerem VPN).

Jak zainstalować wtyczkę w Chrome?

Wtyczkę VPN w Chrome zainstalujesz poprzez oficjalny sklep z rozszerzeniami – https://chrome.google.com/webstore/category/extensions

Darmowe VPN dla Chrome
Przykłady darmowych wtyczek VPN do przeglądarki Chrome

Po załadowaniu sklepu wpisz w wyszukiwarce dodatków „VPN” i zapoznaj się z dostępnymi możliwościami. Na sam początek otrzymasz kilka propozycji, ale wystarczy, że klikniesz „Więcej rozszerzeń” i przejrzysz pełną listę z wtyczkami VPN. Skorzystaj z przycisku „Dodaj do Chrome”.

Przycisk Dodaj do Chrome - instalacja wtyczki

Po kilku sekundach wtyczka zostanie zainstalowana, a Ty będziesz mógł z niej skorzystać na pasku narzędzi (obok pola z adresem)

Jaki VPN wybrać jeśli korzystam z przeglądarki Chrome?

Jeżeli zależy Ci na większej ochronie za pomocą VPN, wybierz płatne rozwiązanie w formie aplikacji z abonamentem, która szyfrować będzie cały ruch sieciowy (nie tylko w przeglądarce). Dobry operator VPN powinien zadbać o takie elementy jak:

 • odpowiednia liczba serwerów obsługujących połączenia użytkowników oraz szeroka sieć krajów z lokalizacją serwerów
 • wsparcie dla różnych systemów operacyjnych np. Windows, iOS, Android
 • nielimitowany transfer danych od-do urządzenia użytkownika
 • nowoczesne, bezpieczne metody szyfrowania tj. 256-bit AES

Z naszej strony rekomendujemy 3 rozwiązania, które znajdziesz w ofercie home.pl. Są to usługi VPN od sprawdzonych dostawców, specjalizujących się w usługach zwiększających bezpieczeństwo. Kupując VPN w home.pl otrzymujesz niższą cenę w złotówkach oraz polską fakturę.

AVG Secure VPN

AVG VPN - bezpieczny i szybki VPN
Interfejs AVG VPN w systemie Windows.

Ten VPN jest oferowany przez czołowego dostawcę oprogramowania antywirusowego. Czym wyróżnia się na tle konkrencji?

 • Oferuje 50 serwerów w 36 różnych lokalizcjach,
 • Zainstalujesz go nawet na 10 urządzeniach,
 • Działa na systemach Windows, Andoird, MacOS i iOS.

SiteLock VPN

SiteLock VPN - tani VPN na Windows i Android

Sitelock VPN pochodzi od producenta znanych rozwiązań security dla stron internetowych. Posiada on kilka cech, które sprawiają, że jest ciekawą alternatywą dla innych VPNów:

 • Duża sieć złożona z ponad 1000 serwerów w 40 lokalizacjach,
 • Brak logów i dzienników aktywności – Twoje połączenia z VPN są poufne,
 • Ochrona przed zjawiskiem „DNS Leak” – to dodatkowa warstwa, która umożliwia ochronę Twojego prawdziwego adresu IP.