Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus na 5, 10 i więcej urządzeń?

Jaki antywirus na 5, 10 i więcej urządzeń?

Rosnąca liczba urządzeń z dostępem do sieci sprawia, że zaczynamy się rozglądać za ochroną antywirusową, która będzie działać na więcej niż 1 smartfonie lub komputerze PC. Jakie propozycje warto wziąć pod uwagę? Co powinien posiadać antywirus, którego chcemy użyć na dodatkowych urządzeniach? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i propozycjami polecanych usług do cyberochrony dla 5, 10 i większej liczby stanowisk. 

Dla kogo antywirus na wiele urządzeń? 

Przy poszukiwaniu odpowiedniego oprogramowania do ochrony przed wirusami klienci bardzo często kierują się nie tylko ceną, ale także liczbą obsługiwanych urządzeń w ramach licencji. Najczęściej wybieramy takie rozwiązanie, które ma za zadanie chronić konkretny zestaw komputerów i smartfonów. 

W jakich sytuacjach antywirus na większą liczbę komputerów i smartfonów ma sens? 

  1. Kilkuosobowe firmy – jeśli zatrudniasz dodatkowych pracowników to zapewnienie im spójnej i jednakowej ochrony będzie dobrym krokiem. Każdy z nich może mieć bowiem dostęp do ważnych danych (klientów, dokumentów itd.) na telefonie i laptopie.  
  1. Wieloosobowe rodziny – dzieci korzystające z internetu są szczególnie narażone na zagrożenia sieciowe. W 4-osobowej rodzinie może działać nawet 7-8 urządzeń, które warto zabezpieczyć. Dodatkowo możesz podarować antywirusa innym członkom rodziny np. kuzynom, a nawet dziadkom. 
  1. Wyspecjalizowane zespoły wewnątrz firmy – niewykluczone, że masz w firmie dział handlowy, korzystający z telefonów służbowych. Warto zapewnić im ochronę, tym bardziej, iż mogą mieć na co dzień styczność np. z linkami wysyłanymi pocztą e-mail lub na komunikatorze. 
  1. Grupa znajomych – masz paczkę przyjaciół, z którymi regularnie spotykasz się lub komunikujesz na Whatsapp lub Messengerze? Możesz być dla nich cyberbohaterem, zapewniającym dostęp do dobrego antywirusa.

Stanowisko, użytkownik czy urządzenie – jak rozliczana jest licencja w antywirusach? Przy każdej ofercie na aplikację do ochrony znajdziesz informację o liczbie wspieranych stanowisk. Jak rozumieć ten parametr? Jest to informacja na ilu różnych urządzeniach będzie działać antywirus. Nie ma tu znaczenia liczba użytkowników korzystająca z danego laptopa lub smartfona. Jeśli np. 2 pracowników pracuje na jednym komputerze, to wystarczy Ci wówczas licencja na 1 stanowisko.

Co powinien mieć antywirus z licencją na ponad 5 stanowisk? 

Wybór odpowiedniego antywirusa na większą liczbę urządzeń powinien być podyktowany również zakresem funkcji, jaki oferuje. Zdecydowana większość rozwiązań posiada opcje dostosowane do różnych sposobów użytkowania urządzeń podłączonych do internetu: 

  1. Wsparcie dla popularnych systemów operacyjnych – jeżeli antywirus wspiera systemy Windows, Android i iOS to pokryje praktycznie 99% naszych potrzeb, związanych z zabezpieczeniem urządzeń. 
  1. Ochrona elektronicznej bankowości – specjalne funkcje chroniące dodatkowo nasze logowanie do kont bankowych w przeglądarce będzie mile widziane. 
  1. Panel zarządzania licencjami – im więcej obsługiwanych stanowisk, tym więcej potencjalnego zamieszania z weryfikacją działania antywirusa. Dobre oprogramowanie powinno oferować dashboard, w którym skonfigurujesz unikalny klucz aplikacji dla wybranego domownika. 
  1. Zdalne uruchamianie skanowania urządzenia – nie każdy ma czas, aby skorzystać z opcji ręcznego skanowania urządzenia. Dlatego też dobrym pomysłem jest inwestycja w antywirusa, na którym wykonasz taki skan zdalnie (za pomocą opcji w dashboardzie). 
  1. Menadżer haseł – silne hasło do dowolnego konta powinno być niepowtarzalne i urozmaicone pod kątem znaków. Nie wszyscy jednak korzystają z tej metody, a wbudowany w antywirusa menadżer haseł może być pierwszym krokiem do uświadamiania, jak ważne jest nadawanie unikalnych danych dostępowych. 

Jakie oprogramowanie antywirusowe na więcej urządzeń? Lista aplikacji 

Na poniższej liście zgromadziliśmy kilka aplikacji antywirusowych, które spełniają podstawowy warunek ochrony przynajmniej 5 urządzeń. Dzięki temu zabezpieczysz prywatny smartfon lub laptop, ale także podarujesz ochronę bliskim. 

ESET Smart Security Premium – 5 stanowisk 

Marka ESET jest doskonale znana na polskim rynku. Produkty antywirusowe sygnowane tą nazwą od lat kojarzą się z wysoką skutecznością. Pakiet Smart Security Premium nie jest tutaj wyjątkiem, ponieważ jest to najbardziej kompletna ochrona przed zagrożeniami w sieci tej firmy.

Oprócz standardowych funkcji do skanowania urządzeń w czasie rzeczywistym znajdziemy tu obsługę LiveGuard, czyli technologię chmury, która reaguje na podejrzane, aczkolwiek jeszcze nie zakwalifikowane jako szkodliwe pliki. Oprócz niej tylko w tym wariancie ESET otrzymuje moduł Secure Data do szyfrowania zawartości dysków w celu zwiększenia prywatności użytkownika. 

Pakiet ESET Smart Security Premium działa na maksymalnie 5 urządzeniach, które posiadają system Windows, Android lub macOS. 

McAfee Total Protection – 5 urządzeń 

Antywirus McAfee może kojarzyć się wielu użytkownikom jako “gratisowa” ochrona dodawana do kupionego przed chwilą w sklepie laptopa lub komputera PC. Zazwyczaj jest to podstawowa wersja tej aplikacji dla jednego stanowiska. Total Protection jest z kolei skierowany dla bardziej wymagających. 

A jest tu kilka opcji, które z pewnością przypadną internautom do gustu – McAfee Total Protection chroni urządzenia przed atakami ransomware, ułatwia zapamiętywanie haseł do kont mailowych i social media poprzez wbudowany menadżer, a także ułatwia korzystanie z sieci przez zmianie lokalizacji w ramach oferowanych serwerów VPN. 

McAfee Total Protection działa na maksymalnie 5 urządzeniach z systemem Windows, Android oraz macOS. 

AVG Ultimate – 10 stanowisk 

Czy antywirus ma za zadanie tylko chronić Twój komputer? Niekoniecznie! AVG przychodzi tutaj z ciekawą propozycją, łączącą bezpieczeństwo i dobrostan urządzenia. Pakiet Ultimate to funkcje antywirusowe połączone z opcjami do przyśpieszania pracy komputera oraz obsługą VPN. 

Oprócz tradycyjnych opcji skanowania dysku i plików, ochrony bankowości oraz kamery internetowej, użytkownik może za pomocą kilku kliknięć pozbyć się ze swojego komputera niepotrzebnych plików (tymczasowych po aktualizacji i nie tylko). 

Jeśli wyjeżdżasz za granicę i chcesz skorzystać z serwisów dostępnych tylko dla Polski, z AVG zmienisz geolokalizację adresu IP dzięki serwerom VPN. 

Co ważne, AVG Ultimate działa na maksymalnie 10 urządzeniach z Windows, macOS, Android, a także iOS. 

Norton 360 Premium – 10 stanowisk 

Jeżeli ochrona przed najpopularniejszymi zagrożeniami w internecie to kluczowa funkcja w oprogramowaniu antywirusowym, to w Nortonie znajdziemy praktycznie kompletne rozwiązania, a nawet coś więcej. 

Skanowanie w czasie rzeczywistym, ochrona bankowości, blokada kamerki internetowej, kontrola rodzicielska – to wszystko wchodzi w skład usługi Norton 360 Premium. I nie tylko to, ponieważ producent zapewnił także opcje do skanowania sieci Dark Web w poszukiwaniu Twoich danych osobowych, które mogły być elementem wycieku. 

Drugą funkcją, które należy wyróżnić, jest kopia zapasowa w chmurze. Norton 360 może cyklicznie przesyłać do bezpiecznego dysku w infrastrukturze Nortona wybrane pliki i foldery. Ułatwi to Ci później ich odzyskanie na wypadek awarii dysku. 

Korzystając z Norton 360 Premium zabezpieczysz nawet 10 urządzeń z Windows, macOS, Android i iOS. 

Warto pamiętać przed zakupem – aktywacja licencji Norton wymaga założenia konta w serwisie My Norton i podania danych karty płatniczej VISA, Master Card, American Express lub danych działającego konta PayPal. Po aktywacji te informacje można usunąć z panelu zarządzania licencją, co jednocześnie zablokuje automatycznie odnowienie subskrypcji po roku. 

Bitdefender Family Pack – 15 stanowisk 

Potrzebujesz sprawdzonego antywirusa dla całej rodziny? Bitdefender Family Pack spełni Twoje oczekiwania. W ramach jednej licencji zapewnisz ochronę nawet na 15 urządzeniach wyposażonych w Windowsa, macOS, Androida czy iOS.

Bitdefender Family Pack - antywirus na 15 urządzeń

Bitdefender od dawna uzyskuje bardzo wysokie oceny w testach skuteczności, ale to co przemawia za jego wyborem to przyjazny panel zarządzania, funkcja Doradcy, rozbudowana kontrola rodzicielska (tutaj nazwana Asystentem Rodzica) oraz opcja niszczenia plików.

Zapoznaj się ze szczegółami na temat Bitdefender Family Pack.

Norton 360 Platinum – 20 stanowisk 

Jeżeli opis Norton 360 Premium przykuł Twoją uwagę to pakiet Platinium powinien przypaść Ci do gustu jeszcze bardziej. Oferuje on bowiem podobny zakres funkcji ochrony przed wirusami, z tą różnicą, iż działa nawet na 20 urządzeniach jednocześnie. Dodatkowo dla użytkowników przewidziano wirtualny dysk o pojemności 100 GB na przechowywanie kopii zapasowej wybranych plików oraz folderów.

Interfejs w pakiecie Norton 360 Platinum - antywirus na 20 urządzeń.
Interfejs w pakiecie Norton 360 Platinum.

Pakiet Norton 360 Platinum jest na tą chwilę najbardziej kompletnym rozwiązaniem antywirusowym tej marki, chroniącym największą liczbę urządzeń.

Przeczytaj również: