Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

home.pl wymieniło serwery. Hosting WordPress działa teraz nawet 8 razy szybciej

home.pl wymieniło serwery. Hosting WordPress działa teraz nawet 8 razy szybciej

W listopadzie home.pl przeprowadziło całkowitą modernizację infrastruktury odpowiedzialnej za Hosting WordPress. Dzięki temu strony, które korzystają z tej usługi, mogą działać nawet 8 razy szybciej niż dotychczas. 

Rola WordPressa w Polsce

Ponad pół miliona stron internetowych w Polsce działa w oparciu o CMS WordPress, który jest absolutnym liderem w tym zestawieniu. Kolejna Joomla! obsługuje nieco ponad 47 tys. stron. Tak wynika z październikowych danych dostarczonych przez serwis BuiltWith w ramach raportu “Web Technology Usage Trends in Poland”. 

Autorzy badania sprawdzili również, z jakich rozwiązań typu open source najchętniej korzystają polskie sklepy internetowe. Na czele uplasowało się WooCommerce (sklepowa wtyczka do WordPressa). 

Nowy wymiar Hostingu WordPress

Jednocześnie, jak wynika z badań, 3 sekundy to granica cierpliwości przeciętnego klienta sklepu internetowego. Dłużej na załadowanie strony już nie poczeka. Dlatego, mając na uwadze potrzeby rynku, home.pl zrobiło w swojej serwerowni rewolucję technologiczną. Nowe, wydajne maszyny odpowiadają na potrzeby nawet bardzo “zatłoczonych” stron, bo – jak przebadano – pozwalają im ładować się nawet 8 razy szybciej, niż przed wymianą. 

Ośmiokrotne przyspieszenie przetestowano przy pomocy frameworku k6. Testy trwały dobę i polegały na obciążaniu serwera zmiennym ruchem o dużym natężeniu. Ruch generowany był w taki sposób, by do złudzenia przypominał naturalne obciążenie hostingu przez użytkowników strony. Pozwoliło to na osiągnięcie maksymalnie wiarygodnych wyników. Testowane hostingi obsługiwały tę samą instalację WordPressa w wersji 6.1.1.  

Obecnie nowe serwery są również bardziej stabilne. Deklarowane zasoby są dostępne 24/7 na jednakowym poziomie, bez spadków i wahań. Dzięki temu potencjał hostingu może być w pełni wykorzystywany.  

Szybkość działania stron na WordPressie - hosting w home.pl

W tym miejscu warto również wspomnieć o osiągach, którymi może pochwalić się WordPress umieszczony na nowym serwerze w środowisku Litespeed z użyciem wtyczki LSCache. To rozwiązanie dostępne wyłącznie w ramach Hostingu WordPress, mające na celu uzyskanie najwyższej możliwej wydajności.

Wtyczka LSCache jest narzędziem, które ma za zadanie optymalizować zasoby, co w rezultacie drastycznie skraca czas ładowania witryny. Po modernizacji infrastruktury czas ładowania stron w tej konfiguracji spadł do nawet 0,2 sekundy. Można więc stwierdzić, że witryny ładują się w mgnieniu oka.  

Litespeed - typ serwera WWW dla hostingu WordPress w home.pl

Poza samą poprawą komfortu korzystania ze strony internetowej, przyspieszenie wczytywania strony ma pozytywny wpływ także na konwersje i wskaźnik odrzuceń. Dla przykładu, amerykańska sieć Walmart przeprowadziła badanie, które wykazało, że zmniejszenie czasu ładowania witryny o zaledwie sekundę poskutkowało 2% wzrostem sprzedaży. BBC udowodniło natomiast, że wydłużenie czasu wczytywania strony o każdą dodatkową sekundę powoduje utratę aż 10% odwiedzających.

Niewykluczone, że stabilność i szybkość strony poprawi także jej pozycję w Google. Jednym z kryteriów, którymi kierują się algorytmy wyszukiwarki Google jest właśnie czas ładowania. Dzięki tej zmianie usługi i produkty klientów home.pl mają szansę docierać do większego grona odbiorców

Dlaczego strony na WordPressie w home.pl działają tak szybko?

W serwerowni home.pl zagościły moduły RAM w wersji DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania 3200Mhz oraz procesory AMD EPYC 7343 w najnowszej generacji serii Milan. Są to aktualnie jedne z najlepszych rozwiązań serwerowych na świecie, gwarantujących bardzo dużą moc obliczeniową.

Dodatkowo, nowa infrastruktura serwerów odpowiedzialna za Hosting WordPress SSD została skonfigurowana w formie światłowodowej sieci z dualną architekturą i interfejsami 10G SFP+, podłączoną do dwóch niezależnych przełączników sieciowych. Dzięki temu spełniają najwyższe standardy redundancji w warstwie siec, a ich pełna przepustowość wynosi 20 Gb/s do każdego z węzłów.

Nowe dyski SSD NVMe zostały wybrane w oparciu o parametry wydajności, oferujące najlepszą szybkość w połączeniu z pozostałymi elementami infrastruktury. Dzięki temu, nawet w wymagających środowiskach chmurowych, są w stanie osiągnąć rewelacyjną prędkość, sięgającą 1M IOPS przy losowym odczycie danych, z zachowaniem parametru trwałości aż 3 DWDP.

Szybka strona i garść dobrych praktyk

Dążenie do maksymalnego zwiększenia wydajności witryny to klucz do sukcesu. Zmodernizowana infrastruktura w towarzystwie dobrych praktyk to świetny przepis na skuteczną i dobrze sprzedającą stronę internetową.  

O czym warto pamiętać przy zarządzaniu stroną, utworzoną w CMS WordPress?

  • Pamiętaj o wykorzystaniu wspomnianej już pary idealnej dostępnej w ramach Hostingu WordPress – środowiska Litespeed i wtyczki LSCache
  • Bardzo ważna jest też bieżąca aktualizacja systemu. Odnosi się to nie tylko do samego WordPressa, ale także wersji PHP. Aktualna wersja PHP (obecnie 8.2) zapewnia zwiększoną wydajność stron WWW, co bezpośrednio przekłada się na szybkość ładowania strony. Ważne, by na bieżąco aktualizować wersję interpretera nie tylko ze względu na czas ładowania witryny, ale także jej bezpieczeństwo
  • Wszystkie nieaktualne i nieużywane wtyczki spowalniają działanie WordPressa, w związku z tym warto się ich pozbyć. Przestarzałe pluginy negatywnie wpływają na wydajność i mogą skutkować błędami na stronie czy nawet podatnością na cyberataki.

Chcesz wiedzieć więcej o ochronie strony i dobrych praktykach – zapoznaj się z naszym małym poradnikiem o zabezpieczaniu CMS WordPress