Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus z VPN wybrać? Przegląd aplikacji do ochrony i zmiany IP

Jaki antywirus z VPN wybrać? Przegląd aplikacji do ochrony i zmiany IP

Współczesny internet jest miejscem, gdzie mogą czyhać różnorakie zagrożenia. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem skutecznego, sprawdzonego oprogramowania do ochrony laptopa lub smartona. Niektórzy klienci szukają również pakietu, który działa jako antywirus z VPN. Czym różnią się obie usługi i jaki aplikację wybrać, aby korzystać ze stron internetowych bezpiecznie? 

Antywirus vs VPN – czym się różnią? 

Antywirus i VPN to dwie usługi, które służą do zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności użytkownika, ale działają w różny sposób. Można z nich korzystać osobno, jak i jednocześnie.

Jakie zastosowanie ma antywirus?

Typowy antywirus ma za zadanie chronić komputer przed instalacją złośliwego oprogramowania. Mogą to być wirusy, trojany, ale także aplikacje dodające reklamy (adware) oraz keyloggery, wykradające informacje przekazywane przez użytkownika.  

Każde z tych zagrożeń może nieść za sobą bardzo daleko idące konsekwencje, na czele z kradzieżą tożsamości, loginów oraz haseł do kont social media, email oraz kont bankowych.

Do czego służy VPN?

VPN z kolei działa tylko w obszarze połączenia internetowego ze światem. Tworzy bezpieczne warunki do komunikacji między Twoim komputerem a serwerem docelowym (odpowiedzialnym za stronę, serwis streamingowy itd.), poprzez dodanie serwera pośredniego, który szyfruje cały ruch.  

Jaki jest cel używania VPN? Funkcja ta zapobiega śledzeniu, cenzurze oraz blokowaniu dostępu do różnych stron internetowych. Dostawcy internetu widzą wyłącznie ruch do serwera VPN, ale nie wiedzą, co dzieje się z nim dalej. Nie są w stanie określić, jakie strony internetowe przeglądasz, jakie dane pobierasz z sieci itd. Odnosi się to również do reklamodawców, którzy mogą używać danych o geolokalizacji do wyświetlania personalizowanych reklam, a poprzez użycia VPN takiej wiedzy nie mają.

Najpopularniejszym zastosowaniem VPN jest jednak omijanie wszelkich ograniczeń, wynikających z lokalizacji użytkownika. Dzięki takiej usłudze możesz w każdej chwili zmienić adres IP na inny, związany z danym krajem. W ten sposób uzyskasz dostęp do serwisów video oraz informacyjnych, które na co dzień blokują dostęp do osób przebywających za granicą.

Jakie są korzyści z posiadania antywirusa z VPN? 

Jeżeli VPN i antywirus służą do realizacji innych celów, to jaki jest sens zakupu pakietu, który łączy oba rozwiązania? Argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem są przynajmniej 2: 

  1. Otrzymujesz kompletne rozwiązanie do ochrony w ramach jednej aplikacji – antywirus z VPN łączy ze sobą narzędzia do ochrony przed szkodliwymi wirusami, oprócz tego możesz skorzystać z funkcji do zmiany geolokalizacji adresu IP Twojego urządzenia. Zrobisz to bez rozdrabniania się na kolejne aplikacje.
  1. Taki pakiet jest zazwyczaj tańszy niż oddzielny zakup antywirusa oraz VPN’a – czołowi dostawcy oprogramowania antywirusowego starają się, aby pod względem ceny pakiet wypadał atrakcyjnie i przyciągał uwagę użytkownika. Koszty samego VPN u popularnych dostawców takiej usługi to najczęściej 150-250 złotych rocznie. W tej cenie możesz jednak mieć już antywirus i VPN od znanej marki.

Masz dodatkowe pytania o VPN? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem o użytkowaniu serwerów VPN za granicą.

Najlepsze antywirusy z VPN

Obecność VPN w pakietach z antywirusem nie zdarza się często. Na poniższej liście zgromadziliśmy jednak rozwiązania, które oferują czołowi dostawcy aplikacji od cyberbezpieczeństwa. Zapoznaj się z przykładami usług, które łączą antywirus z VPN.

Wszystkie usługi zostały opisane za pomocą 4 parametrów:

  • liczba dostępnych krajów – dla przeciętnego użytkownika nie będzie to kluczowy parametr, ale warto wziąć go pod uwagę, jeśli chcemy korzystać ze stron w egzotycznych domenach.
  • liczba wspieranych urządzeń w ramach licencji – im więcej, tym lepiej, zwłaszcza gdy chcesz chronić urządzenia i oferować szyfrowane połączenie przez VPN w całej rodzinie.
  • transfer (ilość danych) – niektórzy operatorzy VPN mogą limitować ilość wysyłanych i pobieranych danych.
  • typ szyfrowania – im bardziej zaawansowane szyfrowanie, tym bezpieczniejsze połączenie. Rekomendowane jest, aby VPN posiadał szyfrowanie w standardzie AES 256-bit.

AVG Ultimate 

AVG Ultimate to przykład antywirusa z VPN, który bardzo udanie łączy jakość ochrony przed wirusami oraz zalety szyfrowanego połączenia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu liczba wspieranych urządzeń, jest ich aż 10. Dzięki temu możesz wyposażyć w antywirusa i VPN swoją rodzinę oraz znajomych. W tym zestawieniu jedynym elementem, który wypada słabiej na tle konkurencji jest liczba krajów z dostępnymi serwerami VPN, ale nie musi to być duża wada. 

Liczba dostępnych krajów: 36 
Liczba wspieranych urządzeń: 10 
Transfer danych (pobrane/wysłane): Bez limitu
Szyfrowanie: AES-256 bit

Bitdefender Total Security 

Pakiet Bitdefender Total Security od lat wyróżnia się bardzo dużą skutecznością w zwalczaniu zagrożeń, wirusów, malware i innych. Producent dodał również tutaj opcję użycia VPN, jednakże w bardzo ograniczony sposób – do 200 MB dziennie. Jeśli zechcesz skorzystać z opcji bez limitu, to musisz zakupić osobny pakiet Premium VPN. Na plus – duża liczba dostępnych krajów pod kątem zmiany lokalizacji adresu IP. 

Liczba dostępnych krajów: 53 
Liczba wspieranych urządzeń:
Transfer danych (pobrane/wysłane): Do 200 MB dziennie (bez limitu tylko w oddzielnej usłudze Premium VPN)
Szyfrowanie: AES-256 bit

Norton 360 Deluxe 

Propozycja od firmy Norton w postaci Norton 360 to kolejne udane połączenie narzędzi do cyberochrony oraz prywatności w sieci. Liczba obsługiwanych urządzeń zależy tutaj od wykupionej licencji, a te zaczynają się od wsparcia 1 stanowiska (do nawet 5). Co prawda liczba dostępnych krajów nie jest duża, ale usługa nadrabia rozbudowaną, zoptymalizowaną siecią serwerów (według różnych źródeł może to być nawet 5000 punktów dostępu). Jako antywirus z VPN oferta Nortona spełni oczekiwania większości użytkowników.

Liczba dostępnych krajów: 30 
Liczba wspieranych urządzeń: 1 (lub więcej, gdy licencja na to pozwala) 
Transfer danych (pobrane/wysłane): bez limitu
Szyfrowanie: AES-256 bit

McAfee Total Protection 

McAfee to antywirus kojarzony z wersjami próbnymi, instalowanymi na świeżych systemach operacyjnych na nowych laptopach. Ale producent ten od niedawna oferuje również pełny pakiet zabezpieczeń z VPNem na czele (nazywanym Safe Connect). Dzięki najtańszej wersji licencji Total Protection możesz zabezpieczyć 1 urządzenie i korzystać bez limitu z VPN z serwerami w 48 krajach (liczba ta jednak może się zmieniać – ostatnio producent poinformował o wyłączeniu serwerów w Hong Kongu). 

Liczba dostępnych krajów: 48 
Liczba wspieranych urządzeń: : 1 (lub więcej, gdy licencja na to pozwala) 
Transfer danych (pobrane/wysłane): bez limitu
Szyfrowanie: AES-256 bit