Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy Norton to dobry antywirus? Poznaj cechy popularnej usługi do ochrony komputera

Czy Norton to dobry antywirus? Poznaj cechy popularnej usługi do ochrony komputera

Szukasz sprawdzonego antywirusa? Jeżeli jednym z Twoich potencjalnych wyborów jest Norton 360, to z tego z tekstu dowiesz się na jego temat kilku ważnych informacji. Mam nadzieję, że ułatwią Ci one podjęcie decyzji. Warto więc na starcie zadać sobie to pytanie – czy antywirus Norton jest warty Twojej uwagi?

Na jakich urządzeniach działa antywirus Norton 360?

Pod kątem wsparcia dla różnych urządzeń produkty Norton 360 nie rozczarowują. Ochronę antywirusową uruchomisz na dowolnym urządzeniu, wyposażonym w system Windows, Android, Mac lub iOS. Oznacza to, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj urządzenia domowego chcesz zabezpieczyć przed wirusami – Norton 360 spełni to zadanie.

Ważne – przed zakupem upewnij się, że Twój komputer spełnia zalecane wymagania sprzętowe. Znajdziesz je m.in. na stronie home.pl w sekcji pytań i odpowiedzi.

Jaki warianty posiada Norton 360?

Norton 360 jest dostępny w 3 wariantach – Standard, Deluxe i Premium. Jest to o tyle ważne, że w każdym z tych wariantów oferowany jest nieco inny zakres ochrony.

W pakiecie Standard możesz zabezpieczyć 1 urządzenie. Nie ma tu znaczenia, czy chodzi o smartfon z Androidem lub laptop z Windows. Jako użytkownik licencji masz do dyspozycji tzw. jedno stanowisko, na którym instalujesz aplikację i aktywujesz klucz licencji.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku wariantu Deluxe. Tutaj twórcy przewidzieli 2 rodzaje licencji – odpowiednio na 3 i 5 urządzeń. Co ważne, wybór jednego z nich wpływa na inny parametr usługi (o którym piszę w dalszej części artykułu), a mianowicie przestrzeń na kopię zapasową w chmurze. Dla 3 urządzeń przewidziano 25 GB, a w przypadku 5 – 50 GB.

Stosując prosty przelicznik liczby dostępnych GB na użytkownika wychodzi, że wariant na 5 urządzeń jest bardziej opłacalny. Każdy uzyska 10 GB przestrzeni na kopie zapasowe. W przypadku 3 stanowisk będzie to nieco ponad 8 GB.

Ostatnim rodzajem antywirusa Norton 360 jest pakiet Premium. W tym zestawieniu jest to licencja najciekawsza dla rodzin lub grup użytkowników, albowiem oferuje ochronę dla aż 10 urządzeń jednocześnie. Oczywiście nie ma tu sztywnego podziału na obsługiwane systemy. Możesz wykorzystać pakiet do ochrony 10 smartfonów z iOS lub 10 komputerów PC z Windows – to, na czym zainstalujesz licencję, zależy wyłącznie od Ciebie.

Jakie funkcje dodatkowe znajdują się w programie antywirusowym Norton 360 Deluxe i Premium?

Już od dawna płatne antywirusy oferują coś więcej niż zwykłą ochronę przed wirusami. Norton 360 jest w tej kwestii bardzo dobrym przykładem, ponieważ posiada szereg funkcji dodatkowych, zwiększających bezpieczeństwo użytkownika.

Do najważniejszych, dodatkowych funkcjonalności w pakietach Norton 360 zaliczają się:

 • Password Manager – to funkcja, która umożliwia zapisywanie danych dostępowych do stron i aplikacji, a także kart płatniczych w bezpiecznych, zaszyfrowanym miejscu. Tzw. menadżer haseł to dobra opcja dla osób, które wciąż uważają, że tworzenie silnych haseł jest trudne. Z tym narzędziem będzie Ci na pewno łatwiej zabezpieczyć dowolne konto unikalnym ciągiem znaków.
 • Dark Web Monitoring – dzięki tej opcji rozpoczniesz aktywny monitoring sieci, w tym tzw. dark webu, w poszukiwaniu wrażliwych danych. Uzyskasz wówczas szybko informację, czy Twój adres email wyciekł z jakiejś strony i został umieszczony np. w bazie do zakupu przez cyberprzestępców.
 • VPN – jeżeli chcesz ominąć blokady związane z geolokalizacją lub zaszyfrować swój ruch w sieci np. przy korzystaniu z niezabezpieczonych hasłem sieci WiFI, to serwery VPN Ci to umożliwią. Dzięki Nortonowi nie musisz kupować osobnej usługi VPN.
 • Kopia zapasowa – kopię zapasową plików i folderów zawsze warto robić, dlatego dodatkowa opcja backupu w wykonaniu Nortona to bardzo przydatna rzecz. W ten sposób zabezpieczysz swoje kluczowe dokumenty i zasoby z urządzenia.
 • Kontrola Rodzicielska – masz w rodzinie osoby niepełnoletnie? Możesz skonfigurować na ich urządzeniach funkcję blokującą dostęp do stron WWW dla dorosłych lub ograniczyć czas spędzany w internecie. Funkcja ta nie jest dostępna w pakiecie Standard.
Funkcja VPN w antywirusie Norton 360
Dodatkowe funkcje w Norton 360 – menadżer haseł, kopia zapasowa i VPN

Co o antywirusie Norton sądzą klienci? Poznaj opinie użytkowników w internecie

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze oprogramowania antywirusowego może być opinia o produkcie. Ważne jest jednak to, aby jakakolwiek ocena lub komentarz pochodziły od rzeczywistego klienta, który zakupił produkt z wiarygodnego źródła. Z tego też względu warto przy sprawdzaniu opinii w sieci kierować się ocenami, które zostały potwierdzone właśnie zakupem.

Unikaj więc wszelkich agregatorów treści, które mają tzw. niski próg wejścia dla użytkownika i wymagają od niego wyłącznie rejestracji malowej. To może być klasyczny marketing szeptany na zlecenie lub działanie konkurencji.

W przypadku Nortona 360 wzięliśmy pod uwagę głosy klientów z serwisu Ceneo, w którym znajdziesz również nasz sklep home.pl. Każda recenzja pochodzi tam bowiem od użytkownika, który otrzymał po zakupie swój specjalny link do umieszczenia opinii.

Pod uwagę wzięliśmy recenzje publikowane oddzielnie dla pakietów Standard, Deluxe i Premium, gdyż w przypadku Ceneo są one traktowane jako 3 odrębne produkty.

Na dzień 14.09.2023 oceny dla Norton 360 wyglądają następująco:

 • Norton 360 Standard otrzymał 97 opinii i może pochwalić się średnią oceną 4,7/5.
 • Dla Norton 360 Deluxe widoczne są aż 503 opinie, a średnia ocen to 4,8/5.
 • Pakiet Norton 360 Premium na 10 stanowisk może pochwalić się 382 recenzja i oceną 4,9/5.

Z tej perspektywy oprogramowanie antywirusowe bez względu na rodzaj licencji charakteryzuje się bardzo wysoką oceną od rzeczywistych użytkowników. Przykładowe głosy zamieściłem poniżej:

Opinia o antywirusie Norton 360 w serwisie Ceneo
Pozytywna recenzja Norton 360 od użytkownika na Ceneo
Maksymalna ocena w recenzji antywirusa Norton 360 na Ceneo

Pozytywne głosy na temat aplikacji zdecydowanie przeważają (średnie ocen mówią same za siebie), aczkolwiek warto wiedzieć, że nie każdy użytkownik był usatysfakcjonowany produktem. Część klientów zwracała uwagę na m.in. konieczność założenia konta w zewnętrznym systemie My Norton i podpięcia karty płatniczej. Mimo, że taką czynność można potem bez problemu cofnąć, to jednak sam proces nie spodobał się grupie użytkowników.

O samym podpięciu karty do aktywacji licencji wspominamy na stronie home.pl. Jest to wymóg producenta oprogramowania i żaden sprzedawca nie ma na to wpływu.

Informacja o konieczności podpięcia karty płatniczej w My Norton na stronie home.pl

Jak antywirus Norton wypada w specjalistycznych testach?

O ile niezależne opinie od klientów są ważne, tak rzetelne i cykliczne testy, badające skuteczność działania ochrony antywirusowej to coś, co warto również wziąć pod uwagę przy zakupie. Nie chcesz bowiem korzystać z czegoś, co po kilku miesiącach przestanie spełniać swoją kluczową funkcję. Regularne testy porównawcze antywirusów sprawdzają, czy producenci nadążają za aktualnymi zagrożeniami w sieci.

Największym i najbardziej rozpoznawalnym serwisem, który bierze na warsztat najpopularniejsze aplikacje antywirusowe, jest AV Test. Wykonuje on różnorodne badania skuteczności rozwiązań od różnych producentów i prezentuje wyniki z użyciem 6-stopniowej skali w ramach 3 kategorii:

 • Ochrony – testy serwisu badają jak antywirus reaguje na rozmaite próbki wirusów i innych szkodliwych, nierzadko sprytnych form ataków na urządzenie użytkownika (np. ataki 0-day)
 • Wydajności – specjaliści badają, czy dany antywirus wpływa na działanie urządzenia, spowalnia jego działanie itd.
 • Użyteczności – weryfikacja, czy dany antywirus jest przyjazny w obsłudze i nie wysyła użytkownikowi tzw. fałszywych ostrzeżeń, które mogą wzbudzić niepokój.

Aby uzyskać przynajmniej stopień „satysfakcjonujący”, antywirus musi zdobyć minimum 10 na 18 możliwych punktów. W przypadku wyniku na poziomie 17,5-18 punktów serwis przyznaje status „TOP Product”.

Jak w takich testach prezentował się Norton 360? Pod uwagę wziąłem przede wszystkim wyniki z 5 ostatnich testów, wykonanych w środowisku Windows:

 • Czerwiec 2023 – 18 punktów
 • Kwiecień 2023 – 17.5 punktów
 • Luty 2023 – 17.5 punktów
 • Grudzień 2022 – 18 punktów
 • Październik 2022 – 18 punktów

Takie wyniki jednoznacznie wskazują, że antywirus Norton 360 to bardzo skuteczny i jednocześnie przyjazny dla urządzenia i użytkownika program z ochroną przed zagrożeniami w internecie. Praktycznie w każdym teście ocierał się o maksymalną notę lub takową otrzymywał.

Zakup Norton 360 – czy warto?

Z pewnością aplikacje do ochrony przed wirusami marki Norton należą do czołowych rozwiązań na rynku. Świadczą o tym nie tylko testy skuteczności przeprowadzone przez specjalistów, ale także ogólna ocena zadowolenia z produktu, pochodząca od prawdziwych, zweryfikowanych klientów.

Wysokie oceny, liczne pozytywne opinie, a także bardzo elastyczny cennik licencji – oferujący od 1 do nawet 10 stanowisk – są argumentami, które z pewnością wpływają na decyzję o zakupie. Wszechstronność Norton 360 odznacza się nie tylko wsparciem dla różnych systemów operacyjnych, ale także funkcjami dodatkowymi, zwiększającymi poziom bezpieczeństwa urządzenia, a także danych użytkownika.

Jedyną, powtarzalną w różnych opiniach wadą, na którą uwagę zwracają w sieci użytkownicy, jest wymóg producenta w zakresie zakładania konta na platformie Norton i podpinania karty płatniczej. Warto jednak pamiętać, że jest to potrzebne tylko na początku działania licencji i można bez problemu ją usunąć.

Jeśli takie utrudnienie nie jest dla Ciebie przeszkodą, to Norton 360 możesz śmiało zaliczyć do polecanych, skutecznych antywirusów na rynku.

Wszystkie pakiety antywirusowe Norton 360 są dostępne w home.pl. Możesz za nie zapłacić wygodnie BLIKiem, przelewem lub kartą, a w ciągu kilku minut otrzymasz gotowy klucz licencji z instrukcją instalacji.