Marketing

Dlaczego warto monitorować, co mówią o Twojej firmie w Internecie?

O Brand24 mieliście już okazję przeczytać w artykule Zmiany w panelu administracyjnym Brand24. Miałem okazję porozmawiać z założycielem Brand24 Michałem Sadowskim.

Paweł: Dlaczego monitoring marki jest tak ważny w obecnych czasach?
Michał Sadowski: Wzrost zainteresowania monitoringiem marki online jest związany z głównie z gigantycznym wzrostem ilości wpisów publikowanych zarówno na serwisach społecznościowych, jak i klasycznej sieci (forach, serwisach informacyjnych, itp).

Władza jest teraz po stronie konsumenta, który wraz z rozwojem Internetu otrzymał potężny kanał komunikacji z innymi. Kanał umożliwiający wywieranie wpływu na losy marek dużych i małych.

Jak można to wykorzystać? Jak mógłbyś zachęcić właścicieli firm do monitorowania swojej marki w Internecie i w mediach społecznościowych?
Większość z naszych klientów (dużych i małych) jest pozytywnie zaskoczona ilością wpisów na temat ich marek w sieci. Bardzo często trafiają na wpisy, których byli zupełnie nieświadomi. To chyba najlepsza zachęta do korzystania z monitoringu. To sposób na lepsze niż kiedykolwiek zrozumienie tego co lubią nasi klienci – co im się podoba w naszym produkcie a co nie.

Monitoring to także narzędzie dla firm, o których w zasadzie nie mówi się w sieci. W takim przypadku pojawia się zastosowanie monitoringu we wsparciu sprzedaży. Możemy wtedy monitorować nie tyle markę, co zwroty kluczowe pozwalające wychwycić potencjalnych klientów. Przykładowo, właściciel małej pizzerii w Warszawie może śledzić dyskusje, w których ktoś prosi o polecenie dobrej pizzy w tym mieście.

Wiedząc o wpisie w kilkadziesiąt sekund / kilka minut – właściciel pizzerii może włączyć się do rozmowy i promować swoja usługę. Pozwala to na dotarcie nie tylko do pojedynczego zainteresowanego, ale i całego jego otoczenia.

Jak myślisz, jak monitoring Internetu rozwinie się w przyszłości?
Myślę, że coraz częściej będzie używany przez małe i średnie przedsiębiorstwa (a nie tylko duże marki, jak to ma miejsce w tej chwili). Narzędzia będą także dostarczać coraz więcej analiz pozwalających na wyciąganie wartościowych wniosków.

Przed jakimi wyzwaniami swoi teraz Brand24?
Zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach na których działamy – kluczem jest edukacja rynku i pokazanie, że monitoring to nie tylko usługa dla dużych firm. To także produkt, na który od niedawna stać także małe i średnie przedsiębiorstwa. Kolejne wyzwanie to zdolność do szybkiego przetwarzania gigantycznej ilości danych.

Michał Sadowski podczas wystąpienia na Web Summit 2013 w Dublinie
Michał Sadowski podczas wystąpienia na Web Summit 2013 w Dublinie

Dlaczego zdecydowaliście się na wejście na rynek indonezyjski?
Mamy tam znajomych, którzy mają lokalne zaplecze. Poza tym to 4ty najludniejszy kraj na świecie, a Jakarta to stolica światowego social media. Gigantyczna ilość wartościowych danych, obecność dużych marek – konkurencja minimum. Rynek idealny dla takiego narzędzia jak nasze.

Jako Brand24 wykorzystujecie całkiem nietypowe sposoby promocji. Virale – jak chociażby ten ze sklepem IKEA – obejrzały setki tysięcy osób. Czy w ten sposób można pozyskiwać klientów? Na pewno wiele firm o tym myśli, a nie wie za bardzo jak się za to zabrać? Co byś im poradził?
Nasze virale to najskuteczniejsza forma promocji. Wierzę, że uczłowieczają trochę naszą markę i pokazują nas nie jako spółkę akcyjną działającą gdzieś tam z biur w warszawie, ale po prostu ludzi. A mówiąc górnolotnie, ludzie są najważniejsi nawet w zautomatyzowanym biznesie w modelu SaaS.

Twój ulubiony przykład dobrego wykorzystania monitoringu brandu w sieci to… I dlaczego akurat ten?
Wiele jest takich przypadków, ale mój ulubiony to chyba promocja Przystanku Woodstock, który docierał do ludzi dzielących się swoją radością związaną ze zbliżającym się koncertem. W chwilę po oryginalnym wpisie takich osób, załoga Przystanku podsyłała nagrany specjalnie przez Jurka Owsiaka filmik z zaproszeniem na scenę dla autora wpisu. Reakcje ludzi były naprawdę genialne.

Dziękuję Michale na rozmowę.
Dziękuję bardzo.

Brand24 w home.pl

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami oferty Brand24 w home.pl – kliknij tutaj po szczegóły.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm