Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus wybrać dla iPhone (iOS)? Czy iPhone w ogóle potrzebuje antywirusa?

Jaki antywirus wybrać dla iPhone (iOS)? Czy iPhone w ogóle potrzebuje antywirusa?

Systemy operacyjne Apple’a uchodzą za jedne z najbardziej bezpiecznych na świecie. Mimo takiej powszechnej opinii bez problemu można natknąć się na antywirusy i inne aplikacje zwiększające bezpieczeństwo, stworzone specjalnie pod urządzenia z systemem iOS. To jak to w końcu jest z tym bezpieczeństwem? Czy użytkownicy smartfonów z popularnym „jabłkiem” powinni się obawiać zagrożenia typu wirus lub malware?

Czy iPhone potrzebuje antywirusa?

Firma Apple posiada specyficzną politykę, która w zasadzie nie uwzględnia wprost zapotrzebowana na oprogramowanie antywirusowe w sklepie z aplikacjami App Store. Jest to spowodowane sposobem zbudowania całego systemu operacyjnego, który zakłada odseparowanie plików poszczególnych aplikacji względem siebie.

Gdyby któraś z aplikacji na Twoim iPhonie była zainfekowana złośliwym oprogramowaniem, nie miałaby ona żadnego negatywnego wpływu na pozostałe oprogramowanie, gdyż naturalnie funkcjonowałaby jedynie w swojej „indywidualnej” przestrzeni tzw. sandboxie.

Wiedząc w takim razie, jak działa system iOS, śmiało można stwierdzić, że funkcje antywirusowe w jego przypadku są zbędne.

Co jednak z innymi innymi zagrożeniami, które nie są wirusami? Tu sytuacja jest niejednoznaczna.

Zagrożenia podczas korzystania z internetu na iOS

Czasy, w których powinniśmy bać się jedynie wirusów, już dawno minęły. Postęp technologiczny i zaawansowana cyfryzacja sprawiły, że złośliwe oprogramowanie jest tylko jednym z wielu cyber-zagrożeń. Jeśli to sobie uświadomimy, prawdopodobnie zaczniemy zauważać inne aspekty cyfrowego bezpieczeństw, które nie są ujęte w natywnej ochronie systemu iOS na iPhone.

Na jakie niebezpieczne sytuacje narażeni są użytkownicy interentu, bez względu na używane urządzenie?

  • Infekcja złośliwym oprogramowaniem. W przypadku iPhonów jest to rzadko spotykane, jednak pamiętajmy, że system iOS też jest narażony na działanie wirusów (nawet jeśli ma on funkcjonować w obrębie jednej aplikacji). Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli pobieramy aplikacje z innych źródeł niż App Store.
  • Próby wyłudzenia danych i pieniędzy. Przed oszustami nie ochroni nawet bezpieczny system. To zagrożenie wyeliminujemy jedynie przez bycie świadomym i ostrożnym (np. nie klikając w podejrzane linki w reklamach, czy SMS-ach).
  • Otwarte sieci Wi-Fi. Bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy nie warto korzystać z darmowych sieci publicznych. Są bowiem łatwym sposobem dla przestępców na podgląd tego, co robimy w sieci i za pomocą jakich urządzeń. Przeczytaj również poradnik bezpiecznego korzystania z internetu.

Najlepszy antywirus na iPhone (iOS) – polecane oprogramowanie

System iOS sam w sobie jest dobrze zabezpieczony. Wiemy też, że wirusy, to nie jedyne zagrożenie dla użytkowników tych telefonów. Dlatego sprawdź, jakie oprogramowanie pomoże chronić Ciebie przed kradzieżą danych (phishingiem), oprogramowaniem szpiegującym i innymi niebezpieczeństwami.

Antywirus Norton 360

Najlepszy antywirus na iPhone (iOS). Czy iPhone potrzebuje antywirusa?

Oprogramowanie Norton jest jednym z najbardziej popularnych antywirusów w Polsce, którym zabezpieczysz nawet 10 urządzeń. W wielu rankingach jest umieszczany na pierwszym miejscu, dlatego warto rozważyć tę opcję.

Norton 360 skutecznie blokuje niebezpieczne strony internetowe, przez co zapobiega próbom kradzieży danych. Jeśli połączysz się się z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi, Norton przeskanuje ją i oceni jej poziom zabezpieczeń.

Jeśli dana sieć sprawi pozory mało bezpiecznej, skorzystaj wówczas z wbudowanej funkcji VPN (Virtual Private Network), która za pomocą szyfrowania zwiększy Twoją prywatność i zapewni anonimowość w sieci.

Jeśli Twój system operacyjny jest nieaktualny, Norton przypomni Ci o tym poprzez specjalny alert. Pamiętaj, że aktualizacje systemu minimalizują ryzyko wystąpienia luk w bezpieczeństwie, które są potencjalną furtką dla cyberprzestępców.

Jeśli chcesz wypróbować Norton 360 na swoim iPhonie, dowiedz się więcej klikając poniższy przycisk:

Antywirus Bitdefender

Jaki antywirus na iPhone (iOS)? Czy iPhone potrzebuje antywirusa?

Bitdefender na urządzeniu z iOS-em jest dostępny z poziomu 2 pakietów: Bitdefender Total Security lub Bitdefender Family Pack. Te dwie licencje chronią od 5 do nawet 15 urządzeń z systemem MacOS, Windows, iOS i Android.

Podobnie, jak w przypadku Nortona, masz do dyspozycji moduł VPN, który zaszyfruje dane przesyłane podczas użytkowania internetu. Nasza aktywność będzie również chroniona dzięki zabezpieczeniu przeglądarki, które automatycznie wykryje zainfekowane witryny i linki.

Antywirus McAfee

Jaki jest najlepszy antywirus na iOS (iPhone)? Norton 360, Bitdefender, McAfee

Oprócz podstawowej ochrony od 1 do 3 urządzeń, McAfee to coś więcej niż klasyczna aplikacja antywirusowa. Jej dodatkowe funkcje zwiększają bezpieczeństwo wykraczające poza standardowe opcje, związane m.in. ze skanowaniem dysku.

Moduł McAfee Safe Web na bieżąco skanuje odwiedzane witryny i (w razie wykrycia zagrożenia) blokuje próby wyłudzenia danych np. za pomocą fałszywych linków. Tak jak w przypadku Nortona i Bitderfendera, tutaj też otrzymasz dostęp do opcji VPN, która świetnie się sprawdzi w sytuacji, gdy skorzystasz z darmowych sieci Wi-Fi.

McAfee w wersji na iOS posiada również moduł antykradzieżowy, który okaże się niezwykle cenny po zgubieniu (lub kradzieży) iPhona. W zdalny sposób usuniesz dane z urządzenia, uruchomisz nawet alarm, po którym być może zlokalizujesz telefon.

Antywirus na iPhone (iOS) – czy warto w niego inwestować?

Zwróć uwagę, że oprogramowanie antywirusowe nie ogranicza się już tylko do ochrony przed wirusami.

Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, monitorować zaufanie poszczególnych stron internetowych, używać wbudowanych menedżerów haseł, czy kontroli rodzicielskiej, wówczas jak najbardziej warto zainstalować sprawdzonego antywirusa na swoim iPhonie. Będzie to dla Ciebie dodatkowe narzędzie do zwiększenia i tak wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Przezorny to jednak zawsze ubezpieczony.

Sprawdź także: