Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Cyfrowa Gmina – jak zdobyć dofinansowanie dla samorządów i na co je wykorzystać?

Cyfrowa Gmina – jak zdobyć dofinansowanie dla samorządów i na co je wykorzystać?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na funkcjonowanie wielu firm i samorządów, co z kolei wymusiło na nich szybkie przejść w tryb zdalny, aby spełnić potrzeby pracowników i mieszkańców gmin. Cyfryzacja i wdrażanie nowego oprogramowania wiąże się jednak z nowymi wydatkami. Do tego celu stworzony został program „Cyfrowa Gmina”, którego zadaniem jest przyśpieszenie cyfryzacji w samorządach. Jak zdobyć dofinansowanie w ramach Cyfrowej Gminy i na co je przeznaczyć?

Jak zgłosić samorząd do programu Cyfrowa Gmina i otrzymać dofinansowanie?

Wszystkie podmioty, które chcą otrzymać grant na cyfryzację swoich samorządów, powinny zgłosić zapotrzebowanie na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/cppc/cyfrowa-gmina. Znajdziesz na niej wzór wniosku oraz regulamin programu. Warto przy tym pamiętać, że minimalna wysokość dofinansowania w przypadku jednej gminy wynosi 100 000 zł, a maksymalna 2 000 000 zł.

Pod powyższym adresem sprawdź, czy kolejna runda dofinansowania gmin jest już dostępna. Programy z dofinansowaniem są bowiem uruchamiane w kolejnych częściach.

Na co wykorzystać dofinansowanie z programu Cyfrowa Gmina?

Najczęściej pojawiające się pytanie związane z tym programem, to te dotyczące celu, na jakie przeznaczane są środki. Rządowy program Cyfrowa Gmina powstał dla wsparcia samorządów w trudnym czasie pandemii. Praca z domu, kwarantanny i wytyczne związane z dystansem społecznym spowodowały, że biura i instytucje potrzebują dodatkowych funduszy na nowe oprogramowanie i szkolenia. Zapoznaj się z przykładowymi usługami, z których gmina skorzysta w oparciu o dofinansowanie z programu.

Programy dla gmin – aplikacje do pracy i nauki zdalnej

Praca w administracji wiążę się z przetwarzaniem dużej liczby dokumentów, a to w dobie ograniczania dostępu do fizycznych zasobów staje się ogromnym wyzwaniem. Rozwiązaniem tego problemu jest przejście pracy gmin z tradycyjnej formy na współpracę w chmurze technologicznej na dokumentach elektronicznych.

Samorządy mają do dyspozycji takie usługi, jak Office 365 lub Google Workspace, które sprawiają, że współdzielenie i współpraca dla dokumentach jest nie tylko wygodna, ale także bezpieczna – dane przechowywane są na bezpiecznych serwerach ulokowanych w Unii Europejskiej. Rozwiązania od Microsoft i Google posiadają również własne aplikacje czatu i spotkań online, dzięki czemu samorządy organizują wideokonferencje w formie online.

Co więcej, dzięki temu pracownicy placówek komunikują się nie tylko ze współpracownikami, ale także z mieszkańcami oraz uczniami.

Dofinansowanie Cyfrowa Gmina do edukacji zdalnej
Edukacja zdalna w ramach programu Cyfrowa Gmina to przykład najczęściej wybieranego celu dofinansowania.

W drugiej grupie narzędzi, które ułatwiają pracę w podobny sposób są aplikacje z funkcją „zdalny pulpit”. Przykładem takiego oprogramowania jest AnyDesk oraz TeamViewer. Ich rolą jest usprawnienie komunikacji między specjalistami (informatykami, administratorami), a użytkownikiem końcowym np. pracownikiem urzędu poprzez połączenie z drugim urządzeniem na odległość i zdalne zarządzanie nim.

Szkolenia zdalne ze specjalistami IT

Nabycie samego oprogramowania oczywiście nie rozwiąże żadnego wyzwania stawianego przez pracę zdalną, jeśli pracownicy samorządu nie potrafią go obsłużyć. Dlatego fundusze z programu Cyfrowa Gmina mogą zostać także użyte do szkoleń poszerzających wiedzę o użytkowaniu nabytego oprogramowania lub licencji dla danej jednostki.

W home.pl dostępne są szkolenia dla pracowników i administratorów z Office 365, szkolenia z obsługi Google Workspace oraz szkolenia dla użytkowników TeamViewer.

Szkolenia zdalne w ramach programu Cyfrowa Gmina
Szkolenia zdalne ze specjalistami IT wymagają tylko posiadania laptopa oraz dostępu do sieci.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla urzędników

Przejście na pracę zdalną wprowadza wiele usprawnień w codziennych obowiązkach, lecz niestety wiąże się także ze zwiększonym zagrożeniem od strony IT. Aby uniknąć wycieków danych, oszustw i potencjalnych kar związanych z RODO, jednostki samorządów terytorialnych w ramach programu Cyfrowa Gmina inwestują coraz częściej w szkolenia dla pracowników. Jednym z najnowocześniejszych sposobów na prowadzenie takiego szkolenia jest użycie platformy do automatyzacji testów bezpieczeństwa bez konieczności zatrudniana wykwalifikowanego eksperta z dziedziny IT.

Kaspersky Automated Security Assessment Platform to narzędzie nie tylko do prowadzenia szkoleń, ale także dynamicznego testowania wiedzy pracowników. Działanie i poziom trudności szkolenia dostosowywane są do poziomu zaawansowania uczestników. Po przejściu szkolenia będą oni systematycznie „atakowani” specjalnie przygotowanymi metodami, które sprawdzają ich umiejętności i wiedzę o cyberbezpieczeństwie w praktyce.

Technologia cloud dla samorządów

Coraz częściej jednostki samorządowe deklarują chęć inwestowania w chmurę obliczeniową, np. Microsoft Azure. Dzięki chmurze obliczeniowej instytucje wprowadzają nowe rozwiązania, integrują oprogramowanie z już istniejącymi, rządowymi systemami, a także przechowują wrażliwe dane w kilku kopiach zapasowych. Największą zaletą tej usługi jest sposób jej opłacania – nie ma tutaj sztywnych opłat abonamentowych lub wieloletnich zobowiązań, ponieważ koszty są ściśle powiązane z wykorzystywanymi zasobami

Oznacza to, że instytucja płaci tylko za faktyczne wykorzystanie zasobów, które wykorzystała. Te z kolei mogą być ograniczone określoną kwotą, która blokuje dalsze wykorzystanie usługi.

Wideokonferencje w urzędach i samorządach
Wideokonferencje w pakietach Google Workspace to narzędzia do lepszej komunikacji w samorządach.

Zabezpieczenie systemów informatycznych przed złośliwym oprogramowaniem

Więcej czasu spędzanego przy komputerze w ramach pracy zdalnej i częstsze przetwarzanie cyfrowych plików to również większe ryzyko infekcji urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Jednostki samorządowe powinny w tej kwestii zabezpieczyć swoje urządzenia skutecznym oprogramowaniem antywirusowym.

Jakie oprogramowanie wybrać w ramach dofinansowania Cyfrowa Gmina?

Jeśli poszukujesz oprogramowania, które wspiera cyfryzację Twojej instytucji samorządowej, skorzystaj z oferty oprogramowania i szkoleń dostępnych w home.pl. Skontaktuj się z naszymi specjalistami pod numerem +48 91 432 55 72 i przedstaw swoje potrzeby. Pomożemy Ci w dobraniu odpowiednich narzędzi.