Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Najlepsze gry niezależne – poznaj 15 świetnych tytułów indie

Najlepsze gry niezależne – poznaj 15 świetnych tytułów indie

W branży gier hity z kategorii AAA są bez wątpienia oczekiwane przez wielu użytkowników, ale nic tak nie wzmacnia konkurencji jak gry niezależne, które niespodziewanie trafiają na listy najlepiej sprzedających się pozycji. W jakie „indyki” warto zagrać?

Poznaj naszą listę TOP 15 najlepszych gier „indie” od małych, ale niezwykle utalentowanych zespołów.

Czym są gry indie? Wyjaśnienie ważnych pojęć

Mówiąc o grach indie, mamy na myśli niezależne gry, które powstały dzięki pracy jednej osoby lub małego zespołu bez wsparcia finansowego wydawcy. Popularne określenia „indie” lub polski „indyk” wzięły się ze skrócenia angielskiej nazwy independent video game. Takie gry często charakteryzują się innowacyjnością – kreatywni twórcy nie są w żaden sposób ograniczeni wytycznymi wydawcy czy terminami.

Pojawienie się tytułów niezależnych w ofertach platform do gamingu jest uzależnione od kilku czynników. Bardzo często łączy się to z ich premierą lub maksymalnie kilka miesięcy przed wydaniem. Dużo gier wydano również w formie płatnego wczesnego dostępu, aby sfinansować ich ukończenie.

Taka taktyka jest bardzo opłacalna (w większości przypadków) – jeżeli gra okazuje się dobra, to bardzo szybko zyskuje na rozgłosie i pozytywnej opinii w środowisku, a to wpływa z kolei na jej sprzedaż.

Aby gra mogła być nazwana niezależną, twórcy powinni uzyskać środki do jej wydania w określony sposób:

 • inwestycja własnych środków,
 • kampania crowdfundingowa*,
 • sprzedaż gry w fazie rozwojowej (wczesny dostęp, alpha lub beta).

*Crowdfunding oznacza formę finansowania danego projektu przez zainteresowaną społeczność.

Przy okazji klasyfikacji gier pod względem przeznaczanych budżetów i oczekiwań, krótko o wyższych kategoriach:

 • Gry AAA (Triple-A) – gry „flagowce” o najwyższych budżetach inwestowanych w produkcję i promocję. Oczekiwania względem jakości samych gier i ich wyników sprzedaży są bardzo wysokie.
 • Gry AA – tytuły średniego szczebla, które zazwyczaj są tworzone przez mniejsze i niezależne studia. Podejście do jakości i przeznaczonego budżetu często jest porównywalne do kategorii AAA.

Najlepsze gry niezależne (indie) – TOP 15

Przed porównaniem wysokobudżetowych produkcji od gamingowych gigantów z ambitnymi pomysłami pojedynczych twórców możesz pochopnie założyć, że po indykach nie ma co spodziewać się rewelacji.

Doświadczenie wielu graczy pokazuje jednak, że w świetnej grze nie zawsze chodzi o fantastyczną oprawę i otwarty oraz inne, spektakularne doznania audiowizualne.

W poniższym zestawieniu znajdziesz wiele rewelacyjnych gier niezależnych, które z pewnością Cię zainteresują, a ich rozgrywka wciągnie na wiele godzin.

Hades

W Hadesie wcielamy się w Zagreusa, syna władcy mitologicznych piekieł, który w sprzeciwie swojemu ojcu postanawia wydostać się z królestwa umarłych i dotrzeć do samego Olimpu. To fabularny roguelike, w którym pokonujemy przeciwników czekających na nas w losowo generowanych lochach.

Śmierć prędzej czy później jest nieunikniona, jednak służy tylko temu, by jeszcze bardziej zmotywować bohatera do wysiłku. Każdorazowe podejście do ucieczki wzbogacone jest zdobytym doświadczeniem i nowymi umiejętnościami. Widowiskowe walki przeprowadzamy w izometrycznej perspektywie. Świat posiada ładną, dwuwymiarową oprawę graficzną z animowaną kreską, jednak modele postaci wykonane są w 3D.

Hades został ogłoszony grą roku 2020. Dzięki temu wielu graczy zostało zmotywowanych, by po raz pierwszy sięgnąć po grę rodzaju rouglike. W dniu premiery był dostępny jedynie na PC i Switcha.

 • Premiera: 17 września 2020
 • Kategoria: akcja, RPG, roguelike, mitologia, indie
 • Studio: Supergiant Games
 • PEGI: 12
 • Platformy: PC, PS4/5, Xbox One, Xbox S/X, Nintendo Switch

W Hadesa zagrasz m. in. dzięki subskrypcji Xbox Game Pass.

Stardew Valley

Stardew Valley to inspirowana innymi grami farmerskimi produkcja w stylu retro, w której wcielamy się w farmera pragnącego przekształcić swoje małe gospodarstwo w prawdziwy rolniczy biznes. Fabularnie mamy tu do czynienia z potencjalnie najszczęśliwszym biegiem wydarzeń – młody mężczyzna, pracownik ogromnej korporacji, otrzymał niegdyś od swojego dziadka kopertę, którą miał otworzyć dopiero, gdy jego życie stanie się pozbawione szczęścia i sensu.

Gdy ten stan nadszedł, okazuje się, że nasz bohater dziedziczy spadek w postaci niewielkiej farmy poza miastem. Nie zastanawiając się długo, porzuca dotychczasową nudną pracę i przenosi się do nowego domku na wsi, gdzie rozpoczyna się jego przygoda.

Mechanika gry jest mocno zbliżona do podobnej serii gier – Harvest Moon. W sposób ekonomiczny zarządzamy farmą, pozyskujemy surowce, handlujemy, wykonujemy zlecenia i rozwijamy interes. Po premierzy gry twórca rozwijał ją dalej i dodał m. in. tryb multiplayer, dzięki któremu w kooperacji możemy grać nawet w 4 osoby.

 • Premiera: 26 lutego 2016
 • Kategoria: RPG, sandbox, indie, kooperacja
 • Studio: Concerned Ape
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, PS4, PS Vita, Xbox One, Switch, Android, iOS

Hollow Kinght

Produkcja zabiera nas do fantastycznego świata niekończących się podziemi pod miasteczkiem Dirtmouth. Gdzieś w tym labiryncie czekają tajemnicze bogactwa, a każdy śmiałek, kto wybrał się w niebezpieczną podróż, znikał na dobre. Nasz bohater jest jednym z tych osobników i postanawia stawić czoła zadaniu.

Akcja gry odbywa się z perspektywy 2D i polega na eksploracji niekończących się lochów i tuneli oraz walce z rutynowymi przeciwnikami i silnymi bossami. Naszą postać rozwijamy dzięki zdobywaniu nowych umiejętności i poszerzaniu ekwipunku.

Świat jest niezwykle rozległy, a dostęp do niektórych lokacji wymaga niekiedy rozwiązania logicznych zagadek. Warto się jednak nie zniechęcać ogromem lokacji i pierwsze podejścia kończyć samodzielnie, bez pomocniczych map dostępnych w sieci. Satysfakcja z osiągnięcia niektórych achievementów jest niesamowita.

 • Premiera: 24 lutego 2017
 • Kategoria: zręcznościowe, platformówka, metroidvania, indie
 • Studio: Team Cherry
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Hollow Knight jest dostępny również w pakietach PS Plus Extra i Premium.

Don’t Starve (seria)

Głównym bohaterem jedynki jest Wilson – dobrze wychowany naukowiec, który wskutek działań magicznej siły zostaje przeniesiony do nieprzyjaznego świata, pełnego groźnych i wielkich potworów. Naszym zadaniem jest przetrwać i jakimś sposobem wrócić do domu.

Zasady są proste. Zdobywamy żywność, budujemy schronienie, konstruujemy narzędzia i wytwarzamy odzienie. Aktywności, podkreślających sandboxowy charakter gry, jest wiele.

Kontynuacją tej ciepło przyjętej gry jest Don’t Starve Together, który przenosi znane z jedynki mechaniki do trybu kooperacji. Zabawę przeprowadzisz wówczas lokalnie lub łącząc się z innymi graczami online.

Obie gry okraszone są charakterystyczną rysunkową grafiką 2D, a akcja rozgrywa się w towarzystwie specyficznego humoru.

 • Premiera: 23 kwietnia 2013, 21 kwietnia 2016
 • Kategoria: akcja, sandbox, indie, crafting
 • Studio: Klei Entertainment
 • PEGI: 7, 12 (Don’t Starve Together)
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch

Disco Elysium

Co powiesz na grę RPG, w której nie musisz walczyć?

Disco Elysium jest fantastycznym tytułem, w którym świat obserwujemy z góry, a nasz bohater znajduje się w centrum wydarzeń. Świat eksplorujemy wchodząc w interakcje z postaciami i otoczeniem, a fabuła idzie do przodu dzięki rozbudowanej formie narracji. Wszelkie akcje (nawet walkę) wykonujemy za pomocą okien dialogowych. W trakcie gry nasza postać rozwija wybrane umiejętności, które mają przydać się w konkretnych sytuacjach.

Akcja umiejscowiona jest w ponurym świecie, w którym przemieszanych jest wiele wyróżniających się kultur. Narracja rozpoczyna się dość osobliwie, ponieważ naszym bohaterem jest ubogi policjant, który zapił tak bardzo, że aż zapomniał kim jest i gdzie się znajduje. Rozmawiając z innymi postaciami pomagamy mu pozbierać myśli i uporządkować pewne fakty. Ostatecznie naszym zadaniem jest przyjęcie śledztwa dotyczącego linczu, popełnionego w jednej biednej dzielnicy.

Obok Disco Elysium nie przejdziesz obojętnie, zwłaszcza jeżeli cenisz klasyki tego gatunku i nietuzinkowe mechaniki rozgrywki. Warunek dobrej zabawy – musisz lubić tekst… dużo tekstu.

Pod koniec 2021 roku zostało wydane spolszczenie napisów w grze, za które odpowiada polski wydawca – Koch Media Poland. Dzięki temu gra stała się bardziej przystępna dla osób bez znajomości języków obcych.

 • Premiera: 15 października 2019
 • Kategoria: RPG, indie, przygodowe
 • Studio: ZA/UM
 • PEGI: 18
 • Platformy: PC, PS4/5, Xbox One, Xbox S/X, Switch
Disco Elysium - jedna z najlepszych gier niezależnych (indie).

Divinity: Original Sin (seria)

Wcielamy się w dwóch Łowców Źródła, którzy zgłębiają tajniki zakazanej magii i ze zdobytą wiedzą mają rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci. Przygodę możemy prowadzić samotnie (kierując drużyną złożoną z czterech postaci) lub w kooperacji, która jest o tyle ciekawa, że gracze podejmujący ważne decyzje wybierani są na zmianę.

W ten sposób kooperacja nabiera znamion rywalizacji. Pełna współpraca jest jednak wskazana podczas pojedynków, które odbywają się w formie tur.

Świat w drugiej odsłonie został przygotowany z jeszcze większą dbałością o szczegóły, a dla graczy przygotowano np. crafting przedmiotów i rozwój ekwipunku. Opcje dialogowe nadal są zależne od naszych umiejętności, a elementy otoczenia nieraz staną się pomocne podczas walk.

 • Premiera: 30 czerwca 2014, 14 września 2017
 • Kategoria: RPG, fantasy, kooperacja
 • Studio: Larian Studios
 • PEGI: 16, 18 (Original Sin II)
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Switch (Original Sin II)

Wszystkie gry z tej listy znajdziesz również w aplikacji Nintendo eShop i zagrasz w nie na Switchu. Doładuj swój portfel Nintendo dodatkowymi środkami:

Undertale

Zarys fabuły jawi się jako dość poważny, ponieważ dotyczy okrutnej wojny między ludźmi i potworami, która skończyła się zwycięstwem tych pierwszych. Wskutek tego potwory zostały strącone do podziemi. Po wielu latach pewna dziewczynka wpada do tajemniczej dziury, która okazuje się przejściem do niemalże zapomnianego świata dziwacznych stworzeń.

Szybko okazuje się jednak, że owych potworów nie trzeba (choć można) traktować jako przeciwników. Dzięki agresywnemu lub pacyfistycznemu podejściu gracz doświadczy różnych wersji zakończenia tej historii.

Undertale to 8-bitowy RPG ze zręcznościowymi i logicznymi elementami. Dialogi przepełnia inteligentny humor, a cała historia napisana jest w niezwykły sposób. Jeśli zdecydujemy się na walkę z napotkaną postacią, będziemy zobowiązani do unikania jej ataków, które są wyprowadzane w ikonkę naszego serduszka. Aby uniknąć starcia, skorzystaj z opcji dialogowych, aby wpłynąć na przeciwnika.

 • Premiera: 15 września 2015
 • Kategoria: RPG, indie, zręcznościowe
 • Studio: Toby Fox
 • PEGI: 12
 • Platformy: PC, PS4, PS Vita, Xbox One, Nintendo Switch

This War of Mine

To polska gra, która przedstawia mroczne realia życia cywilów podczas wojny. W mechanice rozgrywki został szeroko rozbudowany aspekt survivalowy, dzięki czemu mierzymy się z problemami głodu, braku lekarstw czy zagrożeniem ze strony wojsk okupanta.

Świat został wykonany w trójwymiarze, jednak gracz ogląda wydarzenia z bocznej perspektywy. Istotną mechaniką jest system dnia i nocy, które mają duże znaczenie podczas eksploracji okolicy w poszukiwaniu potrzebnych surowców. Podczas całej gry wybija się motyw walki o przetrwanie i niejednokrotnie gracz staje przed ważnymi decyzjami, często dotyczącymi życia lub śmierci innych osób.

W 2016 roku została wydana odświeżona edycja, która działa na większej liczbie platform oraz zawiera dodatkową zawartość fabularną.

 • Premiera: 14 listopada 2014
 • Kategoria: strategia, survival, wojenne
 • Studio: 11 bit studios
 • PEGI: 18
 • Platformy: PC, PS4/5, Xbox One, Xbox S/X, Switch

Minecraft

Obecnie Minecraft należy do Microsoftu, ale jego początki miały miejsce w małym środowisku niezależnych twórców. Jeśli jeszcze w niego nie grałeś, to na pewno kojarzysz tę grę z różnych części internetu.

Jaka grafika występuje w Minecrafcie, każdy widzi. Świat tworzą trójwymiarowe bloki sześcienne, których tekstury zauważalnie świecą pikselami. Specyficzna oprawa wizualna nadała jednak grze unikatowego klimatu i nie stanowiła przeszkody dla użytkowników, którzy nawet po latach bawią się w niej wyśmienicie.

Minecraft działa na wielu sprzętach, również starszych PC i konsolach, dlatego bez problemu można zaopatrzyć się w egzemplarz odpowiedni dla siebie. A jeżeli jesteś już doświadczonym użytkownikiem, to pamiętaj o zaopatrzeniu się w Minecraft Coins, dzięki którym zakupisz nowe skórki oraz zestawy tekstur.

 • Premiera: 18 listopada 2011
 • Kategoria: sandbox, survival, przygodowe, crafting
 • Studio: Mojang Studios
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, PS3/4, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Switch, WiiU, Nintendo 3DS
Minecraft, to jedna z najlepszych gier indie w historii.

Limbo

Limbo to mrocznie wyglądająca gra z ponurą grafiką i oszczędną oprawą audio, co potęguje tylko wrażenie tytułu stworzonego dla starszego odbiorcy. Wcielamy się w niej w chłopca, który rusza na ratunek swojej siostrze. Środowisko, przez które się przedzieramy, to w dużej mierze mokradła i grząskie bagna. Na drodze gracza czeka wiele zagrożeń w postaci pułapek – część z nich wymaga dużej zręczności, ale również aktywności szarych komórek.

To, co daje najwięcej zabawy to odczuwalne prawa fizyki, które mają pomagać w rozwiązywaniu wielu łamigłówek.

 • Premiera: 21 lipca 2010
 • Kategoria: zręcznościowe, platformówki, indie
 • Studio: Playdead
 • PEGI: 18
 • Platformy: PC, PS3/4, PS Vita, Xbox 360/One, Switch, Android

Ori and the Will of the Wisps

Jeżeli masz Game Passa – musisz w to zagrać!

Jest to kontynuacja pierwszej części przygód Oriego – Ori and the Blind Forest – którą zapamiętano jako wymagającą platformówkę. Nie inaczej jest tym razem.

Nasze umiejętności nieraz przejdą test podczas skakania po platformach, omijania pułapek i walki z przeciwnikami. Poszczególne lokacje są ze sobą połączone, przez co tworzą rozbudowaną sieć labiryntów.

Tryb gry został wzbogacony dodatkowymi wyzwaniami – Spirit Trials, podczas których wykazujemy się naszymi umiejętnościami zręczności i zyskujemy jak najlepszy czas.

 • Premiera: 11 marca 2020
 • Kategoria: zręcznościowe, metroidvania, platformówki
 • Studio: Moon Studios
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, Xbox One, Xbox S/X, Switch

Shovel Knight

Każdy rycerz powinien wyróżniać się męstwem, zwinnością w walce i mieć na liczniku kilka ściętych głów. Nie ma mowy jednak o rodzaju dzierżonego oręża, dlatego jedni władają mieczem, drudzy toporem, a jeszcze inni łopatą.

Shovel Knight jest 8-bitową platformówką 2D z elementami RPG, w której kierujemy rycerzem, a przeciwników „kosimy” legendarną, tytułową łopatą. Naszym celem jest pokonanie złej czarodziejki i uratowanie ukochanej. Niby proste, ale jakie grywalne!

W trakcie rozgrywki przemierzamy różnorodne lokacje, walczymy z regularnymi przeciwnikami i co jakiś czas mierzymy się z bardziej wymagającym bossem. Urozmaiceniem trybu singleplayer jest opcjonalna gra w maksymalnie 4 osoby.

 • Premiera: 26 czerwca 2014
 • Kategoria: zręcznościowe, przygodowe, indie
 • Studio: Yacht Club Games
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, PS3/4, PS Vita, Xbox One, Switch, WiiU, 3DS

Super Meat Boy

Powiedzieć o Meat Boyu, że jest trudną grą, to jakby nie powiedzieć nic. Mięsny Chłopak nie jest niestety grą dla każdego, zwłaszcza dla osób niecierpliwych i o słabych nerwach. Fabuła jest pretekstowa i szczątkowa, ponieważ naszym zadaniem jest uratowanie ukochanej z rąk okrutnego nikczemnika – doktora Fetusa.

Nasza eskapada to wizyty w dość nietypowych miejscach: fabryce soli, tartaku czy nawet piekle. A wszystkie te lokacje oglądane są z perspektywy zwykłej platformówki 2D. Ale czy na pewno takiej zwykłej?

Plansze najeżone są wirującymi ostrzami, samonaprowadzającymi pociskami, czy bardziej lub mniej inteligentnymi przeciwnikami. Nasz bohater, ze względu na swoje fizyczne właściwości (jest w zasadzie inteligentną kupką krwawiącego mięsa), odbija się od ścian, wspina się na duże wysokości i zmienia kierunek lotu podczas spadania. Wszystko to ma pomóc nam w rozwiązaniu zagadek logicznych i odblokowaniu przejść do kolejnych poziomów.

Szkopuł w tym, że jeden błąd kosztuje Meat Boya życie i cofa go na początek danej planszy.

 • Premiera: 20 października 2010
 • Kategoria: zręcznościowe, platformówki, indie
 • Studio: Team Meat
 • PEGI: 12
 • Platformy: PC, PS4, PS Vita, Xbox 360, Nintendo Switch, Wii

Cuphead

Cupheada można oglądać i można w niego grać. Uchodzi on wśród niektórych graczy za soulslike’a w gatunku platformówek.

Historia opowiada o dwóch braciach, którzy przypominają filiżankę i kubek. Jeden z nich, Cuphead, posiada jednak skłonności do hazardu, które sprawiły, że przegrał swoją duszę podczas gry w kości z samym diabłem. Otrzymują jednak propozycję i wchodzą w układ z przeciwnikiem. Muszą bowiem odzyskać inne dusze u wszystkich dłużników diabła.

Twórcy osadzili świat gry w dwuwymiarze, nawiązującym graficznie do klasycznych kreskówek Walta Disneya, czy Warner Brothers. Każda walka z bossem ogranicza się do jednego ekranu, a kluczem do sukcesu jest nauczenie się schematów przeciwnika i unikanie jego ataków.

Inspirując się strzelankami run and gun korzystamy z własnej nielimitowanej amunicji – pocisków wystrzeliwanych z palca, które modyfikujemy i zwiększamy ich efektywność. Niezależnie czy gramy w pojedynkę czy w kooperacji, mamy nieograniczoną liczbę podejść do walk, dlatego poznanie zachowania bossów za którymś podejściem staje się kwestią czasu.

 • Premiera: 29 września 2017
 • Kategoria: zręcznościowe, platformówki, indie, kreskówka
 • Studio: StudioMDHR
 • PEGI: 7
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch
Cuphead to bardzo dobra gra niezależna na PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Lata temu Wojownicze Żółwie Ninja podbijały rynek telewizyjny i gamingowy. Po latach powracają w świeżym i jednocześnie nawiązującym do stylu retro wydaniu. Najnowsza odsłona należy do gatunku beat ’em up, czyli chodzonej bijatyki, którą ogrywamy solo lub w maksymalnie 4 osoby.

W Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge nasi 4 bohaterowie mają za zadanie zmierzyć się z kolejnym złowrogim planem podstępnego Shreddera. O co dokładnie chodzi w praktyce? Nasi wielbiciele pizzy: Donatello, Leonardo, Michelangelo i Raphael mają po prostu dokopać oprychom złoczyńcy.

Rozgrywkę obserwujemy z boku, a w każdej nowej lokacji czekają na nas przeciwnicy, których pokonamy na wiele ciekawych sposobów. Każdy nasz bohater posiada indywidualne specjalne umiejętności, dlatego warto kombinować i korzystać z combosów. Gra z pewnością będzie sentymentalną podróżą dla osób dorastających w latach 80. i 90., aczkolwiek młodsi gracze również znajdą w niej kilka godzin dobrej zabawy.

 • Premiera: 16 czerwca 2022
 • Kategoria: akcja, beat ’em up, kooperacja
 • Studio: Tribute Games
 • PEGI: 12
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Sprawdź także: