Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki biznes prowadzić na wsi? Inspiracje, pomysły i rozwiązania dla przedsiębiorców

Jaki biznes prowadzić na wsi? Inspiracje, pomysły i rozwiązania dla przedsiębiorców

Stworzenie własnej, przynoszącej duże zyski firmy wymaga nie tylko chęci, ale też dobrego pomysłu. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz. Nawet firmy założone w małej społeczności mogą być innowacyjne i przyciągać wielu klientów z innych regionów. Zainspiruj się naszymi sprawdzonymi pomysłami na biznes na wsi, a potem skorzystaj z potęgi internetu, aby twoja działalność przynosiła dochody przez okrągły rok.

Firma działająca na terenie wiejskim – zaleta czy wada?

Obawą wielu osób, które myślą o założeniu własnej firmy na terenach wiejskich jest ograniczona liczba klientów, których mogą pozyskać w swojej okolicy. Warto jednak pamiętać, że biznes może być skierowany również do osób spoza społeczności wiejskiej.

Każdy obszar ma unikalne potrzeby, które możesz zidentyfikować i zaspokoić. Zanim wdrożysz plan działania zastanów się, czego potrzeba danej społeczności i czy na rynku jest nisza, którą może wypełnić twoja firma.

Myśląc o nowej działalności skup się na zasobach, które posiadasz i możesz wykorzystać. Czy dysponujesz umiejętnościami i narzędziami, aby zrealizować swój pomysł? A może posiadasz przestrzeń do rozwoju firmy: pole lub duży dom? Pomysł na biznes możesz zrealizować dysponując nawet małym ogródkiem warzywnym.

Jaki mały biznes na wsi na dobry początek?

Aby rozpocząć działalność nie musisz dysponować dużą działką lub ponosić znaczących kosztów. Początkujący przedsiębiorcy często zaczynają skromnie. Sprawdź, jakie pomysły na małą firmę często się sprawdzają.

Wyroby rękodzielnicze i ich sprzedaż przez internet

Masz pasję? Przekuj ją w biznes! Rękodzieło jest dziś w cenie i świetnie się sprzedaje: zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Towary produkowane taśmowo, które od lat zalewają rynek mają coraz mniej zwolenników.

Pomysł na biznes na wsi - wyroby handmade DIY

Konsumenci są spragnieni wyjątkowych i unikalnych produktów, a właśni takie wychodzą spod ręki rzemieślników i artystów. Jeśli stworzysz swój własny styl, który pokochają klienci, nie musisz bać się o powodzenie swojej firmy. Dodatkową korzyścią jest niski koszt rozpoczęcia działalności: potrzebujesz jedynie czasu, chęci i narzędzi, które pozwolą ci dotrzeć do klientów.

Rękodzieła, które cieszą się niesłabnącą popularnością to ręcznie wykonana biżuteria, obrazy, świece sojowe i z wosku pszczelego, naczynia i ozdoby ceramiczne, a także hafty, makramy i artykuły dziewiarskie. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Wskazówka: Zainteresowaniem odbiorców cieszą się zwłaszcza wyroby personalizowane. Zadbaj o to, aby w twojej ofercie znalazło się miejsce na projekty tworzone na specjalne życzenie klienta.

Co jest potrzebne:

Sklep internetowy z naturalną żywnością i dostawą do miast

Potencjał wsi drzemie przede wszystkim w jej naturalnych produktach. Sklepy ze zdrową, wiejską żywnością i bazarki ze świeżymi warzywami i owocami cieszą się w miastach wielką popularnością.

Pomysł na wiejski biznes z warzywami - dostawa świeżych produktów ze sklepu internetowego

Mieszkając na wsi masz zapewne dostęp do wielu lokalnych wyrobów. Warto to wykorzystać. Klienci przywiązują coraz większą uwagę do tego, co kładą na talerz i chętnie kupują wiejskie jajka, wędliny, mleko, miody, owoce i warzywa. Wśród twoich nabywców mogą znaleźć się zarówno osoby prywatne, jak i restauracje.

Wskazówka: Porozmawiaj z lokalnymi rolnikami. Możesz sprzedawać zarówno własne produkty, jak i towary oferowane przez osoby z twojej społeczności. Jest to dobry start do samodzielnego biznesu zwłaszcza dla tych osób, które nie posiadają własnej ziemi.

Co jest potrzebne:

Catering dietetyczny z bazie wiejskich wyrobów

Znasz się na dobrej kuchni i masz dostęp do świeżych, lokalnych wyrobów? Wykorzystaj swoje umiejętności i rozpocznij przygodę z cateringiem. Możesz obsługiwać imprezy okolicznościowe lub skupić się na dietach pudełkowych: moda na gotowe menu dowożone pod drzwi dotarła już do każdego zakątka Polski.

Wskazówka: Wykorzystaj swoją przewagę i podkreślaj zalety naturalnej, wiejskiej żywności w komunikacji z klientami.

Co jest potrzebne:

 • odpowiednie miejsce do przygotowywania posiłków,
 • strona internetowa,
 • domena (adres internetowy),
 • konto w social mediach.

Pomysły na średni i większy biznes na wsi

Ziemia na wsi nie musi być zawsze przeznaczana na uprawę rolną. Dysponując dużą przestrzenią możesz wdrożyć w życie pomysły, które przyciągną zarówno lokalną społeczność, jak i turystów. Zobacz, jak inni przedsiębiorcy wykorzystują ziemię pod działalność.

Agroturystyka z lokalnymi atrakcjami

Wieś kojarzy się z przestrzenią, ciszą i spokojem. Mieszkańcy miast chętnie wybierają wypoczynek na łonie natury i chętnie wybierają się na wieś całymi rodzinami. Agroturystyka może przybrać różne formy – wszystko zależy od twoich możliwości i pomysłów. Turyści spragnieni spokoju i odpoczynku z pewnością docenią domową kuchnię i bliskość terenów leśnych.

Agroturystyka - pomysł na własny biznes na wsi

Rodziny z dziećmi będą zainteresowane atrakcjami w postaci mini zoo, warsztatów lub wycieczek po okolicy, a osoby aktywne będą poszukiwać miejsca z możliwością wynajmu sprzętu sportowego. Twoja lokalizacja może stać się wyjątkowo popularna, jeśli do atrakcji dodasz np. zajęcia jogi na świeżym powietrzu, kąpiel w gorącej balii lub możliwość skorzystania z sauny.

Jaką formę może przybrać twoja agroturystyka?

 • Dom gościnny z wyżywieniem.
 • Wynajem pokoju.
 • Całoroczne domki letniskowe.
 • Glamping.
 • Pole namiotowe.

Wskazówka: Dodatkowy zarobek i klientów możesz uzyskać, organizując półkolonie i warsztaty dla dzieci. Pomysłów na zajęcia jest mnóstwo: robienie przetworów, warsztaty ceramiczne, malowanie czy wycieczki leśne.

Co jest potrzebne:

Dom weselny i organizacja przyjęć

Dysponując dużą stodołą lub zajazdem możesz organizować wesela w stylu rustykalnym i boho, tak lubiane przez młode pary. Klimat wiejski, motywy ludowe, dekoracje z naturalnych materiałów i naturalne, dobre jedzenie to wszystko, czego potrzebują goście do dobrej zabawy.

Dom weselny jako pomysł na wiejski biznes dla przedsiębiorcy

Jeśli masz zdolności organizacyjne lub nawiążesz współpracę z osobą, która zajmuje się organizacją eventów, możesz kompleksowo obsłużyć swoich klientów. W domu weselnym można z powodzeniem prowadzić również restaurację lub kawiarnię.

Wskazówka: W odpowiednio przygotowanym miejscu możesz organizować również inne imprezy okolicznościowe: urodziny lub wieczór panieński.

Co jest potrzebne:

Stadnina koni

Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią i lubisz opiekować się zwierzętami, pomyśl o założeniu stadniny koni. Posiadanie kilku zwierząt i zagrody daje ci wiele możliwości: możesz zatrudnić instruktorów jazdy konnej, prowadzić rehabilitację dzieci i dorosłych (hipoterapia) lub organizować wycieczki konne po okolicy.

Wskazówka: W cenie są obecnie mini zoo dla dzieci, w których możesz hodować ciekawe gatunki zwierząt: lamy, alpaki czy drób ozdobny.

Co jest potrzebne:

Hodowla roślin ogrodowych i domowych

Moda na ogródki przydomowe i restauracyjne kwitnie. Klienci lubią kolekcjonerskie i egzotyczne rośliny i są w stanie dużo zapłacić za niezwykłe, zadbane rośliny. Jeśli masz rękę do roślin i ziemię, to idealny biznes dla ciebie.

Sprzedaż roślin hodowlanych przez sklep internetowy

Wskazówka: Rośliny możesz sprzedawać również w internecie. Odpowiednio przygotowany sklep internetowy pozwoli ci znaleźć odbiorców w całej Polsce.

Co jest potrzebne:

Farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne są popularne ze względu na popularność pozyskiwania zielonej energii, wsparcie Unii Europejskiej i znaczący wzrost cen paliwa. Energia odnawialna może być przetwarzana i wykorzystywana na miejscu, ale można ją również przekazywać do sieci energetycznej. Komercyjne farmy fotowoltaiczne mogą powstawać na podstawie miejscowego planuj zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego nie ma, należy uzyskać pozwolenie na jej budowę.

Co jest potrzebne:

Prowadzisz firmę, która świadczy usługi montażu fotowoltaiki dla gospodarstw domowych? Sprawdź, jak za pomocą internetu zwiększyć liczbę klientów w branży energii odnawialnej.

Jakie narzędzia wybrać do prowadzenia firmy na wsi?

W miarę rozwoju firmy warto zainwestować w narzędzia, które pozwolą zainteresować dużą grupę odbiorców, umożliwią sprawną komunikację z klientami i ułatwią organizacji pracy zdalnej. Zobacz, co wybierają najczęściej przedsiębiorcy, którzy lokują swoje pomysły biznesowe poza terenami miejskimi:

 • sklep internetowy, pozwalający klientom na nabycie twoich produktów i usług bez wychodzenia z domu,
 • własna strona WWW, która działa pod unikalnym adresem domeny – zamieścisz na niej ofertę swojej firmy,
 • narzędzia do wygodnej pracy zdalnej: Microsoft 365, Google Workspace – dzięki nim możesz pracować z domu na wsi i prowadzić efektywnie firmę w dowolnej branży
 • aplikacje do zabezpieczenia sprzętu komputerowego przed atakami hakerskimi i niebezpiecznymi programami – będą chronić dane gromadzone na urządzeniu, bez względu na to czy sprzedajesz warzywa ze sklepu online lub przyjmujesz zamówienia na nocleg w gospodarstwie.