Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy nowe części Call of Duty będą na PlayStation? Microsoft wyjaśnia sytuację

Czy nowe części Call of Duty będą na PlayStation? Microsoft wyjaśnia sytuację

Od rekordowej transakcji wykupienia Activision Blizzard mija już kilka tygodni. Gracze i eksperci na całym świecie zastanawiali się, co stanie się z franczyzą Call of Duty. Microsoft właśnie rozjaśnił sytuację związaną z najpopularniejszą grą z gatunku FPS.

Call of Duty będzie ekskluzywne dla Xboxa?

Po ogłoszeniu wykupienia Activision Blizzard przez Microsoft za prawie 69 miliardów dolarów, wśród graczy, dziennikarzy oraz ekspertów z branży zawrzało od pytań i spekulacji. Wszyscy zastanawiali się, co teraz wydarzy się z tytułami i produkcjami Activision oraz Blizzard. Czy podobnie jak w przypadku wykupienia Bethesdy, nowe produkcje zostaną dodane do biblioteki Game Pass i nie ujrzą światła dziennego na konkurencyjnej konsoli PlayStation?

Z początku informacje wychodzące z Redmond były dość niejasne, a sam Phil Spencer, CEO Gamingu w Microsoft, powiedział, że firma „uhonoruje wszystkie obecnie obowiązujące umowy Acitvision Blizzard”. Takie stanowisko pozostawia wiele miejsca na interpretacje, co nie uspokoiło posiadaczy PlayStation oraz graczy zaniepokojonych potencjalnym monopolem Microsoftu.

Zobacz, co nowego w Game Pass w tym miesiącu.

Microsoft zapowiada wieloplatformowość „CoDa”

Microsoft wyczuł niepokój, w związku z czym opublikowany został oficjalny post, mający na celu rozwiać wszelkie wątpliwości. Najważniejszą informacją w nim zawartą jest:

„Microsoft będzie dalej udostępniał Call of Duty i inne popularne tytuły Activision na konsoli PlayStation w ramach zawartych umów.”

W poście możemy także przeczytać:

„Zobowiązaliśmy się, że będziemy je udostępniać na PlayStation także poza istniejącymi umowami oraz w przyszłości, by fani Sony mogli dalej cieszyć się grami, które uwielbiają.”

Microsoft dodał, że jest zainteresowany wprowadzeniem gier Activision Blizzard na platformę Nintendo.

Taka decyzja nie jest przypadkowa. Mimo, że Xboxy z generacji One i Series X|S dobrze się sprzedają, nie da się ukryć, że Sony znacznie wyprzedza Microsoft w liczbie sprzedanych konsol. Nowe części Call of Duty jak Cold War czy Vanguard co prawda nie osiągały rekordowych sprzedaży, lecz odświeżały zawartość i dodawały nowe, płatne skiny i postaci w Warzone. Brak sprzedaży Call of Duty na konkurencyjnej platformie mógłby więc okazać ogromnym błędem w kwestiach PR-owych oraz finansowych.

Drugim powodem, dla którego Microsoft zdecydował się wyjaśnić sprawę mogą być coraz ostrzejsze kontrole Federalnej Komisji Handlu. Przy tak wysokiej kwocie i akwizycji tak wielu franczyz, Komisja z pewnością skrupulatnie przyjrzy się, czy wykupienie Activision Blizzard nie zaszkodzi amerykańskim konsumentom. Zobowiązanie się do wypuszczania Call of Duty (i potencjalnie innych gier) na PlayStation może nieco uspokoić urzędników z FTC.

Niestety w poście Microsoftu nie zostały poruszone kwestie innych, popularnych franczyz ze stajni Activision Blizzard jak World of Warcraft, Diablo czy Overwatch. Dwie ostatnie gry zostały bezterminowo zawieszone ze względu na opóźnienia w pracy oraz kontrowersje związane z pozwem i wieloletnim kultywowaniem toksycznego środowiska pracy w Activision Blizzard. Czas z pewnością pokaże, jaki będzie los starych i nowych franczyz.

Grasz na PC lub na konsoli Xbox? Skorzystaj z bogatej biblioteki gier Game Pass.