Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak skutecznie usunąć wirusa z telefonu? Poznaj najlepsze metody na walkę ze szkodliwym oprogramowaniem

Jak skutecznie usunąć wirusa z telefonu? Poznaj najlepsze metody na walkę ze szkodliwym oprogramowaniem

Działanie złośliwego oprogramowania czy kodu nie musi być od razu widoczne, a o aktywności wirusa często dowiadujemy się po fakcie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykryć i skutecznie usunąć wirusa z telefonu.

Jeżeli działanie wirusów kojarzysz najczęściej z komputerami PC z systemem Windows, to musisz wiedzieć, że dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Według raportu Zimperium w 2022 roku niemal co czwarty smartfon był potencjalnie narażony na atak z wykorzystaniem wirusa.

Po czym poznać, że na telefonie jest wirus?

Pierwszym symptomem obecności wirusa na telefonie jest drastyczna różnica w działaniu urządzenia. Z biegiem czasu każdy smartfon staje się wolniejszy, ale dotyczy to dłuższych okresów użytkowania. Jeśli telefon zaczął dziwnie zachowywać się z dnia na dzień, wówczas warto sprawdzić, czy nie został on zainfekowany.

Do najczęstszych objawów zawirusowania smartfona należą:

 • nagłe spowolnienie działania lub częste zawieszanie się,
 • szybsze rozładowywanie baterii,
 • częste awarie aplikacji (tzw. crashe),
 • pojawiające się reklamy podczas korzystania z internetu lub aplikacji,
 • podejrzane numery w kontaktach lub nowe aplikacje, których nie instalowałeś/aś,
 • zwiększone zużycie transferu danych, wysokie rachunki za telefon.

Powyższe objawy mogą sygnalizować obecność wirusa, jednak pamiętaj, że nie są to jedyne oznaki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwo od normy w codziennym zachowaniu swojego telefonu, powinna zapalić Ci się w głowie żółta lampka.

Jak usunąć wirusa z telefonu? Wiadomość od oszusta z konta znajomego.
Wiadomość od oszusta z przejętego konta na Facebooku. Link prawdopodobnie ma na celu wyłudzenie danych. Kliknięcie może też skutkować pobraniem wirusa lub zainfekowanej aplikacji.

Jak sprawdzić, czy mam wirusa w telefonie?

Współczesne telefony to idealny cel dla cyberprzestępców. Z pewnością przechowujesz na nim dużo danych, czasem niezwykle wartościowych (numery telefonów, adresy email, hasła do kont wpisane w aplikacjach do notowania).

Miej świadomość, że nie każdy wirus przejawia swoją obecność. Dobrze napisane złośliwe aplikacje mogą działać w ukryciu, nie dając żadnych oznak. W tym czasie wykradają i przesyłają na zewnętrzne serwery wiele informacji zapisanych na telefonie, w tym dane użytkownika.

Najbardziej skuteczna metoda na potwierdzenie obecności wirusa na telefonie, to przeskanowanie urządzenia dobrym antywirusem, stworzonym pod systemy mobilne tj. Android. Jeśli Twoje przypuszczenia okażą się prawdziwe, antywirus zidentyfikuje zagrożenie i od razu usunie wirusa.

Usuwanie wirusa z telefonu – instrukcja

Nigdy nie wiesz, czy wirus, który zagnieździł się na twoim telefonie, nie kradnie w tym czasie kolejnej porcji wrażliwych informacji. Wykonaj poniższe czynności, aby jak najszybciej zabezpieczyć się przed możliwymi konsekwencjami.

Przeskanuj smartfon antywirusem i usuń zagrożenie

Jak wspomnieliśmy wyżej – użycie sprawdzonego antywirusa pozwoli Ci precyzyjnie określić źródło zagrożenia i szybko je wyeliminować. Nadadzą się do tego aplikacje takich firm jak Bitdefender, ESET czy Norton.

Usuwanie wirusa z telefonu za pomocą oprogramowania antywirusowego
Sprawdzony antywirus chroni twój telefon w czasie rzeczywistym. Kiedy coś cię zaniepokoi, możesz też wykonać skanowanie ręczne.

Usuwanie podejrzanych aplikacji w trybie awaryjnym

Jeśli masz podstawową wiedzę na temat działania smartfonów, możesz użyć innej metody na zwalczenie szkodliwego oprogramowania. Zrobisz to przez włączenie trybu awaryjnego (Safe Mode). Skasowanie aplikacji z wirusem może nie być możliwe w standardowym trybie użytkowania urządzenia.

Aplikacje z podejrzanych źródeł (zamiast ze sklepu Google Play albo App Store), mogą być przyczyną obecności wirusa na urządzeniu mobilnym.

Zresetuj telefon i przywróć ustawienia fabryczne

Niekiedy samo usunięcie podejrzanych aplikacji nie wystarczy. Jeśli problemy z telefonem nadal występują, to możliwe, że wirus uszkodził urządzenie lub system operacyjny.

W takiej sytuacji przywróć ustawienia fabryczne smartfona. Pamiętaj jednak, że usuniesz w ten sposób wszystkie dane, które posiadasz na telefonie.

Ta metoda często jest stosowana jako ostateczne rozwiązanie. W przypadku ewentualnej utraty kontaktów, zdjęć i filmików korzystaj z regularnej kopii zapasowej (backupu). Cenne dane możesz backupować samodzielnie na pendrivie czy innym urządzeniu lub użyć kopii w chmurze, która będzie wykonywać się samodzielnie. To drugie rozwiązanie jest oczywiście wygodniejsze.

Sprawdź również: Jak zlokalizować zgubiony telefon?

W smartfonie z Androidem reset wykonuje się poprzez uruchomienie trybu Recovery Mode – każdy producent smartfona oferuje nieco inną kombinację klawiszy do uruchomienia tego modułu. Gdy już znajdziesz się w nim, wybierz opcję „Wipe Cache partition”, a następnie „Wipe data/factory reset”.

Opcjonalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z menu w samym systemie, gdzie powinna znaleźć się opcja przywracania ustawień fabrycznych.

Jak uniknąć wirusa na telefonie?

Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Wirus może trafić do Ciebie na wiele sposobów, a przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby osiągnąć swój cel.

Jak groźne oprogramowanie trafia na telefon?

 • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości – wiele z prób wyłudzenia danych przez fałszywe linki i załączniki jest wychwytywana przez antywirusy. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, to nie klikaj w odnośniki i nie podawaj żadnych danych.
 • Zachowaj umiar przy pobieraniu aplikacji – o ile preinstalowane przez producenta telefonu oprogramowanie jest bezpieczne, tak w oficjalnym sklepie Google Play również mogą pojawić się zainfekowane aplikacje.
 • Nie ufaj aplikacjom pobieranym z nieznanych źródeł – w przypadku Androida użytkownicy do instalacji aplikacji mogą korzystać ze sklepu Play lub z dostarczanych przez użytkowników plików z rozszerzeniem .apk. Ta druga metoda jest mniej bezpieczna, ponieważ nie masz całkowitej pewności, co w takim pliku się znajduje.
 • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi – darmowe sieci mają słabe zabezpieczenia i są łatwym celem dla hakerów. Jeśli potrzebujesz skorzystać z internetu w ten sposób, nigdy nie podawaj wrażliwych informacji na odwiedzanych stronach i w aplikacjach (chyba że używasz antywirusa z VPN).
 • Pilnuj swoich loginów i haseł – korzystaj z silnych i unikalnych haseł, a tam, gdzie to możliwe, używaj weryfikacji wieloetapowej podczas logowania do aplikacji i serwisów (dodatkowy PIN, odcisk palca, kod z aplikacji…). Aby w bezpieczny sposób strzec swoich danych logowania, możesz użyć menedżera haseł.

Pamiętaj, że nie tylko smartfony są narażone na ataki hakerów. Chroń wszystkie urządzenia (komputery, tablety) – własne i twoich bliskich. Zachowaj również czujność i nie daj się ponieść emocjom. Największa liczba infekcji wynika z faktu, że użytkownicy wykonali czynność, na której właśnie zależało przestępcom.

Co zrobić po usunięciu wirusa z telefonu?

Jak widzisz, wykrycie i usunięcie wirusów nie należy do trudnych czynności. Z jakiegoś powodu jednak szkodliwa aplikacja znalazła się na twoim urządzeniu. Warto więc zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości i dlatego:

 • zmień hasła do kont, których używałeś/aś na zainfekowanym smartfonie,
 • ponownie zainstaluj ważne aplikacje, np. bankowe i do social mediów,
 • regularnie aktualizuj aplikacje na telefonie,
 • tam, gdzie to możliwe, używaj uwierzytelnienia wieloskładnikowego (2FA).

💡 Czytaj dalej

Źródła: