Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak i kiedy używać VPN? Przewodnik po anonimowości w internecie

Jak i kiedy używać VPN? Przewodnik po anonimowości w internecie

Interesujesz się zakupem VPN, ale nie wiesz od czego zacząć? Nic dziwnego, bo choć sama usługa nie jest skomplikowana w działaniu, tak jej wybór nie jest już oczywisty i warto poświęcić chwilę na rozeznanie się za najlepszą dla siebie opcją. Z tego artykułu dowiesz się jak dobrze wybrać VPN i kiedy będzie dla Ciebie przydatny.

Co to jest serwer VPN i jak to działa?

VPN (z angielskiego Virtual Private Network) to usługa, której zadaniem jest szyfrowanie Twojego ruchu internetowego. Główną rolą VPNów jest ochrona tożsamości online, poprzez ukrycie faktycznego adresu IP urządzenia z którego korzystasz. Innym aspektem, na który wpływa usługa jest ochrona danych przesyłanych od urządzenia do docelowego serwera. Dzięki temu, że informacje te są szyfrowane – przejęcie ich przez cyberprzestępców jest praktycznie niemożliwe i skazane na porażkę.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Przy pierwszym kontakcie z usługą VPN może Cię wydawać, że szyfrowanie połączenia przed dostawcą internetu nie jest zgodne z prawem. Rzeczywistość jest jednak taka, że VPN jest legalny w większości krajów, aczkolwiek zdarzają się pewne odstępstwa od tej normy.

Dotyczy to takich lokalizacji jak Chiny, Rosja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Turcja. Użycie go w tych krajach jest niezgodne z prawem.

Czy serwery VPN są bezpieczne dla użytkownika?

Sama idea korzystania z VPN jest bezpieczna, ale pamiętaj, aby korzystać z zaufanych i znanych dostawców takich usług. Usługa szyfruje ruch internetowy w taki sposób, aby nie był on widoczny po stronie dostawcy sieci (zobaczy on wyłącznie połączenie z serwerem VPN, ale nie będzie miał wglądu, co się dzieje dalej). Oznacza to, że cała rejestracja ruchu oraz historia odwiedzanych stron przechodzi na operatora serwera.

Kluczowe są w tym przypadku 2 aspekty: silne protokoły szyfrowania oraz minimalne lub ograniczone logowanie aktywności. Pamiętaj, że sama idea notowania połączeń po stronie operatora VPN nie musi być czymś negatywnym i od razu zdradzającym tożsamość – w niektórych przypadkach jest to wymagane np. w celu zapewnienia stabilności działania usług lub liczby połączeń ze strony 1 użytkownika.

Unikaj jednak ofert darmowych VPNów – mogą one kryć różnego rodzaj pułapki tj. logowanie praktycznie każdej aktywności lub odsprzedawanie Twoich danych do firm trzecich.

Jak wybrać najlepszy VPN dla siebie?

Wybór najlepszej oferty bywa trudny, ponieważ nie ma praktycznie idealnego rozwiązania, które pasuje do wszystkich użytkowników. Przy sprawdzaniu różnych opcji zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z serwerów. Zwróć uwagę na takie tematy, jak:

  • Cel używania: czy chcesz uzyskać dostęp do zablokowanych treści, poprawić swoje bezpieczeństwo czy po prostu surfować po sieci anonimowo?
  • Lokalizacja serwerów VPN: w teorii im więcej serwerów tym lepiej, ale czy będziesz korzystać z egzotycznych lokalizacji jak Japonia lub Malezja? Czasami lepiej, aby operator VPN posiadał mniejszy wybór krajów, za to większą liczbę serwerów do wyboru w danym kraju
  • Prędkość połączenia: czy chcesz, aby połączenie odbywało się w ramach szybkiej sieci, czy może jesteś gotowy (gotowa) na niższą prędkość, ale kosztem stabilności połączenia?
  • Dostępność na różne urządzenia: czy będzie używany przez osoby, korzystające z różnych systemów operacyjnych i typów urządzeń? Potrzebujesz VPN tylko na Androida, czy może preferujesz szyfrowanie danych przy korzystaniu z laptopa z systemem Windows?
  • Cena: ile jesteś w stanie zapłacić za usługę? Wolisz dopłacić więcej i skorzystać z popularnego dostawcy, czy zapłacić mniej, ale nie mieć pewności, że Twoje dane są bezpieczne?
  • Polityka prywatności – zwróć uwagę w umowie użytkownika, jak Twoje dane będą zbierane (jaki zakres, przez jaki czas). Operatorzy darmowych VPNów najczęściej zastrzegają sobie prawo do przekazywania Twoich danych (np. adresu email) do firm trzecich w celach marketingowych.
VPN na Androidzie - usługa w pakiecie Bitdefender
Przykład VPN na urządzenia z Androidem.

Czy korzystanie z VPN wpływa na szybkość transferu?

Tak, zdecydowanie! VPN to serwer pośredniczący między Twoim urządzeniem, a docelowym serwerem, co powoduje spadki w szybkości połączenia internetowego. Nie zawsze muszą to być drastyczne różnice – jeśli wybierzesz serwer znajdujący się blisko Twojej lokalizacji, odpowiedni protokół i zaufanego dostawcę usług VPN, to nie powinieneś narzekać na transfer danych. Należy przy tym pamiętać, że dostawcy stale udoskonalają swoje usługi – rozbudowują i modernizują sieć serwerów, a także wprowadzają nowe protokoły sieciowe, które nie spowalniają transmisji danych tak, jak bywało to wcześniej.

Czy VPN ochroni mnie przed hakerami lub wirusami?

Pamiętając o zasadzie działania VPN musisz wiedzieć, że korzystanie z usługi domyślnie ukrywa Twój adres IP i szyfruje ruch internetowy. To z kolei utrudnia śledzenie i przechwytywanie Twoich danych, które przesyłane są do serwera docelowego.

Nie ma to jednak żadnego związku z atakiem wirusa (np. malware, ransomware) i VPN nie będzie pełnił żadnej funkcji ochronnej, jeżeli klikniesz w zawirusowany załącznik lub link. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko infekcji urządzenia – skorzystaj z dobrego antywirusa z wbudowanym VPNem. Będziesz mógł wówczas cieszyć się jedną i drugą funkcjonalnością w ramach jednej usługi.

VPN dla Windows i Android - AVG Ultimate

Jak zainstalować i skonfigurować usługę VPN na swoim urządzeniu?

Najlepsze i popularne usługi VPN są bardzo intuicyjne w obsłudze. Praktycznie każdy operator oferuje dedykowaną aplikację w formie instalatora na dany system operacyjny (w przypadku urządzeń mobilnych – apkę w swoim sklepie). Po zainstalowaniu programu i jego pierwszym uruchomieniu najczęstszym krokiem jest logowanie (po rejestracji u operatora).

W kolejnym kroku wybierz dany serwer, do którego chcesz się podłączyć. Lista powinna być posortowana względem nazwy kraju, choć tutaj mogą wyniknąć pewne różnice w interfejsie. Bez względu na rozwiązanie pojawi się przed Tobą przycisk „Połącz” (ang. Connect). Po kliknięciu odczekaj kilka lub kilkanaście sekund, aż Twoje urządzenie nawiąże bezpieczne, szyfrowane połączenie z VPN.

Przykład działania zamieściłem na poniższym zrzucie – to funkcja wbudowana z pakiet AVG Ultimate, w której znajduje się AVG Secure VPN:

AVG Secure VPN

Czy dzięki VPN można odblokować strony lub serwisy w internecie?

Jedną z zalet korzystania z VPN jest ukrycie swojej faktycznej lokalizacji. Dla wielu stron internetowych jest ona ważna, ponieważ mogą one ograniczać dostęp do wybranych treści (np. z powodów licencyjnych). VPN uławia więc dotarcie do materiałów, które wcześniej wyświetlały się nam jako zablokowane.

Dotyczy to również streamingu wideo, ale pamiętaj o tym, że zakup danej usługi nie gwarantuje, iż skorzystasz popularnych platform VOD – bardzo często blokują one dostęp również z adresów IP, jakich używają dostawcy VPN.

Czy VPN posiada jakieś dodatkowe funkcje?

Wiele usług VPN posiada opcje, które poszerzają nieco możliwości bezpiecznego poruszania się po internecie. Dużo tu zależy od samego dostawcy i tego, jak często aktualizuje swoje aplikacje. Nie mniej, do najczęściej występujących opcji w usługach VPN należą:

  • Blokada reklam – wbudowany adblocker zmniejszy częstotliwość wyświetlania reklam na stronach internetowych.
  • Monitorowanie danych – niektórzy operatorzy oferują także opcję monitoringu Twoich danych w sieci oraz w tzw. Dark Webie. Zazwyczaj chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju wycieki z baz danych, które mogą zawierać Twój adres email. Dzięki temu będziesz stale informowany, jeżeli pojawi się jakikolwiek incydent, który dotyczy tego adresu.
  • Kill Switch – to funkcja, która automatycznie odłącza Twój dostęp do internetu, jeśli połączenie z VPN zostanie przerwane. Dlaczego jest to ważne? Zapobiegniesz dzięki temu ujawnieniu swojej lokalizacji w momencie awarii VPN, o której możesz nawet nie wiedzieć, że wystąpiła.
TAGI: /