Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Najlepsze gry Star Wars. Poznaj 15 tytułów, w które musi zagrać każdy fan Gwiezdnych Wojen

Najlepsze gry Star Wars. Poznaj 15 tytułów, w które musi zagrać każdy fan Gwiezdnych Wojen

28 kwietnia 2023 miała premierę najnowsza gra z uniwersum Gwiezdnych Wojen – Star Wars Jedi: Ocalały. To dobra okazja na pobudzenie galaktycznego apetytu i omówienie najciekawszych propozycji o przygodach rycerzy Jedi. Które gry o Star Wars uchodzą za najlepsze i jak w nie zagrać? Czytaj dalej i poznaj szczegóły.

Ranking gier Star Wars 15 najlepszych gier na 2023 rok

Niezwykłym uznaniem cieszą się zarówno nowe, jak i starsze produkcje o Gwiezdnych Wojnach. Najbardziej sędziwe propozycje pamiętają lata 90-te, dlatego, jeśli jako gamingowy adept Jedi, masz jakieś zaległości, z powodzeniem je nadrobisz dzięki niższym wymaganiom sprzętowym.

Oto lista klasyków ze Star Wars na PC i konsole:

Star Wars Jedi: Ocalały (2023)

Obejrzyj zwiastun Star Wars Jedi: Survivor.

Akcja gry dziej się pięć lat po wydarzeniach, przedstawionych w Star Wars Jedi: Upadły Zakon. Protagonistą jest ponownie Cal Kestis, który jest jednym z ostatnich rycerzy Jedi. Wraz ze swoim wiernym towarzyszem, droidem BD-1, nieustannie ucieka, by uniknąć przedwczesnej konfrontacji z Imperium.

Świat gry przemierzamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Między misjami fabularnymi toczymy wymagające pojedynki z przeciwnikami. Warto się do nich przykładać, by stale rozwijać swój warsztat władania mieczem świetlnym.

 • Premiera: 28 kwietnia 2023
 • Kategoria: akcji, TPP, RPG
 • Platformy: PC, PS5/4, Xbox X/S, Xbox One

Star Wars Jedi: Upadły zakon (2019)

Pierwszy trailer Star Wars Jedi: Fallen Order.

Pierwsza odsłona tej serii z Calem Kestisem jako głównym bohaterem. Akcja gry dzieje się po wydarzeniach, ukazanych w trzecim epizodzie Gwiezdnych Wojen: Zemście Sithów.

Protagonista musi ukrywać swoją tożsamość przed żołnierzami Imperium, którzy konsekwentnie wykonują rozkaz 66, nakazujący zabicie wszystkich Jedi. Wraz ze swoimi sprzymierzeńcami Cal rusza na misję odbudowy zakonu Jedi.

 • Premiera: 15 listopada 2019
 • Kategoria: akcji, TPP, RPG
 • Platformy: PC, PS5/4, Xbox X/S, Xbox One

W grę Star Wars Jedi: Upadły Zakon zagrasz m.in. dzięki abonamentowi Game Pass Ultimate, który oferuje dostęp do katalogu gier EA Play.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (2022)

Jeśli chcesz poznać historię 9 filmowych epizodów Gwiezdnych Wojen z przymrużeniem oka, koniecznie sprawdź najnowszą odsłonę w ramach kooperacji z LEGO.

Mechanika nawiązuje do stylu innych gier LEGO, dzięki czemu gra jest odpowiednia dla graczy w każdym wieku. Podczas przygody kierujemy setkami bohaterów, rozwiązujemy misje i łamigłówki. Gra posiada również elementy RPG, które pozwalają rozwijać umiejętności poszczególnych frakcji. To, co w grach LEGO jest najlepsze, znajdziemy również i tu – satysfakcjonująco bezkarne rozwalanie wszystkiego, co zbudowane z klocków.

 • Premiera: 5 kwietnia 2022
 • Kategoria: zręcznościowe, kooperacja, humorystyczne
 • Platformy: PC, PS5/4, Xbox X/S, Xbox One, Nintendo Switch

Star Wars: Knights of the Old Republic (2003)

Ten klasyk, który prawdopodobnie doczeka się remake’u, powinien znaleźć się na Twojej liście życzeń. Z perspektywy trzeciej osoby uczestniczymy w wydarzeniach, które dzieją się 4 tysiące lat przed akcją z filmu Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja.

Kontrolując drużynę, złożoną maksymalnie z trzech postaci, eksplorujemy osiem planet, na których wykonujemy zadania. Podczas zabawy niektóre nasze decyzje mają wpływ na rozwój wydarzeń. Warto zachować czujność, ponieważ czyniąc dobro, zbliżamy się do jasnej strony Mocy. Jeśli jednak wybierzemy drogę okrucieństwa – stopniowo będziemy zbliżać się ku mrokowi.

 • Premiera: 16 lipca 2003
 • Kategoria: klasyczne RPG, TPP
 • Platformy: PC, Xbox, Nintendo Switch, Android, iOS

Sprawdź najlepsze RPG-i na PC i konsole.

Star Wars: Kinghts of the Old Republic II – The Sith Lords (2004)

Kontynuacja wyżej wymienionego Star Wars: KOTOR również powinna Cię zainteresować i to od razu po ukończeniu oryginału. Akcja gry dzieje się 5 lat później i opowiada zupełnie odrębną historię.

Wcielamy się w postać ostatniego z rycerzy Jedi, weterana wojen Mandaloriańskich, który powraca z wygnania do Republiki, zniszczonej i zdewastowanej wojną pomiędzy rycerzami Jedi. W wyniku tego konfliktu rozwiązano Zakon Jedi, a w galaktyce zapanował chaos. Jak łatwo się domyślić, to przed nami zostaje postawione zadanie odrodzenia zakonu i przywrócenie dawnego porządku.

 • Premiera: 6 grudnia 2004
 • Kategoria: klasyczne RPG, TPP
 • Platformy: PC, Xbox, Nintendo Switch, Android, iOS

Star Wars: The Force Unleashed (2008)

Najlepsze gry Star Wars na komputery i konsole.

W tym tytule mamy do czynienia z wydarzeniami między trzecim a czwartym epizodem i wcielamy się w „tych złych”. Jesteśmy uczniem Dartha Vadera i rozpoczynamy rozprzestrzenianie ciemnej strony Mocy. Odwiedzamy Kashyyyk, czyli ojczyznę Wookiech, a także planetę Rexus Prime (cmentarzysko kosmicznych statków) oraz fabrykę TIE fighterów.

Początkowo dysponujemy ograniczonymi zdolnościami władania mieczem świetlnym i posługiwania się Mocą. Wraz z rozwojem akcji i pokonywaniem kolejnych przeciwników, tj. Rycerzy Jedi, stajemy się coraz potężniejszym Sithem.

 • Premiera: 16 września 2008
 • Kategoria: akcji, TPP, slasher
 • Platformy: PS2/3, Xbox 360, Nintendo Switch, Nintendo Wii, Nintendo DS, PSP

Star Wars: Galaxy of Heroes (2015)

Star Wars: Galaxy of Heroes to turowa strategia, wydana z myślą o graczach mobilnych. Produkcja jest bezpłatna, jednak występują w niej mikropłatności.

Naszym zadaniem jest kolekcjonowanie postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen i toczenie bitew. System gry przypomina standardowe RPG-i, jednak bez eksploracji świata i interakcji z postaciami.

 • Premiera: 24 listopada 2015
 • Kategoria: strategiczne, turowe, free to play
 • Platformy: Android, iOS

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast (2002)

Jedi Outcast jest jedną z najlepiej ocenianych i legendarnych już gier z uniwersum Gwiezdnych Wojen. To kontynuacja opisanego poniżej „Dark Forces”, w której Kyle Katarn postanawia – przynajmniej na początku – zrezygnować ze ścieżki Mocy na rzecz awanturniczego, szmuglerskiego stylu życia. Kiedy jednak w galaktyce pojawi się nowe zagrożenie, bohater będzie musiał zaryzykować ponownie i przypomnieć sobie nauki mistrzów Jedi.

Podczas rozgrywki trafimy na wiele imponujących i doskonale znanych lokacji np. Nar Shaada, świątynie Jedi na Yavin, czy miasto Bespin.

 • Premiera: 29 marca 2002
 • Kategoria: akcji, TPP
 • Platformy: PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch

Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy (2003)

Sześć lat po zakończeniu drugiej części sagi wcielamy się w studenta Akademii Jedi, która mieści się na księżycu Yavin 4. Pod okiem samego mistrza Luke’a Skywalkera poznajemy tajniki Mocy i rozwijamy rozmaite techniki walki.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem przygody od podstaw tworzymy postać i określamy jej wygląd (z modelowaniem własnego miecza świetlnego włącznie!). Kampania przewiduje ok. 30 godzin dobrej zabawy, a zadania możemy wykonywać w różnej kolejności.

 • Premiera: 16 września 2003
 • Kategoria: akcji, TPP
 • Platformy: PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch

Sprawdź: w co zagrać na PlayStation 4.

Star Wars: The Old Republic (2011)

Najlepsze gry z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Tę odsłonę można uznać za duchową kontynuację klasyka Star Wars: KOTOR, jednak z odmienioną mechaniką. W tym tytule mamy do czynienia z klasycznym MMORPG.

Star Wars: The Old Republic rozgrywa się około 300 lat po drugiej części Knights of the Old Republic i jednocześnie 3-4 tysiące lat przed wydarzeniami znanymi z filmowej sagi George’a Lucasa. Mimo tego, znajdziemy w niej to co najlepsze, czyli walkę 2 przeciwstawnych frakcji: rycerzy Jedi oraz wyznawców ciemnej strony Mocy (Imperium Sithów). Po długim konflikcie dochodzi do zawarcia tymczasowego sojuszu i w galaktyce nastaje pokój. Niestety, porozumienie okazuje się niezwykle kruche.

 • Premiera: 20 grudnia 2011
 • Kategoria: MMORPG, free to play, PvP
 • Platformy: PC

Star Wars: Dark Forces (1995)

Obejrzyj retro-recenzję Star Wars: Dark Forces.

Jeśli chcesz poznać gry Star Wars chronologicznie, to ta propozycja powinna znaleźć się w czołówce. Star Wars: Dark Forces to pierwszoosobowa strzelanka, która w okolicach premiery konkurowała z samym Doomem.

Protagonistą jest Kyle Katarn, były żołnierz Imperium, a obecnie najemnik, ceniący sobie swoje usługi. Wynajęty przez Sojusz Rebeliantów, udaje się do bazy Imperium w celu wykradnięcia planów Gwiazdy Śmierci. Zostajemy uwikłani w intrygę, która zbliża do tajnego projektu samego Dartha Vadera.

 • Premiera: 15 lutego 1995
 • Kategoria: akcji, FPP, strzelanki
 • Platformy: PC, PS1

Star Wars: Republic Commando (2005)

Zamiast miecza świetlnego znajdziesz tutaj solidną porcję strzelaniny. W Republic Commando wcielasz się w członka elitarnego oddziału komandosów Starej Republiki, którzy będą mieli do wykonania szereg niebezpiecznych misji. Gra jest rasowym FPS-em z odrobiną taktyki, a akcja toczy się po drugim epizodzie sagi – Wojnie Klonów.

 • Premiera: 28 lutego 2005
 • Kategoria: akcji, FPP, taktyczne
 • Platformy: PC, PS4, Xbox, Nintendo Switch

Star Wars: Empire at War (2006)

Fabuła przenosi nas 2 lata przed wydarzeniami z czwartego epizodu – Nowej Nadziei. Zatem osią akcji jest konflikt pomiędzy Imperium Galaktycznym a Sojuszem. W trakcie zabawy oglądamy mnóstwo charakterystycznych jednostek bojowych, czyli m.in. maszyny kroczące, szturmowe statki klasy Acclamator, potężne Gwiezdne Niszczyciele oraz oczywiście regimenty piechoty.

Produkcja stanowi próbę przystosowania uniwersum Gwiezdnych Wojen do konwencji gatunku RTS (Real Time Strategy).

 • Premiera: 16 lutego 2006
 • Kategoria: strategiczne, RTS
 • Platformy: PC

Star Wars: Battlefront (2015)

Star Wars: Battlefront przeznaczony jest głównie do potyczek w multiplayerze, więc nie posiada mocno rozbudowanej fabuły. Akcja nawiązuje do Sojuszu Rebeliantów (Rebel Alliance) ze szturmowcami Imperium, którzy walczą o władzę w rozmaitych lokacjach, doskonale znanych fanom uniwersum.

Podczas rozgrywki możemy przejąć kontrolę nad takimi postaciami, jak Darth Vader, Luke Skywalker, Han Solo, Imperator Palpatine, Księżniczka Leia czy Boba Fett. Za produkcję odpowiada studio DICE, które ma za sobą sukcesy w postaci serii Battlefield.

 • Premiera: 17 listopada 2015
 • Kategoria: akcji, FPP, TPP, kooperacja, FPS
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One

Star Wars: Episode I Racer (1999)

Odchodząc od konwencji gier akcji i trzecioosobowych zręcznościówek, na koniec proponujemy Ci godną uwagi ścigałkę z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Fabularnie szału nie ma, jednak naturalnie nawiązuje do zmagań młodego Anakina podczas wyścigów na Tatooine (z pierwszej części sagi – Mroczne Widmo).

Pośród wielu ścigaczy i zawodników, możemy wcielić się w samego Anakina. Akcję możemy obserwować z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby. Jaki jest cel? Wiadomo – wygrywać wyścigi! Obojętnie jak. Na szczęście lub nieszczęście, wszystkie chwyty są dozwolone.

 • Premiera: 19 maja 1999
 • Kategoria: wyścigi, kooperacja
 • Platformy: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Star Wars Jedi: Ocalały kupisz w home.pl. Zamów cyfrową wersję na PC.

Czytaj więcej o grach na naszym blogu: