Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak znaleźć zgubiony telefon? 5 sposobów na namierzenie smartfona

Jak znaleźć zgubiony telefon? 5 sposobów na namierzenie smartfona

Gdy przez dłuższą chwilę nie możesz znaleźć smartfona, z dużym prawdopodobieństwem zaczniesz odczuwać stres. Nic w tym dziwnego – w końcu przechowujesz na nim cenne dane: zdjęcia, hasła, dane finansowe. Co robić, gdy podejrzewasz zapodzianie urządzenia lub nawet kradzież? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak znaleźć zgubiony telefon.

Zgubiony lub skradziony telefon – co robić dalej?

Kiedy zorientujesz się, że prawdopodobnie zgubiłeś/aś swój telefon (czyli nie ma go w pobliżu, np. w domu), wykonaj pewne profilaktyczne działania, które ochronią dane z urządzenia.

Pamiętaj o takich czynnościach jak:

 1. Zmień hasła do najważniejszych kont – nawet jeśli do każdej aplikacji posiadasz PIN lub logujesz się biometrią (odciskiem palca lub skanem twarzy), zmień hasła do e-bankowości, poczty e-mail i social mediów. Są to najbardziej narażone bazy danych, które mogą być użyte do kradzieży pieniędzy i danych personalnych.
 2. Zablokuj urządzenie – dzięki temu postawisz grubą barierę potencjalnemu złodziejowi. Warto powiązać tę czynność z blokadą numeru IMEI. Najlepiej zrób to na policji – wystarczy, że przy zgłoszeniu okażesz dowód zakupu urządzenia i numer IMEI, który znajdziesz na opakowaniu smartfona.
 3. Skasuj dane z telefonu – uchroni Cię to przed wyciekiem zdjęć i innych cennych zasobów urządzenia. Zrobisz to bezpłatnie, np. za pomocą konta Google (dla Androida) lub iCloud (dla iOS).

Jak namierzyć zgubiony telefon? 5 metod lokalizacji urządzenia

Niezależnie od tego, ile kosztował Twój smartfon, warto najpierw spróbować go poszukać. Pamiętaj jednak, że niektóre metody lokalizacji urządzenia wymagają pewnego przygotowania. Oznacza to, że o bezpieczeństwo swojego telefonu należy zadbać jeszcze przed jego zgubieniem.

Zacznij od podstawowych metod z wykorzystaniem GPS, czyli lokalizacji przez konto Google lub iCloud.

Lokalizowanie smartfona przez konto Google (Android)

Jeśli używasz smartfona z Androidem, zaloguj się na swoje konto Google. W ten sposób skorzystasz z „naturalnej” opcji namierzania telefonu dla tego systemu.

UWAGA: W momencie zaginięcia urządzenia, smartfon musi być powiązany z kontem Google, mieć włączoną lokalizację i połączenie z siecią!

 1. Przejdź na stronę https://www.google.com/android/find i zaloguj się danymi konta Google.
 2. Wybierz powiązane urządzenie i określ, co chcesz zrobić:
  • włączyć głośny dzwonek na telefonie,
  • zablokować telefon/wylogować się z konta Google,
  • skasować dane ze smartfona.
 3. Jeśli masz włączoną lokalizację i dostęp do sieci, znajdziesz telefon na mapie Google.
Jak znaleźć zgubiony telefon? Google Znajdź moje urządzenie.

Namierzanie telefonu z systemem iOS (iPhone)

Do namierzenia zgubionego iPhone’a możesz skorzystać ze specjalnej witryny Apple lub aplikacji Znajdź mój iPhone.

a) Witryna icloud.com/find

iPhone powinien mieć włączoną lokalizację i dostęp do sieci. W przeciwnym razie zobaczysz informacje o lokalizacji z ostatnich 24 godzin.

 1. Otwórz stronę https://www.icloud.com/find/ i zaloguj się kontem iCloud.
 2. Podobnie, jak w przypadku konta Google – możesz odtworzyć dźwięk, aby sprawdzić, czy nie ma iPhone’a w pobliżu, zablokować urządzenie lub wymazać dane.
 3. Jeśli Lokalizacja lub sieć Znajdź jest aktywna, zobaczysz telefon na mapie.
Jak namierzyć iPhone? Sposoby na znalezienie zgubionego telefonu.

b) Aplikacja Znajdź mój iPhone

Gdy masz skonfigurowany dostęp do sieci Znajdź, urządzenie zlokalizujesz nawet bez dostępu do internetu. Jeśli nie widzisz swojego iPhone’a na mapie, prawdopodobnie minęło ponad 7 dni od ostatniego wysłania informacji o lokalizacji do Apple.

Z aplikacji skorzystasz na dowolnym urządzeniu Apple.

Szukanie telefonu za pomocą antywirusa

Wiele antywirusów na telefon ma przydatną funkcję, która pomaga zlokalizować urządzenie. Chodzi o moduł antykradzieżowy lub anti-theft – różnie się to nazywa, w zależności od antywirusa, jednak zasada działania jest taka sama.

Na przykładzie Bitdefender Mobile Security wykonasz następujące czynności:

 • zlokalizowanie telefonu na mapie,
 • zdalna blokada urządzenia,
 • zdalne czyszczenie (przywrócenie do ustawień fabrycznych),
 • krzyk (głośny alarm).
Jak zlokalizować zgubiony telefon? Antywirus z modułem antykradzieżowym.

Innym sposobem na lokalizację z pomocą antywirusa jest moduł kontroli rodzicielskiej. Jeśli jesteś rodzicem i twoje dziecko korzysta ze smartfona, łatwo namierzysz jego urządzenie.

Wówczas antywirus z kontrolą rodzicielską powinien być zainstalowany na dwóch smartfonach – twoim i dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli śledzić lokalizację w dowolnym momencie.

Pamiętaj – ta metoda sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy antywirus na smartfonie był już wcześniej zainstalowany. Dlatego, nawet korzystając z nowego urządzenia, zainstaluj tani i skuteczny antiwirus na telefon.

Namierzanie telefonu po numerze IMEI

Numer IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity) może posłużyć do zablokowania telefonu oraz do jego odnalezienia. Ten 15 cyfrowy kod znajdziesz na:

 • opakowaniu smartfona,
 • na smartfonie (koło baterii lub z tyłu obudowy),
 • w ustawieniach urządzenia.
Numer IMEI do zablokowania i zlokalizowania telefonu.
Przykładowy numer IMEI na opakowaniu po smartfonie. Źródło: Wikimedia Commons

Aby namierzyć zgubiony lub skradziony telefon po IMEI, potrzebujesz skorzystać ze specjalnej aplikacji. Możesz pobrać ją ze Sklepu Play.

Pamiętaj jednak, że takie aplikacje mogą mieć różne wymagania do znalezienia smartfona, np. podanie numeru telefonu czy uprzednią instalację na (zgubionym) urządzeniu. Miej na uwadze niedoskonałość tej metody.

Wykorzystanie numeru IMEI będzie skuteczniejsze podczas zgłoszenia kradzieży/zgubienia na policji.

Namierzanie smartfona za pomocą aplikacji

Obecnie smartfony fabryczne mają możliwość udostępniania swojej lokalizacji dzięki połączeniu z kontem Google, iCloud czy antywirusami. W przypadku starszych modeli nie zawsze będzie to możliwe, dlatego mogą przydać się zewnętrzne aplikacje do śledzenia położenia smartfona.

Zachowaj jednak ostrożność przy wyborze takiej aplikacji. Sprawdź dokładnie jej pochodzenie i opinie, by przypadkiem nie zainstalować oprogramowania, które będzie gromadzić Twoje dane i przesyłać je nieuczciwym twórcom.

Czy można namierzyć wyłączony lub rozładowany telefon?

Wyłączony smartfon, ze względu na brak dostępu do sieci czy lokalizacji, nie nadaje żadnego sygnału. Z tego powodu namierzenie wyłączonego lub rozładowanego telefonu nie jest możliwe.

Pomocne mogą być jednak narzędzia, dostępne w ramach konta Google lub iCloud. Jeśli Twoje urządzenie było odpowiednio skonfigurowane pod kątem udostępniania lokalizacji, być może uda Ci się dowiedzieć, gdzie znajdowało się przed rozładowaniem/wyłączeniem.

Jak znaleźć zgubiony telefon? Czy można namierzyć wyłączony telefon?

Co zrobić, jeśli nie uda się odzyskać telefonu?

Bezpowrotne zgubienie telefonu nie jest niczym przyjemnym. Jednak nie warto pozostawiać tej sprawy samej sobie. W końcu nie wiesz, kto może go znaleźć i uzyskać do niego dostęp.

Są sposoby na to, by odzyskać dane, które znajdowały się na zgubionym smartfonie.

Jeśli odpowiednio zabezpieczyłeś/aś się przed utratą zawartości urządzenia, to świetnie! Jeśli nie – koniecznie zrób to na smartfonie, z którego obecnie korzystasz (tak profilaktycznie):

Zabezpiecz swoje dane kopią zapasową (backupem).

Możesz użyć do tego celu wiele różnych aplikacji. Oto kilka przykładów:

 • Acronis Mobile Backup – jedno z lepszych rozwiązań do backupu danych, które kopię zapasową wykonuje automatycznie.
 • Dysk Google – jeśli masz Gmaila, to masz również Dysk Google – jedną z prostszych aplikacji do magazynowania danych w chmurze,
 • OneDrive – dysk w ramach chmury Microsoft z identyczną zasadą działania jak propozycja od Google,
 • Dropbox – „ojciec dysków chmurowych” – prosta w obsłudze aplikacja z atrakcyjnymi rozszerzeniami dla użytkowników biznesowych.

Wystarczy, że użyjesz jednego z powyższych rozwiązań, aby, w razie zgubienia, kradzieży czy zniszczenia smartfona, przywrócić dane na nowe urządzenie jednym kliknięciem.

💡 Czytaj więcej: