Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czego używają firmy do prowadzenia księgowości? – poznaj wyniki badania

Czego używają firmy do prowadzenia księgowości? – poznaj wyniki badania

Nowe przepisy i wymogi związane z rozliczaniem podatków sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej natrafiają na utrudnienia w procesach księgowych. Dlatego tak ważne jest, aby Twój zespół rozliczający dokumenty miał dostęp do narzędzi, które przyśpieszają i ułatwiają cały proces. Dobrym pomysłem jest inwestycja w elektroniczną księgowość. Zobacz, na co najczęściej zwracają uwagę firmy i jak rozwiązać problemy związane z plikami JPK wg badania CloudTax.

Systemy informatyczne do e-księgowości w firmie – na czym polega badanie?

Komputeryzacja widoczna jest w każdej branży i dziedzinie biznesu, szczególnie jeśli spojrzymy na kwestie związane z finansami. Przepływ pieniędzy w dzisiejszych czasach jest głównie elektroniczny, podobnie do dokumentów jak faktury czy umowy. Z tego względu powstało wiele narzędzi i aplikacji, które mają na celu ułatwić i przyspieszyć proces składania dokumentów czy np. weryfikowanie plików JPK.

Zapytaliśmy przedsiębiorców i firmy zajmujące się księgowością, jak wygląda ich praca oraz jakie są ich wymagania wobec systemów informatycznych, z których korzystają. Wśród respondentów ok. 30% pracuje w dziale księgowym większej firmy, reszta natomiast prowadzi własną działalność lub pracuje w biurze rachunkowym. Ponad 70% ankietowanych firm zatrudnia od 1 do 10 osób.

Zobacz 5 rzeczy, na które trzeba uważać przy składaniu JPK.

Elektroniczna księgowość – jakie rozwiązania wybierają polskie firmy?

Pierwsze pytanie o systemy informatyczne w firmach dotyczyło rodzaju narzędzi używanego przez firmę do obsługi procesów podatkowo-księgowych. Odpowiedzi na nie były dość równomiernie rozłożone, ponieważ 30% respondentów korzysta z aplikacji sieciowej dostępnej w wewnętrznej infrastrukturze firmowej, 30% z sieciowej aplikacji dostępnej w dowolnym miejscu, a 40% z aplikacji zainstalowanej na swoim komputerze.

Bramka Ministerstwa Finansów czy zewnętrzna aplikacja – co wybrać do JPK?

Drugie pytanie związane było z wykorzystywaniem narzędzi do weryfikacji Jednolitych Plików Kontrolnych, innych niż bramka Ministerstwa Finansów. Aż 57% respondentów zadeklarowało, że korzysta z zewnętrznych aplikacji, aby sprawdzać prawidłowość danych w plikach JPK.

Automatyczne wypełnianie JPK

Kolejne pytanie w ankiecie dotyczyło dynamiki systemów informatycznych, wykorzystywanych przez naszych respondentów. Brzmiało ono: „Czy dane z Twojego systemu finansowo – księgowego przenoszą się w całości do plików JPK?„.

Aż 86% respondentów zaznaczyło, że ich pliki są automatycznie wypełniane danymi znajdującymi się w systemie. Oznacza to, że większość firm korzysta z systemów, które są dobrze zintegrowane z bazami danych, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększa wygodę pracy.

Wymagania wobec narzędzia do weryfikacji JPK

Respondenci w badaniu odpowiedzi również na pytanie o funkcje i możliwości, które powinny posiadać aplikacje do weryfikacji Jednolitych Plików Kontrolnych. Prawie wszystkie odpowiedzi uzyskały podobny wynik, co wskazuje, że każda z funkcji jest równie ważna. Oczywiście każda firma różnie ocenia wagę danych funkcji. Patrząc jednak na wszystkie odpowiedzi, najbardziej elastyczne narzędzia do weryfikacji JPK powinny posiadać większość z wymienionych cech.

Księgowość w firmie - aplikacja do weryfikacji plików JPK

Elektroniczna księgowość w firmie – czego brakuje w narzędziach?

Do lepszego zdefiniowania potrzeb przedsiębiorców zapytaliśmy ich także o funkcje, które nie są dostępne w obecnie używanym oprogramowaniu. Odpowiedzi są podobne do tych, które pojawiły się w pytaniu o wymagane opcje. Najczęściej zgłaszane braki to weryfikacja podatników znajdujących się na Białej Liście oraz weryfikacja statusu VAT kontrahentów w bazach danych Ministerstwa Finansów oraz VIES.

CloudTax - brakujące funkcje w aplikacjach

Jakie oprogramowanie do weryfikacji JPK wybrać?

Jeśli korzystasz z programów podatkowo-księgowych do tworzenia, weryfikacji i składania dokumentów – prawdopodobnie spotykasz się z sytuacją, gdy odczuwasz brak konkretnej opcji. Jeśli poszukujesz lepszego rozwiązania dla Twojej firmy, zapoznaj się z aplikacją CloudTax.

Jest to narzędzie opracowane przez specjalistów i prawników z kancelarii GWW. Podczas działania, w kilkadziesiąt sekund przeprowadza ponad 40 badań merytorycznych, które oparte są o kilkaset algorytmów. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko wysłania błędnego pliku JPK. CloudTax posiada także możliwość weryfikacji rachunków bankowych z Białej Listy oraz numerów NIP z rejestrów MF i VIES.

Ankieta została przeprowadzona we współpracy z TAX INSIGHT.