Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy nowy Teams działa szybciej? Zmiany i nowości w komunikatorze Microsoft 365

Czy nowy Teams działa szybciej? Zmiany i nowości w komunikatorze Microsoft 365

Aplikacja Teams spełnia rolę nie tylko komunikatora, ale także „centrum dowodzenia” pakietu Microsoft 365. Jest ona stale rozwijana, jednak tym razem Microsoft chce otworzyć dla niej nowy rozdział. Sprawdź, co się zmienia w Microsoft Teams i jak wpłynie to na Twoją pracę.

Dlaczego Microsoft Teams działa wolno?

W 2017 roku, kiedy Teams po raz pierwszy ujrzał światło dzienne, aplikacja miała na celu zastąpić wycofywanego z użytku Skype’a. Okres pandemii sprawił jednak, że zrobił to z nawiązką – zmienił również sposób w jaki pracujemy. Podstawowa funkcjonalność listy kontaktów, okna czatu i wideorozmów rozwinięta została o nowe funkcje i narzędzia.

Kiedy wiele firm przechodziło na tryb pracy zdalnej, zespół odpowiedzialny za rozwój komunikatora wrzucił wyższy bieg. W tym czasie Teams otrzymał m.in. opcję podnoszenia ręki na spotkaniach, możliwość prowadzenia webinarów czy zmiany tła w kamerze.

Efekt? Aplikacja okazała się dużym sukcesem, a co miesiąc korzysta z niej ponad 280 milionów użytkowników, w tym wielkie firmy oraz małe przedsiębiorstwa.

W międzyczasie, Teams stał się „centrum dowodzenia” narzędzi biurowych Microsoft 365, w którym możesz m.in. zarządzać kalendarzem oraz zespołem, udostępniać i przeglądać wysyłane pliki czy korzystać z zewnętrznych aplikacji w czacie. Ale nie obyło się po drodze bez negatywnych skutów – mnogość funkcji zaczęła spowalniać Teams i zaczęli odczuwać to również użytkownocy, dlatego Microsoft zdecydował się na wprowadzenie dużych zmian.

Szybszy, prostszy, mądrzejszy – jak działa nowy Teams?

Nowe zmiany w aplikacji nie dotyczą pojedynczej funkcji czy usprawnieniu działania komunikatora. Różnica między obecną, a kolejną wersją aplikacji jest tak znacząca, że post opublikowany na blogu Microsoft, nosi tytuł „Witamy w nowej erze Microsoft Teams„. Możemy w nim przeczytać:

„Słuchamy Waszych opinii, co doprowadziło do przemyślenia Teams od podstaw. Nowa aplikacja opiera się na szybkości, wydajności, elastyczności i inteligencji – zapewniając do dwukrotnie szybszą wydajność przy użyciu o 50 procent mniej pamięci, dzięki czemu możesz zaoszczędzić czas i efektywniej współpracować.

Poprawiliśmy również interfejs użytkownika, aby był prostszy w użyciu i by łatwiej było znaleźć wszystko w jednym miejscu. Te ulepszenia stanowią również podstawę dla przełomowych nowych doświadczeń zasilanych sztuczną inteligencją, takich jak Copilot dla Microsoft Teams
.”

Jak przyspieszyć działanie Microsoft Teams?

Każdy program i aplikacja ma swoje uroki, lecz przy 280 milionach użytkowników, pytanie „Co zrobić, kiedy Teams zaczyna zamulać?” może mieć wiele odpowiedzi. Czasami może pomóc ponowne uruchomienie aplikacji lub wyłączenie kamery podczas spotkania, by zmniejszyć przepływ danych.

Co jednak poradzić, kiedy przyczyna niskiej wydajności leży głębiej np. w kodzie aplikacji? Twórcy komunikatora zdecydowali się na kompletne „remont” programu i pracę u podstaw, aby zoptymalizować prawie każdy jej aspekt i funkcję. Dzięki temu, nowa aplikacja Teams m.in.:

  • uruchamia się i dołącza do spotkań 2x szybciej,
  • zużywa 50% mniej pamięci komputera,
  • przełącza zakładki 1.7x szybciej,
  • zajmuje 70% mniej miejsca na dysku,
  • płynnie przewija długą historię czatu.
Aplikacja Microsoft Teams otrzyma nowe funkcje i poprawki
Przewijanie czatu w starej wersji Teams zastępowało wiadomości pustymi dymkami.

Nowe zasady działania Zespołów w Teams

Microsoft zawsze szuka sposobów by rozwinąć funkcjonalność aplikacji, jednocześnie utrzymując jej prostotę użytkowania i zapewniając szybki dostęp do wyszukiwanych informacji. Korzystając z nowej wersji Teams zauważysz, że masz więcej kontroli nad swoimi czatami.

Przykładem zmian w czatach jest wprowadzenie nowej metody komunikacji w zakładce Zespoły. Dotychczas, komunikacja zespołów działała jak czat, co utrudniało dłuższe konwersacje z wieloma członkami i odnajdywanie istotnych informacji. Dlatego w nowym Teams, Microsoft wprowadził wątki rozmów.

Jak zmieniają się zespoły w Microsoft Teams
Źródło: Microsoft

Rozwiązanie to sprawia, że dyskusje zespołowe będą bardziej przypominać post na portalu społecznościowym. Treść wiadomości i np. udostępnione przez autora pliki będą zawarte w wiadomości, lecz wszelkie reakcje, komentarze czy dyskusje znajdą się pod nią. Dodatkowo, nowe rozmowy zespołów będą wyświetlać się od góry do dołu, w przeciwieństwie do rozmowy tekstowej.

Nie tylko chat, ale również współpraca z AI – czym jest Copilot?

Nowa aplikacja Teams będzie bazą dla nowości związanych z sztuczną inteligencją następnej generacji. Jako jedna z pierwszych w pakiecie Microsoft 365 otrzyma dostęp do zasobów Microsoft Copilot. Microsoft chce przy pomocy sztucznej inteligencji praca zespołowa była łatwiejsza. Użytkownicy mają mieć na wyciągnięcie ręki takie opcje jak streszczanie spotkań, chatów czy lepsze zarządzanie odpowiedziami w trakcie dyskusji.

Copilot ma dostęp do danych z Microsoft Graph, co sprawia, że w komunikatorze otwierają się nowe możliwości, które z pewnością znajdą zastosowanie w niejednej firmie. Sztuczna inteligencja w Teams pomoże Ci m.in.:

  • znaleźć odpowiednie dane do wybranego projektu,
  • generować wykresy z określonych danych,
  • stworzyć agendę spotkania, na podstawie rozmowy,
  • napisać odpowiedź na maila klienta,
  • podsumować informacje z treści dokumentu

Jak skorzystać z nowej wersji komunikatora Teams?

Nowy Teams jest obecnie testowany w trybie „Public Preview”, lecz celem giganta z Redmond jest wprowadzenie go dla wszystkich klientów w drugiej połowie 2023 roku. W międzyczasie, testowa wersja komunikatora trafi również do właścicieli komputerów Mac.

Użytkownicy z dostępem do Public Preview mogą już skorzystać z przedpremierowej wersji, natomiast reszta będzie wymagała włączenia podglądu nowej aplikacji przez administratora. Jak sprawdzić, czy masz dostęp do Teamsa nowej generacji? To proste:

By skorzystać z nowej aplikacji Teams przed jej oficjalną premierą, upewnij się, że jesteś w programie Public Preview.

1. Otwórz aplikację Teams na swoim komputerze
2. W lewym górnym rogu kliknij suwak „Wypróbuj nowy Teams

Jak włączyć nową aplikację Teams?

3. Zobaczysz okienko z podglądem nowych funkcji. Potwierdź zmianę „Wypróbuj teraz”

Jak wypróbować nową aplikację Microsoft Teams?

4. Aplikacja Teams uruchomi się ponownie i nowa wersja zostanie ustawiona jako domyślna dla akcji jak dołączanie do spotkań z poczty Outlook.

Nowy design i funkcjonalność Microsoft Teams

By powrócić do starej wersji Microsoft Teams, wystarczy, że ponownie klikniesz suwak w lewym, górnym rogu.

Teams to tylko część pakietu Microsoft 365

Microsoft Teams to jedna z bardziej przydatnych aplikacji biurowych, dzięki której zespoły mogą się komunikować, wymieniać dokumentami oraz organizować czas pracy. Jeśli chcesz korzystać z czatów i wideorozmów w firmie, możesz uzyskać go na dwa sposoby:

Teams w pakiecie narzędzi Microsoft 365: wybierając zestaw biurowych aplikacji, otrzymujesz m.in. komunikator, dostęp do programów jak Word i Excel, dostęp do poczty Exchange oraz 1TB miejsca w chmurze OneDrive.

Oddzielna usługa Microsoft Teams Essentials: jest to „wolnostojąca” wersja Teams, która nie wymaga reszty pakietu do działania. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które już posiadają narzędzia do pracy, lecz potrzebują sprawdzonego komunikatora dla biznesu.

Niezależnie od Twojego wyboru, Microsoft Teams z pewnością pomoże Tobie wdrożyć nowe standardy komunikacji oraz usprawnić wymianę informacji i dokumentów w firmie. Poznaj ofertę narzędzi Microsoft 365 w home.pl lub skontaktuj się z naszą infolinią pod numerem: +48 91 432 55 72.