Multum platform, ofert specjalnych, dziesiątki interesujących gier rocznie i nieustanne nadrabianie hitów to dzisiejszy krajobraz gracza, który chce być na czasie z najnowszymi tytułami. Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Dla wielu takim rozwiązaniem jest Game Pass. Czy warto z niego skorzystać nawet jeśli nie jesteś regularnym graczem?
Czym jest Game Pass?
Game Pass to popularna usługa w formie subskrypcji, która umożliwia graczom dostęp do szerokiej biblioteki gier na konsolach Xbox, a także na komputerach PC. Za miesięczną opłatą użytkownicy mogą pobrać i grać w wiele różnych tytułów, zarówno nowych, jak i starszych, włącznie z wieloma gorącymi premierami. Koncepcja usługi firmy Microsoft przypomina trochę Netflixa dla graczy – płacisz i grasz w co chcesz, kiedy tylko chcesz, bez dodatkowych kosztów.
Jakie są rodzaje Game Passa?
Microsoft podzielił subskrypcje w taki sposób, aby dopasować wybrany plan do gracza z danym sprzętem (konsolą lub PC). Użytkownicy mają do wyboru następujące rodzaje abonamentu Game Pass:
Xbox Game Pass Core – podstawowy plan dla posiadaczy konsol Xbox. W ramach abonamentu otrzymują dostęp do wyselekcjonowanych 25 gier z katalogu, rozgrywki online oraz zniżek na gry w sklepie Microsoft.
Xbox Game Pass – rozszerzona wersja abonamentu dla posiadaczy konsol, oferująca dostęp do pełnego katalogu gier na żądanie, rozgrywki online, zniżek w sklepie i premierowych tytułów.
Game Pass PC – podstawowy abonament dla posiadaczy PCtów, który daje dostęp do pełnego katalogu Game Pass na komputery (w tym gry z EA Play), zniżek w sklepie Microsoft oraz tytułów premierowych (na PC).
Xbox Game Pass Ultimate – najwyższy plan abonamentowy, który zawiera wszystkie korzyści usługi Microsoft: katalog z setkami gier na PC i Xbox, premierowe hity, zniżki w sklepie oraz funkcję gry w chmurze na każdym urządzeniu (cloud gaming).
Poznaj szczegóły, jakie są różnice między Game Pass Core i Game Pass Ultimate.
Jakie są zalety Game Passa – dlaczego warto z niego korzystać?
Jeżeli z jakichś powodów jeszcze nie używałeś Game Passa lub omijałeś go, bo nie chciałeś wiązać się z kolejną subskrypcją, to warto zapoznać się z najczęściej przedstawianymi zaletami usługi. Należą do nich:
- Bogaty katalog gier – gracze używający Game Passa raczej nie narzekają na brak tytułów. Oczywiście dotyczy to pakietu Game Pass PC i Ultimate, gdzie użytkownicy mają dostęp do ponad 400 tytułów z różnych gatunków – od gier sportowych, przez FPSy, a na przygodówkach kończąc. Nie wszystkie pozycje to nowości, bo część biblioteki okupowana jest przez klasyki pokroju Dooma i Gears of War.
- Nowe tytuły w dniu premiery – Microsoft systematycznie ujawnia, jakie gry trafiają do usługi w wersji premierowej. Są to często pozycje, na które gracze czekają od lat. Tak było m.in. ze Starfieldem. W 2024 roku w Game Pass pojawi się również nowa odsłona Call of Duty, Indiana Jones and the Great Circle czy Microsoft Flight Simulator 2024.
- Dostęp do gier z innych platform (EA Play, Ubisoft Connect) – kolejną korzyścią przemawiającą za tym, iż warto mieć Game Passa jest dostęp do gier z innych platform dystrybucyjnych. Oczywiście należy mieć na uwadze, że nie są to najświeższe tytuły, ale to kolejne dziesiątki gier dostępne w katalogu EA Play (z serią Need for Speed czy Command & Conquer na czele) oraz Ubisoft Connect razem z marką Assassin’s Creed.
- Cloud gaming – funkcja grania w chmurze powoduje, że do uruchomienia wielu wymagających tytułów nie potrzebujesz najnowszego laptopa lub mocnej karty graficznej. Wystarczy…. smartfon lub inne urządzenie z dostępem do internetu, Game Pass oraz kontroler (np. gamepad). Reszta odbywa się poprzez streaming obrazu wideo.
- Wygodne formy płatności – dużo osób kojarzy Game Pass jako usługę subskrypcyjną, dla której trzeba dodać kartę płatniczą. To tylko jedna z opcji. Drugą z nich jest korzystanie z wygodnych kart przedpłaconych, które aktywują na Twoim koncie abonament na wybrany okres. W ten sposób nie musisz martwić się, że zapłacisz za usługę, kiedy nie będziesz jej potrzebować.
Wady Game Passa – co mogłoby działać lepiej?
Czy propozycja Microsoftu jest pozbawiona wad? Z pewnością część graczy dostrzega – oprócz wielu korzyści – kilka uchybień, które wpływają na doświadczenie podczas użytkowania tej usługi. Bardzo często wskazują oni na takie niedoskonałości jak:
- Nierówne wsparcie dla modyfikacji – jeżeli lubisz gry, które wspierają mody społeczności, to w przypadku Game Passa będziesz musiał znaleźć alternatywne sposoby na ich wgranie. Wersje gier na Game Pass nie są takie same, jak w przypadku tytułów kupowanych na Steam.
- Usuwanie gier z katalogu – to jest typowa wada usług na bazie subskrypcji. O jej zawartości decyduje producent (Microsoft), bo gier nie kupujesz na własność, tylko pobierasz i uruchamiasz na bazie licencji. Oczywiście użytkownik jest informowany o wycofaniu tytułu z katalogu z dużym wyprzedzeniem.
- Różna polityka aktualizacji gier – wersje gier na Game Pass są aktualizowane z różną częstotliwością i nie zawsze pokrywa się ona z harmonogramem na innych platformach.
- Nie dostajesz gier na własność – masz przypisaną grę do konta, ale kończy się jej żywot w Game Passie? Nic z tym nie zrobisz, chyba, że skorzystasz z zakupu gry na stałe poprzez sklep Microsoftu.
Dla kogo jest Game Pass?
Biorąc pod uwagę powyższe zalety i wady subskrypcji warto zadać sobie pytanie, czy jest to usługa dla mnie? Czy warto korzystać z Game Passa zawsze i wszędzie? Z całą pewnością możemy ją polecić:
- Graczom, którzy czekają na wybrane hity – dla nich taka usługa będzie najtańszym sposobem na pogranie w wyczekiwaną grę w dniu jej premiery.
- Graczom ze słabszym sprzętem – docenią oni bowiem funkcję rozgrywki w chmurze, za pomocą streamingu obrazu (choć warto zaznaczyć, że jest to funkcja dostępna tylko w najdroższym planie Ultimate)
- Graczom z małą ilością czasu na rozrywkę – jeżeli nie jesteś “zapalonym” miłośnikiem gier, a jedynie chcesz mieć dostęp do katalogu z wieloma, znanymi tytułami na weekend, to Game Pass spełni Twoje oczekiwania.
- Posiadaczom Xboksa lub PC – bo Game Pass jest stworzony właśnie dla nich. Dodatkowo dla właścicieli konsol udostępniany jest w tej usłudze tryb wieloosobowy.
- Fanom tytułów Bethesdy – znane z serii The Elders Scrolls, Fallouta 4 i Starfielda studio jest częścią Microsoftu i z tego też powodu jego gry są dostępne w katalogu.
Czy warto kupić dostęp do Game Pass?
Usługa Microsoftu ma swoje zagorzałe grono zwolenników. I nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ “Netflix dla graczy” zrewolucjonizował branżę elektronicznej rozrywki do tego stopnia, że za gigantem z Redmond poszły inne firmy oferujące własny abonament.
Za Game Passem przemawia przede wszystkim bogata biblioteka gier, a także dostęp do gorących, znanych hitów w dniu premiery. Nie zapowiada się, aby Microsoft zmieniał tu taktykę, choć oczywiście nie można wykluczyć drobnych modyfikacji w podejściu do oferty. Liczby też przemawiają do wyobraźni, ponieważ w lutym 2024 roku firma poinformowała o 34 milionach użytkowników usługi (dane za serwisem TheVerge).
Czy Game Pass jest warty zainteresowania? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, choć trzeba zdać sobie sprawę z pewnych niedoskonałości, wynikających często ze specyfikacji modelu biznesowego, jakim jest subskrypcja. Jeżeli nie są one dla Ciebie tak istotne, to możemy Cię tylko zachęcić do jak najszybszego zakupu abonamentu.
Nie musisz jednak kupować dostępu od razu na cały rok i wiązać się z Microsoftem na dłużej. Wystarczy karta podarunkowa i samodzielnie testy przez krótszy okres, aby przekonać się samodzielnie, czy jest to usługa odpowiednia dla Ciebie.
Karty Game Pass możesz kupić m.in. tutaj: