Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak usunąć wirusa z telefonu? Poznaj skuteczne metody na walkę z groźnymi aplikacjami

Jak usunąć wirusa z telefonu? Poznaj skuteczne metody na walkę z groźnymi aplikacjami

Działanie szkodliwego oprogramowania nie musi być od razu widoczne, a o aktywności wirusa często dowiadujemy się po fakcie. Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć wirusa z telefonu oraz jak wykryć jego obecność.

Jeżeli działanie wirusów kojarzysz najczęściej z komputerami PC z systemem Windows, to musisz wiedzieć, że dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Według raportu Zimperium w 2022 roku niemal co czwarty smartfon był potencjalnie narażony na atak z wykorzystaniem wirusa.

Objawy świadczące o obecności wirusa na smartfonie

Jak sprawdzić, czy masz wirusa w telefonie? W pierwszej kolejności przyjrzyj się pewnym zmianom w „zachowaniu” twojego urządzenia. Do najczęstszych objawów zainfekowania smartfona należą:

 • nagłe spowolnienie działania lub częste zawieszanie się,
 • szybsze rozładowywanie baterii,
 • częste awarie aplikacji (tzw. crashe),
 • więcej reklam podczas korzystania z internetu lub aplikacji,
 • podejrzane numery w kontaktach lub nowe aplikacje, których nie instalowałeś/aś,
 • zwiększone zużycie transferu danych, wysokie rachunki za telefon.

Powyższe objawy mogą sygnalizować obecność wirusa, jednak pamiętaj, że nie są to jedyne oznaki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwo od normy w codziennym zachowaniu swojego telefonu, powinna zapalić ci się w głowie żółta lampka.

Jak usunąć wirusa z telefonu? Wiadomość od oszusta z konta znajomego.
Wiadomość od oszusta z przejętego konta na Facebooku. Link prawdopodobnie ma na celu wyłudzenie danych. Kliknięcie może też skutkować pobraniem wirusa lub zainfekowanej aplikacji.

Jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie?

Współczesne telefony to idealny cel dla cyberprzestępców. Przechowujesz na nim dużo danych, czasem niezwykle wartościowych (numery telefonów, adresy email, hasła do kont wpisane w aplikacjach do notowania).

Miej świadomość, że nie każdy wirus przejawia swoją obecność. Dobrze napisane złośliwe aplikacje mogą działać w ukryciu, nie dając żadnych oznak. W tym czasie wykradają i przesyłają na zewnętrzne serwery wiele informacji zapisanych na telefonie, w tym dane użytkownika.

Najbardziej skuteczna metoda na potwierdzenie obecności wirusa na telefonie, to przeskanowanie urządzenia dobrym antywirusem, stworzonym pod systemy mobilne tj. Android. Jeśli Twoje przypuszczenia okażą się prawdziwe, antywirus zidentyfikuje zagrożenie i od razu usunie wirusa.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Nigdy nie wiesz, czy wirus, działający na twoim telefonie, nie kradnie w tym czasie kolejnej porcji wrażliwych informacji. Wykonaj czynności, które pomogą ci usunąć wirusa z telefonu.

Przeskanuj smartfon antywirusem i usuń zagrożenie

Jak wspomnieliśmy wyżej – użycie sprawdzonego antywirusa pozwoli precyzyjnie określić źródło zagrożenia i szybko je wyeliminować. Nadadzą się do tego aplikacje takich firm jak Bitdefender, ESET czy Norton.

Jak wykryć i usunąć wirusa ze smartfona? Skanuj urządzenie antywirusem.
Sprawdzony antywirus chroni twój telefon w czasie rzeczywistym. Kiedy coś cię zaniepokoi, możesz też wykonać skanowanie ręczne.

Usuń podejrzane aplikacje w trybie awaryjnym

Usunięcie wirusa z telefonu za darmo również jest możliwe. Jeśli masz podstawową wiedzę na temat działania smartfonów, z łatwością usuniesz wirusa ze smartfona. Jednym ze sposobów jest włączenie trybu awaryjnego i usunięcie zainfekowanej aplikacji. Skasowanie aplikacji z wirusem może nie być możliwe w standardowym trybie użytkowania urządzenia.

Aplikacje z podejrzanych źródeł (zamiast ze sklepu Google Play albo App Store), mogą być przyczyną obecności wirusa na urządzeniu mobilnym.

Zresetuj telefon i przywróć ustawienia fabryczne

Niekiedy samo usunięcie podejrzanych aplikacji nie wystarczy. Jeśli problemy z telefonem nadal występują, to możliwe, że wirus uszkodził urządzenie lub system operacyjny.

W takiej sytuacji możesz przywrócić ustawienia fabryczne na smartfonie. Pamiętaj jednak, że usuniesz w ten sposób wszystkie dane, które posiadasz na telefonie.

Ta metoda często jest stosowana jako ostateczne rozwiązanie. W przypadku ewentualnej utraty kontaktów, zdjęć i filmików warto korzystać z regularnej kopii zapasowej (backupu). Cenne dane możesz backupować samodzielnie na pendrivie czy innym urządzeniu lub użyć kopii w chmurze, która będzie wykonywać się samodzielnie. To drugie rozwiązanie jest oczywiście bardziej wygodne.

Jak wirus dostaje się do telefonu?

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Wirus może trafić do ciebie na wiele sposobów, a przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby osiągnąć swój cel.

Jak groźne oprogramowanie trafia na telefon?

 • Nie otwieraj groźnych wiadomości – wiele z prób wyłudzenia danych przez fałszywe linki i załączniki jest wychwytywana przez antywirusy. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, to nie klikaj w linki i nie podawaj żadnych danych.
 • Zachowaj umiar przy pobieraniu aplikacji – o ile preinstalowane przez producenta telefonu oprogramowanie jest bezpieczne, tak w oficjalnym sklepie Google Play również mogą pojawić się zainfekowane aplikacje.
 • Nie ufaj aplikacjom pobieranym z nieznanych źródeł – w przypadku Androida użytkownicy do instalacji aplikacji mogą korzystać ze sklepu Play lub z dostarczanych przez użytkowników plików z rozszerzeniem .apk. Ta druga metoda jest mniej bezpieczna, ponieważ nigdy nie masz pewności, co w takim pliku się znajduje.
 • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi – darmowe sieci mają słabe zabezpieczenia i są łatwym celem dla hakerów. Jeśli potrzebujesz skorzystać z internetu w ten sposób, nigdy nie podawaj wrażliwych informacji na odwiedzanych stronach i w aplikacjach (chyba że używasz antywirusa z VPN).
 • Pilnuj swoich loginów i haseł – korzystaj z silnych i unikalnych haseł, a tam, gdzie to możliwe, używaj weryfikacji wieloetapowej podczas logowania do aplikacji i serwisów (dodatkowy PIN, odcisk palca, kod z aplikacji…). Aby w bezpieczny sposób strzec swoich danych logowania, możesz użyć menedżera haseł.

Pamiętaj, że nie tylko smartfony są narażone na ataki hakerów. Chroń wszystkie urządzenia (komputery, tablety) – własne i twoich bliskich. Zachowaj również czujność i nie daj się ponieść emocjom. Największa liczba infekcji wynika z faktu, że użytkownicy wykonali czynność, na której właśnie zależało przestępcom.

Czytaj dalej

Źródła: