Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

8 pomysłów na biznes dla mam w domu

8 pomysłów na biznes dla mam w domu

Niedługo zostaniesz mamą albo już nią jesteś? Jeśli masz trochę wolnego czasu, to może być dobry moment, aby zacząć dorabiać do domowego budżetu. Kto wie, może uruchomisz całkiem nowy biznes, który z czasem stanie się… Twoją wymarzoną pracą! Przygotowaliśmy 8 inspiracji na elastyczny biznes dla mam, który z powodzeniem rozpoczniesz w domu.

Pomysły na biznes dla mamy

Osoba pochłonięta opieką nad dzieckiem ma zwykle ograniczony czas na wykonywanie innych obowiązków. Dlatego pomysły na biznes dla mamy powinny opierać się, przynajmniej w znacznej części, na dostępie do własnego home office, co pozwala szybko i od ręki zorganizować pracę na miejscu. Świetnie, jeśli do tego inspiracje biznesowe nie wiążą się z wysokimi kosztami rozpoczęcia działalności. Właśnie to wzięliśmy pod uwagę, wysuwając propozycje biznesu dla mam.

Rękodzieło (DIY / ozdoby / scrapbooking / dekorowanie)

Rękodzieło to zajęcie, które cieszy się zdecydowanie największą popularnością wśród osób, chcących stworzyć sobie dodatkowe źródło dochodów. Sprawdzi się też jako domowy biznes dla mamy. Wiele osób ma umiejętności manualne i żyłkę artystyczną, więc czemu by nie spróbować?

Ręcznie wykonywane ozdoby na różne okazje, biżuteria, kartki okolicznościowe czy ceramika stanowią przeciwwagę dla produkcji masowej i z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rzeczy z kategorii rękodzieło / DIY (do it yourself) z powodzeniem stworzysz w domu z materiałów znalezionych wśród szpargałów w szufladach, kupionych „przy okazji” w mieście lub zamówionych w internecie.

Szydełkowanie i wytwarzanie produktów DiY (do it yourself) jako przykład pomysłu na początkujący biznes dla młodej mamy

Jak zdobywać klientów i dystrybuować swoje wyroby? Możesz założyć własny sklep internetowy (zaczniesz na przykład tutaj). Innym rozwiązaniem jest stworzenie strony WWW (możesz ją uruchomić  w mniej niż godzinę w kreatorze stron WWW) bez specjalnej funkcji sklepu. Możesz wtedy sprzedawać swoje rzeczy poprzez popularne platformy typu marketplace.

Wskazówka: w swoim sklepie online lub na stronie koniecznie pokazuj wykonane wyroby w formie zdjęć lub wideo, aby przekonać potencjalne klientki i klientów do zakupu.

Kursy i korepetycje

Jesteś nauczycielką? A może po prostu wyjątkowo dobrze radzisz sobie z jakąś dziedziną i chcesz wspomóc innych? Korepetycje przygotowujące do egzaminów szkolnych oraz te „wyrównawcze” są często poszukiwane. Z kolei możliwość prowadzenia ich online zapewnia elastyczność zarówno korepetytorom, jak i tym, którzy pobierają nauki. To kolejny przykład biznesu dla mamy przebywającej w domu.

Możesz prowadzić korepetycje na żywo, ale nie musisz. Jeśli tak wolisz, kurs przygotuj i nagraj wcześniej, a uczniowie odtworzą lekcje w dowolnym momencie. Ciekawym pomysłem jest sprzedaż korepetycji w pakietach tematycznych. Możesz też pogrupować sprzedawane nagrania w zależności od poziomu zaawansowania.

Prowadzenie zdalnych lekcji za pomocą odpowiedniego oprogramowania (np. Microsoft 365 lub Google Workspace) jako inspiracja na utruchomienie pierwszej firmy dla młodej mamy

Do tego typu działalności zdecydowanie przyda się własna strona internetowa (możesz ją stworzyć klasycznie na hostingu lub bardzo szybko dzięki kreatorowi stron WWW), dzięki której pokażesz, że jesteś wiarygodną osobą. Opiszesz na niej swoje doświadczenie oraz zaprezentujesz zakres usług. Dzięki niej sprzedasz także kursy lub umówisz się z uczniami na pierwszą lekcję poprzez formularz kontaktowy.

Jak spotykać się i wymieniać się notatkami w formie online? Do tych celów polecamy sprawdzone pakiety takie jak Microsoft 365 oraz Google Workspace. Dzięki nim podłączysz się do lekcji na dowolnym urządzeniu, a zmiany w notatkach będziesz obserwować w czasie rzeczywistym. Łatwo też udostępnisz swoje pliki i pomoce naukowe.

Usługi kosmetyczne – stacjonarnie i z dojazdem

Z powodzeniem możesz rozpocząć działalność beauty w domu i umawiać wizyty na czas, gdy dzieckiem może akurat zająć się partner lub inny członek rodziny. Możesz także proponować klientkom i klientom dojazd do ich mieszkań. Najpopularniejsze usługi beaty to obecnie zabiegi na paznokciach, rzęsach, a także fryzjerstwo.

Wyzwanie numer 1?

Musisz zdobyć pierwszych klientów, np. wśród znajomych. Mogą nimi zostać także osoby, które dowiedzą się o Twojej działalności z internetu, np. po wpisaniu w wyszukiwarkę „Fryzjer [Miasto]” lub „Manicure [Miasto]”. Idealnie, gdyby na czołowych miejscach wyników wyszukiwania mogli znaleźć Twoją stronę internetową i dodatkowo linki do profili w social mediach (tutaj dowiesz się, jak szybko uruchomić stronę w kreatorze WWW, a tu: jak zbudować ją z wykorzystaniem popularnego systemu WordPress).

Pomysł na biznes dla mam - masaże i usługi kosmetyczne z dojazdem do klienta lub wykonywane w domu.

Na własnej stronie i w profilach mediów społecznościowych będziesz mogła sukcesywnie umieszczać zdjęcia wykonanych zleceń, opisać doświadczenie i dzięki temu budować zaufanie wśród kolejnych klientek i klientów.

Wskazówka: jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce po wpisaniu fraz typu „Fryzjer [Miasto]” lub „Manicure [Miasto]”, koniecznie zainteresuj się pozycjonowaniem. Aby dowiedzieć się o nim więcej, zajrzyj do naszego artykułu: Co to jest pozycjonowanie? Informacje podstawowe o SEO.

Masaż i fizjoterapia

Masz rękę do tego, by pomagać innym? W dobie pracy biurowej wiążącej się z siedzącym trybem życia wiele osób szuka usług masażystów i fizjoterapeutów, aby walczyć z dolegliwościami takimi jak np. ból pleców. Inni chcą skorzystać z ich usług, by móc się zrelaksować i rozciągnąć mięśnie.

Podobnie jak z usługami beauty, w przypadku masaży możesz rozpocząć swoją działalność w domu i umawiać się wtedy, kiedy akurat masz czas, a dzieckiem może zająć się ktoś z bliskich. W grę wchodzą też dojazdy do klienta.

W rozkręceniu tego rodzaju działalności pomoże Ci strona internetowa (tutaj dowiesz się, jak zbudować ją w prostym kreatorze, a tu: jak uruchomić ją z wykorzystaniem hostingu) i dodatkowo profile w mediach społecznościowych. Przede wszystkim dzięki własnej stronie zbudujesz wiarygodność. Najlepiej, jeśli początkowo zbierzesz kilka pozytywnych opinii, które na niej zaprezentujesz.

Torty i ciasta oraz catering

Na pewno ten artykuł czyta niejedna mistrzyni wypieków. Jeśli wiesz, że masz talent i sprawdzasz się w gastronomii, może czas wykorzystać swoją przewagę i przekuć ją w pomysł na biznes?

Możesz zacząć od wypieków, tortów lub przekąsek typu finger food, które zamawiający odbiorą od Ciebie osobiście. Tego typu działalność łatwo rozpocząć, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Wystarczy skorzystać z kuchni we własnym domu. Pamiętaj tylko o zgłoszeniu tego do lokalnego  oddziału sanepidu (tam otrzymasz także inne wskazówki, dzięki którym rozpoczniesz działalność cateringową w domu).

Pieczenie ciast i tortów jako przykład biznesu dla mam

Bez wątpienia olbrzymim wsparciem w budowaniu marki i zaufania będzie strona internetowa, na której zaprezentujesz, co wyczarowujesz w kuchni. Szczególnie istotne będą dobre zdjęcia i materiały wideo. Klienci w branży gastronomicznej kupują oczami. Dopiero później językiem. A jeśli Ty raz ich „kupisz”, wrócą do Ciebie.

Do dzieła! Przekujesz talent gastronomiczny w biznes założony przez świeżo upieczoną mamę?

Tutaj dowiesz się:

Tworzenie świec i kosmetyków naturalnych

To może być gra warta świeczki!

Wystarczy lektura kilku poradników, zamówienie materiałów i możesz rozpocząć tworzenie własnych naturalnych świec. Kosmetyki są nieco bardziej skomplikowane, ale to wciąż wyroby, z którymi stosunkowo szybko możesz rozpocząć swoją przygodę.

Nie ryzykujesz wiele, za to możesz zyskać stałe źródło dodatkowego przychodu. Gdzie szukać klientów? Masz możliwość uczestnictwa w ekojarmarkach lub sprzedawania swoich wyrobów przez internet (np. we własnym sklepie online – tu sprawdzisz, jak rozpocząć sprzedaż w sieci).

Wskazówka: jeśli lubisz świece oraz kosmetyki i jesteś w ciąży lub masz w domu małe dziecko, zdecydowanie lepiej używać wyrobów organicznych. Świece naturalne nie kopcą, a dzięki temu nie zwiększają zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Pozytywnie wpływa to zarówno na samopoczucie mamy, jak i zdrowie dziecka.

Copywriting i tłumaczenia językowe

Jesteś mistrzynią mowy polskiej albo doskonale znasz któryś z języków obcych? Copywriting i tłumaczenia to praca, którą możesz wykonywać elastycznie – kiedy chcesz i z dowolnego miejsca. Z reguły wystarczy obecnie dostęp do laptopa i internetu.

Łatwo możesz zacząć reklamować swoje usługi w sieci poprzez własną stronę. Kluczowy będzie start. Aby rozpocząć pozyskiwanie klientów, najlepiej pokazać kilka przykładowych tekstów lub współprac w portfolio na własnej stronie WWW (zbudujesz ją szybko np. na WordPressie – oto poradnik, jak zrobić to krok po kroku).

Pierwsza rzecz, o którą warto zadbać, jeśli zajmujesz się słowem? Własna, pomysłowa domena, czyli adres internetowy, którego użyjesz dla swojej strony i poczty e-mail. Tutaj możesz jej poszukać: Wyszukaj własną domenę.

Tworzenie grafik, design

Swoją kreatywność na polu grafiki i designu także możesz przełożyć na domowy biznes, gdy akurat zostałaś mamą lub staniesz się nią niebawem. Dziecko zasnęło, a Ty akurat masz możliwość opracować część brandingu dla klienta? Świetnie. Krok po kroku możesz wykonać całkiem duże zlecenie i zrobić z tego stałe zajęcie lub poprzestać na mniejszych ilościach zamówień, które pozwolą dodatkowo zasilić domowy budżet.

Webdesign, tworzenie grafik i copywriting - pomysł na biznes dla mamy z dzieckiem

Koniecznie stwórz własną stronę internetową, aby zaprezentować na niej swoje możliwości. Pokazanie portfolio będzie kluczowe, bo przyszli klienci będą chcieli zobaczyć Twoje umiejętności w praktyce, zanim zlecą ci pracę. Najlepiej wgraj grafiki przedstawiające różne realizacje: logotypy, wizytówki czy banery sprzedażowe.

Jak już wspominaliśmy, własną stronę założysz:

Jak znaleźć czas na pracę przy małym dziecku?

Zdajemy sobie sprawę, że może być trudno być jednocześnie mamą i osobą, która rozkręca własny biznes. Ale przy odrobinie czasu i pomocy bliskich, którzy na początek od czasu do czasu zajmą się pociechą, może ci się udać. Strona internetowa, sklep online, domena i inne narzędzia interenetowe, dzięki którym wypłyniesz na szersze wody, pozwalają na zrobienie bardzo wielu rzeczy z domu. Do tego nie wiążą się z ponoszeniem wysokich kosztów. Reszta zależy od Twojej determinacji i prowadzonego marketingu.

Na początek przede wszystkim uwierz w to, co robisz i postaw pierwszy krok. To kluczowe. Później często okazuje się, że sprawy zaczynają iść dobrze, a Ty zdobywasz kolejne doświadczenia i kolejnych klientów.

Czy młoda mama powinna zarejestrować firmę, a może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Nie masz firmy, ale jako mama chcesz być niezależna i zacząć zarabiać? Możesz rozpocząć swój biznes w modelu działalności nierejestrowanej i osiągnąć przychód w wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Gdy Twój biznes będzie już pokaźnych rozmiarów, zapewne zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą, czyli staniesz się firmą.

Jeśli chcesz porozmawiać z doradcami home.pl o rozpoczęciu własnego biznesu w internecie, skontaktuj się z nami.