Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Szybki hosting dla sklepów internetowych PrestaShop – nowa jakość usługi już dostępna dla klientów home.pl

Szybki hosting dla sklepów internetowych PrestaShop – nowa jakość usługi już dostępna dla klientów home.pl

Około 20 tys. sklepów internetowych w Polsce działa w oparciu o oprogramowanie PrestaShop (BuiltWith, 2022). Platforma jest uniwersalna, chętnie korzystają z niej zarówno małe biznesy e-commerce, jak i duzi gracze. home.pl zainwestowało właśnie w nowe, superwydajne serwery dopasowane dokładnie do potrzeb użytkowników PrestaShop. Jakie korzyści przynosi ta zmiana?

Czym jest PrestaShop i jak działa?

PrestaShop to oprogramowanie typu Open Source – każdy użytkownik może legalnie i za darmo z niego korzystać. Dzięki możliwości wprowadzania zmian w kodzie, wyglądzie oraz funkcjonalności, platforma ta ułatwia stworzenie i dostosowanie sklepu internetowego do własnych potrzeb.

Sklepy w modelu Open Source są wygodne w optymalizacji, łatwo można je rozbudowywać o nowe funkcje m.in. takie, które sprzyjają lepszej widoczności w Google. Oprogramowanie PrestaShop jest bezpieczne i proste w obsłudze, a twórcy dbają o jego aktualizacje.

Czy wiesz, że jedną z ogromnych zalet sklepów PrestaShop jest dostęp do wielu dodatków, które wspierają sprzedaż? Właściciel sklepu może za pomocą panelu zarządzania uruchomić moduły, dzięki którym aktywuje dla użytkowników opcję szybkich płatności elektronicznych i wysyłek kurierskich np. do Paczkomatów.

Hosting stworzony z myślą o oprogramowaniu PrestaShop

Rozbudowane możliwości PrestaShop to z jednej strony ogromna zaleta, z drugiej natomiast dodatkowe obciążenie dla hostingu, na którym postawiony jest sklep internetowy. Musi on być bowiem szybki, wydajny, a także niezawodny, gdy zainteresowanie Twoją ofertą będzie większe.

Najlepiej, jakby posiadał nowoczesne zaplecze technologiczne, dopasowane do wymogów określonych przez samych twórców oprogramowania. Dlatego home.pl zmodernizowało infrastrukturę usługi Hosting PrestaShop.

Od teraz wspomniana infrastruktura w całości opiera się na:

  • dyskach SSD NVMe, które cechuje wysoka wydajność i szybkość odczytu danych (według przeprowadzonych pomiarów, sięgająca 1M IOPS dla losowego odczytu danych, przy zachowaniu parametrów trwałości 3 DWDP),
  • procesorach AMD EPYC 7343 w najnowszej trzeciej generacji serii Milan (dostarczają platformie pełną moc obliczeniową),
  • modułach RAM w wersji DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania – 3200 MHz.
Hosting internetowy dla klepów PrestaShop

Czy zmiana infrastruktury wpłynie na działanie sklepów PrestaShop?

Tak! Ulepszony Hosting PrestaShop jest bardziej wydajny i odporny na duże obciążenia (dzięki procesorom AMD EPYC). Jest też stabilny (karty sieciowe działające na interfejsie 10G SFP+ zapewniają szybki i niezakłócony transfer danych), a dzięki dyskom SSD NVMe zawdzięcza szybkość.

Wysokie parametry usługi hostingowej gwarantują lepsze działanie sklepu, a to wpływa na wzrost sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje?

  1. Po pierwsze, jeżeli strona wytrzymuje bardzo duży ruch i obciążenie, zmniejsza się ryzyko występowania błędów 500 i zapewnia nieprzerwany dostęp do usługi. To znaczy, że cała praca, którą włożyliśmy w przyciągnięcie klientów do sklepu nie została zmarnowana.
  2. Po drugie, jak udowodniły badania przeprowadzone przez czołowych gigantów sprzedaży online, Amazona i Walmartu, szybszy czas ładowania sklepu zwiększa konwersję i sprzyja zatrzymaniu użytkowników na stronie.

Testy Amazona wykazały, że skrócenie czasu wyświetlania się strony o 0,5 sekundy zwiększa sprzedaż o 1%, a Walmartu – że skrócenie go o 1 sekundę powoduje wzrost konwersji o 2%.

Również badania przeprowadzone przez Google w 2017 roku potwierdziły tę zależność – na stronie, która ładuje się dłużej o 0,5 sekundy, zakupy spadają średnio o 20%.

Tempo ładowania się sklepu ma też znaczenie dla jego widoczności w sieci. Strona, która działa szybko i sprawnie, jest przez algorytmy Google uznawana za bardziej przyjazną. A to z kolei sprzyja uzyskaniu wyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jak przebiegały testy wydajnościowe ulepszonego Hostingu PrestaShop?

Testy wydajności nowego hostingu przeprowadziliśmy na serwerze z zainstalowanym oprogramowaniem PrestaShop (wersja 1.7) z podstawowymi wtyczkami. Przez 24 godziny obciążaliśmy serwer losową liczbą zapytań z zewnątrz – od 10 do nawet 50 na sekundę.

Liczba na przedstawionym poniżej wykresie przedstawia średni czas reakcji w sekundach – im jest niższa, tym lepszy wynik. Do testów użyliśmy narzędzia (frameworka) k6, który służy do generowania ruchu i obciążania stron WWW. Testy wykazały, że czas wygenerowania strony sklepu skrócił się nawet 8 razy w stosunku do poprzedniej (działającej do 7.11.2022 r.) wersji infrastruktury usługi Hosting PrestaShop w home.pl.

Benchmark przedstawiający szybkość hostingu PrestaShop w home.pl


Czy klienci posiadający wcześniej usługi Hostingu PrestaShop muszą cokolwiek zmieniać w swoim panelu administracyjnym, aby móc korzystać z nowej jakości serwerów? Nie! Wszystkie zmiany zostały wprowadzone bez zakłócenia działania dotychczasowych sklepów, a nowa infrastruktura jest dla nich dostępna bez dodatkowych opłat.

Wszystkie nowe, rejestrowane pakiety Hostingu PrestaShop są również uruchamiane na nowej specyfikacji serwerów.