Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Nowe PlayStation Plus: czy Sony stworzyło konkurencję dla Game Pass?

Nowe PlayStation Plus: czy Sony stworzyło konkurencję dla Game Pass?

Japoński producent ogłosił spore zmiany w abonamencie PS Plus. Usługa otrzymuje trzy warianty, które pozwolą dostosować funkcje i benefity do potrzeb każdego z graczy. Zobacz jak będzie wyglądać nowe PlayStation Plus oraz kiedy możesz spodziewać się dużych zmian na swojej konsoli.

Nowe PS+: co się zmienia na PlayStation?

Od kilku miesięcy w mediach pojawiały się informacje i wycieki o „Project Spartacus”, który rzekomo miał być konkurencją dla Xbox Game Pass. Dziennikarze i społeczności na portalach jak Reddit wrzały od spekulacji, jak może wyglądać nowa usługa. Na szczęście nie musimy dłużej czekać na informacje, ponieważ Sony oficjalnie ujawniło zmiany nadchodzące w abonamencie na swoje konsole – Nowy PlayStation Plus.

Co przynosi zmiana na Nowego PS Plusa? Główną zmianą jest wprowadzenie dwóch nowych wariantów usługi: PS Plus Extra i PS Plus Premium (lub Deluxe*), które rozszerzają działanie abonamentu. Dzięki nim, PlayStation Plus stanie się czymś więcej niż tylko „haraczem” za granie online i pakietem darmowych gier co miesiąc.

Zobacz darmowe gry w PS Plus na kwiecień 2022.

Kiedy gracze będą mogli skorzystać z „Nowego PS Plus”? Na szczęście na nowe wersje abonamentu PlayStation nie trzeba czekać długo. Podczas prezentacji nowych wariantów, Sony ogłosiło, że nowe warianty będą dostępne już w czerwcu 2022 roku.

Porównanie nowych wersji PlayStation Plus

Dotychczasowe PlayStation Plus pozostaje dostępne, lecz otrzymało nową nazwę: PS Plus Essential. Dwie nowe wersje usługi to PS Plus Extra oraz Premium/Deluxe*, które dodają nowe benefity do standardowego działania abonamentu. Sprawdź jak prezentują się nowe subskrypcje PS Plus:

PS Plus Essential – podstawowy pakiet

Cena: 37 zł miesięcznie / 100 zł co 3 miesiące / 240 zł co 12 miesięcy

 • możliwość gry online
 • dwie darmowe gry co miesiąc
 • zniżki i promocje w sklepie PlayStation
 • zapisywanie gry w chmurze

PS Plus Extra – katalog gier na PlayStation

Cena: €13.99 miesięcznie / €39.99 co 3 miesiące / €99.99 co 12 miesięcy

 • wszystkie benefity PS Plus Essential
 • dostęp do biblioteki aż 400 gier na PS4 i PS5, w której znajdą się hity produkcji Sony i najpopularniejsze gry zewnętrznych producentów

PS Plus Premium – najwyższy pakiet subskrypcji

Cena: €16.99 miesięcznie / €49.99 co 3 miesiące / €119.99 co 12 miesięcy

 • wszystkie benefity PS Plus Essentials i PS Plus Extra
 • biblioteka gier rozszerzona o aż 340 gier na PS3 w strumieniowaniu chmurowym
 • dostęp do katalogu klasycznych gier z konsol PlayStation, PS2 i PSP do pobrania i w strumieniowaniu chmurowym
 • trzy, ograniczone czasowo dema gier, by wypróbować je przed zakupem

* PS Plus Deluxe – Premium bez streamingu

PS Plus Premium zawiera w sobie możliwość strumieniowania gier z chmury, wcześniej znaną jako PlayStation Now. Dostępna ona była tylko w wybranych państwach jak USA czy Wielka Brytania, dlatego w krajach bez PS Now, Sony zdecydowało się wprowadzić dodatkowy wariant: PS Plus Deluxe.

Ze względu na brak możliwości strumieniowania gier z chmury, PS Plus Deluxe otrzyma niższą cenę (nie została jeszcze ogłoszona). Zachowuje on jednak wszystkie benefity dostępne w PS Plus Premium, które nie są związane ze strumieniowaniem gier. Polska będzie jednym z państw, w którym posiadacze konsoli będą mogli skorzystać z tej wersji abonamentu na Playstation.

Wszystkie wymienione ceny mogą się różnić, ponieważ będą uzależnione od lokalnej waluty i rynku, w którym PS Plus jest sprzedawane.

Gry dostępne w katalogu PlayStation Plus

W PlayStation Plus Extra i Premium (lub Deluxe), gracze otrzymają dostęp do biblioteki prawie 400 gier na konsole PlayStation 4 i PlayStation 5. Jakie będą to tytuły? Pełna lista nie jest jeszcze znana i bardzo możliwe, że podobnie jak w Game Pass, będzie ona co jakiś czas aktualizowana. W poście na blogu o Nowym PS Plus, Sony poinformowało, że w dniu premiery nowej usługi dostępne będą m.in.:

 • Death Stranding
 • Marvel’s Spiderman
 • Marvel’s Spiderman: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • Returnal
 • God of War

Wielu graczy też zastanawiało się, czy podobnie jak w Xbox Game Pass, będą dostępne nowe gry produkcji Sony, w dniu ich premiery. Niestety, na chwilę obecną nie ma takich planów. Jim Ryan – szef Sony – stwierdził, że wiązałoby się to z dużymi wydatkami i mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość gier. Możliwe jednak, że w przyszłości plany się zmienią i nowe tytuły wprowadzane będą do PS Plus, nawet jeśli nie w dniu ich premiery, to niedługo po tym.

Ważną informacją jest także automatyczne przeniesienie wszystkich abonentów obecnego PlayStation Plus do subskrypcji PlayStation Plus Essentials. Jeśli chcesz już dziś przygotować się do wprowadzenia nowych wariantów usługi na PlayStation, skorzystaj z oferty kodów podarunkowych na PS Plus: