Nieoczekiwany trend, start sezonu lub chęć sprawdzenia się w branży e-handlu to częsty powód, dla którego zakładamy sklep internetowy. Początkujący przedsiębiorcy lub osoby z zacięciem sprzedażowym szukają wtedy sposobów na jak najszybsze uruchomienie miejsca online, w którym mogliby prezentować własne produkty. Jak więc sprawić, aby budowa sklepu przebiegła sprawnie, bez zbędnych formalności? W tym artykule tłumaczymy krok po kroku jak przejść przez ten proces suchą stopą i błyskawicznie znaleźć się z ofertą w sieci.
Czy własny sklep internetowy to dobry pomysł na biznes?
Jeśli zastanawiasz się, czy wejść do internetu ze swoją ofertą sprzedażową, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Dane z największego raportu o sprzedaży internetowej (“E-commerce w Polsce 2023” od Gemius) w Polsce mówią wyraźnie, iż polscy użytkownicy z wielką chęcią dokonują zakupów drogą elektroniczną. Robi tak już niemal 80% internautów. Brzmi jak gotowy przepis na sukces?
Nie jest tak, że każdy nowy sklep w sieci osiąga od razu dobre wyniki. Część sprzedawców zachęcona takimi statystykami zaczyna działać bez odpowiedniego przygotowania. A świat e-commerce jest tak samo konkurencyjny jak ten rzeczywisty. Skoro człowiek musi jeść, aby żyć, to w teorii każda restauracja lub bar powinny odnotowywać sukces za sukcesem. A przecież tak nie jest.
Porażki doznają najczęściej Ci, którzy nie czują dobrze realiów, nie są przygotowani lub po prostu nie oferują odpowiedniej jakości.
Z biznesowego punktu widzenia uruchomienie sklepu jest jednak uzasadnione, ponieważ mamy już w Polsce odpowiedni rynek zbytu (do czego przyczynił się rozwój szerokopasmowego internetu oraz rozwiązań mobilnych). Sprzedawcą w sieci warto być, ale trzeba się do tego przygotować i mieć świadomość, że nic nie zadzieje się samo za pomocą magicznej różdżki.
Dlatego też warto swoje pomysły najpierw przetestować, nawet nie zakładając działalności gospodarczej. Sprzedaż bez numeru NIP? Tak, to możliwe, o ile weźmiesz pod uwagę szybkie uruchomienie sklepu internetowego i pewne ograniczenia (na początek nie muszą być wadą).
Zgodnie z polskim prawem możesz jako sprzedawca w internecie rozpocząć swój biznes w formie działalności nierejestrowanej. W skali miesiąca obowiązuje Cię wtedy limit przychodów w wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Dla 2024 roku jest to 3225 zł.
Szybkie uruchomienie sklepu w internecie – czyli dokładnie co?
Jeżeli zadajemy sobie w myślach pytanie “jak szybko zacząć sprzedawać w internecie?” to zazwyczaj chcemy wejść do świata online… praktycznie od razu! Strata czasu to najgorsze, co może nam się przydarzyć.
W sprzedaży internetowej pośpiech jest niekiedy wrogiem, ale potrafi też sprzyjać w wyprzedzeniu naszej potencjalnej konkurencji. Bo ta nigdy nie śpi, przecież może mieć taki sam plan jak Ty.
W szybkim uruchomieniu sklepu internetowego kluczowe jest ograniczenie wszelkich formalności, które mogłyby znacząco spowolnić Twoje działania związane z rozpoczęciem sprzedaży. Są to np.:
- Zakładanie działalności gospodarczej – już wiesz, że nie jest ona potrzebna, bo możesz szybko przetestować pomysł na sklep internetowy w formie działalności nierejestrowanej.
- Zawieranie umów na e-płatności lub dostawy kurierskie – bez tych 2 rzeczy e-sklep nie będzie oferować klientom wygodnych metod opłacania zakupów i dostaw. Jak oszczędzić czas na poszukiwaniu najlepszych rozwiązań? Dowiesz się w dalszej części tekstu.
- Budowa sklepu internetowego (wybór szaty, wybór serwera, konfiguracja) – to jeden z najbardziej czasochłonnych etapów, pożerający cenne dni, a nawet tygodnie. Jest jednak pewien sposób, który skrócić ten okres.
- Regulamin sprzedaży – nawet jeśli nie prowadzisz działalności, to Twój mały sklep online musi mieć uregulowane kwestie prawne. Dodanie dobrego regulaminu może wymagać pomocy specjalistów.
- Testy technologiczne przed uruchomieniem – im bardziej skomplikowany sklep tym większa szansa, że coś może nie działać lub wyglądać nie tak, jak sobie tego życzymy. Dlatego ostatnie szlify (testy) to nieodzowny element uruchamiania sklepu internetowego.
A to tylko czubek góry lodowej wszystkich czynności, które mogą pojawić się po drodze. Pewnych rzeczy jednak uniknąć się nie da – sklep musi jakoś wyglądać, musi być widoczny pod jakimś adresem internetowym, no i przede wszystkim: musi mieć ofertę.
Ale i tu możesz zaoszczędzić sporo czasu. Szybkie uruchomienie sklepu jest możliwe i nie musi trwać tygodnie, a nawet miesiące.
WSKAZÓWKA – pamiętaj również, że w przypadku uruchamiania sklepu warto posiadać własny adres internetowy, czyli domenę. Umożliwi Ci ona wyświetlenie oferty pod atrakcyjną nazwą z rozszerzeniem (na przykład mojsklep.pl, sklepinternetowy.com itd.).
Sklep internetowy jako gotowa usługa – najszybszy sposób na pierwszy krok w e-commerce?
Nie ma szybszego sposobu na rozpoczęcie sprzedaży internetowej poprzez gotowy sklep w formie abonamentu. Oczywiście każda metoda na wejście do świata e-commerce ma swoje wady i zalety.
- Posiadając własny hosting oraz oprogramowanie masz większą kontrolę nad tym, jak rozwijany jest sklep i jakie funkcje posiada – tu jednak musisz uzbroić się w wiedzę techniczną, czas potrzebny na konfigurację oraz potencjalne koszty dodatkowe tj. płatne integracje z operatorami płatności.
- Zamawiając usługę zbudowania sklepu od podstaw z własnym serwerem możesz liczyć na przygotowanie naprawdę atrakcyjnej strony, na której klienci dokonają zakupów – czas realizacji sprawi jednak, że uruchomienie sprzedaży będzie trwało wiele tygodni.
- Gotowy sklep w jako usługa abonamentowa to rozwiązanie, które wymaga od Ciebie tylko niezbędnej aktywności np. dodania produktów, zdjęć czy opisów – nie masz wglądu w techniczne aspekty oprogramowania, nie odpowiadasz za jego rozwój. Po prostu działasz. Dla początkujących sprzedawców to opcja warta rozważenia. A co przyniesie przyszłość i czego będziesz potrzebować za 2-3 lata – czas pokaże.
Podsumowując, korzyści płynące z zamówienia gotowego sklepu internetowego z abonamentem można podzielić na 4 aspekty:
Przygotowane narzędzie do sprzedaży – otrzymujesz dokładnie to, co jest potrzebne do uruchomienia sklepu w sieci. Masz gotowe oprogramowanie, nie musisz martwić się o zakup serwera. Najważniejsze opcje oraz funkcje są na wyciągnięcie ręki.
Obsługa techniczna po stronie dostawcy – nie musisz się martwić programowaniem, kodowaniem lub edycją HTML/CSS wyglądu sklepu. Wszystko masz pod ręką w formie intuicyjnego panelu zarządzania sprzedażą.
Intuicyjna obsługa – nie musisz klikać w dziesiątki okienek, aby znaleźć interesujące Cię opcje. To, co najważniejsze, jest do Twojej dyspozycji. Chcesz dodać produkt? Po prostu to robisz poprzez odpowiednie menu i krok po kroku wpisujesz potrzebne informacje.
Działasz bez pomocy informatyka – problem z działaniem sklepu, awaria lub inny problem natury technicznej to częsty powód kontaktowania się z rodzinnym, firmowym lub po prostu zewnętrznym informatykiem. Tracisz wówczas czas, a na dodatek musisz poświęcić swoje środki finansowe na opłacenie takiej pomocy. W przypadku gotowego sklepu w abonamencie nie musisz tego robić. Wsparcie techniczne masz w cenie.
Jak szybko założyć sklep internetowy za pomocą Sellastik w home.pl?
Jeśli chcesz jak najszybciej sprawdzić swój pomysł na sklep internetowy – nie znajdziesz łatwiejszego sposobu niż uruchomienie go dzięki usłudze Sellastik w home.pl.
Sellastik to proste, intuicyjne i gotowe rozwiązanie dla początkujących sprzedawców. Zawiera wszystko, co niezbędne do prowadzenia e-handlu. Co ważne, świetnie sprawdza się zarówno w przypadku wyspecjalizowanych produktów (np. rękodzieł) jak i klasycznego asortymentu (perfumy, moda, elektronika).
Nie musisz również zastanawiać się, czy dysponujesz 1, 10 czy 1000 oferta na swoje produkty. Sellastik będzie pasował do każdej kategorii, a przy tym umożliwi Ci szybkie sprawdzenie pomysłu na biznes w internecie.
I tutaj mógłbym napisać, że na otwarcie i skonfigurowanie strony sprzedażowej musisz poczekać kilka tygodni, ale…. Sellastik taki nie jest!
Jest prosty w obsłudze i intuicyjny, a przy tym praktycznie gotowy na przyjęcie Twojego asortymentu. Przetestuj go za darmo i przekonaj się na własnej skórze, że szybkie uruchomienie ładnego i funkcjonalnego sklepu internetowego jest możliwe.
Zobacz, jak wygląda w praktyce konfigurowanie kluczowych funkcji w sklepie Sellastik.
Załóż sklep nawet na okres testowy 21 dni
To, co wyróżnia Sellastik od innych rozwiązań to długi, 21-dniowy okres testowy, który ułatwi Ci sprawdzenie każdej opcji. Nie musisz czekać na kontakt z handlowcem, który uraczy Cię linkiem do wersji demonstracyjnej. Nie musisz również martwić się o to, że nie zdążysz przetestować sklepu na żywo w tydzień.
Nawet podczas sprawdzania Sellastika możesz prowadzić aktywną sprzedaż. Bezpłatny okres testowy uruchomisz pod adresem https://home.pl/sellastik.
Zaloguj się do panelu sklepu
Po kilku minutach możesz już zalogować się do zaplecza swojego sklepu internetowego. Aby to zrobić, przejdź do panelu klienta https://panel.home.pl, a następnie wybierz po lewej stronie zakładkę Sellastik i kliknij przycisk logujący do sklepu.
Wybierz odpowiednią szatę graficzną
Pierwsze logowanie do sklepu Sellastik to przywitanie z głównym ekranem z poradami. Ułatwi Ci to skonfigurowanie kluczowych opcji, a także poznanie podstawowych funkcjonalności związanych ze sprzedażą.
W tym miejscu możesz również rozpocząć pracę nad udoskonaleniem wyglądu sklepu internetowego. W menu po lewej wybierz – przeniesiesz się do edytora, w którym za pomocą odpowiednich funkcji zmienisz szatę, dodasz sekcje z produktami, inne podstrony i wiele więcej.
Nie musisz się martwić, że coś zepsujesz. Sellastik jest na tyle elastyczny, że każdą zmianę możesz cofnąć. Wybrany element szablonu jest również gotowy do edycji – czcionka, zdjęcia, wygląd danej sekcji. Nie ograniczaj się tylko do podstawowych ustawień.
Aktywuj e-płatności oraz przesyłki logistyczne
Sklep bez płatności elektronicznych oraz przesyłek nie może funkcjonować. Polacy chętnie robią zakupy i płacą za nie w wygodny sposób kartą, e-przelewem lub BLIKiem bo wiedzą, że dzięki temu szybciej otrzymają towar.
Dla sprzedawcy to kolejny wymóg formalny, ponieważ z operatorem płatności oraz przesyłek trzeba podpisać umowę. A potem jeszcze połączyć technologicznie sklep z tymi usługami.
Sellastik przychodzi jednak z pomocą, ponieważ posiada gotowe do uruchomienia opcje ułatwiające dokonywanie opłat za zakupy i zamawianie przesyłek. Odpowiadają za to moduły od Tpay oraz Furgonetki – czołowych firm wspierających sprzedawców w Polsce. Wystarczy poprzez panel zarządzania zarejestrować swoje konto i aktywować je, aby Twój sklep Sellastik był praktycznie gotowy do sprzedaży.
Dodaj własne produkty ze zdjęciami i opisami
Nie wiemy co sprzedajesz, ale wiemy, że chcesz to pokazać z jak najlepszej strony. Bez względu na to, czy będzie to personalizowana bombka choinkowa, sweter na jesień, odkurzacz, telewizor lub meble z drewna sosnowego – Twój produkt zasługuje na piękne zdjęcie oraz czytelny i zachęcający opis.
Dzięki wbudowanym w sklep Sellastik narzędziom stworzysz doskonałą kartę produktu, której adres będzie na dodatek świetnie wyglądać w wynikach wyszukiwania Google.
Pamiętaj o regulaminie i polityce prywatności
Jak wspomniałem wcześniej – bez dobrego regulaminu Twój sklep nie będzie zgodny z prawem. W Sellastik znajdziesz osobną zakładkę do wprowadzenia wszystkich, kluczowych podstron, które dostosują sklep internetowy do wymogów. Znajdziesz je w menu Ustawienia – Polityka prywatności.
Dodaj powiadomienia email wysyłane do klientów
Klienci po dokonaniu zakupów lubią wiedzieć, jak szybko otrzymają przesyłkę. Nawet prosta wiadomość email będzie tu na wagę złota. Dzięki Sellastik możesz wpłynąć na wygląd i treść każdej z nich.
WSKAZÓWKA – pamiętaj, że wiadomości email będą wysyłane do klientów automatycznie z treścią uwzględniającą m.in. adres fizyczny sklepu oraz inne dane kontaktowe. Dlatego upewnij się, że Twój sklep ma uzupełnione i zapisane wszystkie główne ustawienia.
Zarejestruj własną domenę
Aby sklep był widoczny pod ciekawym, łatwym do zapamiętania adresem musisz posiadać własną domenę. Możesz to zrobić również szybko dzięki wyszukiwarce wolnych nazw – https://home.pl/domeny
Po zamówieniu domeny skonfiguruj ją ze sklepem Sellastik zgodnie z naszą instrukcją. W ten sposób po kilkudziesięciu minutach po wpisaniu domeny w przeglądarce zobaczysz już swój sklep internetowy. I tak też będą go widzieć Twoi przyszli klienci.
Gotowe. Od teraz możesz sprzedawać w sieci swoje produkty i promować sklep na grupach na Facebooku, na Whatsappie, forach, TikToku, Instagramie, a nawet Pintereście. Wystarczy podać link w komentarzu, na filmie, rolce…gdziekolwiek. Prosty i łatwy adres sklepu będzie od teraz pracować na Twój biznes, a zbudowany od podstaw sklep – dzięki Sellastik – zacznie dla Ciebie zarabiać.
Życzymy owocnej sprzedaży!