Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Bezpieczny telefon dla dziecka – jak zabezpieczyć smartfon podczas wakacji?

Bezpieczny telefon dla dziecka – jak zabezpieczyć smartfon podczas wakacji?

Okres chwilowej rozłąki z rodzicami to dla dzieci okazja, aby jeszcze lepiej zintegrować się ze swoimi przyjaciółmi. Na wyjazdach, koloniach, weekendowych wycieczkach, a nawet podczas tzw. „miejskich wakacji” rodzice chcą wiedzieć, co robi ich pociecha, nawet jeżeli wymaga to użycia aplikacji do Kontroli Rodzicielskiej na smartfonie. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować taki smartfon, aby dziecko w czasie Twojej nieobecności było bezpieczne w sieci.

Telefon na kartę czy abonament – co jest lepsze dla dziecka?  

Niezależnie czy zdecydujesz się na smartfon na kartę czy podpiszesz umowę abonamentową – docelowo Ty jako rodzic będziesz opłacać rachunek swojego dziecka. Abonament jest opcją bardziej elastyczną (w jej ramach otrzymujesz zazwyczaj nielimitowaną liczbę minut rozmów oraz konkretny pakiet internetowy z tzw. lejkiem danych), jednak tworzy ryzyko dużego obciążenia rachunku w wyniku zakupu usług typu premium oraz aplikacji np. poprzez Google Play.

Opcja na kartę jest bezpieczniejsza, ponieważ opłacasz konto telefoniczne dziecka z góry określoną kwotą. W każdej chwili możesz „doładować” konto wybraną kwotą. Co ważne – nawet po wyczerpaniu środków w sytuacji awaryjnej dziecko w dalszym ciągu zadzwoni na numery alarmowe tj. policja, straż pożarna bądź pogotowie ratunkowe.

W obu przypadkach u większości operatorów telefonii komórkowej otrzymasz podgląd do billingu, czyli spisu numerów telefonów, z którymi łączyło się Twoje dziecko.  Wybierając numer dla dziecka zwróć uwagę na:

 • Koszt połączenia telefonicznego i wysłania wiadomości SMS/MMS;
 • Koszt połączenia z Internetem mobilnym;
 • Czy do numeru będą dodane pakiety, np. minut, smsów, Internetu, dostępu do aplikacji Social Media.

Będąc w salonie operatora komórkowego zwróć konsultantowi uwagę, że kupowana karta SIM będzie przeznaczona dla dziecka. Wówczas możesz poprosić m.in. o zablokowanie usług premium dla tego numeru.

Jak ustawić pobieranie aktualizacji przez WiFi?

Po wybraniu karty SIM i włożeniu jej do telefonu, w pierwszej kolejności warto skonfigurować bezpieczne łączenie się z Internetem. Jeżeli Twoje dziecko otrzyma smartfon z systemem Android, skonfiguruj pobieranie aktualizacji wyłącznie przez sieć Wi-Fi.

Dzięki temu zaoszczędzi pakiet Internetu w momencie, gdy system spróbuje dokonać automatycznej aktualizacji poza obszarem dostępności sieci bezprzewodowej. Zablokowanie automatycznych aktualizacji poza siecią WiFi uchroni Twoje dziecko przed niepotrzebnymi kosztami. Aby zablokować możliwość automatycznego pobierania aktualizacji wejdź w Ustawienia -> Aktualizacja programów. i zaznacz Automat. Pobieraj przez Wi-Fi.

Zaznaczenie pobierania automatycznych aktualizacji przez sieć Wi-Fi zabezpieczy smartfon dziecka przed dużym rachunkiem związanym z transferem danych, zwłaszcza za granicą.

Czy Hotspoty z WiFi są bezpieczne?

Ogólnodostępne sieci WiFi np. w pociągach, w ośrodkach wczasowych lub pensjonacie są dostępne dla wszystkim osób, które znajdują się w ich zasięgu. Korzystanie z takich sieci może okazać się przydatne, aby np. pobrać systemowe aktualizacje na telefon, sprawdzić rozkład jazdy pociągów/autobusów czy atrakcje w miejscowości, w której znajduje się dziecko.

Jednak przez to, że takie sieci są ogólnodostępne, istnieje podwyższone ryzyko włamania się do urządzenia, które zostaje podpięte pod wspólną sieć. Poinformuj dziecko o szczególnych względach bezpieczeństwa np. aby zwróciło uwagę, czy sieci do których się loguje są zabezpieczone hasłem. Zalecane jest, aby przy wspólnej sieci WiFi, np. w hotelu bądź obozie:

 • nie logować się za jej pośrednictwem do swojego konta bankowego;
 • nie logować się do kont social media, np. Facebook, Messenger, TikTok;  
 • nie robić zakupów przez sieć z podawaniem danych autoryzacyjnych do e-bankowości – sprawdź na co uważać podczas zakupów w sieci;
 • nie przesyłać zdjęć i plików do dysku w chmurze.

Do powyższych celów najbezpieczniej jest korzystać z własnego Internetu mobilnego dostarczanego przez operatora telefonii komórkowej oraz dodatkowej ochronie w postaci usługi VPN.

Jak ochronić dziecko przed wirusami?

Smartfon, tak samo jak każde inne urządzenie elektroniczne, narażony jest na atak szkodliwego oprogramowania bądź niepożądanych osób, które chcą np. wyłudzić pieniądze, dane lub zdjęcia. Podstawowym rzeczą zabezpieczającą dziecko przed zagrożeniami z sieci jest oczywiście świadomość i odbycie rozmowy o tym, co niebezpiecznego może znajdować się w Internecie.

Jednak zarówno dzieci jak i dorośli nie są w stanie w 100% zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem jakie może nas spotkać w sieci. Stad oprócz podstawowej wiedzy o tym jak być bezpiecznym w Internecie, warto wyposażyć smartfon dziecka w mobilne oprogramowanie antywirusowe. Taka aplikacja na telefon ostrzeże dziecko oraz rodzica, gdy wykryje niebezpieczeństwo. Dodatkowo mobilne antywirusy posiadają szereg dodatkowych funkcji, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka np. na wyjeździe wakacyjnym.

Bezpłatne rozwiązanie chroniące smartfon czy komercyjny antywirus?

Optymalnym sposobem na zabezpieczenie smartfona dziecka przed wirusami i hakerami jest zainstalowanie na urządzaniu mobilnego antywirusa. W sklepie Google Play znajduje się wiele bezpłatnych rozwiązań zwiększających ochronę smartfona. W tym przypadku warto jednak postawić na sprawdzone, komercyjne rozwiązania.

W wielu przypadkach posiadają one dodatkowe funkcje zabezpieczające dziecko, jak np. funkcję kontroli rodzicielskiej Bitdefender. Dodatkowo wybierając płatny antywirus masz pewność, że nie zawiera on np. reklam oraz nie skanuje aktywności dziecka na smartfonie. np. w celach marketingowych.

Czym powinien charakteryzować się dobry antywirus na smartfon dziecka?

Aplikacja antywirusowa na smartfon dziecka powinna spełniać 3 podstawowe cele:

 • Chronić urządzenie dziecka przed wirusami, szkodliwym oprogramowaniem i niebezpiecznymi sytuacjami w sieci;
 • Ograniczać szkodliwe treści z sieci, takie jak hazard, pornografia czy sceny przemocy;
 • Posiadać moduł ochrony rodzicielskiej w celu jego geolokalizacji oraz szybkiego wysłania sygnału SOS;

Jakie antywirusy są polecane na smartfony używane przez dzieci?

W przypadku gdy chcesz zabezpieczyć smartfon dziecka przed wirusami, a jednocześnie mieć je pod stałą opieką, polecamy dwa rozwiązania antywirusowe posiadające moduł ochrony rodzicielskiej:

ESET Security Pack (Komputer + smartfon) – kompleksowe rozwiązanie, pozwalające na wybór rodzaju ochrony antywirusowej na smartfonie i komputerze. W tym wypadku na smartfonie dziecka należy wybrać licencję ESET Parental Control. Dzięki temu uzyskasz dostęp do takich funkcji jak:

 • Filtrowanie stron internetowych w przeglądarce mobilnej w oparciu o wiek dziecka;
 • Ograniczanie czasowe dostępu do aplikacji, które wybierzesz;
 • Dostęp do geolokalizacji Twojego dziecka w dowolnym momencie.

Antywirusy z rodziny Bitdefender – czyli kompleksowe rozwiązanie antywirusowe w pełni wspierające funkcję ochrony rodzicielskiej. Dzięki Bitdefender otrzymasz dostęp do:

 • Filtrowania niepożądanych treści;
 • Raportów aktywności dziecka na smartfonie;
 • Dostęp do historii geolokalizacji urządzenia;
 • Możliwość ustawienia blokady czasowej wybranych aplikacji.

Pełną informację o ochronie rodzicielskiej w antywirusach z rodziny Bitdefender przeczytasz w recenzji opracowanej przez home.pl:

Dzięki zapoznaniu się z powyższą instrukcją, wdrożeniu narzędzi do ochrony smartfona i omówieniu z dzieckiem zasad bezpieczeństwa w sieci, znacząco zwiększysz jego bezpieczeństwo. Jednocześnie oboje zyskacie narzędzie do szybkiego kontaktu i ewentualnego powiadomienia się w sytuacji wystąpienia awaryjnej sytuacji.