Przeglądarki internetowe muszą być łatwe w obsłudze i obsługiwać najnowsze technologie, związane z działaniem stron internetowych oraz mediów społecznościowych. Wygoda nie zawsze jednak idzie w parze z wydajnością – przy intensywnym użytkowaniu Internetu każda aplikacja może spowolnić system. Nie inaczej jest z Firefoxem, Chrome oraz nowością na rynek przeglądarek, czyli Microsoft Edge Chromium. Sprawdziliśmy, która z nich zużywa najwięcej zasobów pamięci RAM.
Test przeglądarek internetowych – informacje ogólne
Do testu wybraliśmy 3 przeglądarki internetowe, z których dwie są najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w pracy i domu, a jedna rynkową nowością: Firefox (poprzednio znaną jako Mozilla Firefox), Google Chrome oraz przeglądarkę Microsoftu – Edge na silniku Chromium.
Na dzień wykonania testu przeglądarki dostępne były w następujących wersjach:
- Firefox – 73.0 (64 bity)
- Google Chrome – Wersja 80.0.3987.106 (Oficjalna wersja) (64-bitowa)
- MS Edge Chromium – Wersja 80.0.361.50 (Oficjalna kompilacja) (wersja 64-bitowa)
Test polegał na uruchomieniu różnych stron internetowych (serwisy informacyjne, panel poczty, strony firmowe, blogi itp.) oraz serwisów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, Youtube) za pomocą 3, 10 i 30 kart w przeglądarce i sprawdzeniu średniego zużycia pamięci RAM w okresie 30 sekund przez procesy związane z przeglądarką. Procesy były zliczane poprzez wbudowane narzędzia (tzw. dev tools) aplikacji.
W każdej karcie uruchomiona była inna strona internetowa, same karty były uruchamiane w takiej samej konfiguracji – każda przeglądarka zawierała taki sam zestaw stron/serwisów do wykonania odczytu.
Test przeglądarek internetowych – zużycie pamięci RAM
Wyniki uzyskane przez przeglądarkę Firefox w wersji 73.0 (64 bity):
- 3 zakładki – 518,7 MB
- 10 zakładek – 1320,9 MB
- 30 zakładek – 2502,5 MB
Wyniki uzyskane przez przeglądarkę Google Chrome 80.0.3987.106 (64-bitowa):
- 3 zakładki – 600,9 MB
- 10 zakładek – 1360,3 MB
- 30 zakładek – 3047,2 MB
Wyniki uzyskane przez przeglądarkę MS Edge Chromium 80.0.361.50 (wersja 64-bitowa):
- 3 zakładki – 401,5 MB
- 10 zakładek – 1117,6 MB
- 30 zakładek – 2734,8 MB
Która przeglądarka najmniej obciąża system?
Nasz mały test potwierdził kilka najważniejszych faktów, które znane są użytkownikom od dawna. Najbardziej zasobożerną przeglądarką, jeśli chodzi o pamięć RAM, jest Google Chrome. To efekt dobrodziejstw silnika Chromium, który wyróżnia się elastycznością i bogactwem możliwości. Mimo, że Google Chrome na każdym etapie testu okazał się najgorszy w zarządzaniu pamięcią RAM, nie możemy jednoznacznie wskazać, iż jest to „zła aplikacja”. Wszystko zależy bowiem od naszych preferencji, a zalety Chrome są w zasadzie nie do przecenienia.
Bardzo ciekawy wynik osiągnęła w naszym teście nowa przeglądarka Microsoftu – Microsoft Edge. Jak sama nazwa wskazuje, oprogramowanie korzysta z tego samego silnika co Google Chrome. Wyniki osiągnięte przez nowe narzędzie giganta z Redmond są jednak lepsze niż u konkurencji. Bardzo atrakcyjnie wygląda zwłaszcza niskie zużycie pamięci RAM przy przeciętnym lub mało dynamicznym używaniu kart w przeglądarce. Tam, gdzie rywale od razu „rezerwują” ponad 500 MB pamięci RAM, Edge wykorzystuje ledwie ponad 400 MB. Warto przy tym pamiętać, że w systemach z małą ilością pamięci (np. 4 GB), każdy Megabajt jest na wagę złota. Niewykluczone więc, że Edge na bazie Chromium zyska nieco na popularności wśród mniej wymagających użytkowników Internetu.
Przeglądarka Firefox jest w naszym zestawieniu „małym” zwycięzcą, ponieważ najlepiej sprawdziła się w ekstremalnych warunkach przy 30 otwartych kartach jednocześnie. W testach o mniejszym obciążeniu nie wypadała jednak najlepiej, aczkolwiek osiągała wyniki i tak lepsze od Google Chrome.